ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Εθνικές παρελάσεις

5 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Είστε σύμφωνοι με την διεξαγωγή των εθνικών παρελάσεων

Εθνικές παρελάσεις I_vote_lcap33%Εθνικές παρελάσεις I_vote_rcap 33% [ 3 ]
Εθνικές παρελάσεις I_vote_lcap56%Εθνικές παρελάσεις I_vote_rcap 56% [ 5 ]
Εθνικές παρελάσεις I_vote_lcap11%Εθνικές παρελάσεις I_vote_rcap 11% [ 1 ]
Σύνολο Ψήφων : 9


Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Με αφορμή την εθνική επέτειο της 28ης οκτωμβρίου θέλω να θίξω το θέμα "Παρέλαση" και κατά πόσο είναι αναγκαία.

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Ναι.Με αυτό τον τρόπο τιμούμε τους προγόνους μας που θυσιάστηκαν για να είμαστε ελεύθεροι.Τιμούμε και τον μεγάλο ηγέτη Ιωάννη Μεταξά για το <<όχι>> που είπε και για τα καλά που έκανε για τις ελληνικές οικογένειες.Ζήτω και στην Ε.Ο.Ν..
Εθνικές παρελάσεις Amfkoj

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Ομήρου Απόγονος έγραψε:Ναι.Με αυτό τον τρόπο τιμούμε τους προγόνους μας που θυσιάστηκαν για να είμαστε ελεύθεροι.Τιμούμε και τον μεγάλο ηγέτη Ιωάννη Μεταξά για το <<όχι>> που είπε και για τα καλά που έκανε για τις ελληνικές οικογένειες.

πες μου μερικά καλά που έκανε ο Μεταξάς για τις ελληνικές οικογένειες...

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Θέλω να σου θημίσω πώς το όχι δεν το είπε ο Ιωάννης Μεταξάς, το είπε ο ελληνικός λαός αντιθέτος ο Ι.Μεταξάς ήταν με τους γερμανούς αλλά ο βασιλιάς ηθελέ τους άγγλους οπότε δεν μπορούασε να κάνει αλλοιως. τώρα στο θέμα μας σίγουρα δεμ πρέπει να ξεχνάμε τους αγώνες των προγόνων μας αλλά πιστεύω πως με τις παρελάσεις δεν πρόκειτε να μαθευτεί καλύτερα η ιστορία.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Sir_speaker1 στις 20/10/2008, 06:08, 1 φορά

ham

ham
moderator
moderator

Το ΟΧΙ δεν είναι του Μεταξά,είναι του Ελληνικού λαού.Ο λαός ήταν που βγήκε από τις φυλακές που τον είχε κλείσει ο Μεταξάς και πολέμησε με σθένος για την εθνική ανεξαρτησία. Αν είναι να το αποδώσουμε σε συγκεκριμένο άτομο(που κανονικά δεν πρέπει), ποιο καλά θα ταίριαζε να το αποδόσουμε στον τότε βασιλιά που απέτρεψε πιέζοντάς τον με δίωξιμο τον παραλίγο προδότη Μεταξά που με τις χιτλερικές του ιδέες ήθελε την Ελλάδα στον πόλεμο με τον άξονα. Μάθε λίγο ιστορία φίλε Ομήρου απόγονε.Αυτοί που το παίζουνε τώρα εθνικιστές είναι οι μεγαλύτεροι προδότες.Εθνικιστικές ακροδεξιές κυβερνήσεις(νόμιμες και μη) υπήρχαν και όταν χάθηκε η Σμύρνη και η Κύπρος. Αν είναι δυνατόν να ευλογούμε τον μόνο Έλληνα που ήθελε να πει ΝΑΙ! ΟΧΙ στο φασιστικό κατάλιπο των εθνικών παρελάσεων!

Υ.Γ αν γίνεται να απομακρυνθεί η φασιστική φωτογραφία που postαρε ο φίλος ομήρου απόγονου,χτυπάει λίγο άσχημα και πιθανώς να στιγματίζει το forum.

συμφωνώ απολύτως..και η ερώτησή μου προς τον Ομήρου Απόγονο παραμένει η ίδια...τι πρόσφερε ο Μεταξάς στις ελληνικές οικογένειες?

https://polygono.forumgreek.com

6Εθνικές παρελάσεις Empty psakse-vres.roxer.com 20/10/2008, 05:56

omhros_arvaniths


γωνία
γωνία

Γιατι συνδεετε την παρελαση με γεγονοτα τα οποια ισχυριζεστε οτι τα γνωριζετε?Η παρελαση εχει ενα συμβολικο χαρακτηρα,τι γνωμη εχετε για τους αλλοδαπους που σηκωνουν ελληνικη σημαια στην παρελαση?

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

omhros_arvaniths έγραψε:Γιατι συνδεετε την παρελαση με γεγονοτα τα οποια ισχυριζεστε οτι τα γνωριζετε?Η παρελαση εχει ενα συμβολικο χαρακτηρα,τι γνωμη εχετε για τους αλλοδαπους που σηκωνουν ελληνικη σημαια στην παρελαση?
Την χειρότερη.

omhros_arvaniths


γωνία
γωνία

giati akrivws exeis th xeiroterh?xwris na dhlwnw th thesh mou,pisteveis oti polloi pou de thewrountai allodapoi kai kouvalane thn ellhnikh shmaia einai pragmatikoi ellhnes,eks'aimatos,kyriws ennow.

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Ομήρου Απόγονος έγραψε:
Την χειρότερη.

καταρχήν δεν νομίζω η γνώμη που είχε ο συγγενής σου να ήταν η επικρατέστερη...όσο για τους αλλοδαπούς που σηκώνουν σημαία εγώ έχω να πω ένα..κριτήριο για να σηκώσει κάποιος τη σημαία είναι οι επιδώσεις του/της στα μαθάματα..αν ένας αλλοδαπός καταφέρνει παρά τις γλωσσικές και άλλες δυσκολίες να βγάζει μεγαλύτερους βαθμούς από τους τεμπελχανάδες έλληνες συμμαθητές του,τότε καλά κάνει..θα είχε κερδίσει και τον σεβασμό μου..

ham

ham
moderator
moderator

omhros_arvaniths έγραψε:Γιατι συνδεετε την παρελαση με γεγονοτα τα οποια ισχυριζεστε οτι τα γνωριζετε?Η παρελαση εχει ενα συμβολικο χαρακτηρα,τι γνωμη εχετε για τους αλλοδαπους που σηκωνουν ελληνικη σημαια στην παρελαση?

Εμένα και οι δυο παπούδες μου πολέμησαν το 1940 και τους τιμάω για αυτο. Ο καθένας τιμάει τους αγωνιστές του '40 όπως μπορεί και έτσι δεν είναι αναγκαίο να γίνεται μια δήθεν εκδήλωση όπως η παρέλαση που θυμάται να τους "τιμάει" μια φορά τον χρόνο για το θεαθήναι. Και αυτό έτσι και αλλιώς είναι άσχετο με το πως έγιναν τα γεγονότα τότε.

https://polygono.forumgreek.com

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Αρβανίτη δεν θέλω να βλέπω αλλοδαπό να σηκώνει το σύμβολο του έθνους μας.Αν δεν είναι Έλληνας πως γίνεται να σηκώσει σημαία?Δεν είναι πρέπων,είναι θρασσής και δεν σέβεται τίποτα.
Τρία...οι προυποθέσεις να σηκώσει κάποιος την σημαία ναι είναι η βαθμολογία...Σύμφωνα με τους νόμους.Εγώ σου λέω τί είναι σωστό και τί λάθος.Δεν είναι όμορφο και τιμητικό να σηκώνει ένας ξένος την σημαία μας.

omhros_arvaniths


γωνία
γωνία

omhrou apogonos:'Αρβανίτη δεν θέλω να βλέπω αλλοδαπό να σηκώνει το σύμβολο του έθνους μας.Αν δεν είναι Έλληνας πως γίνεται να σηκώσει σημαία?Δεν είναι πρέπων,είναι θρασσής και δεν σέβεται τίποτα.
Τρία...οι προυποθέσεις να σηκώσει κάποιος την σημαία ναι είναι η βαθμολογία...Σύμφωνα με τους νόμους.Εγώ σου λέω τί είναι σωστό και τί λάθος.Δεν είναι όμορφο και τιμητικό να σηκώνει ένας ξένος την σημαία μας'.
Oi alloi 'ellhnes' einai katharoi ellhnes?Oi arvanites,ellhnorwsoi ellhnes einai?Einai swsto na arkei h vathmologia gia kapoion gia na shkwsei th shmaia,prepei na plhrei kai alles proypotheseis?an nai,poies?an oxi,giati?telos,pistevete oti oi metanastes sta ellhnika sxoleia krinontai to idio dikaia kai sklhra kai pws kaneis sygxronos katoikos ellada TIMAEI tous polemistes tou '40?

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Αν δεν έχει κάποιος το αίμα όχι.Αν είναι ελληνορώσσος ντάξει δεν έχω πρόβλημα.Δεν είναι τούρκος να πείς ουστ από δω ή πακιστανός.

gman

gman
designer
designer

Ψήφισα ΔΓ/ΔΑ, γιατί αδιαφορώ πλήρως για την παρέλαση. Προσωπικά όποτε πήγαινα στην παρέλαση δεν ένιωθα ότι τιμούσα κάποιον (και ποτέ δεν γύριζα το κεφάλι μου στους επισήμους). Με λίγα λόγια, δεν με πείραζε να πάω, αλλά δεν είχα και κανένα πρόβλημα να μην πάω. Όσον αφορά την διεξαγωγή της, θεωρώ ότι εφόσον υπάρχει έστω και ένας ο οποίος θέλει να παρελάσει, έχει το δικαίωμα να πάρει τη σημαία του και το ντουμπί του και να πάει να παρελάσει. Με αυτή τη λογική, ποτέ δεν εναντιώνομαι στην παρέλαση. Είναι δικαίωμα του καθενός από εμάς.

Για το θέμα των αλλοδαπών, τώρα, που σηκώνουν την ελληνική σημαία, πιστεύω είναι δικό τους πρόβλημα. Δηλαδή εγώ αν πήγαινα σε σχολείο κάποιας άλλης χώρας και αρίστευα, δεν θα δεχόμουν να σηκώσω τη σημαία εκείνης της χώρας και καμίας άλλης πέραν της δικής μου. Όμως δεν θα είχα και κανένα πρόβλημα με εκείνους που θα το έκαναν. Έτσι λοιπόν και με τους αλλοδαπούς στην Ελλάδα, που σηκώνουν την ελληνική σημαία, δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Ειμαι εναντια σε ολες ανεξαιρετως παρελλασεις μνημης-τις θεωρω ασκοπες και δεπανειρες. Μπορουν να γινονται εκδηλωσεις μνημης και εμπνευσης απο τους αγωνες του παρελθοντος για τους αγωνες του μελλοντος

ΥΓ η μονη παρελαση μνημης που χειροκροτω στην ιστορια ειναι αυτη της 07.11.1941 οπου οι Σοβιετικοι στρατιωτες τιμησαν τους επαναστατες προγονους τους και ριχτηκαν αμεσως στην μαχη εναντια στον συγχρονο τους φασισμο (Μαχη της Μοσχας)

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Ρε τσάρε.Τί λές τώρα?Ρώσσος είσαι.Λογικό να τιμάς ρώσσους.Μη μας λες για εδώ γιατί θα πώ τπτ χοντρό και θα είμαι στα πρόθυρα να με μπανάρουν... Razz

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Ομήρου Απόγονος έγραψε:Ρε τσάρε.Τί λές τώρα?Ρώσσος είσαι.Λογικό να τιμάς ρώσσους.Μη μας λες για εδώ γιατί θα πώ τπτ χοντρό και θα είμαι στα πρόθυρα να με μπανάρουν... Razz

Στην Ρωσσικη και παγκοσμια ιστορια γινονται πολλες παρελλασεις-Η ΜΟΝΗ ΣΩΣΤΗ-ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ-ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗΣ 07.11.1941 . Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΟΥ ΤΑ ΑΡΜΑΤΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΤ ΕΥΘΕΙΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΣΤΗΝ ΜΑΧΗ


Κανενας αντιφασιστας ρε παιδια να ομοφωνησει δεν υπαρχει??

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Η μονη σωστή...Επειδή είσαι Ρώσσος,γι αυτό την θεωρείς σωστή.

gman

gman
designer
designer

car6 έγραψε:Κανενας αντιφασιστας ρε παιδια να ομοφωνησει δεν υπαρχει??
Δεν νομίζω ότι η άποψή μου είναι φασιστική επειδή δεν συμφωνεί με τη δική σου!

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

gman έγραψε:
car6 έγραψε:Κανενας αντιφασιστας ρε παιδια να ομοφωνησει δεν υπαρχει??
Δεν νομίζω ότι η άποψή μου είναι φασιστική επειδή δεν συμφωνεί με τη δική σου!
Φασίστα πολλοί λένε όποιον δεν συμφωνεί μαζί τους.

omhros_arvaniths


γωνία
γωνία

car6 έγραψε:Ειμαι εναντια σε ολες ανεξαιρετως παρελλασεις μνημης-τις θεωρω ασκοπες και δεπανειρες. Μπορουν να γινονται εκδηλωσεις μνημης και εμπνευσης απο τους αγωνες του παρελθοντος για τους αγωνες του μελλοντος

Δηλαδη ισχυριζεσαι οτι δεν μπορουν να γινουν παρελασεις σκοπιμες και μη δαπανηρες?Εισαι Ρωσος,ισχυριζεσαι?

Επισκέπτ


Επισκέπτης

gman έγραψε:
car6 έγραψε:Κανενας αντιφασιστας ρε παιδια να ομοφωνησει δεν υπαρχει??
Δεν νομίζω ότι η άποψή μου είναι φασιστική επειδή δεν συμφωνεί με τη δική σου!

Φιλε Γιαννη-ποιος αντιφασιστας δεχετε τον θεσμο που καθιερωσαν οι χουντες? Ποιος αντιφασιστας αρνητε την ΜΟΝΑΔΙΚΗ παγκοσμιως παρελαση ,που οι Μαχητες εμπνευσμενοι απο την ΜΕΓΑΛΗ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ριχτικαν κατ'ευθειαν στην μαχη κατα του φασισμου υπερασπιζομενοι την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ολης της οικουμενης?

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Χούντες ξεχούντες ξεκολλήστε λίγο με την ταμπέλα και πιάστε την λογική.Μην κρίνεται από μια λέξη παρεξηγημένη.Να κρίνεται με βάση τις καταστάσεις και αυτά που δημιούργησε το οποιοδήποτε κυβερνών πρόσωπο.

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Ομήρου Απόγονος έγραψε:Χούντες ξεχούντες ξεκολλήστε λίγο με την ταμπέλα και πιάστε την λογική.Μην κρίνεται από μια λέξη παρεξηγημένη.Να κρίνεται με βάση τις καταστάσεις και αυτά που δημιούργησε το οποιοδήποτε κυβερνών πρόσωπο.

Δος ημοιν τοτε μια αναγκαιοτητα για να γινονται παρελασεις

omhros_arvaniths


γωνία
γωνία

οταν λετε ''χουντας'',''φασιστας'' τι εννοειτε?μεγαλα λογια βλεπω εδω απο καποιους.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Παρόμοια θέματα

-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης