ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Λουκουμάς και Φλυτζάνι: Τοπολογικά ισοδύναμα!

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

xstyl

xstyl
administrator
administrator

What is a topologist? Someone who cannot distinguish between a doughnut and a coffee cup.

Λουκουμάς και Φλυτζάνι: Τοπολογικά ισοδύναμα! Cup_of_coffee Λουκουμάς και Φλυτζάνι: Τοπολογικά ισοδύναμα! Dood


δεν ειναι εμφανες οτι ειναι τοπολογικα ισοδυναμα?

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

μην ρωτάς εμένα...
tongue

xstyl

xstyl
administrator
administrator

δεν το βλεπεις?

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

εμ....νομίζω πως όχι! δν ξέρω... tongue

xstyl

xstyl
administrator
administrator

να η απαντηση!!!!

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

κουλάτο!!! tongue Basketball

xstyl

xstyl
administrator
administrator

δεν το περιμενες. ε?

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

τσου... tongue !

ham

ham
moderator
moderator

xstyl έγραψε:What is a topologist? Someone who cannot distinguish between a doughnut and a coffee cup.

Λουκουμάς και Φλυτζάνι: Τοπολογικά ισοδύναμα! Cup_of_coffee Λουκουμάς και Φλυτζάνι: Τοπολογικά ισοδύναμα! Dood


δεν ειναι εμφανες οτι ειναι τοπολογικα ισοδυναμα?

Τι εννοείς xstyl? Μπορείς να το κάνεις πιο λιανά; Είδα και το βίντεο με την απάντηση αλλά δεν το επιασα!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την ham στις 4/10/2011, 03:55, 1 φορά

https://polygono.forumgreek.com

xstyl

xstyl
administrator
administrator

αν θεωρησουμε το φλιτζανι σαν γεωμετρικο σχημα, τοτε εχει τις ιδιες ιδιοτητες με τον τωρο.
Στην τοπολογια μπορουμε να παρουμε ενα σχημα και να το τεντωσουμε ή να το συρικνωσουμε. δεν επιτρέπετε να το κοψουμε. με βαση αυτες τις δυο ενεργειες που μας επιτρεπονται μπορουμε να μεταβούμε απο το ενα σχημα στο αλλο χωρις να χαθουν οι ιδιοτητες τους. αν το φλιτζανι δεν ειχε χερουλι, τοτε θα μπορουσαμε να το συρικνωσουμε σε ένα σημειο. το σημειο δεν ειναι ισοδυναμο με τον τωρο.

επειδη ειμαι σιγουρος οτι εχεις αποριες με τις οποιες προκειτε να αντικρουσεις καποια πραγματα που εγραψα, θα στο εξηγησω απο κοντα καλυτερα ωστε να καταλαβεις τι παιζει. απο δω ειναι λιγο δισκολο.

ham

ham
moderator
moderator

xstyl έγραψε:αν θεωρησουμε το φλιτζανι σαν γεωμετρικο σχημα, τοτε εχει τις ιδιες ιδιοτητες με τον τωρο.
Στην τοπολογια μπορουμε να παρουμε ενα σχημα και να το τεντωσουμε ή να το συρικνωσουμε. δεν επιτρέπετε να το κοψουμε. με βαση αυτες τις δυο ενεργειες που μας επιτρεπονται μπορουμε να μεταβούμε απο το ενα σχημα στο αλλο χωρις να χαθουν οι ιδιοτητες τους. αν το φλιτζανι δεν ειχε χερουλι, τοτε θα μπορουσαμε να το συρικνωσουμε σε ένα σημειο. το σημειο δεν ειναι ισοδυναμο με τον τωρο.

επειδη ειμαι σιγουρος οτι εχεις αποριες με τις οποιες προκειτε να αντικρουσεις καποια πραγματα που εγραψα, θα στο εξηγησω απο κοντα καλυτερα ωστε να καταλαβεις τι παιζει. απο δω ειναι λιγο δισκολο.

Πάνω κάτω κάτι κατάλαβα!

https://polygono.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης