ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

(Δεν) στήνονται κάλπες για την κρίση

5 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

gman

gman
designer
designer

Ναι. Ακυρώθηκε εδώ και μέρες. Οι ευρωπαίοι ηγέτες (Μέρκελ και Σαρκοζί κυρίως) επέβαλαν κάποιους όρους και ουσιαστικά απαγόρεψαν να γίνει το δημοψήφισμα. Τώρα το γιατί είναι εύκολο. Προφανώς δεν τους συνέφερε. Αυτό έλεγα προηγουμένως...

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα!

gman έγραψε:Ναι. Ακυρώθηκε εδώ και μέρες. Οι ευρωπαίοι ηγέτες (Μέρκελ και Σαρκοζί κυρίως) επέβαλαν κάποιους όρους και ουσιαστικά απαγόρεψαν να γίνει το δημοψήφισμα. Τώρα το γιατί είναι εύκολο. Προφανώς δεν τους συνέφερε. Αυτό έλεγα προηγουμένως...
ναι το ξέρω ότι αυτό έλεγες και προφανώς δεν τους συνέφερε...αλλά γιατί το έκανε εξαρχής, αφού ήξερε στην τελική ότι δεν θα τον αφήσουν ή ότι δεν έχει την δυναμή ή την ισχυή αυτήν την δεδομένη στιγμή? -και γω το μόνο που χα διαβάσει πριν κανα 2μερο ήταν ότι τα 'παιξαν όλοι τους και ότι θα έκαναν διάφορα έκτακτα συνέδρια!
γιατί τρελαίνουν τον κόσμο έτσι γαμώτο??

gman

gman
designer
designer

ακριβώς γι' αυτό γίνεται το δημοψήφισμα. να μας ρωτήσουν τι προτιμάμε: το γκρεμό ή το ρέμα;

xstyl

xstyl
administrator
administrator

μπορει ο παπανδρεου να το εκανε για λογους αρεσκειας. οτι δηλαδη "κοιτα τι καλος που ειναι. δεν κανει του κεφαλιου του. ηθελε να λυθει δημοκρατικα..." και κατι τετοιες π@π@ριες....
παιζουνε με την νοημοσυνη μας...

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

τι λες τώρα είναι το ίδιο και το αυτό!
αλλά εγώ θα προτιμούσα το ρέμα!
δλδ τι θα σημαίνει άμα κυρήξουμε πτώχευση? τι συνέπειες θα έχει αυτό για την χώρα μας και για τους Έλληνες? τι κακό?

xstyl

xstyl
administrator
administrator

το χρεος τοτε, ή θα διαγραφει, ή θα παει στο μισο. και τοτε θα εχουμε δικο μας νομισμα και θα ξεκινησουμε απο την αρχη να στεριονουμε την οικονομια μας χωρις πιεση. ολα στη χωρα μεσα θα ειναι μια χαρα, αλλα το εξωτερικο θα μας φαινεται πανακριβο. αυτην την εκδοχη εχω ακουσει εγω

ham

ham
moderator
moderator

xstyl έγραψε:το χρεος τοτε, ή θα διαγραφει, ή θα παει στο μισο. και τοτε θα εχουμε δικο μας νομισμα και θα ξεκινησουμε απο την αρχη να στεριονουμε την οικονομια μας χωρις πιεση. ολα στη χωρα μεσα θα ειναι μια χαρα, αλλα το εξωτερικο θα μας φαινεται πανακριβο. αυτην την εκδοχη εχω ακουσει εγω

Σε γενικές γραμμές μάλλον κάπως έτσι θα είναι, αλλά οι απόψεις διίσταντε. Άλλοι λένε ότι η παρούσα κατάσταση πλησιάζει έτσι και αλλιώς την κατάσταση που θα υπήρχε με έξοδο από το ευρώ, και άλλοι ότι θα ήταν πολύ χειρότερα χωρίς το ευρώ.

https://polygono.forumgreek.com

xstyl

xstyl
administrator
administrator

εγω παντως περιμενω ανακοινωση της πτωχευσης.

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Πάντως αν επιστρέψουμε στη δραχμή θα έχουμε γύρω στο 60% υποτίμιση, ο πληθωρισμός θα αγγίξει το 20%, θα έχουμε προβλήματα αλλά μπορεί να ανακάμψει η οικονομία μετά από λίγα χρόνια απαλλάγμενη και απο μεγάλο ποσοστο χρέους. Δυσκολή η απόφαση πάντως.

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

Sir_speaker1 έγραψε:Πάντως αν επιστρέψουμε στη δραχμή θα έχουμε γύρω στο 60% υποτίμιση, ο πληθωρισμός θα αγγίξει το 20%, θα έχουμε προβλήματα αλλά μπορεί να ανακάμψει η οικονομία μετά από λίγα χρόνια απαλλάγμενη και απο μεγάλο ποσοστο χρέους. Δυσκολή η απόφαση πάντως.

άμα υπάρξει ανάπτυξη και βιομηχανία, θα ανακάμψει η οικονομία μας..αλλιώς τσου.
κάτι ανάλογο είχε κάνει και η Τουρκία και κατάφερε να έχει πολύ καλή ανάπτυξη! αλλά η Ελλάδα μέχρι στιγμής δεν έχει τίποτα και καμία παραγωγή. ούτε ποδήλατο δεν μπορεί να φτιάξει από μόνη της! πώς θα ανακάμψει δλδ. η οικονομία? μόνη της?

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Παρόμοια θέματα

-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης