ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Λειτουργικά συστήματα υπολογιστών

+2
xstyl
Sir_speaker1
6 απαντήσεις

Ποιο λειτουργικό προτειμάτε;

Λειτουργικά συστήματα υπολογιστών I_vote_lcap44%Λειτουργικά συστήματα υπολογιστών I_vote_rcap 44% [ 4 ]
Λειτουργικά συστήματα υπολογιστών I_vote_lcap22%Λειτουργικά συστήματα υπολογιστών I_vote_rcap 22% [ 2 ]
Λειτουργικά συστήματα υπολογιστών I_vote_lcap33%Λειτουργικά συστήματα υπολογιστών I_vote_rcap 33% [ 3 ]
Λειτουργικά συστήματα υπολογιστών I_vote_lcap0%Λειτουργικά συστήματα υπολογιστών I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Λειτουργικά συστήματα υπολογιστών I_vote_lcap0%Λειτουργικά συστήματα υπολογιστών I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 9


Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Ποιό λειτουργικό σύστημα προτιμάτε για τον υπολογιστή σας;

xstyl

xstyl
administrator
administrator

εξαρτατε τι επιπεδο εισαι και τι αναζητας απο τον υπολογιστη σου. δηλαδη ενας απλος χρηστης χρησιμοποιει windows, ενω ενας που ψαχνετε, προγραμματιζει, πειραματιζετε του κανουν τα linux. για vista δν ξερω, αλλα αποτι λενε svista...

ham

ham
moderator
moderator

Όπως είπε και ο xstyl προηγουμένως,είναι αναλόγως τι θες και τι χρειάζεσαι. Άμα είσαι προγραμματιστής πιο καλά για αυτή τη δουλειά ίσως είναι τα linux. Πολλοί καθηγητές από τη σχολή μας που κάνουν παρουσιασεις με laptop στο μάθημα,χρησιμοποιούνε linux. Αν θες απλώς να σερφάρεις στο ιντερνετ και να κατεβάζεις,κάνουν και τα windows και τα linux. Για παιχνίδια και λογισμικά που είναι ευρέως φτιαγμένα για microsoft,τότε βέβαια windows.Όσο για τα ίδια τα windows,τα windows xp είναι πιο καλά σε θέματα ασφαλείας.Εξαρτάται και από το μηχάνημα που τα τρέχει. Δηλαδή,σε έμα μηχάνημα περιορισμένων δυνατοτήτων προ τριετίας,δεν μπαίνουνε με τίποτα vista,θα έχει ένα σωρό ασυμβατότητες και θα σέρνεται. Σε ένα καινούργιο μηχάνημα με προδιαγραφές για vista,είναι προτιμώτερο να παραμείνει με τα vista που είχε από την αρχή,αφού αν και εξακολουθούν τα xp να θεωρούνται το πιο πετυχημένο λογισμικό της microsoft,έχουν έρθει και αυτά με τις ενημερώσεις σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο.

https://polygono.forumgreek.com

gman

gman
designer
designer

Το καλύτερο λειτουργικό σύστημα που υπάρχει μέχρι αυτή τη στιγμή είναι τα Windos XP και με διαφορά. Τώρα για τα linux νομίζω πολύ φασαρία για το τίποτα. Επίπεδο και χαζομάρες. Σιγά το λειτουργικό επιπέδου! Τα Windows παρέχουν τα πάντα, είτε τσάμπα, είτε όχι. Με τα Windows έχεις τα πάντα. Με τα linux τι έχεις; Προβλήματα συμβατότητας!
Μου έχουν πει μερικοί (χρήστες linux κυρίως) ότι τα windows για χαζούς και τα linux είναι για τους έξυπνους, επειδή ψάχνεσαι και κάνεις και δείχνεις κλπ! Το αστείο είναι ότι απ' όσους χρήστες linux ξέρω, χρησιμοποιούν τα linux ακριβώς όπως εγώ τα windows. Ποιά η διαφορά λοιπόν;
Windows XP και ξερό ψωμί!

*Λένε ότι σε λίγους μήνες θα βγουν καινούρια windows (τα seven). Για να δούμε τι θα λένε κι αυτά...

Noel

Noel
τετράγωνο
τετράγωνο

Οι περισσότεροι χρήστες πού έχουν λίνουξ έχουν την ubuntu συνήθως που είναι στην ουσία μια παραθυρική έκδοση η οποία ούτε λίγο ούτε πολύ είναι μία αντιγραφή των windows. Τα Λίνουξ πραγματικά τα χρειάζονται ελάχιστοι άνθρωποι και οι υπόλοιποι προσπαθούν απλά να το παίξουν ότι έχουν παραπάνω γνώσεις από τους υπόλοιπους. Τα XP είναι πολύ καλό λειτουργικό και αν τα έχεις σε κάποιον υπολογιστή δεν υπάρχει λόγος να βάλεις Vista. τα vista είναι μόνο για αυτούς που αγοράζουν καινούργιους υπολογιστές.

Επισκέπτ


Επισκέπτης

και εγώ αν και με περιορισμένες γνώσεις πάνω στους υπολογιστές επιλέγω windows xp και αυτό γιατί είναι πιο φιλικά και αρκετά ασφαλή αν βέβαια ενδιαφερθείς να πάρεις κατάλληλο anti-virus..τα vista έχουν πολλά κουσούρια..τώρα για linux δεν γνωρίζω πολλά..αλλά δεν νομίζω να είναι τόσο ''χρήσιμα'' και εύχρηστα όσο τα xp..αν μάλιστα ισχύει και αυτό που είπαν οι gman και noel περί ''ίδιου σχεδόν πράγματος'' τότε...xp δανγκωτό...

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Ρε σύ μου έκλεψες το θέμα.....αυτό σκεφτόμουν να ανοίξω και εγώ... lol!

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Πάνε τα Vista τώρα όλοι οι καινούργοι υπολογιστές δουλεύουν με τα windows 7, μάλλον το ερώτημα πρέπει να αναπροσαρμοστεί Windows ή Linux καλύτερα;.

gman

gman
designer
designer

gman έγραψε:Το καλύτερο λειτουργικό σύστημα που υπάρχει μέχρι αυτή τη στιγμή είναι τα Windos XP και με διαφορά. Τώρα για τα linux νομίζω πολύ φασαρία για το τίποτα. Επίπεδο και χαζομάρες. Σιγά το λειτουργικό επιπέδου! Τα Windows παρέχουν τα πάντα, είτε τσάμπα, είτε όχι. Με τα Windows έχεις τα πάντα. Με τα linux τι έχεις; Προβλήματα συμβατότητας!
Μου έχουν πει μερικοί (χρήστες linux κυρίως) ότι τα windows για χαζούς και τα linux είναι για τους έξυπνους, επειδή ψάχνεσαι και κάνεις και δείχνεις κλπ! Το αστείο είναι ότι απ' όσους χρήστες linux ξέρω, χρησιμοποιούν τα linux ακριβώς όπως εγώ τα windows. Ποιά η διαφορά λοιπόν;
Windows XP και ξερό ψωμί!

*Λένε ότι σε λίγους μήνες θα βγουν καινούρια windows (τα seven). Για να δούμε τι θα λένε κι αυτά...

Ό,τι να 'ναι... Βασικά έχουν αλλάξει πολλά από τότε. Όχι τόσο στα windows, όσο στο linux και στις απόψεις μου γι' αυτό. Ακόμα πιστεύω ότι το XP είναι από τα καλύτερα λειτουργικά συστήματα των windows, όμως linux έχει κάνει άλματα. Ελπίζω σε 4-5 χρόνια να μην ξαναξεθάψει αυτό το θέμα κάποιος άλλος και διαφωνώ και πάλι με αυτά...

ham

ham
moderator
moderator

Εγώ Windows 7 έχω εγκατεστημένα και χρησιμοποιώ, καμία σχεση με τα vista, πολύ βελτιωμένα σε σχέση με αυτά. Τα XP είναι ίσως τα πιο επιτυχημένα windows, αλλά σιγά σιγά αρχίζουν να παλιώνουν πλέον. Όμως επειδή μου αρέσει να ψάχνω, έχω εγκαταστήσει σε virtual pc και δοκιμάζω κάποιες από τις πιο καινούργιες εκδόσεις Linux και Mac OS. Για τα Mac OS της apple έχω ακούσει καλά λόγια τελευταία και θέλω να τα δοκιμάσω. Σε virtual pc μπορεί κανείς να δημιουργήσει εικονικό υπολογιστή μέσα στο λειτουργικό του και να εγκαταστήσει στο ακέραιο ένα άλλο λειτουργικό για δοκιμή ή και χρήση. Άλλα προγράμματα που κάνουν την ίδια δουλειά, είναι το vmware και το VirtualBox.

gman να σε ρωτήσω, άλλαξα λίγο την ψοφορία αλλάζοντάς τη στα τωρινά δεδομένα, υπάρχει τρόπος να ξανανοίξει χωρίς να σβηστεί και να γίνει από την αρχή; Παρ' όλο που αποθηκεύτηκαν οι αλλαγές, δε μπόρεσα να το κάνω να ξανανοίξει η ψοφοφορία.

https://polygono.forumgreek.com

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Πολύ σωστά τα παραθέτεις Ham καλό είναι να τα δοκιμάζουμε όλα δεν βλάπτει, αλλάζουν τα δεδομένα τα ερωτήματα πρέπει να αλλάζουν και αυτά. Ακόμα θεωρώ τα Windows γενικά καλύτερα από τα Linux γιατί είναι πιο ευχρηστά νομίζω βέβαια, αλλά αν μπορεί κανείς να έχει και τα δύο είναι καλό γιατί σίγουρα και τα Linux έχουν θετικά.

xstyl

xstyl
administrator
administrator

εγω που εχω linux, ευχαριστημενος ειμαι. νιωθω οτι δεν μου λειπει κατι. τα παιχνιδια ισως να μου ελειπαν, αλλα το μοναδικο παιχνιδι που παιζω ειναι το pro, οπου με τη βοηθεια του gman παιζει και στα linux. γενικα η διανομη ubuntu που λειτουργω ειναι μια χαρα. φερνει πολυ στα windows (ως προς την ευχρηστεια) και ειναι ελαφρια.
τωρα για τα windows, εχω δουλεψει και τα seven και θεωρω οτι ειναι απο τα καλυτερα λογισμικα της microsoft. τα xp οντος δειξαν κατα ποσο γαματα ειναι. πιστευω οτι και τα seven θα βγουν τοσο γαματα σιγα σιγα!!!!

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης