ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ζώα και άνθρωπος

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Ζώα και άνθρωπος Empty Ζώα και άνθρωπος 19/11/2008, 12:48

ham

ham
moderator
moderator

Εδώ θα συζητάμε για τις σχέσεις ζώων και ανθρώπων.
Π.χ.
Α).Κατοικίδια ζώα.Πώς πρέπει να τα μεταχειρίζεται ένας άνθρωπος,ποιό είναι το σωστό περιβάλλον για αυτά,εμπόριο ζώων και συνθήκες διαβίωσης και διακίνησης στα pet shop κ.α.
Β).Κτηνοτροφία και εκμετάλλευση ζώων π.χ.για τροφή ή για το δέρμα τους.
Γ).Άγρια ζώα-κυνήγι-είδη υπό εξαφάνιση
Δ).Πειραματόζωα
Και γενικά,οτιδήποτε έχει να κάνει με την πανίδα του πλανήτη.

*Η συζήτηση για τις συνθήκες των κατοικιδίων ζώων έχει ήδη ανοίξει στον καφέ και στο αγαπημένο κατοικίδιο και πιθανώς να μεταφερθεί εδώ το σχετικό μέρος της.

https://polygono.forumgreek.com

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Ο πατερας μου λεει οτι οι πραγματικοι ζωοφιλοι ειναι αυτοι που ταϊζουν τα αδεσποτα στον δρομο.Βλεπωντας πολλους να ταλαιπορουν ζωα στα σπιτια τους κοντευω να συμμεριστω την αποψη του. Ενω μ αρεσουν ολα τα ζωα παντως, δεν θα μπορουσα να εχω σπιτι-ισως καποιο γατακι για συντροφια!!

xstyl

xstyl
administrator
administrator

εγω στην αθηνα εχω ενα πουλη, συγγεκριμενα λουγαρο, το οποιο το φροντηζει η οικογενεια και ετσι. αυτο ειναι κακο??? φυλακιζω ενα ζωο???

Επισκέπτ


Επισκέπτης

xstyl έγραψε:εγω στην αθηνα εχω ενα πουλη, συγγεκριμενα λουγαρο, το οποιο το φροντηζει η οικογενεια και ετσι. αυτο ειναι κακο??? φυλακιζω ενα ζωο???

πουλί εννοείς,ε??προσωπικά πιστεύω ότι τα πουλιά στα κλουβιά είναι κυριολεκτικά φυλακισμένα...δεν γίνεται να περιορίσεις ένα ζώο περισσότερο από ένα πουλί που του κόβεις κυριολεκτικά το χάρισμα να πετάξει...

Cristinaki

Cristinaki
τρίγωνο
τρίγωνο

kurie mpaner???eseis teleutea apoktisate k kamia dekaria xamsterakia!!!xixixi!!k epete k sinexeia!!!alla gia to pouli ontos einai fylaki sto kloubi....an k dn mporeis na kaneis kati gt to afiseis eleu8ero dn 8a 3erei na peta3ei k 8a pe8anei....to exw pa8ei arketes fores auto me papagalakia...opote kala kaneis k to frontizeis!!!!!!!! I love you

xstyl

xstyl
administrator
administrator

εχω εναν ξαδερφο που ειχε παρει στη γυναικα του παπαγαλακι και αυτη μετα απο λιγο καιρο του ανοιξε το κλουβι και το παπαγαλακι πηγαινε μεσα εξω... ηταν ελευθερο και συγχρονως το ταιζε... γαματο???

Cristinaki

Cristinaki
τρίγωνο
τρίγωνο

Ναι αυτο ειναι το ιδανικοτερο.....αν βεβαια δεν καραδοκουν γατουλες!Οι οποιες ειναι παντα σε ετιμοτιτα για να τα αρπαξουν τα κα'ιμενα τα πουλακια Crying or Very sad

ham

ham
moderator
moderator

Και εγώ μια φορά είδα τη γάτα μου να κυνηγάει ένα πουλί,ευτυχώς που την πρόλαβα πριν το ξεπουπουλιάσει!

https://polygono.forumgreek.com

Cristinaki

Cristinaki
τρίγωνο
τρίγωνο

Ευτιχως ειχε αγιο το κακομοιρο το πουλακι!!!Εγω δυστυχως οταν τις περνω χαμπαρι εινα πια πολυ αργα......τα εχουν ηδη πιασει Sad Δεν εχουν αφισει φωλια για φωλια στα δεντρα Sad Τρωνε τα κακομοιρα τα πουλακια κ για ποντικια δεν τους κεγετε καρφακι!!!Βλεπετε στις μερες μας μεχρι κ οι γατες ειναι επιλεκτικες στο φαγητο!!!!!

xstyl

xstyl
administrator
administrator

σκεψου σε τι εποχη ζουμε..... που θα παει αυτη η κατασταση...

Cristinaki

Cristinaki
τρίγωνο
τρίγωνο

Ευτιχως να λες που δεν τρωνε ποντικια γιατι δεν θα ειχα τι να κανω τα χαμστερ!Προχθες η γατα μ καθοταν κ μιριζε τα ποντικακια...κ λεω....ωχ ταρα θα τα φαει!Κ αυτη με περιφρονιτικο υφος τους γυριζει την πλατη κ παει κ πεινει το ζεστο της γαλατακι που μολις της ειχα δωσει!!!! Laughing

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Αυτή η γάτα έχει χάσει τελείως το ένστικτο το φονικό του αιλουροειδούς!!!καναπεδόγατος...τσ-τσ-τσ!!!

Cristinaki

Cristinaki
τρίγωνο
τρίγωνο

Ναι το εχει χασει εδω και παααρα πολλα χρονια!!!!!!!!! Wink

Cristinaki

Cristinaki
τρίγωνο
τρίγωνο

Η γατα μου ειναι περιπου 12 χρονων κ μολις χθες γεννησε 3 γατακια.... μα καλα.... μεχρι ποτε εχουν σεξουαλικες ορμες αυτα τα ζωα??? Wink ????εχω βαρεθει να ακουω νιαουρισματα, που προερχονται απο τις σεξουαλικες της επαφες Laughing κανει ο,τι κανει δηλαδη η γρια γατα.... φωναζει κ απο πανω Laughing

ΜΥΓΑΣ


γωνία
γωνία

xstyl έγραψε:εχω εναν ξαδερφο που ειχε παρει στη γυναικα του παπαγαλακι και αυτη μετα απο λιγο καιρο του ανοιξε το κλουβι και το παπαγαλακι πηγαινε μεσα εξω... ηταν ελευθερο και συγχρονως το ταιζε... γαματο???

ναι και εγω ετσι εχω το καναρινι μου μλισ το φοναζω ερχαιτε και καθεται στο χερι μου
cheers

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Όπως και να το κάνουμε κάποια πράγματα έχουν μπει στην ζωή μας, ο άνθρωπος δεν μπορεί χωρίς κρέας αρά κατ'επέκταση δολοφονία ζώου, βέβαια καλό θα ήταν να μην υπάρχει τέτοια υπερκατανάλωση έτσι ώστε να έχουμε λιγότερες σφαγές ζώων. Όσον αφορά το θέμα με την κατασκευή ρούχων από το δέρμα των ζώων με βρίσκει αντίθετο κυρίως στις περιπτώσεις γουνών από ζώα υπό εξαφάνιση. Εν κατακλείδι όλα χρειάζονται μέτρο, γιατί να τρώμε κάθε μέρα κρέας, γιατί πρέπει να υπάρχουν στην ντουλάπα μας 5 γούνες και όχι μία.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης