gman
designer
designer

Serie A (Ιταλία) - Η Μεγάλη Κυρία επέστρεψε!

Σε ένα από τα μεγαλύτερα ντέρμι της Ιταλίας, η Γιουβέντους νίκησε τη Μίλαν με (μόνο) 2-0, χάρη σε δύο γκολ του Μαρκίζιο. Μέσα σε μια εκπληκτική ατμόσφαιρα από τους 40.000 τιφόζι της Γιουβέντους στο καινούριο της γήπεδο, η Μίλαν έχασε τη μπάλα, αφού η Γιούβε πίεζε συνεχώς ψηλά, αναγκάζοντας τους Ροσονέρι να κάνουν εύκολα λάθη. Οι Μπιανκονέρι είχαν πολύ καλή αλληλοκάλυψη, πίεζαν πάντα την πρώτη μπαλιά και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κερδίζουν συνεχώς μπάλες στο χώρο του κέντρου και να βγαίνουν στην επίθεση πιο συχνά και με περισσότερους παίκτες, καθώς ανέβαιναν και τα χαφ. Η Μίλαν έδειχνε να δυσκολεύεται πολύ να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή της και μετά το εικοσάλεπτο το ματς μεταφέρθηκε στο μισό γήπεδο, προς την εστία της Μίλαν. Κι από εκείνο το σημείο κι έπειτα άρχισαν και οι ευκαιρίες της Γιούβε. Οι ευκαιρίες για γκολ ήταν πολλές, αλλά είτε ο Αμπιάτι, είτε το δοκάρι, δεν επέτρεπαν στους Γιουβεντίνους να πανηγυρίσουν κάποιο γκολ. Τα πράγματα χειροτέρεψαν για τους Μιλανέζουν με τον τραυματισμό του Νέστα, του οποίου τη θέση στο κέντρο της άμυνας πήρε ο ασταθής Μπονέρα, με αποτέλεσμα το πρώτο γκολ της Μεγάλης Κυρίας. Στο τέλος της αναμέτρησης ο Μπόατενγκ αντέδρασε αντιαθλητικά, και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στις καθυστερήσεις, η Γιούβε πέτυχε και δεύτερο γκολ από μακρινό σουτ, καθώς ο Αμπιάτι έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του! Η Γιουβε η οποία δείχνει ότι έχει συνέλθει από τις περιπέτειές της στην 2η κατηγορία, πήρε μια δίκαιη νίκη, καθώς ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την gman στις 23/10/2011, 11:48, 1 φορά

xstyl

xstyl
administrator

ωραιο!!! η Milan απλα δεν αντεξε τις πολλαπλες επιθεσεις!!! καλα το πρωτο γκολ ηταν τελειο!!! απλα εχασε την μπαλα η Milan!!!

ham

ham
moderator
moderator

Premiership: 6άρα η Μάντσεστερ Σίτυ μέσα στο Old Trafford !!!

Νέα τάξη πραγμάτων στην Αγγλία! Μία… μαγική Σίτι συνέτριψε με σκορ 6-1 την μισητή αντίπαλο Γιουνάιτεντ μέσα στο «Όλντ Τράφορντ» και απέδειξε ότι το αφεντικό στο Μάντσεστερ-τουλάχιστον αυτήν την στιγμή – είναι πλέον άλλο. Επική εμφάνιση από τον Μάριο Μπαλοτέλι που σκόραρε δύο φορές και έφτιαξε ακόμα ένα γκολ αλλά και τον Νταβίντ Σίλβα που έκανε πράγματα και θαύματα στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Μαντσίνι έβαλε έτσι τέλος στο αήττητο σερί 37 αγώνων των «κόκκινων διαβόλων» μέσα στο γήπεδό τους. Η Γιουνάιτεντ αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 47΄ λόγω της αποβολής του Έβανς, μείωσε προσωρινά σε 3-1 με εκπληκτικό τέρμα του Φλέτσερ αλλά όταν ανέβηκε για να πετύχει και δεύτερο τέρμα άφησε εκτεθειμένη την άμυνά της με αποτέλεσμα να δεχθεί ακόμα τρία γκολ στα τελευταία λεπτά. Έτσι το θέατρο των ονείρων μετατράπηκε σε θέατρο του εφιάλτη για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την ham στις 11/12/2011, 15:31, 6 φορές συνολικά

gman

gman
designer
designer

(το βίντεο που ανέβασες κάτι άλλο δείχνει)

ham

ham
moderator
moderator

gman έγραψε:Όπως είχα πει και σε ένα άλλο θέμα, η Σίτι μετά από τα τόσα χρόνια συνεχών επενδύσεων και πανάκριβων μεταγραφών παιχταράδων, δείχνει φέτος να δένει και ως σύνολο και να είναι έτοιμη να απειλήσει τα μεγαθήρια της Αγγλίας και της Ευρώπης.
Κανείς δε μπορεί να την ξεγράψει, και αν και είναι ακόμα νωρίς, κατά τη γνώμη μου μάλλον καθάρισε από τώρα το αγγλικό πρωτάθλημα!

gman έγραψε:(το βίντεο που ανέβασες κάτι άλλο δείχνει)
Ναι έγινε λάθος, το βίντεο ήταν fake. Από την Αγγλία δεν θέλουν να ανεβαίνουν βίντεο από premiership στο youtube και τα κυνηγάνε, είτε τα σβήνουν είτε βάζουν fake. To βρήκα κάπου αλλού, πατήστε στο παρακάτω link για να το δείτε. Δεν ξέρω γιατί αλλά δε μπορεί να βγάλει το βίντεο σε παραθυράκι εδώ.

ham

ham
moderator
moderator

Η «Κυρία» δεν αστειεύεται!

Ποιος είπε ότι είναι «πυροτέχνημα»; Ποιος είπε ότι η Γιουβέντους δεν μπορεί να επιστρέψει στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος; Η «Γηραιά Κυρία» συνεχίζει να δίνει απαντήσεις και αυτή τη φορά ήταν η σειρά της Ίντερ να υποκλιθεί στην ανωτερότητά της! Η ομάδα του Τορίνου νίκησε εκτός έδρας με σκορ 2-1 και διατηρήθηκε μόνη πρώτη, με το πέρας των 10 πρώτων αγωνιστικών!

Ο Βούτσινιτς «πάγωσε» στο 12' το Μιλάνο, ενώ στο 28' ο Μαϊκόν έφερε το ματς στα ίσα. Λίγα λεπτά αργότερα, όμως, ο Μαρκίζιο έδωσε ξανά τη λύση στη «Γιούβε» και της χάρισε σπουδαία νίκη στην άλλοτε απόρθητη έδρα των «νερατζούρι»! Όσον αφορά τους γηπεδούχους, αυτή ήταν η 5η ήττα τους σε 10 αγωνιστικές, που τους διατήρησε στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας (16η)!

Για τους λάτρεις των στατιστικών προκύπτει το εξής εντυπωσιακό στοιχείο! Από το 1992 μέχρι σήμερα, όσες φορές η Γιουβέντους… αλώνει το «Τζουσέπε Μεάτσα» είναι πάντα με σκορ 2-1! Αυτή ήταν η πέμπτη μόλις φορά τα τελευταία είκοσι χρόνια περίπου, που η «Κυρία» έφυγε με το διπλό από την έδρα της Ίντερ.

«Τρομοκρατία» στο «Στάμφορντ Μπριτζ»!

Η Άρσεναλ… ξανάνιωσε και για πρώτη φορά φέτος, σε ντέρμπι, δικαίωσε το προσωνύμιο «κανονιέρηδες»! Με έναν εκπληκτικό Ρόμπιν Φαν Πέρσι ισοπέδωσε 5-3 την Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και έδειξε ότι στο Λονδίνο, αυτή τη στιγμή, αυτή είναι το απόλυτο αφεντικό!

Το «τρίποντο» γίνεται ακόμη πιο γλυκό, αν αναλογιστεί κανείς ότι η ομάδα του Βενγκέρ βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, αντέδρασε και όχι μόνο χαμογέλασε, αλλά στο φινάλε θριάμβευσε και ταπείνωσε την Τσέλσι!

Η επίσκεψη στο «Στάμφορντ Μπριτζ» ήταν εκ προοιμίου δύσκολη, αποδείχθηκε τέτοια στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη, τα δύο γρήγορα γκολ σε συνδυασμό με το αγωνιστικό «μπλακ άουτ» των «μπλε», βοήθησαν την Άρσεναλ να πανηγυρίσει μια σπουδαία και δίκαιη πέρα ως πέρα νίκη!

Φαν Πέρσι (3), Σάντος και Γουόλκοτ τα γκολ για τους «κανονιέρηδες», ενώ οι Λάμπαρντ και Τέρι είχαν δώσει δύο φορές το προβάδισμα στην ομάδα του Βίλας – Μπόας, με τον Μάτα να ισοφαρίζει προσωρινά σε 3-3. Από ωραίος… μοιραίος ο Τέρι, που ναι μεν κατάφερε να σκοράρει και να στείλει μεγαλοπρεπέστατη απάντηση σε όσους του εναντιώνονται στην υπόθεση με τη ρατσιστική επίθεση, ωστόσο, στο γκολ με το οποίο η Άρσεναλ παίρνει τη νίκη, η ασυνεννοησία με τον ίδιο πρωταγωνιστή στα μετόπισθεν, «τσαλάκωσε» την εικόνα του.

Sir_speaker1

πεντάγωνο
πεντάγωνο

Αυτά είναι ματς Chelsea-Arsenal 3-5!! Αεράμυνες και αγιος ο θεός!!!

ham

ham
moderator
moderator

Μεσημεριανό… πάρτι στο Μπερναμπέου!

Άγριες διαθέσεις είχε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε με σκορ 7-1 της Οσασούνα για την ενδέκατη αγωνιστική της Primera Division. Με τρία γκολ πανηγύρισε το «Χρυσό Παπούτσι» ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος γνώρισε την αποθέωση από τους οπαδούς των Μαδριλένων. Δύο γκολ πέτυχε ο Μπενζεμά και από ένα Πέπε-Ιγκουαΐν.

Η Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο 23’, όταν ο Ντι Μαρία έβγαλε σέντρα από τα αριστερά και ο Ρονάλντο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φερνάντεθ. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το… λάθος να ισοφαρίσουν στο 31’ με γκολ του Ιμπραΐμα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία που υπήρξε στην άμυνα της «βασίλισσας».

Τρία λεπτά αργότερα ο Πέπε έδωσε το προβάδισμα στους «μερένχες», οι οποίοι από εκείνη τη στιγμή και μετά δεν απειλήθηκαν την ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλιμπάρ. Πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου ο Ιγκουαΐν έκανε το 3-1, ύστερα από ασίστ του Ντι Μαρία.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ζοσέ Μουρίνιο δεν έριξαν ρυθμούς και πέτυχαν άλλα τέσσερα γκολ. Συγκεκριμένα, στο 53’ ο Εζίλ μπήκε στη περιοχή της Οσασούνα και κόπηκε άτσαλα από τον Σατρουστεγούι (είδε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή) και ο Ρονάλντο ευστόχησε από τα έντεκα βήματα.

Στο 58ο λεπτό ο Ρονάλντο (πάλι με κεφαλιά) σημείωσε το 13ο του τέρμα στο πρωτάθλημα μετά την πάσα που πήρε από τον Αρμπελόα. Στο 63’ ο Κοεντράο έκανε εξαιρετική κίνηση από τα αριστερά, έκανε σέντρα και ο Μπενζεμά έκανε το 6-1.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γάλλος επιθετικός, ο οποίος πήρε ασίστ από τον Αρμπελόα (έκλεψε την μπάλα από τους αντίπαλους μέσους και με τη μία έδωσε πάσα).

Ακούτε κάποιος που συνεχίζει να αμφισβητεί τη ρεάλ;;; Μάλιστα αποσπάστηκε στους 3 βαθμούς από τη Μπαρτσελόνα μετά την ισοπαλία της με 2-2 με την Αθλέτικο Μπιλμπάο!

Πέτυχε 4 γκολ, αλλά έχασε ο Άγιαξ!
Απίστευτο παιχνίδι με 10 γκολ έγινε στο "Χάλχενβαρντ", με την Ουτρέχτη να πετυχαίνει δύο περισσότερα από τον Άγιαξ και να παίρνει τη νίκη με 6-4!

Ο "Αίαντας" έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο ματς, καθώς ο Ρώσος Μπουλίκιν άνοιξε το σκορ στο 8'. Η απάντηση όμως των γηπεδούχων ήταν άμεση και στο 20' το σκορ ήταν ήδη 2-1 με γκολ των Ασάρε και Ντιπλάν! Η ομάδα του Φρανκ ντε Μπουρ δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια, με τους Όιερ και Μπουλίκιν (δεύτερο προσωπικό γκολ) να της δίνουν εκ νέου προβάδισμα πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Αυτό ωστόσο που συνέβη στο δεύτερο ήταν εκτός λογική. Η Ουτέχτη σκόραρε τρεις φορές από το 49' μέχρι το 54' και δημιούργησε συνθήκες θριάμβου, καθώς είχε πλέον προβάδισμα δύο τερμάτων (5-3). Ο Άγιαξ μείωσε με τον Έρικσεν στο 72', αλλά η ομάδα του Γιαν Βάουτερς δεν κάμφθηκε και στο φινάλε έφτασε στο ονειρώδες 6-4!

gman

gman
designer
designer

πάει το ολλανδικό πρωτάθλημα. μπήκε για τα καλά στην κατηγορία των μικρών δυστυχώς. έχει χάσει την αίγλη του παρελθόντος και έχει γίνει κλωτσοσκούφι, όπως και ο άγιαξ. ευτυχώς έχουν καλές ακαδημίες εκεί πάνω και βγάζουν συνέχεια ταλέντα με το τσουβάλι. τώρα με την κρίση, άμα σταματήσει να κινείται το χρήμα και στο ποδόσφαιρο, αναγκαστικά τα ταλέντα θα μένουν εκεί και δεν θα πηγαίνουν σε Ρεάλ, Μίλαν κά, οπότε μπορεί ν' ανέβει ξανά...

ham

ham
moderator
moderator

Μεγάλο διπλό η Μπαρτσελόνα στη Μαδρίτη στο Ισπανικό Ελ Κλάσσικο!

Τι κι αν η Ρεάλ προηγήθηκε μόλις στο 22ο δευτερόλεπτο (το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία των clasico) με τον Μπενζεμά. Τι κι αν έπαιζε ενώπιον του κοινού της και προερχόταν από καταπληκτικό σερί και μεγάλα ματς. Η Μπαρτσελόνα απάντησε τρεις φορές μέσα στο “Μπερναμπέου” και απέδειξε ότι παραμένει η κυρίαρχος και το αφεντικό στο ισπανικό ποδόσφαιρο. Με το εμφατικό 3-1 μέσα στη Μαδρίτη, η Μπάρτσα έπιασε στους 37 βαθμούς τη Ρεάλ (έχει ένα ματς λιγότερο) και η πριμέρα ντιβιζιόν στην κορυφή ξαναπαίρνει φωτιά.

Ο Μέσι τούτη τη φορά σίγησε αλλά πήραν μπροστά οι άλλοι. Μέχρι και το Σαββατόβραδο ο Αργεντινός είχε παραβιάσει 13 φορές την εστία του Κασίγιας σε 15 κόντρες μεταξύ τους. Μπροστά σε 80.354 φιλάθλους αλλά και περίπου 500 εκατομμύρια τηλεθεατές απ 'όλο τον πλανήτη, η Ρεάλ αφού απέτυχε στο 25' να κάνει το 2-0 με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, στη συνέχεια παραδόθηκε στις ορέξεις της Μπαρτσελόνα.

Έτσι στο 30' ισοφάρισε με δεξί σουτ από 17 μέτρα ο Χιλιανός Σάντσες. Στις αρχές του β' ημιχρόνου ο Ρονάλντο δεν μπόρεσε να σκοράρει σε δυο εκτελέσεις φάουλ και σε μια αντεπίθεση έγινε το 1-2 από αυτογκόλ του Μαρτσέλο (54'), στον οποίο χτύπησε η μπάλα σε σουτ του Τσάβι και ξεγέλασε τον Κασίγιας. Όλα τελείωσαν στο 66' με το 1-3 από κεφαλιά του Φάμπρεγας που αξιοποίησε την σέντρα του Ντάνι Άλβες. Με το γνωστό πάσινγκ γκέιμ η Μπάρτσα αποδιοργάνωσε πλήρως τη Ρεάλ που αντέδρασε σπασμωδικά και δεν είχε λύσεις για να επιστρέψει στο ματς.

Η βαθμολογία στην κορυφή: Μπαρτσελόνα 37, Ρεάλ 37, Βαλένθια 30, Λεβάντε 29, Σεβίλη 24, Μάλαγα 23, Οσασούνα 21, Ατλέτικο 19.