ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

φιλοσοφια

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1φιλοσοφια Empty φιλοσοφια 21/5/2011, 03:27

xstyl

xstyl
administrator
administrator

τι ειναι η φιλοσοφια? ποτε καποιος λεγεται φιλοσοφος? το να βγαλεις μια φιλοσοφικη σχολη, τι κερδιζεις? ακουω αποψεις!!! μαλλον περιμενω να διαβασω αποψεις!!!

2φιλοσοφια Empty Απ: φιλοσοφια 21/5/2011, 05:48

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

λοιπόν όπως έλεγα πιστεύω ότι άμα είσαι απλά και μόνο ένας φιλλόσοφος δεν σημαίνει και πολλά!όλοι μπορούνε λίγο πολύ να φιλλοσοφήσουν...και δυστυχώς το κάνουν αρκετοί! Razz
φιλλόσοφος πιστεύω μπορείς να είσαι ή να γίνεις κ χωρίς να έχεις βγάλει κάποια σχολή...πιστεύω ότι δν παίζει ρόλο ειδικά άμα τα μυαλά που κουβαλάς δν αλλάζουν!φιλλόσοφος γίνεσαι όταν κάθεσαι κ μελετάς τα πράγματα μόνος σου χώρίς να παίρνεις τίποτα έτοιμο!εννοείτε βέβαια να είσια ανοιχτός και σ άλλες απόψεις και ιδέες όμως να προσπαθείς να επεξεργάζεσαι και μόνος σου όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω σου, να τα συνειδητοποιείς, να βγάζεις συμπεράσματα και να μπορείς να δίνεις κάποια εξήγηση!αλλά εδώ ακριβώς είναι το θέμα μου με τους φιλλοσόφους...δεν πρέπει απλά να συνειδητοποιούν, να κατλαβαίνουν και να εξηγούν ή να αιτιολογούν αλλά εφόσον έχουν αυτή την δυνατότητα ή ικανότητα ας το πούμε, να κάνουν κάτι και στην πράξη.να αλλάξουνν κάτι!εδώ είναι που πιστεύω ότι οι φιλλόσοφοι είναι ολίγον άχρηστοι άμα μένουν απλά στην θεωρία.καλά θα μου πεις μετά, τουλάχιστον είχαμε κάποιους σπουδαίους φιλλοσόφους που μας άνοιξαν το μυαλό μ αυτά που είπαν αλλά και πάλι στεναχωριέμαι όταν βλέπω ότι αυτά παρέμειναν μόνο λόγια!
τέλος, ότι κερδίζεις σε γνώσεις και γενικότερα, το κερδίζεις εσύ σαν άτομο και όχι λόγω κάποιας σχολής ή οτιδήποτε άλλο.

3φιλοσοφια Empty Απ: φιλοσοφια 21/5/2011, 15:13

xstyl

xstyl
administrator
administrator

ο Σωκρατης ηταν ενας φιλοσοφος που πηγε να φερει επανασταση στην αρχαια ελλαδα και τον αναγκασαν να πιει το κονιο.
πιστευω η διαφορα ενος φιλοσοφου με εναν κοινο ανθρωπο ειναι οτι ο πρωτος, οπως ειπες και συ, ειναι ανοιχτος σε καινουριες ιδεες. χωρις να κατακρινει αμεσως καθε τι διαφορετικο. αλλα να το ψαχνει. δεν πιστευω οτι οι φιλοσοφοι καθονται απραγοι. πολλοι ειναι και ηταν αυτοι που γραφουνε, εγραφαν βιβλια. γιατι αυτα μενουν στην ιστορια. το οτι ο κοσμος παει κατα διαολου, σημαινει οτι μονο φιλοσοφοι δν ζουν σε αυτον τον τοπο. ή ειναι τοσοι λιγοι που ειναι σαν την καρφιτσα στα αχηρα.

α και κατι αλλο. δν νομιζω οτι αυτοι που μας ανοιξαν τα ματια, τα λογια τους εμειναν λογια. αλλα παρερμηνευουν συνεχεια τα λογια τετοιων ανθρωπων!!!

4φιλοσοφια Empty Απ: φιλοσοφια 22/5/2011, 14:56

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

τον ανάγκασαν να πιει το κόνιο γιατί όταν βλέπουν ότι κάποιος πάει να κάνει αλλαγές που δεν τους συμφέρουν και δεν τους αρέσουν, με λίγα λόγια πάει να καταστρέψει τα δεδομένα που έχουν φτιάξει, τον καθαρίζουν!πάντα έτσι γινόταν και έτσι θα συνεχίσει γίνεται. γιατί όπως λες, είναι πάντα ένας ή δεν είναι αρκετοί ή δεν συνειδητοποιούν αυτό που κάνουν ή έχουν άλλα συμφέροντα και βλεψεις άμα συμμετέχουν.
και δεν καταλαβαίνω τι διαφορά που κάνεις μεταξύ κοινού ανθρώπου και φιλόσοφου..ο κοινός ο άνθρωπος δεν είναι ανοιχτός σε καινούργιες ιδέες και δεν ψάχνεται γενικότερα?ωραία, έστω ότι δεν το κάνει -που η πλειοψειφία των ανθρώπων όντως δεν το κάνει- άλλα και αυτοί που ψάχνονται και σκέφτονται γενικότερα να αλλάξουν κάτι σ αυτόν τον κόσμο ή προσδιορίζουν την αιτία μιας κατάστασης τι διαφορά κάνουν?καμία!το αποτέλεσμα μετράει...και με το να γράφεις βιβλία ή να μπλαμπλαρίζεις δεν κάνεις κάποια πρακτική αλλαγή!όπως είχε πει κάποιος η επανάσταση γίνεται μόνο με όπλα. μεταφορικά αυτό σημαίνει ότι πρέπει να κάνεις κάτι και στην πράξη..να μην μένεις μόνο στα λόγια και στην θεωρία!εκεί λοιπόν είναι το δύσκολο.βέβαια πρέπει για να περάσεις στην πράξη να κατέχεις την θεωρία, δλδ να φιλοσοφήσεις τα πράγματα προτού κάνεις οτιδήποτε αλλά να μην μείνεις μετά μόνο εκεί..αυτό εννοώ!και οι περισσότεροι γράψαν βιβλία και αυτό ήταν μετά!γι αυτό λοιπόν πιστεύω ότι φιλόσοφος μπορεί να γίνει ο καθένας...αλλά τι αξία έχει να φιλοσοφείς άμα το έργο σου μένει μισό?καμία ουσιαστική...

5φιλοσοφια Empty Απ: φιλοσοφια 23/5/2011, 03:04

xstyl

xstyl
administrator
administrator

γιατι εχεις συνδιασει την φιλοσοφια με την επανασταση? ο φιλοσοφος δεν ειναι αναγκαστικα επαναστατης. επισης τα "οπλα" που λες σε τι διαφερουν απτα βιβλια? θεωρεις οτι τα οπλα ειναι τα ΜΜΕ, οι διαδηλωσεις κτλ? ολα αυτα ειναι παρακεινουμενα και ποτε προς ωφελος του επαναστατη. τα βιβλια πιστευω οτι ειναι μια εμεση επανασταση γιατι μενουν χειρογραφα και ειναι πιο δισκολα να χαθουν.
για μενα φιλοσοφος δν σημαινει επαναστατης αναγκαστικα. για μενα ενας φιλοσοφος εχει απλα μια διαφορετικη αντιληψη που εχει ενας "κοινος" ανθρωπος για τον κοσμο. και γραφει το συλογισμο που εχει κανει πανω σε αυτα που βλεπει!!!

6φιλοσοφια Empty Απ: φιλοσοφια 23/5/2011, 08:29

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

πρώτον δεν έχω συνδιάσει την φιλοσοφία με την επανάσταση.άπλα σκέφτομαι ότι κάθε τι που κάνεις πρέπει να έχει κάποιον λόγο και κάποιο αποτέλεσμα.το να φιλοσοφείς λοιπόν μόνο τι σου επιφέρει?
δεύτερον δεν θεωρώ τα ΜΜΕ και τις διαδηλώσεις όπλα της επανάστασης..προς θεού!πότε το πα αυτό?

xstyl: "τα βιβλια πιστευω οτι ειναι μια εμεση επανασταση γιατι μενουν χειρογραφα και ειναι πιο δισκολα να χαθουν.
για μενα φιλοσοφος δν σημαινει επαναστατης αναγκαστικα. για μενα ενας φιλοσοφος εχει απλα μια διαφορετικη αντιληψη που εχει ενας "κοινος" ανθρωπος για τον κοσμο. και γραφει το συλογισμο που εχει κανει πανω σε αυτα που βλεπει!!!"

οκ..αλλά δεν χρειάζεται να σαι φιλόσοφος για να έχεις μια διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων και αυτών που συμβαίνουν γύρω σου.να χεις τα μάτια σου ανοιχτά και να δείχνεις ενδιαφέρον, αυτό χρειάζεται.
οκ.....και έστω που γράφει τον συλλογισμό του....τι?κ ναι δεν λέω έχω διαβάσει διάφορα έργα και πραγματικά που μου άνοιξαν το κεφάλικαι επίσης θαυμάζωτις ιδέες και τον τρόπο σκέψης που χαν κάποιοι άνθρωποι.αλλά μέτα τι?γιατί μείναμε όλοι στα λόγια -δν μιλάω τώρα μόνο για τους φιλόσοφους αλλά και για εμάς που διαβάσαμε τα έργα τους-?γιατί δεν προσπαθήσαμε -κ δεν προσπαθούμε- στηριζόμενοι πάνω σ αυτά τα έγγραφα να κάνουμε κάποια αλλαγή στον κόσμο μας?προς το καλύτερο...εννοώ γιατί να μην τα εκμεταλευτούμε όλα αυτά που έχουν γραφτεί στα βιβλία?

7φιλοσοφια Empty Απ: φιλοσοφια 23/5/2011, 13:21

xstyl

xstyl
administrator
administrator

τι να σου πω, δεν ξερω πραγματικα... τι εννοεις αλλαγη? ο καθενας θα μπορουσε γυρω του να ειναι σωστος πολιτης με οσους συναναστρεφεται. αν αυτο γινοταν τοτε θα ειχαμε την ιδανικη κοινωνια. που βρισκεται το προβλημα? που ειναι η ριζα του προβληματος στον κοσμο που ζουμε?

8φιλοσοφια Empty Απ: φιλοσοφια 28/5/2011, 05:17

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

κοίτα άμα πιστεύεις ότι δεν πρέπει ν αλλάξουν κάποια πράγματα στον κόσμο μας τότε εντάξει, μια χαρά...όντως δεν χρείαζεται κάποια αλλαγή!
και ναι νομίζω οτί αυτό που λες ισχύει..μόνο που μάλλον είναι στην φύση του ανθρώπου να μην το κάνει..!?
κ απ' την άλλη αυτές οι ερωτήσεις δεν είναι εύκολες...δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη απάντηση..ή μάλλον εγώ δεν είμαι ακόμα σε θέση να σου απαντήσω.δεν θέλω να πω τώρα κάποιες μπούρδες ή να φιλοσοφήσω ενώ πραγματικά δεν ξέρω.βρίσκομαι ακόμα στο ψάξιμο.....
tongue

9φιλοσοφια Empty Απ: φιλοσοφια 28/5/2011, 17:49

xstyl

xstyl
administrator
administrator

γμτ και γω αυτο παθενω τελευταια οταν βρισκομαι σε συζητησεις. γιαυτο μπαινουν εδω αυτα τα ερωτηματα γιατι ειναι πολυ φιλοσοφικα και αμα ξεραμε την απαντηση, ή θα ειμασταν θεοι ή δεν θα ηταν φιλοσοφικα!!!

10φιλοσοφια Empty Απ: φιλοσοφια 29/5/2011, 01:31

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

πάντως με την συζήτηση και την κουβέντα μπορεί να βγείς σε καλό δρόμο.θεωρώ πολύ καλό το να μιλάνε οι άνθρωποι μεταξύ τους για διάφορα θέματα!
τώρα οι ερωτήσεις που έθεσες δεν έχουν μόνο μία απάντηση..δλδ δεν είναι μόνο μία η ρίζα του προβλήματος..ή άμα είναι τότε σίγουρα έχει πολλά υπόριζα.. tongue.ελπίζω να κατάλαβες τ εννοώ...
δεν θέλω τώρα να σταματήσουμε τι συζήτηση αυτήν επειδή και οι δύο δεν πολυξέρουμε...ας τα πάρουμε όλα ένα ένα -που λέει ο λόγος-.ο καθένας να λέει κάποια ιδέα και μετά να κουβεντιάζουμε για να δούμε κατά πόσο μπορεί να ισχύει αυτό...
και δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το αν είμαστε θεοί ή όχι!απλά, όπως τα πάντα στη ζωή, θέλουν ψάξιμο, δουλειά και μελέτη!έχει να κάνει με το πόσο έχεις ασχοληθεί και αναρωτηθεί για κάτι.και οι περισσότεροι δεν το κάνουμε αυτό....πανεπιστήμιο, δουλειά, οικογένεια, φίλοι, διακοπές..να γιατί.....ποιός έχει μετά την δυνατότητα και τον χρόνο να κάτσει να σκεφτεί μετά?έχεις διαβάσει σε τί κατάσταση -οικονομική, κοινωνική- βρίσκονταν οι περισσότεροι φιλλόσοφοι..?

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης