ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Benchmarking - Δείτε τις επιδόσεις του υπολογιστή σας και συγκρίνετέ τον με άλλους

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

iNtRuSiOnS


γωνία
γωνία

Αποφάσισα να ξενικινήσω ένα project για benchmarking. Benchmarks είναι προγράμματα που μας βοηθούν να μετρήσουμε τις επιδόσεις του υπολογιστή μας, πραγματοποιώντας πολύπλοκα και ποικίλα tests που στρεσάρουν (ζορίζουν) τον υπολογιστή, όπως παράδειγμα όταν παίζουμε ένα πολύ καινούριο παιχνίδι. Έτσι, μπορούμε να μάθουμε τις επιδόσεις του pc μας και να τις συγκρίνουμε με αυτές των άλλων. Επίσης, οι overclockers, άτομα δηλαδή που ασχολούνται με το να ''φτάσουν'' τον υπολογιστή τους σε ταχύτητες και επιδόσεις μακράν παραπέρα από αυτές των προδιαγραφών τους, συμπεριλαμβανομένου και εμού, χρησιμοποιούν benchmarks (επίσης γνωστή και ως φράση κάνω bench ή clockάρω) για να συγκρίνουν τα clockια τους και να σπάσουν ο ένας τα ρεκόρ του άλλου. Ταυτόχρονα, για αυτόν τον σκοπό χρησιμοποιούνται extreme λύσεις αερόψυξης, υδρόψυξης καθώς και LN2 δηλαδή υγρού αζώτου. Η ζέστη είναι, για να ξέρετε, ο χειρότερος εχθρός των επιδόσεων και συνεπώς του overclocking, άρα χαμηλότερες θερμοκρασίες συνεπάγονται καλύτερες επιδόσεις.

Θα ήθελα να μου δώσετε λίγο χρόνο να μαζέψω το κατάλληλο υλικό (προγράμματα κλπ) και να θέσω κοινά μέτρα μετρήσεων για όλους πριν ξεκινήσουμε τις συγκρίσεις. Υπόσχομαι να ξεκινήσω με ένα όσο ποιο απλό πρόγραμμα γίνεται, προς διευκόλυνση και εξοικείωσή σας.

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.




Λοιπόν, το πρόγραμμα λέγεται Tropics Demo 1.1 και χρησιμοποιεί την μηχανή γραφικών UNIGINE ENGINE.

1) Κατεβάζουμε το πρόγραμμα από εδώ -----> http://uploading.com/files/JAO3SOB5/Unigine_Tropics-1.1.exe.html
2) Αφού το φορτώσουμε το ανοίγουμε και στο παράθυρο που μας ανοίγει βάζουμε τις εξής ρυθμίσεις:

API: DIRECT X 9 (Χρησιμοποιώ το 9 γιατί πρώτον δεν έχω αυτήν την στιγμή τα Vista εγκατεστημένα και δεύτερον έχει παρουσιάσει το 10 και το 10.1 προβλήματα σε πολλά άτομα. Οπότε αν έχετε Vista και επιλέξετε ακριβώς τις ρυθμίσεις που λέω και δεν ξεκινήσει, λυπάμαι αλλά δεν μπορείτε να συμμετάσχετε στην παρούσα μέτρηση. Στο μέλλον κάτι θα γίνει όμως Smile )

RESOLUTION: 1024 X 768 - 1024 X 576 - 1024 X 640 σε όποια από τις τρείς αναλογίες θέλετε. Δεν έχει σχεδόν καμία επίδραση στα αποτελέσματα είτε 4:3 είτε 16:9 είτε 16:10 στις παρούσες ρυθμίσεις (Μία απλή ανάλυση που να μπορούν να υποστηρίξουν όλοι οι υπολογιστές και οι οθόνες τους)

MODE: FULLSCREEN

ANTI-ALIASING: 4X (Δεν βάζω παραπάνω γιατί πολλές παλεότερες κάρτες γραφικών δεν υποστηρίζουν παραπάνω)

SHADERS: LOW

ANISOTROPY: 4X

REFLECTION: ON

AMBIENT OCCLUSION: OFF

Προσπάθησα να βάλω για πρώτη φορά απλές ρυθμίσεις. Στο μέλλον θα γίνουν μετρήσεις και με άλλες.

Πατάμε RUN DEMO και μόλις ανοίξει πατάμε πάνω αριστερά το κουμπί που λέει Benchmark. Το αφήνουμε να τρέξει χωρίς να πατήσουμε ούτε πλήκτρο και χωρίς καν να κινούμε το ποντίκι για σωστά αποτελέσματα. Επίσης καλό είναι να μην τρέχει τίποτα περισσότερο από τα απαραίτητα το pc σας. Δεν κάνουμε συμπίεση αρχεία, δεν ανεβάζουμε/κατεβάζουμε torrents, δεν φορτώνουμε κάποιο πρόγραμμα/παιχνίδι, δεν κάνουμε τίποτα άλλο δηλαδή απο πίσω.

Για να αναρτήσουμε (postάρουμε) τα αποτελέσματά μας, όταν τελειώσει το benching έχει ένα κουμπί στο παράθυρο με τα αποτελέσματα που λέει save. Το πατάμε, σώζουμε το αρχείο κάπου που να το θυμόμαστε και το ανεβάζουμε σε μία υπηρεσία hosting αρχείων, όπως είναι το www.uploading.com και κάνουμε εδώ post το link από το site.

Θα κάνω την αρχή σύντομα. Για τυχόν απορίες, εδώ είμαι.!!!!

iNtRuSiOnS


γωνία
γωνία

Η αρχή

Ορίστε τα δικά μου αποτελέσματα.
http://uploading.com/files/I3R36YL8/unigine_20081230_1832.html.html

ham

ham
moderator
moderator

Πήγα να το κατεβάσω,μου βγάζει αυτό http://uploading.com/files/JAO3SOB5/Unigine_Tropics-1.1.exe.html , πατάω στο download αλλά δε βρισκω πως να προχωρησω!

https://polygono.forumgreek.com

iNtRuSiOnS


γωνία
γωνία

Παιδια, παταμε στον συνδεσμο που σας δινω και μας μεταφερει σε μια σελιδα με ενα κουμπακι download. Το παταμε και στην επομενη σελιδα, αν κοιταξουμε στο καααατω μερος της σελιδας μετραει αντιστροφα ενα ρολοι. Μολις τελειωσει το μετρημα μπορουμε να κατεβασουμε το αρχειο. Αλλα πρεπει να να κανουμε scroll προς τα κατω για να το δουμε. Πανω πανω μας παροτρυνει να γινουμε συνδρομητες. Πιο κατω ειναι το ρολοι.

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΤΕ ΣΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ POST ΤΟ LINK. ΟΧΙ ΣΕ ΑΛΛΟ. ΤΟ 2 POST ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ham

ham
moderator
moderator

Έχω Vista,πατάω Run demo και μου βγάζει ένα παράθυρο σφάλματος Fatal error και και λεει "Can't initialize direct3D wrapper" Τι φταίει;

https://polygono.forumgreek.com

iNtRuSiOnS


γωνία
γωνία

Το γεγονος οτι εχεις Vista. Δυστηχως δεν μπορω ουτε μπορεις να κανεις κατι. Στην παρουσα φαση δεν χρησιμοποιω Vista οποτε και θεωρητικα να σου εφτιαχνα νεες ρυθμισεις μετρησεων δεν θα μετραγαν στην παρουσα ρυθμιση/μετρηση. Μου το πεταγε και εμενα. Θα κοιταξω μολις βρω χρονο να βαλω νεα μετρηση με αλλο προγραμμα που δεν θα εχει προβλημα. Υπομονη ομως γιατι ασχολουμαι και με το promotion του forum σας. Smile

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης