ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

η ελλαδα του σημερα

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

xstyl

xstyl
administrator
administrator

τι εποχη και αυτη η οποια ζουμε? η ελλαδα οσο παει και φτωχαινει... οι πολιτες δεν μπορουν να βρουν δουλειες. οι μισθοι και οι συνταξεις ειναι χαμηλες. που θα καταληξουμε? στην πτωχευση? εντομεταξυ με την πτωχευση παραγραφετε το χρεος μας. αλλα περναμε στις δραχμες και δεν εχουμε ποια την ευρωπη ως στιριγμα μας....

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

δεν πρόκειτε να μας αφήσουν να πάμε στις δραχμές...δεν τους συμφέρει!!!
και τι εννοείς στήριγμα? μας φαίνεται ότι μας στηρίζουν, αλλά στην τελική όλοι κοιτάνε να εκμεταλλευτούν καταστάσεις και το δικό τους συμφέρον! η ευρώπη δεν είναι ούτε η μαμά, ούτε ο μπαμπάς μας!!

xstyl

xstyl
administrator
administrator

εγω θεωρω οτι το να γυρίσουμε στις δραχμες, θα ειναι και το τελος της ευρωπαικης ενωσης... όταν λεω στηριγμα, εννοω απο πολεμους και τετοια. εγω εδω που εχουμε φτασει, δεν το αποκλυω στο μακρινο μελλον κατι τετοιο, αφου πολλες χωρες της ευρωπαικης ενωσης πλητωντε απο την οικονομικη κριση.

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

τι δεν αποκλείεις? να γίνει πόλεμος?...με ποιούς?

xstyl

xstyl
administrator
administrator

οχι να γινει πολεμος. πολεμικα μας προστατευει, ναι. αν βγουμε απο το ευρω ομως, κατα τη γνωμη μου αυτο σημαινει και το τελος της Ευρωπαικης Ενωσης. γιατι αμα βγουμε εμεις, θα βγουνε και αλλες χωρες (πχ ισπανια, ιταλια...). κατι τετοιο λοιπον, δεν το αποκλιω στο μελλον...

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

πρώτον δεν νομίζω να μας "αφήσουν" να βγούμε και δεύτερον άμα βγούμε, είμαστε χαμένοι!! πώς θα σταθούμε στα πόδια μας δλδ?

xstyl

xstyl
administrator
administrator

γτ τωρα στεκόμαστε στα ποδια μας??? κατα διαολου οδευουμε

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

οδεύουμε.....άμα βγουμε μάλλον θα κατρακυλάμε!!!
πάντως βγούμε δε βγούμε, όλο αυτό έχει να κάνει με την ελληνική κοινωνία και το κράτος!!άμα δεν αλλάξουμε κάποια πράγματα από μόνοι μας δεν έχει σημασία...από μας εξαρτάται! τώρα όλοι αυτοί που έχουν πέσει από πάνω μας απλά εκμεταλεύονται την κατάσταση και τίποτα άλλο! και ο λαός είναι ηλίθιος, οπότε ναι κατα διαόλου θα πάμε έτσι κ αλλιώς!

xstyl

xstyl
administrator
administrator

και αφου θα παμε κατα διαολου και συμφωνεις. το ιδιο θα ειναι και για μας να βγουμε απο την Ε.Ε. και συμφωνω μαζι σου οτι δεν τους συμφερει να μας πεταξουν. αλλα τι θα γινει αν απλα δεν υπαρχει Ε.Ε.?

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

άμα βγούμε από την Ε.Ε. δεν θα υπάρχει οικονομική υποστίριξη!!

xstyl

xstyl
administrator
administrator

η οικονομικη υποστιριξη ξερεις ποια ειναι?
χρωσταμε!!!

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

με "οικονομική υποστίριξη" εννοώ τα δανει που μας δίνουν...που βασικά πάλι θα τα χρωστάμε....τώρα που το σκέφτομαι μάλλον έχεις δίκιο..
αλλά και πάλι, τί άλλες δυνατότητες έχουμε? μας έχουν δέσει, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι σαν Ελλάδα!!

xstyl

xstyl
administrator
administrator

Αμπέλια και χρυσές ελιές
μοιάζεις Ελλάδα μου όπως θες
φωτιά κι αέρας, στο φως της μέρας.

Τη μια ευρωπαία στο κλαρί,
την άλλη αρχαία προτομή
Γιατί, γιατί;

Γύρνα και δείξε μου τον δρόμο σου ξανά
μάτια μου, κομμάτια μου
σαν γράμμα ατέλειωτο που έσβησε ο καιρός
μ' ονόματα και χρώματα.

Γυμνά τα δέντρα, τα κλαδιά
κι έχουν πετάξει μακριά
πουλιά κι αστέρια, σε ξένα χέρια.

Ετσι ήταν πάντα μου γελάς
παιδιά είμαστε της λησμονιάς
σ' ακούω χαμένος, σαν ζαλισμένος.

Στον ουρανό σου θέλω απόψε ν' ανεβώ
να σε βρω
αγκάλιασέ με στο σκοτάδι σου να μπω
μάγισσα, σ' αγάπησα.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης