ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Σκέψεις επιστροφής για Πελέ!

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

gman

gman
designer
designer

Σκέψεις επιστροφής για Πελέ! 145610

Το ενδεχόμενο να επιστρέψει στην ενεργό δράση έστω και για λίγα λεπτά σκέφτεται ο Πελέ, αφού όπως δήλωσε ο πρόεδρος της Σάντος, ο θρύλος του βραζιλιάνικου ποδοσφαίρου θα έχει την ευκαρία να κατακτήσει ξανά Παγκόσμιο Πρωτάθλημα σε επίπεδο συλλόγων!

«Ο Πελέ μού υποσχέθηκε ότι θα προπονηθεί σκληρά για να είναι έτοιμος και να αγωνιστεί για λίγα λεπτά, αν αυτό είναι δυνατόν. Θα μιλήσω και με τον προπονητή, πάντως αν ο Πελέ παίξει θα φορέσει τη φανέλα με το νούμερο 10», τόνισε αρχικά ο πρόεδρος της Σάντος, Αλβάρο ντε Ολιβέιρα Ριμπέιρο, σε ραδιοφωνική συνέντευξη που παραχώρησε στο Radio Globo και συνέχισε λέγοντας: «Ο Πελέ έχει κατακτήσει τρία Μουντιάλ (1958, 1962, 1970), όμως μόνο δύο φορές το Διηπειρωτικό Κύπελλο με τη Σάντος. Τώρα, 48 χρόνια μετά θα έχει την ευκαιρία να κατακτήσει και πάλι το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα σε επίπεδο συλλόγων ως μέλος της Σάντος».

Αξίζει να σημειωθεί μάλιστα ότι το ζήτημα του Πελέ θα φτάσει μέχρι τη FIFA, η οποία θα αποφασίσει αν θα εγκρίνει ή όχι το αίτημα της Σάντος, εφόσον φυσικά ο παλαίμαχος Βραζιλιάνος αποφασίσει να επιστρέψει στην ενεργό δράση στα 70 του χρόνια!

πηγή: gazzetta.gr

xstyl

xstyl
administrator
administrator

αυτο ειναι ανεκδοτο ε? καθομαστε να συζηταμε αν θα παιξει μπαλα ενας 70αρης? χαχαχα

gman

gman
designer
designer

Φαντάζομαι ότι ΑΝ συμβεί αυτό, θα μπει τιμητικά στα τελευταία 5 λεπτά απλά για την ιστορία. Εδώ πρόπερσι που έκανε το νταμπλ ο Παναθηναϊκός, στη φιέστα, έπαιξε ένα 45-λεπτο φιλικό η κανονική ομάδα με τους παλαίμαχους, που ήταν κάτι τύποι από 40 μέχρι 70 ετών με καράφλα και κοιλιά. Εντάξει, μπορεί τώρα να είναι επίσημος αγώνας, όμως όπως και να το κάνουμε, ο Πελέ είναι η ζωντανή ιστορία της Σάντος.

ham

ham
moderator
moderator

Μήπως θα ήταν μια καλή μεταγραφή για τον Ολυμπιακό; Συνιθίζουν οι λιμανίσιοι να κάνουν μεταγραφες τρίτης ηλικίας! Very Happy Very Happy Very Happy

Όσο για την προπέρσινη φιέστα του Παναθηναϊκού που ανέφερες gman, το είχα δει και εγώ ζωντανά αφού είμουνα μέσα, έπαιξαν οι παλαίμαχοι με τους νέους, και έπαιξε και ο Δομάζος που είναι στην ηλικία του Πελέ πάνω κάτω. Μάλιστα όχι μόνο έπαιξε και για τλχ μια ώρα, μπορεί και λίγο παραπάνω, αλλά τα πήγε και καλά για την ηλικία του!

https://polygono.forumgreek.com

xstyl

xstyl
administrator
administrator

δεν ηταν μονο ζωντανος θρυλος για την Σαντος. για ολοκληρη τη βραζηλια!!!! γμτ ο πατερας μου, μου ειχε πει οτι ειχε παει και τον ειχε δει να παιζει απο κοντα...

gman

gman
designer
designer

Ο πρόεδρος της Σάντος που... ψήνει τον Βασιλιά να παίξει στο Μουντιάλ Συλλόγων, πρότεινε στη Μπαρτσελόνα να κάνει το ίδιο με τον Μαραντόνα: «Απίστευτο ματς με Νεϊμάρ, Πελέ, Μέσι, Μαραντόνα».

Ο Λουίς Αλβάρο ντε Ολιβέιρα Ριμπέιρο το έχει δηλώσει από καιρό, πως θέλει στο Μουντιάλ Συλλόγων τον Πελέ. Ο πρόεδρος της Σάντος προσπαθεί να... ψήσει τον Βασιλιά να του επιτρέψει να τον συμπεριλάβει στο ρόστερ της ομάδας για το μεγάλο ραντεβού των πρωταθλητών όλων των ηπείρων. Ο Πελέ πάλι στα 71 χρόνια του έχει πει πως το σκέφτεται. Τώρα όμως ο μουρλός Βραζιλιάνος παράγοντας προχώρησε το θέμα πολύ περισσότερο.

«Γιατί και η Μπαρτσελόνα δεν κάνει το ίδιο με τον Μαραντόνα; Θα ήταν υπέροχο να δούμε τους Νεϊμάρ, Πελέ, Μέσι, Μαραντόνα μαζί στο γήπεδο. Θα ήταν το μεγαλύτερο ποδοσφαιρικό σόου στη Γη», ήταν η έμμεση πρόταση του προς τους Μπλαουγκράνα. Πάντως ο Ριμπέιρο αποκάλυψε και το όνειρο του με τον Πελέ: «Συνέχεια φαντάζομαι πως νικάμε στον τελικό 3-0 και μπαίνει στο ματς ο Πελέ και βάζει το τέταρτο». Και ύστερα ήρθαν οι μέλισσες...

xstyl

xstyl
administrator
administrator

χαχαχα, τι να πω. εγω πιστευω οτι δεν θα μπορουν να παρουν τα ποδια τους...

gman

gman
designer
designer

Πέρυσι, όταν ο Μερεντόνα ήταν προπονητής της Αργεντινής είχα δει ένα βιντεάκι από την προπόνηση, όπου ο Μαραντόνα είχε στήσει καμιά 10-αριά μπάλες έξω από την περιοχή και έκανε συνεχόμενα σουτ, για να προπονήσει τον τερματοφύλακα. Σε πληροφορώ ότι τα έστελνε όλα στο γάμα και ο τερματοφύλακας δεν έπιασε ούτε ένα. Τώρα μέσα στον αγώνα δεν ξέρω πώς θα τα πάει, αλλά πάντως η τεχνική θεωρείται δεδομένη.

xstyl

xstyl
administrator
administrator

εχεις δικιο σε αυτο που λες. ειμαι και λιγο προκατειλυμενος...

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης