ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ναι ή όχι στην έκτρωση?

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

Συμφωνείτε με την έκτρωση και κάτω από ποιες συνθήκες; Υπάρχουν μέτρα που θα έπρεπε να πάρει η πολιτεία για να μετριάσει τον αριθμό των εκτρώσεων και ποια;

ham

ham
moderator
moderator

Αναλόγως την περίπτωση πιστεύω. Εάν πρόκειται για σοβαρή ανωμαλία ή ασθένεια του εμβρύου, που πρόκειται να ταλαιπωρήσει τόσο το ίδιο, ή και την οικογένεια του, τότε ίσως είναι και καλύτερα να μη γεννηθεί. Είμαι όμως κάθετα αντίθετος στις εκτρώσεις λόγο σύλληψης καταλάθος, όταν πρόκειται μόνο για λόγο "δε θέλω ή δε μπορώ να μεγαλώσω το παιδί". Αν δε μπορεί/δε θέλει αυτή που το γεννάει να το μεγαλώσει, δεν είναι λόγος να του στερήσει την ευκαιρία για ζωή,ας το δώσει μετά για υιοθεσία σε ανθρώπους που θέλουν αλλά δε μπορούν να κάνουν παιδιά.

https://polygono.forumgreek.com

gman

gman
designer
designer

Συμφωνώ με τον ham. Νομίζω ότι είναι έγκλημα να γίνονται εκτρώσεις χωρίς λόγο, απλά επειδή κάποιος δεν τραβήχτηκε εγκαίρως.
Όσον αφορά την άλλη περίπτωση, όπου διαπιστώνεται ότι το παιδί έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα, πραγματικά δεν ξέρω τι να πω. Είναι ένα τραγικό δίλλημα. Πιστεύω ότι θα πρέπει να είναι στην κρίση των γονιών. Αν έχουν την δύναμη (κυρίως ψυχολογική αλλά και οικονομική) να φέρουν στον κόσμο ένα παιδί με ιδιαίτερες ανάγκες. Μερικές φορές σκέφτομαι ότι όλο αυτό μοιάζει λίγο με τους Σπαρτιάτες που πετούσαν τα "μη-υγειή" παιδιά στον Καιάδα, αλλά δεν ξέρω τι είναι προτιμότερο: να ζεις μια ζωή γεμάτη μαρτύρια ή να μη ζεις;

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

Οκ, συμφωνώ και γώ.
αλλά θα συμπληρώσω κάτι ακόμα. έγκυος δεν μένει μια γυναίκα μόνο επειδή δεν "τραβήκτηκε" κάποιος έγκαιρα. υπάρχει το "έσπασε το προφυλακτικό", υπάρχει το "υπήρχε κάπου σπέρμα λόγω έλλειψης προσοχής" και πάει λέγοντας. θα μου πείτε για αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει το λεγόμενο χάπι της επόμενης ημέρας (το οποίο δεν είναι και ότι καλύτερο για τον οργανισμο). ομως αυτό ισχύει για τις περιπτώσεις που το ζευγάρι (ή οτιδήποτε) γνωρίζει πως έγινε κάποιο "ατύχημα". αυτοί που δεν έχουν ιδέα όμως? τσουπ λοιπόν η ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. και έστω μαθήτρια, φοιτήτρια ή γενικά άτομο που δεν είναι σε θέση είτε λόγω ηλικίας, άλλων υποχρεώσεων, οικονομικών παραγόντων ή κοινωνικού περιβάλλοντος να φέρει αυτήν την στιγμή ένα παιδι στον κόσμο, τι κανει?
τουλάχιστον σε ανεπτυγμένες χώρες τις Ε.Ε. μπορείς να πεις ότι το κράτος θα σου παρέχει κοινωνική υποστήριξη. και θα το κάνει. στις άλλες χώρες όμως?
με τι δύναμη λοιπόν (ψυχική, σωματική, οικονομική, κτλ.), θα φέρει μια άπειρη νέα κοπέλα στον κόσμο ένα παιδί?

xstyl

xstyl
administrator
administrator

ham έγραψε:Εάν πρόκειται για σοβαρή ανωμαλία ή ασθένεια του εμβρύου, που πρόκειται να ταλαιπωρήσει τόσο το ίδιο, ή και την οικογένεια του, τότε ίσως είναι και καλύτερα να μη γεννηθεί.
συμφωνω με όλα όσα λέτε παραπάνω. απλα θελω να πω, οτι δεν ξερεις αν οντος εχει καποια ασθενια το εμβρυο ή οχι. οι γιατροι λεγανε στη μανα μου να με ριξει γιατι και καλα ειχα καποια σοβαρη ασθενια. βλακειες ομως. νομιζω οτι δεν μπορεις να εισαι και πολυ σιγουρος πριν γεννηθει το παιδι. ο,τι και να λενε οι γιατροι. τωρα θα μου πειτε οτι αυτα εγιναν πριν 20 χρονια και οτι η τεχνολογια εχει προχωρισει. αλλα και παλι δεν ξερω με ποσο τις εκατο πιθανοτητα μπορουν να πουν και σημερα οι γιατροι κατι σωστο οταν ειναι εμβρυο ακομα.

gman

gman
designer
designer

Όντως, έχεις δίκιο. Βασικά κάποιοι γιατροί μπορεί να το κάνουν αυτό επίτηδες, ώστε να έχουν κέρδος απ' αυτό. Κάπου μέσα στο forum έχει αναφερθεί ότι πολλές εταιρίες χρειάζονται τα έμβρυα και έτσι οι γιατροί τα βλέπουν σαν εμπόρευμα.

xstyl

xstyl
administrator
administrator

τι ακριβως εμπορευμα μπορει να ειναι ενα νεκρο εμβρυο?? γιατι αποσο ξερω στην εκτρωση το σκοτωνεις το εμβρυο.

gman

gman
designer
designer

Ναι. Και μετά αυτό το σκοτωμένο έμβρυο χρησιμοποιείται για παρασκευή διάφορων προϊόντων. Το είχαμε πει και εδώ: Κινέζικες εταιρείες πουλάνε χάπια από... νεκρά μωρά!



(πρώτη φορά βάζω link για συζήτηση του πολυγώνου και είμαι πολύ χαρούμενος Laughing )

xstyl

xstyl
administrator
administrator

gman έγραψε:(πρώτη φορά βάζω link για συζήτηση του πολυγώνου και είμαι πολύ χαρούμενος Laughing )

και εισ'ανωτερα!!!! σου ευχομαι και administrator!!!

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

xstyl έγραψε:
ham έγραψε:Εάν πρόκειται για σοβαρή ανωμαλία ή ασθένεια του εμβρύου, που πρόκειται να ταλαιπωρήσει τόσο το ίδιο, ή και την οικογένεια του, τότε ίσως είναι και καλύτερα να μη γεννηθεί.
συμφωνω με όλα όσα λέτε παραπάνω. απλα θελω να πω, οτι δεν ξερεις αν οντος εχει καποια ασθενια το εμβρυο ή οχι. οι γιατροι λεγανε στη μανα μου να με ριξει γιατι και καλα ειχα καποια σοβαρη ασθενια. βλακειες ομως. νομιζω οτι δεν μπορεις να εισαι και πολυ σιγουρος πριν γεννηθει το παιδι. ο,τι και να λενε οι γιατροι. τωρα θα μου πειτε οτι αυτα εγιναν πριν 20 χρονια και οτι η τεχνολογια εχει προχωρισει. αλλα και παλι δεν ξερω με ποσο τις εκατο πιθανοτητα μπορουν να πουν και σημερα οι γιατροι κατι σωστο οταν ειναι εμβρυο ακομα.

πο φοβερό xstyl....
μήνυση έπρεπε να του κάνετε!!! κάτι τέτοιες μπούρδες όλο στην Ελλάδα γίνονται!
μετά , ίσως να υπάρχουν ορισμένες ασθένιες οι οποίες "φαίνονται" μέχρι των 20 βδομάδων που ναι το έμβρυο.
και κάτι τελευταίο, άμα εμένα μου έλεγε κάποιος γιατρός ρίξε το παιδί σου λόγω σοβαρής ασθένειας -που όντως θα ίσχυε- θα το έπερνα μαζί μου άμα το έριχνα τελικά. δεν θα τους το άφηνα εκεί!!

ham

ham
moderator
moderator

xstyl έγραψε:
συμφωνω με όλα όσα λέτε παραπάνω. απλα θελω να πω, οτι δεν ξερεις αν οντος εχει καποια ασθενια το εμβρυο ή οχι. οι γιατροι λεγανε στη μανα μου να με ριξει γιατι και καλα ειχα καποια σοβαρη ασθενια. βλακειες ομως. νομιζω οτι δεν μπορεις να εισαι και πολυ σιγουρος πριν γεννηθει το παιδι. ο,τι και να λενε οι γιατροι. τωρα θα μου πειτε οτι αυτα εγιναν πριν 20 χρονια και οτι η τεχνολογια εχει προχωρισει. αλλα και παλι δεν ξερω με ποσο τις εκατο πιθανοτητα μπορουν να πουν και σημερα οι γιατροι κατι σωστο οταν ειναι εμβρυο ακομα.

Αλήθεια;;; Α τους μαλάκες τους γιατρούς! Παραλίγο να μη σε είχαμε δηλαδή! bad
Τι υποτίθεται ότι σου βρήκανε ότι είχες;
Σίγουρα, αναλόγως και την περίπτωση, δεν μπορούν να ξέρουν με βεβαιότητα πάντα τι έχει το έμβρυο. Ωστόσο κάποιες φορές λόγω πιθανοτήτων κληρονομικότητας και εξετάσεων που κάνουν, μπορεί να το σιγουρέψουν.

sun έγραψε:και έστω μαθήτρια, φοιτήτρια ή γενικά άτομο που δεν είναι σε θέση είτε λόγω ηλικίας, άλλων υποχρεώσεων, οικονομικών παραγόντων ή κοινωνικού περιβάλλοντος να φέρει αυτήν την στιγμή ένα παιδι στον κόσμο, τι κανει?
τουλάχιστον σε ανεπτυγμένες χώρες τις Ε.Ε. μπορείς να πεις ότι το κράτος θα σου παρέχει κοινωνική υποστήριξη. και θα το κάνει. στις άλλες χώρες όμως?
με τι δύναμη λοιπόν (ψυχική, σωματική, οικονομική, κτλ.), θα φέρει μια άπειρη νέα κοπέλα στον κόσμο ένα παιδί?

Σίγουρα για πολλούς λόγους είναι σεβαστό μια γυναίκα να μη θέλει/μπορεί να μεγαλώσει το παιδί. Αυτό όμως πιστεύω έχει μια απόσταση από το να το ρίξει. Μπορεί να το γεννήσει και στη συνέχεια να δοθεί το παιδί για υιοθεσία σε μια οικογένεια που επιθυμεί να το μεγαλώσει. Και υπάρχουν πολλές οικογένειες που θέλουν αλλά δε μπορούν να κάνουν παιδιά. Βέβαια εάν σε μια γυναίκα συντρέχουν σοβαροί λόγοι υγείας και μια εγκυμοσύνη μπορεί να την επιβαρύνει, τότε δικαιολογείται φυσικά να προχωρήσει σε έκτρωση.

https://polygono.forumgreek.com

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Δύσκολη επιλογή κυρίως για την γυναίκα, γενικά δεν είμαι πολύ υπέρ των εκτρώσεων κυρίως για ιατρικούς λόγους, μιας και μετά από μια έκτρωση μπορεί να ακολουθήσουν πολλές αποτυχιμένες προσπάθειες εγκυμωσύνης, καλό θα είναι να πέρνουμε εμεις οι άντρες τα μέτρα μας γιατί μία ζωή δεν είναι καλό να χάνετε άδικα και όπως προείπα υπάρχει κυνδίνος και για την γυναίκα, άρα ΠΡΟΣΟΧΗ όχι sex χωρίς προφυλακτικό, πρέπει να είσαι πολύ κατασταλαγμένος ώστε να φέρεις στη ζωή έναν νέο άνθρωπο. Τέλος υπάρχουν όμως οι σοβαρές γεννετικές ανωμαλίες όπως το σύνδρομo down, τότε μία έκτρωση μπορεί να αποδειχθεί σωστή μιας και το νέο παιδί δεν θα ταλαιπωριθεί στην μετεπειτα ζωή του. Άρα είμαι κατά της έκτρωσης εκτός ορισμένων περιπτώσεων, αλλά βέβαια αυτό το θέμα επαφείεται στο κάθε ζευγάρι ξεχωριστά, καθένας είναι ελευθερός να κάνει ότι θέλει, πάντως είμαι πολύ αντίθετος στο να επιβάλει ο αντράς στην γυναικά να ρίξει το παιδί για κάποιους λόγους.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης