ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Έχει πατήσει ο άνθρωπος στο φεγγάρι;

5 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

gman

gman
designer
designer

Οι απόψεις διίστανται. Τι πιστεύετε ότι έγινε τελικά; Πάτησε ο άνθρωπος το φεγγάρι ή οι Αμερικάνοι μας κοροϊδεύουν όλους;

xstyl

xstyl
administrator
administrator

το ερωτημα ειναι γενικο? γιατι αν ειναι γενικο, εγω πιστευω οτι πατησε ο ανθρωπος στο φεγγαρι. αν το ερωτημα ειναι αν ο πρωτος ανθρωπος ηταν αμερικανος, τοτε ναι. δεν ξερω. αλλα προσωπικα πιστευω οτι το βιντεο το οποιο εδειχνε τον Amstrong να παταει στη σεληνη ηταν σκηνοθετιμενο. εχω δει κανα δυο ντοκιμαντερ που σχεδον με εχουν πεισει οτι ο Amstrong δεν πατησε στο φεγγαρι...
επισης εχω ακουσει οτι καποτε ενας δημοσιογραφος πηγε με καμερες σε σπιτια των ανθρωπων που ειχαν εμπλακει σε εκεινη την αποστολη και τους ρωτουσε και απαντουσαν οτι εγινε κανονικα και τετοια πραγματα. και τοτε ξαφνικα ο δημοσιογραφος αυτος βγαζει την αγια γραφη και τους βαζει να ορκιστουν. και τοτε τον εδιωξαν. αυτο αν ειναι αληθηνο ισως δεν λεει και πολλα... γιατι για οποιοδηποτε λογο μπορει να μην θελαν να ορκιστουν.... αλλα ηθελα να το γραψω για να βγαλετε και σεις τα δικα σας συμπερασματα.

gman

gman
designer
designer

Ναι, γενικό είναι το ερώτημα.

Eγώ νομίζω ότι ακόμα κανένας γήινος δεν έχει καταφέρει να πατήσει το πόδι του σε κάποιο άλλο ουράνιο σώμα πλην της Γης. Πιστεύω ότι ακόμα και σήμερα, δεν υπάρχει η κατάλληλη τεχνολογία ώστε να επιτευχθεί κάτι τέτοιο. Πόσο μάλλον τότε...

xstyl

xstyl
administrator
administrator

γιατι πιστευεις δεν υπαρχει??? τι ειναι αυτο δηλαδη που λειπει απο την τεχνολογια?

gman

gman
designer
designer

Θα σου πω το πιο απλό που σκέφτομαι να μου πεις τη γνώμη σου.

Έστω ότι έχουμε ένα διαστημόπλοιο επανδρωμένο για μια αποστολή στη Σελήνη. Δεδομένου ότι μεταφέρει αστροναύτες, η ασφάλεια είναι το πρώτο μέλημα όλων. Για να γίνει λοιπόν η απογείωση και η προσγείωση χρειάζονται ολόκληρες εκτάσεις με εγκαταστάσεις κλπ για να είναι ασφαλείς οι αστροναύτες. Στην προσελήνωση και την αποσελήνωση όμως τι γίνεται; Υπάρχουν τέτοιες εγκαταστάσεις στη Σελήνη ή το αφήνουν στο πάρκινγκ; Και αν το διαστημόπλοιο καταφέρνει να προσεληνωθεί και να αποσεληνωθεί χωρίς την ύπαρξη βοηθημάτων, εδώ πέρα γιατί κάθονται και ξοδεύουν τόσα χρήματα για εγκαταστάσεις αφού μπορούν χωρίς αυτές;

xstyl

xstyl
administrator
administrator

καλο επιχειρημα. δεν το χα σκεφτει αυτο. αλλα νομιζω οτι δεν χρειαζεται τρελη τεχνολογια για κατι τετοιο. θεωρω οτι κατι τετοιο ειναι πολυ ευκολο να γινει. σκεψου οτι εχουμε μια τεχνολογια που ολα λειτουργουν ρομποτικα. οποτε ποσο δισκολο ειναι να φτιαχτει μια βαση. ισως απο αποψη χρηματων να ειναι δισκολο.... που ουτε και αυτο μου φανταζει δισκολο. κατα τη γνωμη μου παντα!!!

gman

gman
designer
designer

Αν αποφασίσουν σήμερα να φτιάξουν αυτή τη βάση, θα είναι έτοιμη σε μερικές δεκαετίες. Οπότε και να θέλουμε τώρα δε μπορούμε να πάμε.
Άσε που μέχρι τώρα δεν υπάρχει όχι βάση, αλλά ούτε το παραμικρό. Επομένως πιστεύω ότι κανένας δεν έχει πατήσει το πόδι του ούτε εκεί, ούτε πουθενά αλλού στο διάστημα.
Εσύ πιστεύεις ότι πήγε κάποιος τελικά και πότε;

xstyl

xstyl
administrator
administrator

δεκαετιες? τι λες ρε? ποσο δισκολο ειναι? το ποιος πηγε, για ποιο λογο πηγε και ποτε, αυτο δεν το γνωριζω. δηλαδη πρεπει να υπαρχει και ενας λογος να στειλουν καποιον εκει πανω. παντως αυτο που λες για την βαση, δεν το βρισκω καθολου δισκολο και καθολου χρονοβορο.

βασικα για μενα δεν ειναι επιστημονικο επιτευγμα να πατησει καποιος στο φεγγαρι. ή μαλλον οχι τοσο σημαντικο επιτευγμα. θεωρω οτι υπαρχουν πιο σημαντικα πραγματα απο το αν ενας Ρωσος ή ενας Αμερικανος ή ενας σαουδαραβας περπατησε εκει περα.

α και τι εννοεις, ουτε το παραμικρο?

gman

gman
designer
designer

xstyl έγραψε:δεκαετιες? τι λες ρε? ποσο δισκολο ειναι?
Πάρα πολύ. Θα πρέπει να φτιάξουν ολόκληρη ομάδα από ρομπότ και να τα προγραμματίσουν γι' αυτό το σκοπό. Μετά θα πρέπει να προσθέσεις και την αστοχία υλικού γιατί δεν θα πάνε όλα τέλεια. Και σκέψου ότι ακόμα ούτε στις μακέτες δεν είναι. Εδώ για μια μη επανδωμένη αποστολή στον Άρη το συζητούσαν τόσα χρόνια και τελικά έστειλαν ένα ρομποτάκι (λένε βέβαια)

xstyl έγραψε:το ποιος πηγε, για ποιο λογο πηγε και ποτε, αυτο δεν το γνωριζω.
Σε ρώτησα αν ξέρεις κάτι ή τι πιστεύεις επειδή πριν είπες ότι νομίζεις ότι τελικά ο άνθρωπος έχει πάει στη Σελήνη.

xstyl έγραψε:α και τι εννοεις, ουτε το παραμικρο?
Εννοώ ότι δεν υπάρχει το παραμικρό που να διευκολύνει μια ανθρώπινη αποστολή εκεί.

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

και τότε γιατί δημιουργήσαν όλη αυτήν την ιστορία ότι πάτησαν στην σελήνη -έστω δλδ ότι δεν πήγαν- ? για να χαίρονται οι αμερικάνοι?

xstyl

xstyl
administrator
administrator

το να στειλουν ρομποτακι δεν ειναι καθολου δισκολο. το δισκολο ειναι να στειλουν ανθρωπο μαζι με το ρομποτακι. εσυ αυτο που θεωρεις δισκολο, εγω το θεωρω τετριμενο. εδω ολοκληρο διαστημικο σταθμο εχουν φτιαξει. βασικα δεν προκειτε να βγαλουμε ακρη. γιατι εγω πιστευω οτι δεν ειναι δισκολο να φτιαχτει βαση, ενω εσυ σχεδον ακατορθωτο τη σημερινη εποχη, χωρις να μπορω να σου δωσω ενα καλο επιχειρημα και χωρις να με πειθει το δικο σου.

την ιστορια αυτη την εφτιαξαν, γιατι ειχαν ανταγωνιστες την ρωσια. και παντα προσπαθουσε ο ενας να ξεπερασει τον αλλον. ο πρωτος ανθρωπος που πηγε στο διαστημα ηταν ρωσος. ετσι οι αμερικανοι σκοινοθετησαν ωστε ο πρωτος που θα πατησει στο φεγγαρι θα ειναι αμερικανος. ο ενας προσπαθουσε να ξεπερασει τον αλλον στη τεχνολογια

gman

gman
designer
designer

xstyl έγραψε:το να στειλουν ρομποτακι δεν ειναι καθολου δισκολο. το δισκολο ειναι να στειλουν ανθρωπο μαζι με το ρομποτακι. εσυ αυτο που θεωρεις δισκολο, εγω το θεωρω τετριμενο. εδω ολοκληρο διαστημικο σταθμο εχουν φτιαξει. βασικα δεν προκειτε να βγαλουμε ακρη. γιατι εγω πιστευω οτι δεν ειναι δισκολο να φτιαχτει βαση, ενω εσυ σχεδον ακατορθωτο τη σημερινη εποχη, χωρις να μπορω να σου δωσω ενα καλο επιχειρημα και χωρις να με πειθει το δικο σου.

Δεν λέω αυτό. Δεν λέω ότι είναι ακατόρθωτο, αλλά ότι είναι δύσκολο και χρονοβόρο. Τον διαστημικό σταθμό δηλαδή τον έφτιαξαν έτσι απλά; Δεν χρειάστηκε χρόνο; Αν το να φτιάξεις ρομποτάκια με σκοπό την αποστολή τους στο διάστημα είναι τετριμένο τότε γιατί η αποστολή στον Άρη έκανε τόσα χρόνια να πραγματοποιηθεί και γιατί υπήρξαν αποτυχημένες απόπειρες; και γιατί είναι δύσκολο να πάει ο άνθρωπος μαζί με τα ρομποτάκια; θα τον φάνε;

xstyl

xstyl
administrator
administrator

(γιαυτο ειπα σχεδον ακατορθωτο και οχι ακατορθωτο. χρονοβορο, δεν θα κολησουμε εκει)
τι τοσα χρονια να πραγματοποιηθει ρε συ? το 1975 εγινε η προσεδαφιση στον αρη. (την χρονολογια δεν την θυμαμαι απεξω, το γκουγκλαρα μην το παιζω και τοσο γνωστης lol! lol! ). σκεψου τι τεχνολογια ειχαν τοτε.... ειναι δισκολο να στειλουν τον ανθρωπο μαζι με το ρομποτακι εννοωντας οτι ειναι δισκολο για την ασφαλια του ανθρωπου. ενω το ρομποτακι και να χαλαει, στα @ρχιδι@ μας....

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

gman έγραψε: και γιατί είναι δύσκολο να πάει ο άνθρωπος μαζί με τα ρομποτάκια; θα τον φάνε;

χαχαχαχ..κουλάτο!! χαχαχ...θα τον φάνε..ότι να ναι!!!
lol!

xstyl

xstyl
administrator
administrator

ναι ειναι ειδικα ρομποτακια. μασανε ανθρωπους. χαχαχα

gman

gman
designer
designer

Ρε συ δεν συννενοούμαστε. Εγώ σου μιλάω για τη διάρκεια προγραμματισμού, όχι για τη χρονολογία. Δηλαδή το 1975 που πήγε η αποστολή δεν το συζήτησαν κάμποσα χρόνια πριν; Άσε που μόλις προσεδαφίστηκε έχασαν κάθε επαφή. Και τελικα, πήγε; Τέλοσπάντων. Εδώ για να φτιάξουν ένα αυτοκίνητο θέλουν πόσα χρόνια (από τον σχεδιασμό μέχρι την κυκλοφορία) και μου λες ότι η διαστημική αποστολή με ρομποτάκια που θα κατασκευάσουν σεληνιακή βάση είναι τετριμένη;
Επίσης όταν ένα ρομπότ χαλάει στα δικά μας αρχίδια μπορεί να είναι, αλλά σ' εκείνων που πληρώνουν δε νομίζω. Είναι και τα φράγκα στη μέση...

xstyl

xstyl
administrator
administrator

ναι οντος. καποιοι πληρωνουν. ειμουν σιγουρος οταν ξαναδιαβασα το κειμενο μου οτι θα μου λεγες αυτο. χαχαχα

και συνενοουμαστε. καταλαβαινω τι λες. απλα διαφωνω. εβαλα χρονολογια (σταματισα να μιλαω για διαρκεια), απλα για να τονισω οτι ηταν τοσο παλια και κοιτα τι καταφερανε. οι πρωτες προσπαθειες προσεδαφισης στον αρη απετυχαν. συγκεκριμενα οι viking 1 και 2 ομως προσεδαφιστηκαν.

gman

gman
designer
designer

Πώς το ξέρεις ότι προσεδαφίστηκαν και δεν έγινε κάτι παρόμοιο με τη σκηνοθεσία της προσελήνωσης;

xstyl

xstyl
administrator
administrator

δεν υπαρχει λογος σκηνοθεσιας. δεν ειναι το ιδιο με την προσεληνωση εκεινη την εποχη. επισης εστεiλε πισω στη γη αρκετο υλικο. ηταν καθαρα για επιστημονικους λογους και οχι για λογους δυναμης.

ham

ham
moderator
moderator

Λοιπόν, έχω να πώ ότι αν δεν έχει πάει το 1969 άνθρωπος στη Σελήνη έχει πάει πάντως αργότερα,αφού:

1).Αυτό αν δεν κάνω λάθος,δεν έχει αμφισβητηθεί ούτε από τους Σοβιετικούς τότε, που θα ήταν οι πρώτοι που θα είχαν όφελος σαν βασικοί ανταγωνιστές αν ίσχυε κάτι τέτοιο. Και να δεχτούμε ότι ήταν ψέμα η πρώτη αποστολή, μετά αφού με αυτό είχαν πετύχει τον σκοπό τους και είχε γίνει η επίδειξη, δεν συνέτρεχε λόγος να πουν άλλες 5 φορές ψέμματα.
2). Ακολούθησαν άλλες 5 επανδρωμένες αποστολές, που μάλιστα έφεραν και πετρώματα από τη σελήνη και σε ποσότητες πολύ μεγαλύτερες από αυτές που θα μπορούσε να συλλέξει ένα ρομπότ. Και τα πετρώματα αυτά είναι αποδεδειγμένο ότι είναι από τη σελήνη και όχι θραύσματα από μετεωρίτες πάνω στη γη, αφού δε φέρουν ίχνη φθοράς από το κάψιμο της ατμόσφαιρας από πτώση.
3). Η τεχνολογία για εκτόξευση με πυραύλους υπήρχε. Οι Αμερικάνοι είχαν(και έχουν) προχωρημένη τεχνολογία, θυμίζω την κατασκευή ατομικών βομβών πολλά χρόνια νωρίτερα από τότε. Ο λόγος που δεν απαιτούνται στη Σελήνη εγκαταστάσεις πολύπολοκες για εκτόξευση όπως στη γη, είναι μάλλον ότι λόγο της μικρής βαρύτητας της Σελήνης και της αραιής ατμόσφαιρας δεν χρειάζονται πολύπλοκες πυραυλικές εγκαταστάσεις, αλλά κάποιες ενσωματωμένες τουρμπίνες στη σεληνάκατο αρκούν για να την αποσεληνώσουν.

gman έγραψε:
Έστω ότι έχουμε ένα διαστημόπλοιο επανδρωμένο για μια αποστολή στη Σελήνη. Δεδομένου ότι μεταφέρει αστροναύτες, η ασφάλεια είναι το πρώτο μέλημα όλων. Για να γίνει λοιπόν η απογείωση και η προσγείωση χρειάζονται ολόκληρες εκτάσεις με εγκαταστάσεις κλπ για να είναι ασφαλείς οι αστροναύτες. Στην προσελήνωση και την αποσελήνωση όμως τι γίνεται; Υπάρχουν τέτοιες εγκαταστάσεις στη Σελήνη ή το αφήνουν στο πάρκινγκ; Και αν το διαστημόπλοιο καταφέρνει να προσεληνωθεί και να αποσεληνωθεί χωρίς την ύπαρξη βοηθημάτων, εδώ πέρα γιατί κάθονται και ξοδεύουν τόσα χρήματα για εγκαταστάσεις αφού μπορούν χωρίς αυτές;

Όπως είπα και παραπάνω,μάλλον είναι πολύ πιο εύκολη η αποσελήνωση από την απογείωση, αφού η έλξη της Σελήνης είναι πολύ μικρότερη από της γης, και δε χρειάζεται κάποιο τόσο πολύπλοκο σύστημα όσο η εκτόξευση ενός πυράυλου για να την υπερνικήσει,αλλά αρκεί το σύστημα πρόωσης της σεληνακάτου. Οι εγκαταστάσεις της Νασα που θα είναι φαντάζομαι τεράστιες, δεν αφορούν μόνο την ασφάλεια των αστροναυτών, αλλά είναι ένα σύνολο εγκαταστάσεων που αφορούν παρατήρηση, έρευνα, εξομοίωση, εκπαίδευση αστροναυτών, εκτοξέυσεις και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Η ασφάλεια των αστροναυτών στη Σελήνη έγκειται στην εκπαίδευση που έχουν κάνει στη γη, στις ειδικές στολές που φοράνε για να τους παρέχουν οξυγόνο και προστασία από θερμοκρασία, υπεριώδη ακτινοβολία κ.α και φυσικά στις συνθήκες διαβιωσης και ασφάλειας που έχει ήδη ρυθμιστεί από τη γη, να τους παρέχει η σεληνάκατός τους. Άρα σε πρώτη τουλάχιστον φάση, δεν χρειάζεται να προύπάρχει κάτι σαν βάση πάνω στη σελήνη, αφού ότι χρειάζονται για ασφάλεια το έχουν ήδη εξασφαλίσει πριν το ταξίδι. Επίσης δεν χρειάζονται πάρκινγκ ή βοηθήματα για προσελήνωση, ούτε για προσγείωση στην επιστροφή. Η σεληνάκατος δεν είναι διαστημικό λεοφωρείο και δεν χρειάζεται ειδικό αεροδιάδρομο, αλλά είναι φτιαγμένη να "πέφτει" σιγά σιγά σε ένα τυχαίο σημείο πάνω στη σελήνη(ή στη γη στην επιστροφή). Αυτός είναι και ο λόγος που όταν επιστρέφουν οι αστροναύτες από την αποστολή στη σελήνη πάνω στη γη, δεν προγειόνωνται σε κάποιο αεροδρόμιο, αλλά χωρίς κανένα βοήθημα προσθαλασσώνονται σε ένα τυχαίο σημείο του ωκεανού και μετά τους μαζεύουν!!!

Στα της πρώτης προσελήνωσης συγκεκριμένα τώρα:
Η θεωρία της αμφισβήτησης της πρώτης προσελήνωσης στηρίζεται πάνω στην αυθεντικότητα του βίντεο και των φωτογραφιών που υποτίθεται τραβήχτηκαν. Δε μπορώ να υποστηρίξω με βεβαιότητα τι πραγματικά συνέβη γιατί δε θεωρώ επαρκή τα στοιχεία για να πάρω ξεκάθαρη θέση. Πάντως υπάρχουν και επιχειρήματα που καταρρίπτουν τις θεωρίες συνομωσίας περί ψεύτικου βίντεο, μπορείτε να ρίξετε μια ματιά εδώ:
http://www.pancreta.gr/content/view/6056/65/
Ακόμα και αν το βίντεο είναι όντως ψεύτικο και γυρισμένο πάνω στη γη, αυτό δε σημαίνει υποχρεωτικά ότι είναι μύθος η προσελήνωση του 69. Δεν είναι απίθανο να μη μπορούσε για κάποιο λόγο να μεταδωθεί η πραγματική εικόνα, και να σκηνοθετήθηκε ένα άλλο βίντεο προκειμένου να πειστεί ο κόσμος!

xstyl έγραψε:
gman έγραψε:Πώς το ξέρεις ότι προσεδαφίστηκαν και δεν έγινε κάτι παρόμοιο με τη σκηνοθεσία της προσελήνωσης;
δεν υπαρχει λογος σκηνοθεσιας. δεν ειναι το ιδιο με την προσεληνωση εκεινη την εποχη. επισης εστεiλε πισω στη γη αρκετο υλικο. ηταν καθαρα για επιστημονικους λογους και οχι για λογους δυναμης.
Ακριβώς, δεν συντρέχει λόγος για κάτι τέτοιο, καθώς οι αποστολές γίνονται για επιστημονικούς σκοπούς αφού δεν υπάρχει θέμα για επίδειξη δύναμης σε αυτόν τον τομέα. Και το υλικό που στάλθηκε είναι μεγάλο και λεπτομερές για να είναι πλαστό.

https://polygono.forumgreek.com

gman

gman
designer
designer

Κοίτα, οι Αμερικάνοι πάντα είχαν την εμμονή με το διάστημα. Είχα διαβάσει παλιότερα ότι δεν ήταν μόνο η κόντρα με τους Σοβιετικούς, αλλά έπρεπε να ικανοποιήσουν και τον κόσμο. Νομίζω ότι η Αμερική πάντα έβλεπε το διάστημα όχι σαν αντικείμενο επιστημονικής μελέτης, αλλά σαν ένα ακόμα μέρος που έπρεπε να κατακτηθεί! Τελοσπάντων, όπως σκηνοθέτησαν το Ρόσγουελ το 1947, όπως σκηνοθέτησαν την επίσκεψη στη Σελήνη το 1969, έτσι θα μπορούσαν να σκηνοθετήσουν και μια επίσκεψη στον Άρη. Τώρα για το υλικό που έφερε πίσω, εφόσον δεν το εξέτασε κανένας άλλος πλην των ανθρώπων της NASA, θα μπορούσε να είναι ακόμα και ένα τσουβάλι πέτρες από οπουδήποτε, στις οποίες αυτοί έδωσαν "μαγικές" ιδιότητες. Οι Αμερικάνοι ελέγχουν τα πάντα και η εικόνα που έχουμε για τον κόσμο που ζούμε, είναι αυτή που εκείνοι θέλουν.

Δείτε το παρακάτω βίντεο:

ham

ham
moderator
moderator

gman έγραψε:Κοίτα, οι Αμερικάνοι πάντα είχαν την εμμονή με το διάστημα. Είχα διαβάσει παλιότερα ότι δεν ήταν μόνο η κόντρα με τους Σοβιετικούς, αλλά έπρεπε να ικανοποιήσουν και τον κόσμο. Νομίζω ότι η Αμερική πάντα έβλεπε το διάστημα όχι σαν αντικείμενο επιστημονικής μελέτης, αλλά σαν ένα ακόμα μέρος που έπρεπε να κατακτηθεί! Τελοσπάντων, όπως σκηνοθέτησαν το Ρόσγουελ το 1947, όπως σκηνοθέτησαν την επίσκεψη στη Σελήνη το 1969, έτσι θα μπορούσαν να σκηνοθετήσουν και μια επίσκεψη στον Άρη. Τώρα για το υλικό που έφερε πίσω, εφόσον δεν το εξέτασε κανένας άλλος πλην των ανθρώπων της NASA, θα μπορούσε να είναι ακόμα και ένα τσουβάλι πέτρες από οπουδήποτε, στις οποίες αυτοί έδωσαν "μαγικές" ιδιότητες. Οι Αμερικάνοι ελέγχουν τα πάντα και η εικόνα που έχουμε για τον κόσμο που ζούμε, είναι αυτή που εκείνοι θέλουν.

Δείτε το παρακάτω βίντεο:


Για τον Άρη δεν έχει μιλήσει κανείς για αποστολή ανθρώπου, υπάρχει και παραδοχή ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει βραχυπρόθεσμα. Οι αποστολές που έχουν γίνει μέχρι τώρα είναι όλες μη επανδρωμένες. Το υλικό δεν περιορίζεται μόνο σε πέτρες, αλλά υπάρχουν λεπτομερείς φωτογραφίσεις και χαρτογραφήσεις όλου του πλανήτη. Δεν μπορεί όλο αυτό να είναι σκηνοθετημένο. Μέρος του υλικού έχει δωθεί στη δημοσιότητα, αν ψάξεις στο ίντερνετ θα δεις ότι υπάρχουν πολλά στοιχεία(όπως φωτογραφίες) που μπορεί να δει κανείς και να αξιολογήσει. Κανείς από οπουδήποτε δεν έχει βγει να αμφισβητήσει τα στοιχεία επισήμως, ούτε Ρωσία,ούτε Ευρώπη,ούτε Κίνα που ετοιμάζει τώρα διαστημικά προγράμματα. Όλα είναι μόνο Χαρδαβελλικές θεωρίες συνομωσίας που δεν τις παίρνει εύκολα κανείς στα σοβαρά. Χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι δεν έχω αμφιβολίες για την 1η προσελήνωση. Είδες gman καθόλου το παραπάνω που έγραψα; Ίσως σου λυθούν κάποιες απορίες όπως το πώς γίνεται η προσελήνωση και που είναι στη σελήνη το πάρκινγκ για το διαστημόπλοιο. Laughing

https://polygono.forumgreek.com

gman

gman
designer
designer

Αφελείς είστε ρε; Γιατί δε μπορεί να σκηνοθετήθηκε η επίσκεψη στον Άρη δηλαδή; Το οποιοδήποτε υλικό δε μου λέει τίποτα. Εδώ από την τάχα επίσκεψη στη Σελήνη έχει κυκλοφορήσει ολόκληρο φτιαχτό βίντεο. Οι φωτογραφίες δηλαδή δε μπορεί να είναι πλαστές; Το ότι το βιντεάκι που έβαλα είναι από την εκπομπή του Χαρδαβέλλα σημαίνει κάτι; Θα μπορούσα να βάλω άλλα που βρήκα, αλλά ήταν τεράστια και γι' αυτό επέλεξα το συγκεκριμένο. Όποιος θέλει με μια αναζήτηση στο youtube θα βρει ένα σωρό παρόμοια. Μεγαλύτερη σημασία όμως, έχει τι λέει κανείς και πώς το στηρίζει και λιγότερο το ποιός είναι αυτός. Επίσης δεν μιλάει ο Χαρδαβέλλας, αλλά άνθρωποι που γνωρίζουν τα πράγματα.

Το link το είδα. Εσύ δηλαδή πιστεύεις έστω και ένα από αυτά; Εγώ όχι. Για παράδειγμα λέει σε ένα σημείο ότι δεν άφησε ίχνη το διαστημόπλοιο (σε καμία απ' όλες τις προσεληνώσεις δεν φαίνεται να σχηματίζεται κρατήρας) και καλά γιατί προσεδαφίστηκε πάνω σε βράχο αφού είχε σηκώσει τη σκόνη η οποία κατακάθισε λίγο αργότερα και γι' αυτό τα αποτυπώματα των κατα πολύ ελαφρύτερων αστροναυτών είναι εμφανή. Μωρά παιδιά είμαστε; Ποιός τα χάφτει αυτά;

Ο άνθρωπος δεν έχει πατήσει στο φεγγάρι ΠΟΤΕ και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει σύντομα.
Οποιοδήποτε υλικό δηλώνει το αντίθετο είναι προϊόν επιστημονικής φαντασίας!

ham

ham
moderator
moderator

GMΑN ότι και να λες η αλήθεια είναι μία! Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΤΟ 1969 ΠΗΓΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ. Και ναι έχουν γίνει και αποστολές στον Άρη. Και δε σημαίνει ότι είναι αφελής όποιος δε συμφωνεί μαζί σου. Για την 1η προσελήνωση, είπα ότι είναι αμφισβητούμενη και δε μπορώ να κόψω και το λαιμό μου για αυτή. Για τις υπόλοιπες προσεληνώσεις όμως και ειδικά για τις αποστολές στον Άρη δεν επιδέχεται καμία αμφισβήτηση. Μόνο εσύ τα αμφισβητείς, θεωρία συνομωσίας για τις αποστολές στον Άρη ούτε καν δεν έχω δει να υπαρχει. Δεν υπάρχει και δεν έχεις βάλει εδώ ούτε ένα στοιχείο που να αποδικνύει ότι είναι ψεύτικες, παρά μόνο παίζεις την κολοκυθιά αντιστρέφοντας το ερώτημα "και γιατί να μην είναι". Δεν υπάρχει καμία σοβαρή αμφισβήτηση και οι μόνες ενστάσεις(και αυτές για το φεγγαρι και όχι για τις μη επανδρωμένες αποστολές στον Άρη)είναι από φορείς θεωρίων συνομωσιών όπως π.χ Χαρδαβέλλας και άλλα τέτοια. Ακόμα και σε αυτή την εκπομπή αν θυμάμαι καλά το συμπέρασμα στο τέλος ήταν ότι αν δεν πήγε άνθρωπος στο φεγγάρι το 69, πήγε αργότερα. Υπάρχει πάρα πολύ πλούσιο υλικό που έχει έρθει από τις αποστολές στον Άρη και είναι χαρτογραφημένος όλος ο πλανήτης. Δε μπορεί να το αμφισβητείς και χωρίς ούτε ένα επιχείρημα. Βρες έστω και ένα στοιχείο που να αποδικνύει ότι το υλικό από τον Άρη είναι πλαστό. Παραθέτω την επιχειρηματολογία σου για το φεγγάρι:
gman έγραψε:
Έστω ότι έχουμε ένα διαστημόπλοιο επανδρωμένο για μια αποστολή στη Σελήνη. Δεδομένου ότι μεταφέρει αστροναύτες, η ασφάλεια είναι το πρώτο μέλημα όλων. Για να γίνει λοιπόν η απογείωση και η προσγείωση χρειάζονται ολόκληρες εκτάσεις με εγκαταστάσεις κλπ για να είναι ασφαλείς οι αστροναύτες. Στην προσελήνωση και την αποσελήνωση όμως τι γίνεται; Υπάρχουν τέτοιες εγκαταστάσεις στη Σελήνη ή το αφήνουν στο πάρκινγκ; Και αν το διαστημόπλοιο καταφέρνει να προσεληνωθεί και να αποσεληνωθεί χωρίς την ύπαρξη βοηθημάτων, εδώ πέρα γιατί κάθονται και ξοδεύουν τόσα χρήματα για εγκαταστάσεις αφού μπορούν χωρίς αυτές;
Από τα επιχειρήματά σου αυτά, φαίνεται ότι κάνεις ένα λογικο συνειρμό χωρίς να είσαι διαβασμένος και ενημερωμένος για το πώς γίνεται μια αποστολή και δεν ξερεις ούτε τι ακριβώς είναι αυτό που ταξιδεύουν μέσα οι αστροναύτες. Δεν ξέρω αν είδες παραπάνω πώς σου κατέρριψα αυτό το επιχείρημα, θα το επαναλάβω να το ξαναδείς:
ham έγραψε:Όπως είπα και παραπάνω,μάλλον είναι πολύ πιο εύκολη η αποσελήνωση από την απογείωση, αφού η έλξη της Σελήνης είναι πολύ μικρότερη από της γης, και δε χρειάζεται κάποιο τόσο πολύπλοκο σύστημα όσο η εκτόξευση ενός πυράυλου για να την υπερνικήσει,αλλά αρκεί το σύστημα πρόωσης της σεληνακάτου. Οι εγκαταστάσεις της Νασα που θα είναι φαντάζομαι τεράστιες, δεν αφορούν μόνο την ασφάλεια των αστροναυτών, αλλά είναι ένα σύνολο εγκαταστάσεων που αφορούν παρατήρηση, έρευνα, εξομοίωση, εκπαίδευση αστροναυτών, εκτοξέυσεις και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Η ασφάλεια των αστροναυτών στη Σελήνη έγκειται στην εκπαίδευση που έχουν κάνει στη γη, στις ειδικές στολές που φοράνε για να τους παρέχουν οξυγόνο και προστασία από θερμοκρασία, υπεριώδη ακτινοβολία κ.α και φυσικά στις συνθήκες διαβιωσης και ασφάλειας που έχει ήδη ρυθμιστεί από τη γη, να τους παρέχει η σεληνάκατός τους. Άρα σε πρώτη τουλάχιστον φάση, δεν χρειάζεται να προύπάρχει κάτι σαν βάση πάνω στη σελήνη, αφού ότι χρειάζονται για ασφάλεια το έχουν ήδη εξασφαλίσει πριν το ταξίδι. Επίσης δεν χρειάζονται πάρκινγκ ή βοηθήματα για προσελήνωση, ούτε για προσγείωση στην επιστροφή. Η σεληνάκατος δεν είναι διαστημικό λεοφωρείο και δεν χρειάζεται ειδικό αεροδιάδρομο, αλλά είναι φτιαγμένη να "πέφτει" σιγά σιγά σε ένα τυχαίο σημείο πάνω στη σελήνη(ή στη γη στην επιστροφή). Αυτός είναι και ο λόγος που όταν επιστρέφουν οι αστροναύτες από την αποστολή στη σελήνη πάνω στη γη, δεν προγειόνωνται σε κάποιο αεροδρόμιο, αλλά χωρίς κανένα βοήθημα προσθαλασσώνονται σε ένα τυχαίο σημείο του ωκεανού και μετά τους μαζεύουν!!!
Όταν αμφισβητείς τόσο σοβαρά θέματα όπως οι αποστολές στο Άρη και στη Σελήνη(πέραν της πρώτης), θα πρέπει να έχεις αδιάσειστα επιστημονικά επιχειρήματα και όχι μια σειρά από γενικολογίες και λογικούς συνειρμούς, που καταλλήγουν σε λαθεμένα συμπεράσματα εξ' αιτίας της μη βαθύτερης γνώσης του θέματος. Και υπάρχει ο κίνδυνος και αλήθεια να είναι κάτι, να μην το πιστέψεις μόνο και μόνο από προκατάλληψη!

https://polygono.forumgreek.com

xstyl

xstyl
administrator
administrator

εγω δεν καταλαβαινω γιατι ο gman αμφισβητει και του Αρη τις προσεδαφισεις. δεν ειναι δισκολο να πεταξουν στην ατμοσφερα ενα ρομποτ και να φωτογραφισει...

παραθετω αντικειμενα που εχουμε στειλει στον Αρη, εδω

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Παρόμοια θέματα

-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης