ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Εθνικές παρελάσεις

5 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Είστε σύμφωνοι με την διεξαγωγή των εθνικών παρελάσεων

Εθνικές παρελάσεις - Σελίδα 2 I_vote_lcap33%Εθνικές παρελάσεις - Σελίδα 2 I_vote_rcap 33% [ 3 ]
Εθνικές παρελάσεις - Σελίδα 2 I_vote_lcap56%Εθνικές παρελάσεις - Σελίδα 2 I_vote_rcap 56% [ 5 ]
Εθνικές παρελάσεις - Σελίδα 2 I_vote_lcap11%Εθνικές παρελάσεις - Σελίδα 2 I_vote_rcap 11% [ 1 ]
Σύνολο Ψήφων : 9


Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Καταρχάς είναι ΗΜΙΝ.
Η αναγκαιότητα των παρελάσεων είναι εθνική απαίτηση.Οι μεγάλοι άνθρωποι θέλουν τις παρελάσεις.Θέλουν να βλέπουν νέα παιδιά να τιμούνε την πατρίδα τους.Είναι καμάρι.Εγώ ένιωθα δέος όταν έκανα παρέλαση.Ένιωθα ότι κάνω κάτι καλό.

gman

gman
designer
designer

car6 έγραψε:Φιλε Γιαννη-ποιος αντιφασιστας δεχετε τον θεσμο που καθιερωσαν οι χουντες? Ποιος αντιφασιστας αρνητε την ΜΟΝΑΔΙΚΗ παγκοσμιως παρελαση ,που οι Μαχητες εμπνευσμενοι απο την ΜΕΓΑΛΗ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ριχτικαν κατ'ευθειαν στην μαχη κατα του φασισμου υπερασπιζομενοι την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ολης της οικουμενης?
Και πότε εγώ έκανα κάτι από τα δύο;

Επισκέπτ


Επισκέπτης

car6 έγραψε:Δος ημοιν τοτε μια αναγκαιοτητα για να γινονται παρελασεις


γιατί δηλαδή να γίνεται η παρέλαση που λες εσύ και όχι οι ελληνικές??σε τι υστερούν??



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Trias στις 20/10/2008, 07:11, 1 φορά

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Ομήρου Απόγονος έγραψε:Καταρχάς είναι ΗΜΙΝ.
Η αναγκαιότητα των παρελάσεων είναι εθνική απαίτηση.Οι μεγάλοι άνθρωποι θέλουν τις παρελάσεις.Θέλουν να βλέπουν νέα παιδιά να τιμούνε την πατρίδα τους.Είναι καμάρι.Εγώ ένιωθα δέος όταν έκανα παρέλαση.Ένιωθα ότι κάνω κάτι καλό.

Κατα αρχην ειναι στην δημοτικη-και οπου ειχε δοτικοι οι Ελληνες βαζαν -οι-

Επισκέπτ


Επισκέπτης

car6 έγραψε:
Ομήρου Απόγονος έγραψε:Καταρχάς είναι ΗΜΙΝ.
Η αναγκαιότητα των παρελάσεων είναι εθνική απαίτηση.Οι μεγάλοι άνθρωποι θέλουν τις παρελάσεις.Θέλουν να βλέπουν νέα παιδιά να τιμούνε την πατρίδα τους.Είναι καμάρι.Εγώ ένιωθα δέος όταν έκανα παρέλαση.Ένιωθα ότι κάνω κάτι καλό.

Κατα αρχην ειναι στην δημοτικη-και οπου ειχε δοτικοι οι Ελληνες βαζαν -οι-

απάντησε αν θες σε αυτό που σε ρώτησα...

Επισκέπτ


Επισκέπτης

ΛΟΙΠΟΝ..για να επανέλθουμε κιόλας στο θέμα και επειδή ο car6 δεν το κόβω να απαντάει απόψε,απλά ήθελα να πω ότι η γεναιότητα δεν μετριέται και αν ναι οι μόνοι που θα ήταν σε θέση να την μετρήσουν θα ήταν αυτοί που βρίσκονται στο πεδίο της μάχης..όχι εμείς..δεν μπορείς να λες ότι μία παρέλαση πρέπει να γίνεται λόγο της ανδρείας που έδειξαν οι πρωταγωνιστές της και να λες όλες τις άλλες παρελάσεις άσκοπες..οι ρώσσοι δεν ήταν πιο γενναίοι από τους Έλληνες για να γίνονται οι παρέλασεις τους ''ανώτερες'' των ελληνικών..ούτε και το ανάποδο...

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Trias έγραψε:ΛΟΙΠΟΝ..για να επανέλθουμε κιόλας στο θέμα και επειδή ο car6 δεν το κόβω να απαντάει απόψε,απλά ήθελα να πω ότι η γεναιότητα δεν μετριέται και αν ναι οι μόνοι που θα ήταν σε θέση να την μετρήσουν θα ήταν αυτοί που βρίσκονται στο πεδίο της μάχης..όχι εμείς..δεν μπορείς να λες ότι μία παρέλαση πρέπει να γίνεται λόγο της ανδρείας που έδειξαν οι πρωταγωνιστές της και να λες όλες τις άλλες παρελάσεις άσκοπες..οι ρώσσοι δεν ήταν πιο γενναίοι από τους Έλληνες για να γίνονται οι παρέλασεις τους ''ανώτερες'' των ελληνικών..ούτε και το ανάποδο...

Δεν το περνω εθνικα. Εγω διαφωνω και μεν την παρελαση της νικης (10.05.1945) . Στην τελευταια μαλιστα θεωρω οτι εγινε το χειριστο(ποδοπατησαν τα εμβληματα των ΝΑΖΙ μπροστα στο Μαυσωλειο του ΛΕΝΙΝ). Οι ΝΑΖΙ ηταν και ειναι εχθροι μας.Τα αντιδημοκρατικα στοιχεια ολων των αποχρωσεων πρεπει να μας προκαλουν αηδια και αισχος.Αλλα οι Γερμανοι μας πολεμησαν με γεναιοτητα και σθενος-κανενος πολεμιστη δεν πρεπει να ποδοπατας το ηθικο.Επιμεινω οτι οι παρελασεις εχουν λογο μονο οταν ειναι να δωσουν θαρρος στον λαο σε μια συγχρονη μαχη. Η μονη παρελαση παγκοσμιως που εγινε αυτο ηταν στην μαχη της Μοσχας μπροστα στην επικειμενη προσπελαση του φασισμου δινοντας το παραδειγμα των επαναστατων του Οκτωμβρη.ΗΤΑΝ Η ΜΟΝΗ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ!!

ΥΓ-παρατηστε με με την ορθογραφια

ham

ham
moderator
moderator

Εν πάσει περιπτώσει,δεν μπορούν να απαγορευτούν οι παρελάσεις όπως και κάθε είδους μαζική εκδήλωση.Άμα θέλει κάποιος να κάνει παρέλαση ας κάνει. Όμως,δεν μπορεί αυτό να έχει επίσημο,καθολικό και υποχρεωτικό χαρακτήρα καθώς υπάρχουν πολλές αντιρήσεις πάνω σε αυτό.

https://polygono.forumgreek.com

Επισκέπτ


Επισκέπτης

ham έγραψε:Εν πάσει περιπτώσει,δεν μπορούν να απαγορευτούν οι παρελάσεις όπως και κάθε είδους μαζική εκδήλωση.Άμα θέλει κάποιος να κάνει παρέλαση ας κάνει. Όμως,δεν μπορεί αυτό να έχει επίσημο,καθολικό και υποχρεωτικό χαρακτήρα καθώς υπάρχουν πολλές αντιρήσεις πάνω σε αυτό.

Κοιτα-οταν για να κινηθει ενα αρμα θελει κατι χιλιαδες ευρω για βενζινα,εγω δεν μπορω να ειμαι υπερ. Οταν τα παιδακια (του σχολειου η του στρατου) πανε σαν τα κουρδιστα πορτοκαλια ,χωρις να ξερουν τι κανουν και χωρις να νιωθουν οτι τιμανε κανεναν,δεν το βρισκω σκοπιμο. Οταν παλι γινεται μια εκδηλωση μνημης που ολοι νιωθουν οτι ολοι οι Ευρωπαιοι ,συμπεριλαμβανομενων και των Ελληνων,εκαναν τις θυσιες τους κατα του φασισμου, και πως και εμεις εχουμε το καθηκον να υπαρασπιστουμε τον κοσμο μας απο τον Ιμπεριαλισμο, την περιβαλλοντικη καταστροφη και τα αλλα δεινα που πανε να μας πνιξουν ως ανθρωπινο γενος ΤΟΤΕ ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ!!

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Τελείωσε η παρέλαση σήμερα και τι καταλάβαμε. Το μόνο που μας ένοιαξε είναι να μπάνισουμε κανα γκόμενακι και τα κόριτσια πως θα είναι για να φαίνονται ωραά! ποια ιστόρια;

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Παιδια σημερα ολοι ο ακροδεξιοι νεοναζι εορτασαν την ημερα πενθους τους που ο μεγαλος τους Πατερουλης Ιωαννης Μεταξας ενεδωσε στις πειεσεις του αγγλοφιλου βασιλεως Γεωργιου και αναγκαστικε να αρνηθει την προταση συμμαχιας του ομοΙδεατη του Μπενιτο(και μετα το 'ριξε στα κονιακ)

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

car6 έγραψε:Παιδια σημερα ολοι ο ακροδεξιοι νεοναζι εορτασαν την ημερα πενθους τους που ο μεγαλος τους Πατερουλης Ιωαννης Μεταξας ενεδωσε στις πειεσεις του αγγλοφιλου βασιλεως Γεωργιου και αναγκαστικε να αρνηθει την προταση συμμαχιας του ομοΙδεατη του Μπενιτο(και μετα το 'ριξε στα κονιακ)
Όπως ακριβώς τα λες...Εμείς ακούμε τους παλιούς που τα έζησαν και έτσι συμπαιρένουμε πως τα έβγαλαν απ΄το κεφάλι τους.Αλλά εσείς τελικά γνωρίζετε την απόλυτη αλήθεια... Razz

ham

ham
moderator
moderator

Ομήρου Απόγονος έγραψε:
car6 έγραψε:Παιδια σημερα ολοι ο ακροδεξιοι νεοναζι εορτασαν την ημερα πενθους τους που ο μεγαλος τους Πατερουλης Ιωαννης Μεταξας ενεδωσε στις πειεσεις του αγγλοφιλου βασιλεως Γεωργιου και αναγκαστικε να αρνηθει την προταση συμμαχιας του ομοΙδεατη του Μπενιτο(και μετα το 'ριξε στα κονιακ)
Όπως ακριβώς τα λες...Εμείς ακούμε τους παλιούς που τα έζησαν και έτσι συμπαιρένουμε πως τα έβγαλαν απ΄το κεφάλι τους.Αλλά εσείς τελικά γνωρίζετε την απόλυτη αλήθεια... Razz

Επειδή μιλάς για τους παλιούς που τα έζησαν,ξεχνάς τα ξερονήσια που είχαν γεμίσει με χιλιάδες αριστερούς και κουμουνιστές εξορισμένους,και τα στρατόπεδα συγκέντρωσης που ο ίδιος ο μεταξάς είχε δημιουργήσει; Ξέρεις εσύ τι έχουν ζήσει αυτοί οι άνθρωποι;Τους έχεις ρωτήσει για το δικό τους μερίδιο από την απόλυτη αλήθεια; Και παρόλα αυτά,το 1940 βγήκαν από τις φυλακές και τα ξερονήσια και πολέμησαν γενναία για την εθνική ανεξαρτησία,χωρίς κανένα όφελος στην πραγματικότητα,αφού είτε νικούσαν τον Μουσολίνι και παρέμενε το καθεστώς του Μεταξά,είτε κατακτούσε την Ελλάδα ο Χίτλερ,το ίδιο στιγνό φασιστικό εθνικο"σοσιαλιστικό"(το σοσιαλιστικό σε 1000 εισαγωγικά) καθεστώς θα υπήρχε. . .

https://polygono.forumgreek.com

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

ham όχι δεν ξεχνώ τις εξορίες.Και είναι ένα κομμάτι στο οποίο δεν είμαστε σύμφωνοι πολλοί (και εγώ δηλ).Στο ίδιο ακριβώς σημείο το μεταξικό είναι και ο Γεωργιάδης και το έχει πεί σε εκπομπή του (και μάλιστα ο Λαζόπουλος αφαίρεσε κομμάτι της εκπομπής κάνοντας έπειτα προπαγάνδα).
Λοιπόν...
Οι αριστεροί τώρα......οι αριστεροί ήταν οι μόνοι που υπέφεραν.Όλοι οι πολίτες αγαπούσαν τον Μεταξά.Εκτός από τους αριστερούς.
Μεγάλη αχαριστία οι αριστεροί.ήταν υποταγμένοι και ακουλουθούσαν τυφλά τον στάλιν.ήταν ο πατέρας τους.Μητέρα τους ήταν η ρωσσία.Υπάρχουν ντοκουμέντα στον ριζοσπάστη της εποχής.Αλήθεια...γνωρίζεις πόσους έλληνες σκότωσαν οι <<έλληνες>> κομμουνιστές?Υπάρχει και μνημείο μάλιστα στην Ήπειρο (στα Ιωάννινα συγκεκριμένα) αφιερωμένο στα θύματα των κομμουνιστών <<στους εχθρούς της πατρίδος>> όπως τους περιγράφει.
Γνωρίζεις κείμενα που έιχαν γραφτεί στο ραιζοσπάστη?όχι?
Πάρε:
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ 12 ΙΟΥΛΙΟΥ 1935:
"Αν δεν νικιόμασταν στη Μικρασία η Τουρκία θάτανε σήμερα πεθαμένη και μεις Μεγάλη Ελλάδα. Γι' αυτό, εμείς ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕ ΛΥΠΗΘΗΚΑΜΕ για την αστικοτσιφλικάδικη ήττα στη Μικρασία, ΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΔΙΩΞΑΜΕ!!"

Αν δεν με πιστεύεις να σου ποστάρω και το απόκομμα.
Τέλος πάντως μην το κουράσουμε πολύ το θέμα μιας και είμαι πάλι off topic...
Razz

ham

ham
moderator
moderator

Ομήρου Απόγονος έγραψε:ham όχι δεν ξεχνώ τις εξορίες.Και είναι ένα κομμάτι στο οποίο δεν είμαστε σύμφωνοι πολλοί (και εγώ δηλ).Στο ίδιο ακριβώς σημείο το μεταξικό είναι και ο Γεωργιάδης και το έχει πεί σε εκπομπή του (και μάλιστα ο Λαζόπουλος αφαίρεσε κομμάτι της εκπομπής κάνοντας έπειτα προπαγάνδα).
Λοιπόν...
Οι αριστεροί τώρα......οι αριστεροί ήταν οι μόνοι που υπέφεραν.Όλοι οι πολίτες αγαπούσαν τον Μεταξά.Εκτός από τους αριστερούς.
Μεγάλη αχαριστία οι αριστεροί.ήταν υποταγμένοι και ακουλουθούσαν τυφλά τον στάλιν.ήταν ο πατέρας τους.Μητέρα τους ήταν η ρωσσία.Υπάρχουν ντοκουμέντα στον ριζοσπάστη της εποχής.Αλήθεια...γνωρίζεις πόσους έλληνες σκότωσαν οι <<έλληνες>> κομμουνιστές?Υπάρχει και μνημείο μάλιστα στην Ήπειρο (στα Ιωάννινα συγκεκριμένα) αφιερωμένο στα θύματα των κομμουνιστών <<στους εχθρούς της πατρίδος>> όπως τους περιγράφει.
Γνωρίζεις κείμενα που έιχαν γραφτεί στο ραιζοσπάστη?όχι?
Πάρε:
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ 12 ΙΟΥΛΙΟΥ 1935:
"Αν δεν νικιόμασταν στη Μικρασία η Τουρκία θάτανε σήμερα πεθαμένη και μεις Μεγάλη Ελλάδα. Γι' αυτό, εμείς ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕ ΛΥΠΗΘΗΚΑΜΕ για την αστικοτσιφλικάδικη ήττα στη Μικρασία, ΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΔΙΩΞΑΜΕ!!"

Αν δεν με πιστεύεις να σου ποστάρω και το απόκομμα.
Τέλος πάντως μην το κουράσουμε πολύ το θέμα μιας και είμαι πάλι off topic...
Razz

1).Δε νομίζω ότι πολύ κόσμος αγαπούσε τον Μεταξά,αυτά είναι χαζομάρες. Απλώς πολύ κόσμος από φόβο είχε συμβυβαστεί με το καθεστώς,δε σημαίνει όμως ότι το συμπαθούσε κιόλας. Απλά οι μόνοι που κάνανε αντίσταση ήταν οι αριστεροί γιαυτό και διώκωνταν.
2).Ακόμα και το ίδιο το ΚΚΕ ποτέ δεν είχε τυφλή υποταγή στον Στάλιν. Αυτός ήταν και ο λόγος που οι αντάρτες ξεκίνησαν την επανάσταση το 44(που εξελίχτηκε σε εμφύλιος) παρακούωντας τον Στάλιν, με τα τραγικά για αυτούς αποτελέσματα.
3).Προσωπικά,γνωρίζω τη θέση του ΚΚΕ(μόνο του ΚΚΕ, όχι όλων των κουμουνιστων και αριστερών) για τη μικρασιατική καταστροφή και σίγουρα η αυτή η θέση είναι ακραία και κυνική και δε με βρίσκει σύμφωνο,παρ'ότι η αλήθεια είναι πως η μικρασιατική εκστρατεία είχε κάποια ιμπεριαλιστική υπόσταση.

https://polygono.forumgreek.com

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

1)ο κόσμος αγαπούσε τον Μεταξά για όλα τα καλά που έκανε.Οι κομμουνιστές γενικά δεν είχαν την καλύτερη φήμη όπως και τώρα βέβαια.Ο θείος μου έζησε από κοντά τον Μεταξά και μου τα έχει πεί ΌΛΑ.
2)Οι κομμουνιστές οι ίδιοι το είχαν πεί ότι ακολουθούμε τυφλά τον πατέρας μας τον στάλιν.Ο πόλεμος του 44 δεν ήταν εμφύλιος.Ήταν συμμορτιτοπόλεμος.Το ίδιο είχε πεί ο Πλεύρης το ίδιο και ο θείος μου..Τον ρωτάω τον θείο μου για τον εμφύλιο πόλεμο...Και μου λέει...τον ανταρτοπόλεμο εννοείς?Το ίδιο και ένας φίλος του όταν αναφερόμενος σε ένα γεγονός μίλησε για συμμοριτοπόλεμο.Οι πιο νέοι δηλ αυτοί που γεννήθηκαν ή ήταν βρέφοι επί μεταξά συχνά τον λένε εμφύλιο αλλά πλειοψηφικά τον λένε ανταρτοπόλεμο-συμμοριτοπόλεμο.Ο λόγος...απλά ήταν μικρή η κοινότητα των κομμουνιστών και ήταν σε συμμορίες...
3)και όχι μόνο...κάποια στιγμή θα ποστάρω σχετικά με το κ.κ.ε.-δεν έχω όλα τα στοιχεία στα <<χέρια>> μου.
Αναρωτήσου τί έχουν πάρει οι Τούρκοι από εμάς...Αυτό που κάνα οι Τούρκοι τί ήταν?Πρίν μου είπες <<φασισμός στον φασισμός>>.Πάρτο έτσι λοιπόν αν θές.... Smile

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Ομήρου Απόγονος έγραψε:.
2)Οι κομμουνιστές οι ίδιοι το είχαν πεί ότι ακολουθούμε τυφλά τον πατέρας μας τον στάλιν.Ο πόλεμος του 44 δεν ήταν εμφύλιος....οι Τούρκοι από εμάς...Αυτό που κάνα οι Τούρκοι τί ήταν?Πρίν μου είπες <<φασισμός στον φασισμός>>.Πάρτο έτσι λοιπόν αν θές.... Smile

1oν) αν οι κομμουνιστες ακολουθουσαν τις εντολες του Γιουγκασβιλι,γιατι προτιμησαν τον ενοπλο αγωνα αντι να κατεβουν σε εκλογες,οπως ειχε προταθει απο Μοσχα?

2ον) Οντως δεν ηταν εμφυλιος (οπως και στην Ισπανια). Ηταν ενας πολεμος αναμεσα στους λαους της Ελλαδας (Ρωμιους,Βλαχους,Θρακιωτες,Τουρκους,Τσιγγανους και Μακεδονες) εναντια στον Δανο/Γερμανοφερτο μοναρχοφασισμο και στους ΑγγλοΑμερικανους συμμαχους του.

3ον) Διαβασε την νομοθεσια και την οργανωση της Οσμανικης Αυτωκρατοριας-ελα μετα πες με ποσο "κακοι" ηταν αυτοι οι Τουρκοι!!

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Ομήρου Απόγονος έγραψε:ham όχι δεν ξεχνώ τις εξορίες.Και είναι ένα κομμάτι στο οποίο δεν είμαστε σύμφωνοι πολλοί (και εγώ δηλ).Στο ίδιο ακριβώς σημείο το μεταξικό είναι και ο Γεωργιάδης και το έχει πεί σε εκπομπή του (και μάλιστα ο Λαζόπουλος αφαίρεσε κομμάτι της εκπομπής κάνοντας έπειτα προπαγάνδα).
Λοιπόν...
Οι αριστεροί τώρα......οι αριστεροί ήταν οι μόνοι που υπέφεραν.Όλοι οι πολίτες αγαπούσαν τον Μεταξά.Εκτός από τους αριστερούς.
Μεγάλη αχαριστία οι αριστεροί.ήταν υποταγμένοι και ακουλουθούσαν τυφλά τον στάλιν.ήταν ο πατέρας τους.Μητέρα τους ήταν η ρωσσία.Υπάρχουν ντοκουμέντα στον ριζοσπάστη της εποχής.Αλήθεια...γνωρίζεις πόσους έλληνες σκότωσαν οι <<έλληνες>> κομμουνιστές?Υπάρχει και μνημείο μάλιστα στην Ήπειρο (στα Ιωάννινα συγκεκριμένα) αφιερωμένο στα θύματα των κομμουνιστών <<στους εχθρούς της πατρίδος>> όπως τους περιγράφει.
Γνωρίζεις κείμενα που έιχαν γραφτεί στο ραιζοσπάστη?όχι?
Πάρε:
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ 12 ΙΟΥΛΙΟΥ 1935:
"Αν δεν νικιόμασταν στη Μικρασία η Τουρκία θάτανε σήμερα πεθαμένη και μεις Μεγάλη Ελλάδα. Γι' αυτό, εμείς ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕ ΛΥΠΗΘΗΚΑΜΕ για την αστικοτσιφλικάδικη ήττα στη Μικρασία, ΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΔΙΩΞΑΜΕ!!"

Αν δεν με πιστεύεις να σου ποστάρω και το απόκομμα.
Τέλος πάντως μην το κουράσουμε πολύ το θέμα μιας και είμαι πάλι off topic...
Razz

Να χαρω εγω πατριωτες που χειροκροτουν την μικρασιατικη εκστρατια-την αιτια που ξεριζοθηκε ο ελληνισμος της Ιωνιας

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Να χαρω εγω πατριωτες που χειροκροτουν την μικρασιατικη εκστρατια-την αιτια που ξεριζοθηκε ο ελληνισμος της Ιωνιας

Η πρόταση σου αυτή κρύβει ένα πνέυμα μη-ελληνικό.Θες απάντηση? Smile

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Ομήρου Απόγονος έγραψε:Να χαρω εγω πατριωτες που χειροκροτουν την μικρασιατικη εκστρατια-την αιτια που ξεριζοθηκε ο ελληνισμος της Ιωνιας

Η πρόταση σου αυτή κρύβει ένα πνέυμα μη-ελληνικό.Θες απάντηση? Smile
Οχι απλα θελω ν απαντησεις,αλλα θελω να εξηγησεις τι εχει το (οινο-)πνευμα μου!!

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Λοιπόν.Η Ιωνία ήταν υπό κατοχή.Νομίζεις πως είμασταν ελέυθεροι?
Μήπως έχεις ακούσει την φράση <<ελευθερία ή θάνατος>>?
Δηλ ας μην γινόταν εκστρατεία κι ας είμασταν σκλαβωμένοι....
Να τ αφήσουμε ως έχει με λίγα λόγια...Απαισιοδοξία και μη ύπαρξη ελληνικού πνεύματος...

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Ομήρου Απόγονος έγραψε:Λοιπόν.Η Ιωνία ήταν κατοχή.Νομίζεις πως είμασταν ελέυθεροι?
Μήπως έχεις ακούσει την φράση <<ελευθερία ή θάνατος>>?
Δηλ ας μην γινόταν εκστρατεία κι ας είμασταν σκλαβωμένοι....
Να τ αφήσουμε ως έχει με λίγα λόγια...Απαισιοδοξία και μη ύπαρξη ελληνικού πνεύματος...

Ωραια κατοχη-μακαρι ολοι οι καταχτητες να ηταν σαν τους Τουρκους-ειχατε το κεφαλαιο,ειχατε ολες τις διοικητικες θεσεις,ειχατε την θρησκεια και την γλωσσα σας(το 2ο το απαγορευσατε στο γκρκομανικο κρατος),και μιλατε κι ολας!!

Το ελευθερια η θανατος 1οι το ειπαν οι Σερβοι το 1804 παρεπιπτωντος και το επαναλαβαμε και μεις στο Ilinten

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Σαν φράση ναι....
Εν ουσία όμως προκύπτει από την αρχαία Ελλάδα.
Ηταν η επι τας ένα πράμα...

ham

ham
moderator
moderator

Ομήρου Απόγονος έγραψε:Σαν φράση ναι....
Εν ουσία όμως προκύπτει από την αρχαία Ελλάδα.
Ηταν η επι τας ένα πράμα...

Τα δύο αυτά ρητά δεν είναι ακριβώς τα ίδια.
Το 'Ή ταν η επί τας" που λέγανε οι Σπαρτιάτες ήταν ρητό που αφορούσε τους επιθετικούς πολέμος που κάνανε,σήμαινε ότι ή θα νικήσεις στον πόλεμο που πας ή θα γυρίσεις ψόφιος(δεν πρόκειται για αμυντικό πόλεμο) ενώ το "ελευθερία ή θάνατος" δηλώνει ότι δε μένουμε υποδουλωμένοι και συμβιβασμένοι και ή νικάμε τον κατακτητή και ελευθερωνώμαστε ή σκοτωνώμαστε.

https://polygono.forumgreek.com

Επισκέπτ


Επισκέπτης

ναι αλλά μην νομίζεις ότι η διαφορά ήταν τραγική..σκέψου ότι οι σπαρτιάτες που το έλεγαν θεωρούσαν την σκλαβιά χειρότερη του θανάτου και ότι οι πόλεμοι που γίνονταν τότε ήταν περισσότερο καθοριστικοί από ότι πιο σύχρονα...αν έχανες μία μάχη μπορεί να τα έχανες όλα..δεν υπήρχαν τα άλλα κράτη να επέμβουν..αν νικούσες σε ένα πόλεμο μπορούσες να ''κατακτήσεις'' τον αντίπαλο και να τον υποδουλώσεις...στην αρχαία ελλάδα η ελευθερία,η ''σχετική ελευθερία'' και η σκλαβιά αλλαζαν συνεχώς..οπότε σε κάθε πόλεμο οι σπαρτιάτες πήγαιναν για να νικήσουν,να κρατήσουν πρώτα την δική τους ελευθερία και μετά να επιβληθούν στους ηττημένους...για αυτό και προτιμούσαν να νικήσουν ή να πεθάνουν..ή μαθηματικά ισοδύναμα: δεν ήθελαν να ηττηθούν και να ζήσουν...γιατί στην ήττα κρίνεται και η ελευθερία σου...

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Παρόμοια θέματα

-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης