ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Σπάνιος καρχαρίας εκβράστηκε σε παραλία της Σάμου!!!

+3
xstyl
sun
ham
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

ham

ham
moderator
moderator

Ένας εξαβράγχιος καρχαρίας 2,5 μέτρων εντοπίστηκε νεκρός στην παραλία Σβάλα βόρεια της Σάμου από κατοίκους της περιοχής. 'Αμεσα ειδοποιήθηκε ο λιμενικός σταθμός Καρλοβάσου και στη συνέχεια η ομάδα 'Αμεσης Ανταπόκρισης του Αρχιπελάγους και ο κτηνίατρος της Περιφερειακής Ενότητας Σάμου.

Το εντυπωσιακό ζώο δεν έφερε ορατά τραύματα και ούτε κατά τη νεκροψία διαφάνηκε προφανής αιτία θανάτου. Τα μέλη της ομάδας 'Αμεσης Ανταπόκρισης συνέλεξαν δείγματα ιστού τα οποία θα σταλούν για ανάλυση, ώστε να διαπιστωθούν τα ακριβή αίτια θανάτου.

Ο εξαβράγχιος καρχαρίας είναι ένα απειλούμενο είδος, σχετικά κοινό στα ελληνικά νερά και εντελώς ακίνδυνο για τον άνθρωπο. Μπορεί να φτάσει τα 5 μέτρα σε μήκος και ζει σε βαθιά νερά που φτάνουν και τα 2000 μέτρα. Κατά τη διάρκεια της μέρας συνήθως βρίσκεται σε μεγάλα βάθη και το βράδυ ανεβαίνει σε ρηχότερα νερά όπου τρέφεται, κυρίως με καρκινοειδή, μαλάκια και ορισμένα είδη ψαριών.

Στην Ελλάδα κατά καιρούς αλιεύεται κατά λάθος στα δίχτυα. Είναι είδος που απειλείται ιδιαίτερα από την υπεραλίευση, καθώς έχει πολύ αργό αναπαραγωγικό ρυθμό.

Σημειώνεται ότι πολλά είδη καρχαριών καταγράφονται με το ίδιο όνομα, καθιστώντας δύσκολη την προσπάθεια υπολογισμού της πραγματικής έκτασης της μείωσης των ειδών. Στην ελληνική αγορά, ένας μεγάλος αριθμός καρχαριών που ψαρεύονται σκόπιμα ή ως παρεμπίπτων αλίευμα, πωλείται σαν γαλέος, ένα κοινό όνομα που δίνεται σε πολλά εμπορικά είδη καρχαρία. Ως αποτέλεσμα, η μείωση των ειδών μπορεί να περάσει απαρατήρητη για πολύ καιρό, γεγονός που καθιστά δύσκολη τη λήψη διαχειριστικών μέτρων για την επιβίωση του είδους.

Οι καρχαρίες είναι είδη με μεγάλη οικολογική σημασία για τα θαλάσσια οικοσυστήματα. Ως κορυφαίοι θηρευτές στην τροφική αλυσίδα, διατηρούν τη βιοποικιλότητα και την αφθονία των ειδών. Η μείωση του πληθυσμού των καρχαριών έχει σύνθετες και απρόβλεπτες επιπτώσεις, συμπεριλαμβανομένης της μείωσης σημαντικών εμπορικών ειδών, δεδομένου ότι οι καρχαρίες κρατούν τους πληθυσμούς άλλων ψαριών υπό έλεγχο.

[img]Σπάνιος καρχαρίας εκβράστηκε σε παραλία της Σάμου!!! 203336 [/img]

Εσείς εκεί δεν ακούσατε κάτι;



Έχει επεξεργασθεί από τον/την ham στις 19/9/2011, 03:26, 1 φορά

https://polygono.forumgreek.com

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

απίστευτο!!!
Όχι, εγώ δεν είχα ακούσει κάτι!

ham

ham
moderator
moderator

sun έγραψε:απίστευτο!!!
Όχι, εγώ δεν είχα ακούσει κάτι!

Στη Σάμο είσαι για να ακούσεις;;;;; Laughing Laughing Laughing
Τους άλλους που είναι μάλλον εκεί ρωτάω! lol!

https://polygono.forumgreek.com

xstyl

xstyl
administrator
administrator

οχι δεν εχω ακουσει κατι. δεν ειχα ιδεα βασικα

ham

ham
moderator
moderator

xstyl έγραψε:οχι δεν εχω ακουσει κατι. δεν ειχα ιδεα βασικα

Δεν είδες τίποτα σε καμιά παραλία;;; lol! lol! lol!

https://polygono.forumgreek.com

xstyl

xstyl
administrator
administrator

θα σου πω εγω τι εγινε. τον ειδα τον καρχαρια λιγα λεπτα πριν τον θανατο του. πηγε να μου επιτεθει και του χωσα μια μπουνια στο δοξα πατρι. γιαυτο δεν ειχε και τραυματα...

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

ham έγραψε:Στη Σάμο είσαι για να ακούσεις;;;;; Laughing Laughing Laughing
Τους άλλους που είναι μάλλον εκεί ρωτάω! lol!

και που θες να το ξέρω??
με το "εκεί" εγώ κατάλαβα Αθήνα!!! Razz

gman

gman
designer
designer

Κι εγώ δεν έμαθα τίποτα. Μόνο στο cosmo το διάβασα.

VAF1


γωνία
γωνία

ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΕ ΡΗΧΑ ΝΕΡΑ,ΚΙ ΟΜΩΣ ΑΛΗΘΙΝΟ

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Και στην καλαμάτα το καλοκάιρι εκέι που κολυμπάγαμε μας είπε η ναυαγοσώστρια να βγόυμε έξω γιατί είχε εμφανιστεί καρχαρίας, και θα ήταν επικύνδινο , όμως είμαστε καλός μεζές για τέτοια είδους ψάρια. Η απάντηση είναι μάλλον όχι αλλά ποιος δεν θα έτρεμε στην ιδέα να κολυμπάει πλάι πλάι με ένα καρχαρία.

gauros


γωνία
γωνία

Mαλλον πριν ερθει σαμο εκανε μια σταση και στη Χιο!!!

ham

ham
moderator
moderator

Είχα δει δυο μεγάλα ψάρια σαν καρχαρίες πέρσι το καλοκαίρι στη λήμνο!

https://polygono.forumgreek.com

xstyl

xstyl
administrator
administrator

γιατι ρε παιδια? τοσο σπανιο φαινομενο θεωρητε ο καρχαριας??? το συζηταμε λες και εγινε κατι φοβερο lol! lol! lol! lol!

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης