ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Να ποιοί είναι οι κουκουλοφόροι

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

gman

gman
designer
designer

Επειδή όλοι νομίζουν ότι οι κουκουλοφόροι είναι οι αναρχικοί και όλοι τα βάζουν με τους αναρχικούς και με αφορμή μια συζήτηση που είχα χτες με τον xstyl, αποφάσισα να βάλω εδώ αυτό το θέμα. Να ποιοί είναι οι κουκουλοφόροι:



Και ένα βίντεο με τη σύλληψη ενός νεαρού από τους κουκουλοφόρους (!) :

xstyl

xstyl
administrator
administrator

δεκτο. θελω να κανω ομως δυο ερωτησεις.
ποια ειναι η ιδεολογια των αναρχικων????
δευτερων γιατι βαζουν τους αναρχικους μπροστα σε ολα αυτα τα συμβαντα???

gman

gman
designer
designer

Εγώ απλά θέλω να πω ότι οι κουκουλοφόροι δεν είναι αναρχικοί. Με όσους έχω μιλήσει αυτό το διάστημα, έχω καταλάβει ότι έχει δημιουργηθεί μια σύγχυση, με αποκορύφωμα όταν έμαθα για το εξής group στο facebook -σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλα παρόμοια. Θέλω να τονίσω ότι η σύνδεση των αναρχικών με τη βία είναι τελείως προπαγανδιστική καθώς οι μεγαλύτεροι θεωρητικοί αναρχικοί, θεωρούν τη βία όχι μόνο ακατάλληλο μέσο επιβολής αλλά επίσης την εξισώσουν με την αστική ηθική. Παρολαυτά, ο αναρχισμός και η αναρχία είναι αναμφισβήτητα οι πιο παρεξηγημένες και παρερμηνευμένες έννοιες στην πολιτική θεωρία. Γενικά, οι λέξεις αυτές χρησιμοποιούνται για να δηλώσουν το "χάος" ή την "έλλειψη τάξης", και έτσι, επαγωγικά, οι αναρχικοί επιθυμούν το κοινωνικό χάος και την επιστροφή στους "νόμους της ζούγκλας". Μόνο αυτό όμως δεν ισχύει στην πραγματικότητα.

ham

ham
moderator
moderator

Για έναν κανονικο αναρχικό ο απλός μεροκαματιάρης κόσμος όπως είναι ίσως κάποιος μικρομεσαίος μαγαζάτορας,είναι φυσικός και ταξικός σύμμαχος,οπότε είναι αντιδεοντολογικό να τον κακοποιήσει!

https://polygono.forumgreek.com

xstyl

xstyl
administrator
administrator

η αναρχια ειναι πολιτικη ιδεολογια? ή κατι παραπανω????

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

Τι εννοεις με το 'κατι παραπανω'?

xstyl

xstyl
administrator
administrator

το εχω λυσει το θεμα με την αναρχια εδω και πολυ καιρο!!! απο τοτε!!! Laughing Laughing

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

χαχαχα...οκε τοτε δηλαδη να μην καταπιαστουμε με το θεμα αυτο? γενικοτερα, την συνδεση των κουκουλοφορων με τους αναρχικους, την αντιληψη που εχει ο κοσμος για αυτην την πολιτικη ομαδα και κατα ποσο συμμεριζομαστε την αντιδραση και την εξεφραση γνωμης με μεσα βιας και καταστροφης η κατα ποσο την βρισκουμε λαθος η σωστη? και ισως θα μπορουσαμε να σκεφτουμε και να προτεινουμε τροπους η εναν συνδυασμο τροπων ωστε να μην χανουν το νοημα τους οι ποριες του λαου και να εισακουγονται τα αιτηματα των πολιτων αντι να μενουν στην αναμνηση καθε ανθρωπου, στο τελος καθε πορειας, μονο εικονες μιας κατεστραμενης αθηνας και συμπεριφορες αστυνομικων και απλων πολιτων που μας κανουν να αναρωτιομαστε αμα τελικα ειμαστε ανθρωποι. γιατι πιστευω οτι αυτο συμβαινει. αμα ρωτησεις εναν στον δρομο τι συναιβει την περασμενη τεταρτη στο κεντρο της αθηνας το μονο που θα σου πει ειναι οτι το καναν μπ****λο παλι οι αστυνομικοι και ο κοσμος που συμμετειχε σ αυτα τα επεισοδια.
ρωταω γιατι το βρισκω επικαιρο μ ολα αυτα που συμβαινουν στη ελλαδα!!
λοιπον?
what's your opinion?

gman

gman
designer
designer

Μου ήρθε σήμερα ένα mail από το forum μετά από πάρα πολύ καιρό γιατί δημοσιεύτηκε, λέει, μια απάντηση στη θεματική μου ενότητα. Όλο αυτό το διάστημα είχα την εντύπωση ότι είχα απενεργοποιήσει τις ειδοποιήσεις από την ημέρα που σταμάτησα να επισκέπτομαι το forum και η τύχη με βοήθησε σ' αυτό, μιας και τόσο καιρό δεν είχε έρθει τίποτα. Μάλλον έκανα λάθος όμως. Μπήκα λοιπόν από περιέργεια να δω τι δημοσιεύτηκε και να απενεργοποιήσω τις ειδοποιήσεις. Είδα το θέμα και ξεκίνησα να το διαβάζω. Έχουν περάσει 2 χρόνια από την δημοσίευση του θέματος και διαβάζοντάς το απορούσα με αυτά που είχα γράψει. Πού έβρισκα την υπομονή να κάθομαι να γράφω τόσες αναλύσεις σε κομμουνιστική διάλεκτο κιόλας! Τώρα όταν συναντώ τέτοια κείμενα στο internet, ακόμα και τόσο μικρά σαν το δικό μου, βαριέμαι ακόμα και να τα διαβάσω. Και τα video που είχα ανεβάσει βαριέμαι να τα δω, κι ας έχω την περιέργεια. Κι αυτό που γράφω το βαριέμαι και το θεωρώ βλακεία. Μπορεί να με πείτε και τεμπέλη ή βαριεστημένο. Δικαιολογημένα. Λίγο με νοιάζει και μάλλον δίκιο θα έχει όποιος το πει. Όχι όμως απόλυτο. Το θέμα είναι μακριά. Δεν διαφωνώ σε κάτι με αυτά που είχα γράψει, απλά θεωρώ εντελώς ανούσιο να ασχολείσαι με τέτοια θέματα. Μου έκανε εντύπωση το πόσο γρήγορα αλλάζει ο άνθρωπος (δεδομένης της ηλικίας μας), γι' αυτό αποφάσισα μετά από τόσο καιρό να ξαναγράψω στο πολύγωνο για να πω την άποψή μου επί του θέματος: Να ποιοί είναι οι αναρχικοί.
Να ποιοί είναι οι κουκουλοφόροι 50553_21108209241_2494551_n

Μόνο η μπάλα μας είχε μείνει και μας την κόψανε κι αυτή. Ελλαδίτσα, μιζέρια και καλοπέραση.

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

αμα εννοεις οτι ο ανθρωπος οσο μεγαλωνει μπαινει σε μια κατασταση αδρανειας και απαθειας...συμφωνω! ειναι προφανες το γιατι ομως δεν θα κατσω να αναλυσω τωρα κατα ποσο αυτο ειναι σωστο η λαθος και να εκφρασω διαφορες πιθανες αιτιες.
τωρα θα θελα πολυ να μαθω ποιο ακριβως θεμα θεωρεις ανουσιο και ποιο θεμα ειναι 'μακρια'?
τα video απ την αλλη ειναι λογικο να βαριεσαι να τα δεις γιατι δεν δειχνουν και κατι ουσιωδες, κρινωντας απο τα δυο που ειδα -το τριτο δεν το παιζει-.
επιπλεον λες οτι οι αναρχικοι ειναι αρ****α. μαλιστα...οκε.
ομως αυτο που εφερα σαν θεμα δεν εχει να κανει μονο με τις αποψεις μας περι αναρχιας και αναρχικων. τι θα λεγες να πεις δυο λογια και για τα υπολοιπα? θα θελα να ακουσω την γνωμη σου..καθαρα απο ενδιαφερον.

gman

gman
designer
designer

Καταραμένη απρόσωπη επικοινωνία. Δεν εννοούσα ότι οι αναρχικοί είναι αρχίδια. Η φωτογραφία πάει στο "να". Δείχνει τη χειρονομία που κάνω την ώρα που το λέω. Δηλαδή στ' αρχίδια μου ποιοί είναι οι αναρχικοί. Το θέμα το οποίο λέω ότι είναι μακριά είναι το ότι ο άνθρωπος αλλάζει-εξελίσσεται σε αντίθεση με το προφανές, ότι είμαι τεμπέλης.
Αυτό που θεωρώ ανούσιο είναι να κάθεται κάποιος με τις ώρες και να αναλύει την κοινωνικοπολιτική δομή της κοινωνίας μας. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου τι γίνεται στον κόσμο και αν στο Πακιστάν, ή στη Ζιμπάμπουε σκοτώνεται κόσμος από ένα δικτάτορα, ενώ στην Ελλάδα μας σκοτώνουν σιγά-σιγά αυτοί που εμείς επιλέξαμε να το κάνουν. Το να γίνουν επεισόδεια στην πορεία είναι φυσικό επακόλουθο. Στην πορεία πάνε άνθρωποι αγανακτισμένοι και εκνευρισμένοι. Πολλοί απ' αυτούς βρίσκουν ευκαιρία να εκτονωθούν, άλλοι πάνε μόνο γι' αυτό. Με το να πας σε πορεία στην Αθήνα θέτεις σε κίνδυνο τη σωματική σου ακεραιότητα χωρίς λόγο. Σε άλλα μέρη της Ελλάδος ο κίνδυνος είναι μικρότερος, αλλά ο λόγος και πάλι απών. Το σύστημα είναι έτσι ρυθμισμένο ώστε να μην παραβιάζεται. Τι θα γίνει; Επανάσταση; Ας σοβαρευτούμε. Λένε ότι θα βγαίνουμε στη σύνταξη στα 70. Τυχεροί αυτοί που θα έχουν την υγεία τους και μια σταθερή δουλειά ώστε να καταφέρουν να βγουν στη σύνταξη έστω στα 70. Οι υπόλοιποι στα 75 θα ψάχνουν για συμβάσεις. Με τι να ασχοληθείς λοιπόν; Γιατί να το αναλύσεις; Όποιος νομίζει ότι θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο ή στραβός είναι ή βλάκας. Ακόμα και όλη η Ελλάδα να απεργήσει και να πάει στην πορεία δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα! Το μόνο που μπορεί να πετύχει κάποιος που αγωνίζεται να αλλάξει αυτά που πρόκειται να συμβούν είναι μια παράταση. Στο τέλος, βάλε κάτω τα κέρδη και τις απώλειες και πες μου αν αξίζει να αγωνίζεσαι γι' αυτό το σκοπό.

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

ενταξει συμβαινουν αυτα.
κοιτα και γω θεωρω τετοιου ειδους αναλυσεις, μεχρι καποιο σημειο, ανουσιες και ανωφελες...ομως δν λεω και δεν θελω να κανουμε αναλυσεις διαφορων κοινωνικων και πολιτικων θεματων. το να συζητας ομως για καποια θεματα ισως να πληροφορησει καποιους που ενδιαφερονται και θελουν να μαθουν καποια πραγματα η μαλιστα να αναφερθουν κ αλλες οπτικες γωνιες ενος θεματος που θα μας κανει να σκεφτουμε πραγματα που ισως δεν ειχαν υποπεσει στην αντιληψη μας ως τωρα. θα μας ανοιξει τα ματια που λεμε και ισως γινουμε πιο ανοιχτομυαλοι. και αυτο δεν το θεωρω αχρηστο.
κατα τ αλλα δεν θα σε κατηγορησω που δεν ενδιαφερεσαι για τον υπολοιπο κοσμο αλλα μονο για την ελλαδα -αμα καταλαβα καλα-. αυτο θα πρεπε μαλλον να κανουμε ολοι, να κοιταμε να λυσουμε τα δικα μας προβληματα πρωτα και μετα αμα μπορουμε, θελουμε και εχουμε το δικαιωμα -ναι αυτο παιζεται λιγο- να ασχοληθουμε επιπλεον με αλλα θεματα.
εξαλλου οι περισσοτεροι απο αυτους που ασχολουνται ειναι, ειτε και καλα αυτοι που ενδιαφερονται -θελουν να δειχνουν και καλα οτι εχουν κοινωνικοπολιτικες ανησυχιες και ευαισθησιες- για τα κοινωνικα δρωμενα του κοσμου μας η αυτοι που πραγματικα εχουν, αναλογα την περισταση, να κερδισουν η να χασουν κατι -βλεπε μεγαλα συμφεροντα-!
εγω προσωπικα θελω να εχω καποια ιδεα για το τι γινεται γυρω μου γενικως και να προσπαθω να μην βλεπω μονο επιφανειακα τα πραγματα. το θεωρω καποιο ειδος μαθησης -που δυστυχως δεν μας εδωσε το εκπαιδευτικο συστημα και δεν προκειται- εφοσον ειμαι ακομη στην ηλικια που προσπαθω να μαθαινω και να ανακαλυπτω αυτον τον κοσμο -οτιδηποτε σημαινει αυτο-, να τον κατανοω η να μην τον κατανοω αντιστοιχα και να σχηματιζω αποψεις και ιδεες. μαλλον θα μαι παντα σ αυτην την ηλικια..
απ την αλλη δεν χρειαζεται να μιλησουμε εδω, γιατι οι ανθρωποι συμπεριφερονται ετσι στις πορειες. πανω κατω ολοιξερουμε καποιους λογους που οδηγουν σε τετοιου ειδους συμπεριφορες η εστω νομιζουμε οτι ξερουμε. οπως ειπες και συ, για παραδειγμα ειναι αγανακτισμενοι, εκνευρισμενοι και γι αυτο ξεσπουν με αυτον τον τροπο. συμφωνω δεν λεω, αλλα οπως ειπα δν μ ενδιαφερουν οι προσωπικοι λογοι που εχει ο καθενας και αντιδρα κατα συνεπεια ετσι.
και τωρα σ αυτα που αναφερεις παρακατω...ξερεις εχω σκεφτει πολλες φορες αυτο το θεμα και δυστυχως καταλιγω και γω σ αυτο το συμπερασμα: σιγα μην γινει καποια αλλαγη και ολοι αρχισουν και ζουν ωραια κ καλα. οντως θα πρεπει να ζεις σε καποιον φανταστικο κοσμο για να σκεφτεσαι ετσι.
ομως τ δλδ, να κατσουμε ολοι με σταυρωμενα χερια κ να πουμε: α δν γινεται τπτ ας περασουμε τοτε τουλαχιστον οσο μπορουμε καλυτερα και σιγα καποια στιγμη θα πεθανουμε!αυτο λοιπον?

gman

gman
designer
designer

Ενδιαφέρομαι για την Ελλάδα ακριβώς όσο και για τον υπόλοιπο κόσμο και το ενδιαφέρον μου είναι ακριβώς όσο αυτών προς εμένα, δηλαδή ανύπαρκτο.
Το καπιταλιστικό σύστημα είναι δομημένο πάνω στις τράπεζες. Όποιος θέλει να κάνει κάτι κατά του συστήματος, ας σηκώσει τα λεφτά του από την τράπεζα.

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης