ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Πώς χρησιμοποιείτε το msn;

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

gman

gman
designer
designer

Έχω μια περιέργεια να μάθω πώς χρησιμοποιεί ο κόσμος το msn. Εργαλείο επικοινωνίας; είμαι στο σπίτι άρα είμαι και στο msn; ασχολία όταν δεν έχω τι να κάνω; ή... κάτι άλλο;





*Δεν έβαλα ψηφοφορία γιατί συνήθως στις ψηφοφορίες υπάρχουν 15 ψήφοι και 4 απαντήσεις. Δεν έχει νόημα αυτό...

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Μέσω επικοινωνίας, έχει πλάκα και είναι ακύνδινο αρκεί να μιλάς μόνο με φίλους!

xstyl

xstyl
administrator
administrator

εγω συνηθως ειμαι συνδεδεμενος εκτως συνδεσης. και οταν μπαινω ειμαι απασχολιμενος. ετσι εχω βρει την ησιχια μου.... και κανεις δν εχει παραπονο

Επισκέπτ


Επισκέπτης

έχουμε εμείς ρε που σε ψάχνουμε όλη μέρα....

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Οταν ειμαι σπιτι,κ εχω ανοιχτο τον Η/Υ ανοιγω μαζι κ το msn ωστε αν βρω καποιον φιλο ναεπικοινωνισουμε. Υπαρχουν φορες που ψαχνω να βρω καποιον συγκεκριμενο κ τοτε εχω το απασχολιμενος

xstyl

xstyl
administrator
administrator

Trias έγραψε:έχουμε εμείς ρε που σε ψάχνουμε όλη μέρα....
γιαυτο υπαρχουν και τα τηλεφωνα.

δν ξερω, δν μαρεσει η συνεχης χρηση του μσν. μπορω να βγω με καποιον για καφε και να μιλησω, αντι να καθομαι σπιτι στο μσν.

gman

gman
designer
designer

Ε, τώρα τα παραλές ρε συ. Δεν νομίζω να υπάρχουν άτομα που να χρησιμοποιούν το msn μ' αυτόν τον τρόπο, σαν υποκατάστατο δηλαδή μιας εξόδου-συνάντησης. Δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο.


Προσωπικά θεωρώ ότι καλό είναι και το msn σαν μέσο επικοινωνίας και σε φέρνει πιό κοντά με άτομα που υπό άλλες συνθήκες δεν θα είχες (τουλάχιστον) τόσο συχνή επαφή. Θεωρείται ένα τσάμπα μέσο επικοινωνίας, ενώ στην πραγματικότητα το τσάμπα είναι "εικονικό" αφού κάθε μήνα τα ακουμπάμε στον οργανισμό που μας παρέχει σύνδεση στο internet. Ο τσάμπας πέθανε!

xstyl

xstyl
administrator
administrator

ναι το παραλεω, δν αντιλεγω. αλλα σκεψου ποσα παιδια ειναι που αν τα αφισεις σπιτι τους, θα κατσουν ολη μερα χωρις να θελουν να βγουν (επειδη βαριουντε πχ). και ο τροπος επικεινονιας τους θα ειναι το msn. και πολλα παιδια ειναι στο καρλοβασι που μενουν σπιτι τους συνεχεια...

ham

ham
moderator
moderator

Το msn σίγουρα ούτε πρέπει αλλά ούτε και μπορεί να αντικαταστήσει την άμμεση ανθρώπινη επαφή,αλλά μπορέι να υποκαταστήσει την επικοινωνία εκεί που είναι ελλειπής ή και ανύπαρκτη. Προσωπικά,όταν είμαι σπίτι μου στην Αθήνα,τις ώρες που είμαι διαθέσιμος μπαίνω στο msn ώστε να εχω κάποια επαφή με γνωστούς και φίλους,και πολλές φορές βοηθάει και πιο άμμεσα στο να κανονίσω κάτι με τους φίλους μου. Αλλά ποτέ βέβαια δε θα πώ "ωραία,αφού τα λέμε απο το msn δε θα βρεθουμε απο κοντά". Δεδομένου ότι υπάρχει σύνδεση στο internet βοηθάει πολύ στο να περιορίζεται το κόστος από τα κινητά που ενδεχομένως να χρησιμοποιούσα για την ίδια επικοινωνία αν δεν υπήρχε το msn.

xstyl έγραψε:ναι το παραλεω, δν αντιλεγω. αλλα σκεψου ποσα παιδια ειναι που αν τα αφισεις σπιτι τους, θα κατσουν ολη μερα χωρις να θελουν να βγουν (επειδη βαριουντε πχ). και ο τροπος επικεινονιας τους θα ειναι το msn. και πολλα παιδια ειναι στο καρλοβασι που μενουν σπιτι τους συνεχεια...

Όπως προανέφερα ποτέ το msn ή οποιοσδήποτε τρόπος τηλεπικοινωνίας δε μπορεί να υποκαταστήσει την άμεση επικοινωνία. Δυστυχώς,άθελά μας όμως, ως ένα βαθμό έχουμε αντικαταστήσει και εμείς, την άμμεση επικοινωνία, με την έμμεση λόγω της βοήθειας που μας δίνει η τεχνολογία. Τρανταχτό παράδειγμα το ίδιο το forum,που ενώ οι πιο πολλοί είμαστε σε ακτίνα μόλις 1-2 χιλιομέτρων όταν είμαστε στη Σάμο,τις πιο πολλές συζητήσεις τις κάνουμε μέσω του forum αντί να τα λέμε απο κοντά! Razz

https://polygono.forumgreek.com

gman

gman
designer
designer

xstyl έγραψε:ναι το παραλεω, δν αντιλεγω. αλλα σκεψου ποσα παιδια ειναι που αν τα αφισεις σπιτι τους, θα κατσουν ολη μερα χωρις να θελουν να βγουν (επειδη βαριουντε πχ). και ο τροπος επικεινονιας τους θα ειναι το msn. και πολλα παιδια ειναι στο καρλοβασι που μενουν σπιτι τους συνεχεια...
Άλλο να να προτιμήσεις το msn από μια έξοδο (!) και άλλο να μην είσαι του έξω γενικότερα και να χρησιμοποιείς περισσότερο το msn για επικοινωνία (που θα μπορούσε να ήταν και το τηλέφωνο στην ίδια θέση κάλλιστα). Αυτό που λες στην αρχή είναι διαφορετικό. Αλλά εν πάσει περιπτώσει, διαφωνώ και με τα δύο. Εξάλλου, προσωπικά, όταν βαριέμαι δεν μαίνω ποτέ msn...

gman

gman
designer
designer

Α, και κάτι άλλο, που παραλίγο να ξεχάσω:
Όταν δεν έχω τι να κάνω και έχω όρεξη για ψευτοφιλοσοφίες, διαφημίσεις, κλεμμένες ατάκες, ή χαζοστιχάκια που δεν σημαίνουν τίποτα, μπαίνω στο msn και διαβάζω τα προσωπικά μηνύματα των άλλων.

xstyl

xstyl
administrator
administrator

το χω καταλαβει αυτο. καθε φορα σχολειαζεις τις μλκ που γραφω στο quote

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

Το msn είναι καλό -κάτα κάποιον τροπο- μόνο όταν δεν έχεις την δυνατότητα να επικοινώνήσεις με τους φίλους σου πρόσωπο με πρόσωπο!και εννοώ περιπτώσεις, που δεν μένεται στην ίδια πόλη, χώρα κτλ. δλδ όταν είναι σχεδόν αδύνατο να βρεθείς με τον άλλο από κοντά.
Αλλιώς πραγματικά ποιός ο λόγος να μιλάς με κάποιον στο msn?
Για παράδειγμα εγώ όταν είμαι κοντά με την παρέα μου δεν πατάω καθόλου στο msn, που λέμε.Το msn λοιπόν το χρειάζομαι αποκλειστικά και μόνο για να μπορώ να μαθαίνω τα νέα τους όταν δεν μπορούμε να βρισκόμαστε!κατα τ' άλλα υπαρχεί και το σταθερό τηλέφωνο -για να μην χρεώνεστε με τα κινητά το λέω-.
Αλλά και πάλι το msn τρώγεται.Δεν είναι για παράδειγμα όπως το facebook!ε αυτό και άμα είναι η μεγαλύτερη μπούρδα του κόσμου!!το msn είναι αθώο μπροστά του! tongue
Γενικότερα όμως, αν και στην αρχή ενθουσιαζόμαστε -ίσως- με την ιδέα αυτής της επιπλέον επικοινωνίας, άμα πραγματικά ξέραμε πώς είναι να μην έχουμε την άμεση επαφή και επικοινωνία με τα δικά μας πρόσωπα τότε κανείς δεν θα έφτιαχνε msn, facebook κτλ.
Άλλα μπορεί να ισχύει και τούτο: ο κόσμος φτιάχνει και χρησιμοποιεί αυτά τα μέσα για να απόκτήσει -έστω και την ψευδαίσθηση.εξάλλου είναι σχετικό τι πραγματικά ισχύει, αισθανόμαστε, ζούμε κτλ- αυτήν την ανθρώπινη επαφή και επικοινωνία.και ένας από τους κύριους λόγους που το κάνουμε αυτό ίσως είναι ο φόβος!ο φόβος επιρεάζει κάθε τι που κάνουμε, πώς θα το κάνουμε και γιατί!οπότε ένα μέρος του κόσμου ίσως να φοβάται τις ανθρώπινες σχέσεις..και έτσι βρίσκει την λύση στην έμμεση, όχι τόσο περίπλοκη, εύκολη επικοινωνία.ή για παράδειγμα γιατί το πρόγραμμα εργασίας δεν τους αφήνει χρόνο για προσωπική ζωή και δεν τους δίνει έτσι την δυνατότητα να επικοινωνούν και να βρίσκονται με τους φίλους τους όταν θέλουν.ή γιατί έτσι έχουν την ικανότητα να εκφράσουν και να αναδείξουν όλες τις πλευρές της προσωπικότητας τους.ή για χίλους άλλους δυό λόγους...
Σίγουρα πάντως δεν είναι καλό και δεν λύνει τα προβλήματα επικοινωνίας και σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων!

xstyl

xstyl
administrator
administrator

και γω προτιμω την προσωπο με προσωπο επικοινωνια!!! το χρησιμοποιω πλεον για να μιλησω με φιλους που δεν βλεπω καθε μερα. γι αυτο δεν πολυμπαινω κιολας πολυ

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης