ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Προστασία από τους ιούς

4 απαντήσεις

Καλύτερο antivirus

Προστασία από τους ιούς I_vote_lcap0%Προστασία από τους ιούς I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Προστασία από τους ιούς I_vote_lcap40%Προστασία από τους ιούς I_vote_rcap 40% [ 2 ]
Προστασία από τους ιούς I_vote_lcap0%Προστασία από τους ιούς I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Προστασία από τους ιούς I_vote_lcap0%Προστασία από τους ιούς I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Προστασία από τους ιούς I_vote_lcap40%Προστασία από τους ιούς I_vote_rcap 40% [ 2 ]
Προστασία από τους ιούς I_vote_lcap20%Προστασία από τους ιούς I_vote_rcap 20% [ 1 ]
Προστασία από τους ιούς I_vote_lcap0%Προστασία από τους ιούς I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Προστασία από τους ιούς I_vote_lcap0%Προστασία από τους ιούς I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 5


Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

gman

gman
designer
designer

Ποιό antivirus χρησιμοποιείτε-εμπιστεύεστε;

ham

ham
moderator
moderator

Απ'ότι ξέρω,το καλύτερο antivirus είναι το norton,αλλά είναι πάρα πολύ βαρύ και δεν το χρησιμοποιώ. Εγώ έχω το AVG,μου φαίνεται αρκετά ικανοποιητικό,είναι ελαφρύ και εύκολο στην ενεργοποιήση(έχω βρει κωδικο που κρατάει μέχρι το 2018!). Αν και πιστεύω ότι και χωρίς antivirus με λίγη προσοχή δε θα έχει κανείς μεγάλο πρόβλημα,άλλωστε κανένα antivirus δεν καθαρίζει όλους τους ιούς. Μάλιστα βρωμάει αρκετά η ιστορία με τα antivirus,aφού λένε ότι οι ίδιες οι εταιρίες κατασκευάζουν ιούς για να πουλήσουν μετά antivirus!

https://polygono.forumgreek.com

xstyl

xstyl
administrator
administrator

εμενα γενικα μο ειχαν πει οτι το νορτον ειναι το καλυτερο, απλα ειναι παρα πολυ βαρυ γιαυτο δν προτειματε. τωρα με αλλους που το εχω συζητησει αυτο, διαφωνουν... οποτε προτεινω avg που το βρισκεις ευκολα μεσω ιντερνετ και νταξι, κανει τη δουλεια του.

gman

gman
designer
designer

ham έγραψε:Μάλιστα βρωμάει αρκετά η ιστορία με τα antivirus,aφού λένε ότι οι ίδιες οι εταιρίες κατασκευάζουν ιούς για να πουλήσουν μετά antivirus!
Εσύ περίμενες να το πουν για να το καταλάβεις; Τι όφελος έχει ο καθένας από εμάς να φτιάξει έναν ιό που θα καταστρέφει τόσους υπολογιστές αγνώστων; Κανένα! Ενώ αν τα πάρει από μια εταιρία, έχει αυτός τα λεφτά, και η εταιρία αφού ο ιός έχει κάνει τη δουλειά του για λίγο, λανσάρει το κατάλληλο antivirus και κάνει την απόσβεση. Και πληρώνουμε εμείς σαν τους μαλάκες. Μετά σου λένε διάφορες μπούρδες για σπασμένο λογισμικό κλπ... Ούτε cent δεν δίνω σε απαταιώνες.


Από antivirus τώρα, εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ το NOD32 και δεν έχω κανένα παράπονο. Ελαφρύ, αποτελεσματικό, γρήγορο, με συχνά updates... Τι άλλο θες από ένα antivirus! Σήμερα όμως, όπως έψαχνα στο ίντερνετ είδα καλά σχόλια για το avira και γι' αυτό έβαλα αυτό το θέμα. Για το Norton που λέτε, ξέρω ότι είναι άχρηστο. Εκτός του ότι σου γονατίζει τον υπολογιστή, τόσα χρόνια οι ιοί περνούσαν κάτω από τη μύτη του και μόλις τα 2 τελευταία χρόνια έχει αρχίσει να βελτιώνεται. Παλιότερα πάντως θυμάμαι είχε καλό όνομα. Μετά έπεσε...

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

gman έγραψε:

Από antivirus τώρα, εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ το NOD32 και δεν έχω κανένα παράπονο. Ελαφρύ, αποτελεσματικό, γρήγορο, με συχνά updates... Τι άλλο θες από ένα antivirus! Σήμερα όμως, όπως έψαχνα στο ίντερνετ είδα καλά σχόλια για το avira και γι' αυτό έβαλα αυτό το θέμα. Για το Norton που λέτε, ξέρω ότι είναι άχρηστο. Εκτός του ότι σου γονατίζει τον υπολογιστή, τόσα χρόνια οι ιοί περνούσαν κάτω από τη μύτη του και μόλις τα 2 τελευταία χρόνια έχει αρχίσει να βελτιώνεται. Παλιότερα πάντως θυμάμαι είχε καλό όνομα. Μετά έπεσε...

Σωστά τα λες Όχι στο Norton, δεν σου προσφέρει τπτ παραπάνω από τα άλλα, άσε που θες και πολύ μνήμη, δεν σημαίνει ότι έχει όνομα είναι και απαραιτήτος καλό!

ham

ham
moderator
moderator

gman έγραψε:
ham έγραψε:Μάλιστα βρωμάει αρκετά η ιστορία με τα antivirus,aφού λένε ότι οι ίδιες οι εταιρίες κατασκευάζουν ιούς για να πουλήσουν μετά antivirus!
Εσύ περίμενες να το πουν για να το καταλάβεις; Τι όφελος έχει ο καθένας από εμάς να φτιάξει έναν ιό που θα καταστρέφει τόσους υπολογιστές αγνώστων; Κανένα! Ενώ αν τα πάρει από μια εταιρία, έχει αυτός τα λεφτά, και η εταιρία αφού ο ιός έχει κάνει τη δουλειά του για λίγο, λανσάρει το κατάλληλο antivirus και κάνει την απόσβεση. Και πληρώνουμε εμείς σαν τους μαλάκες. Μετά σου λένε διάφορες μπούρδες για σπασμένο λογισμικό κλπ... Ούτε cent δεν δίνω σε απαταιώνες.

Στην πραγματικότητα οι εταιρίες antivirus δεν κάνουν τίποτα άλλο απ'το να πουλάν προστασία στους υπολογιστές από τους ιούς που οι ίδιες λανσάρουν! Θυμίζει ακριβώς τα νυχτερινά κέντρα που τους πουλάει προστασία ο υπόκοσμος για να μην πειραχτούνε από τον ίδιο! Ούτε δεκάρα και εγώ δε δίνω για τέτοιο πράμα,ένα crackαρισμένο antivirus και λίγο προσοχή σε ότι κατεβαίνει στον υπολογιστή και δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα! Η πείρα μου έχει δείξει ότι πολύ δύσκολα παθαίνει κανείς μεγάλη ζημιά από ιό εάν είναι λίγο προσεκτικός και ξέρει τι μπορεί να είναι ιός και τι καθαρό(π.χ. από το μέγεθος ενός τραγουδιού στο limewire,μπορεί συνήθως να καταλάβει κάποιος εάν είναι ιός ή όχι). Ακόμα και ιός να μπει,τις περισσότερες φορές αφαιρείται ακόμα και με ένα απλό delete του ιού ή του αρχείου του ιού(μου εχει τυχει να μην μπορεί να το καθαρισει antivirus και να το καθαρισω με σκετο delete!). Στη χειρότερη των περιπτώσεων(και αυτό αρκετά σπάνια) μου έχει τύχει να χρειαστεί να κάνω format στον υπολογιστή μου,κάτι που είναι αρκετά εύκολο να κάνει κανείς άμα το μάθει,και χρειάζεται ούτως ή αλλιώς 1-2 φορές το χρόνο.

https://polygono.forumgreek.com

Επισκέπτ


Επισκέπτης

και εγώ avg χρησημοποιώ..έχει συχνά updates και είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό..και ελαφρύ!!!!

xstyl

xstyl
administrator
administrator

ubuntu

ham

ham
moderator
moderator

xstyl έγραψε:ubuntu

?????????????????????????????????

https://polygono.forumgreek.com

xstyl

xstyl
administrator
administrator

ubuntu. οχι πια ιους!!! δοκιμαστε το και σεις!!!

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης