ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ανακαλύφθηκε ον που δεν πεθαίνει!

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

ham

ham
moderator
moderator

Σενάριο από ταινία επιστημονικής φαντασίας θυμίζει η είδηση πως εντοπίστηκε από επιστήμονες, μια μορφή ζωής που έχει καταφέρει να "νικήσει" τον θάνατο!

Ελιξήρια ζωής, η πηγή της νιότης και άλλοι φανταστικοί μύθοι υπόσχονταν την αιωνιότητα.
Τώρα όμως, ίσως να ανακαλυφθεί επιστημονικός τρόπος που θα επιμηκύνει τη διάρκεια ζωής.

Οι ερευνητές ανακάλυψαν ένα είδος υδρόζωου, μία μέδουσα, η οποία όταν φτάσει στο ώριμο ενήλικο στάδιο της ζωής της, γυρίζει και πάλι στο πρώιμο στάδιο, σε αυτό του πολύποδα, ξεκινώντας και πάλι την ύπαρξή της από το "σημείο μηδέν!"

Το όνομα της συγκεκριμένης μέδουσας είναι Τurritopsis nutricula και οι επιστήμονες θεωρούν πως η εν λόγω μέδουσα αποτελεί το μόνο γνωστό είδος ζωής, το οποίο μπορεί συνεχώς να γυρίζει τον χρόνο από την αρχή.
Αυτό ουσιαστικά σημαίνει ότι έχει κατατροπώσει τον θάνατο, αφού οι αιτίες θανάτου του δεν περιλαμβάνουν σχεδόν καθόλου τα "γηρατειά."

Οι επιστήμονες κατάφεραν να ανακαλύψουν το μυστικό της, εξηγώντας πως αυτό το ον υπόκειται στη διαδικασία της "συνεχούς επαναδιαφοροποίησης."

Τώρα, οι ερευνητές θέλουν να προσδιορίσουν τον τρόπο με τον οποίο επιτυγχάνεται αυτή η διαδικασία, με απώτερο στόχο την εύρεση ενός "ελιξήριου ζωής" και για τον άνθρωπο!

https://polygono.forumgreek.com

xstyl

xstyl
administrator
administrator

εντυπωσιακο αυτο με την μεδουσα. και πολυ ενδοιαφερον. δεν ξερω ομως κατα ποσο μεταφραζουμε σωστα τον τροπο ζωης αυτου του οργανισμου. μπορει να υπαρχει αναπαραγωγη που να μην το καταλαβαινουμε. πως τα φυτα τρεφονται απο τον ηλιο. αμα δεν το χαμε ψαξει χρονια δεν θα το ξεραμε. μηπως λοιπον ειναι ακομη νωρις να βγαζουμε συμπερασματα.

τωρα που θελουν να κανουν το ελιξηριο ζωης για τον ανθρωπο, το εχουν πετυχει οι αλχημιστες πριν πολλα χρονια. και ηταν τοσο ποιοτικο το ελιξηριο που τους κρεμασαν και δεν εζησε κανεις....

gman

gman
designer
designer

Εγώ είχα διαβάσει τις προάλλες για έναν τύπο από την Ινδία νομίζω που είναι γύρω στα 70 με 80 έχει να φάει και να πιει πάνω από 60 χρόνια. Οι επιστήμονες τον έχουν ταράξει στις έρευνες για να ανακαλύψουν το μυστικό του, αλλά μάταια. Ο ίδιος ισχυρίζεται ότι φροντίζει μια θεότητα για τη διατροφή του. Μάλιστα τον είχαν βάλει σε ένα δωμάτιο και τον παρακολουθούσαν για εβδομάδες. Ούτε έφαγε τίποτα, ούτε ήπιε τίποτα, ούτε πήγε καθόλου στην τουαλέτα. Απ' ότι θυμάμαι αυτός έχει γίνει αρκετές φορές θέμα στα ΜΜΕ και η περίπτωσή του είναι γνωστή. Τέλοσπάντων. Αν όντως ισχύει, νομίζω ότι είναι η ζωντανή απόδειξη για το ότι υπάρχει ένα ανώτερο ον.

Στο μεταξύ θυμάμαι ότι η είδηση έλεγε ότι οι επιστήμονες ψάχνουν το μυστικό του για να το χρησιμοποιήσουν στους στρατιώτες και τους αστροναύτες και μου έκανε τρομερή εντύπωση που προσπαθούν να μάθουν κάτι τόσο συναρπαστικό για να το εφαρμόσουν σε πολέμους εις βάρος άλλων. Άσχετο.

xstyl

xstyl
administrator
administrator

gman έγραψε:Αν όντως ισχύει, νομίζω ότι είναι η ζωντανή απόδειξη για το ότι υπάρχει ένα ανώτερο ον.

ενδοιαφερον αυτο, αλλα νομιζω οτι μας κοροϊδευουν....

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης