ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Κινητή τηλεφωνία

5 απαντήσεις

Τι απο τα παρακατω κανετε με τα κινητά σας και πως τα χρησιμοποιειτε;Πολλαπλή επιλογή,τσεκαρετε αυτα που σας αντιπροσωπευουν.

Κινητή τηλεφωνία I_vote_lcap15%Κινητή τηλεφωνία I_vote_rcap 15% [ 4 ]
Κινητή τηλεφωνία I_vote_lcap15%Κινητή τηλεφωνία I_vote_rcap 15% [ 4 ]
Κινητή τηλεφωνία I_vote_lcap4%Κινητή τηλεφωνία I_vote_rcap 4% [ 1 ]
Κινητή τηλεφωνία I_vote_lcap0%Κινητή τηλεφωνία I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Κινητή τηλεφωνία I_vote_lcap23%Κινητή τηλεφωνία I_vote_rcap 23% [ 6 ]
Κινητή τηλεφωνία I_vote_lcap19%Κινητή τηλεφωνία I_vote_rcap 19% [ 5 ]
Κινητή τηλεφωνία I_vote_lcap0%Κινητή τηλεφωνία I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Κινητή τηλεφωνία I_vote_lcap8%Κινητή τηλεφωνία I_vote_rcap 8% [ 2 ]
Κινητή τηλεφωνία I_vote_lcap4%Κινητή τηλεφωνία I_vote_rcap 4% [ 1 ]
Κινητή τηλεφωνία I_vote_lcap12%Κινητή τηλεφωνία I_vote_rcap 12% [ 3 ]
Σύνολο Ψήφων : 26


Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

ham

ham
moderator
moderator

Εδώ θα συζητήσουμε το ευρύ θέμα της κινητής τηλεφωνίας. Θετικά και αρνητικά για τα κινητά τηλέφωνα,τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας, εταιρίες, προγράμματα,υπηρεσίες. Γίνεται σωστή χρήση της κινητής τηλεφωνίας; Εγκυμονεί κινδύνους η μη συνετή χρήση της κινητής τηλεφωνίας;

Προηγείται και μια δημοσκόπηση για την κινητή τηλεφωνία.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την ham στις 12/11/2008, 18:18, 1 φορά

https://polygono.forumgreek.com

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Για να μιλάω μόνο όποτε είναι ανάγκη
Βαριέμαι να βάζω το hands free
Στελνω sms ή mms
Αισθάνομαι ανασφάλεια χωρίς το κινητό πάνω μου

Βασικά δεν μου αρέσουν τα κινητά.Μόνο από ανάγκκη το έχω και θέλω να το έχω πάντα μαζί μου δυστυχώς(πολυ ραδιενέργεια ρε γμτ) μόνο και μόνο σε περίπτωση που συμβεί το οτιδήποτε.

gman

gman
designer
designer

Για να μιλάω μόνο όποτε είναι ανάγκη
Βαριέμαι να βάζω το hands free
Στελνω sms

+ Αισθάνομαι ησυχία χωρίς το κινητό πάνω μου
+ Παίζω μπάλα


Εντάξει, ένα τηλέφωνο είναι. Ένα απλό μέσο επικοινωνίας που απλά είναι -λένε- επιβλαβές. Λες και όλα τα υπόλοιπα γύρω μας είναι τόσο υγιεινά και αβλαβή, που ο μόνος κίνδυνος που μας μένει να αντιμετωπίσουμε είναι το κινητό... Εδώ δεν ξέρουμε τι τρώμε ρε παιδιά! Με σωστή χρήση, όλα είναι οκ.

Noel

Noel
τετράγωνο
τετράγωνο

Και εγώ για τηλέφωνα όποτε είναι ανάγκη το θέλω αλλα χρησιμοποιώ και το walkman για να ακούω μουσικη.

ham

ham
moderator
moderator

Ομήρου Απόγονος έγραψε:πολυ ραδιενέργεια ρε γμτ

Πολύς ντόρος γίνεται με τα κινητά από την υποτιθέμενη ραδιενέργεια που έχουν.Τυχαίνει το αντικείμενο που σπουδάζω να είναι οι τηλεπικοινωνίες,οπότε ξεκαθαρίζω κάποια πράγματα. Λανθασμένα έχει επικρατήσει ότι τα κινητά βγάζουν ραδιενέργεια. Ραδιενέργεια είναι ενέργεια κυμάτων μικρού μήκους κύματος που εκλύεται από ραδιενεργά υλικά όπως π.χ. Ουράνιο. Φυσικά τα κινητά δεν έχουν καμιά σχέση με τέτοιου είδους υλικά. Εκπέμπουν προς την κεραία κύματα περιρισμένης ισχύος και μεγάλου μήκους κύματος που δεν είναι επικίνδυνα για την υγεία άμα γίνεται ορθή χρήση.(Όσο πιο μεγάλο είναι το μήκος κύματος που εκπέμπεται,τόσο πιο μικρός είναι ο κίνδυνος να επιρρεαστεί ο εγκέφαλος. Γιαυτό και π.χ. η ραδιενέργεια που είναι κύματα πολύ μικρού μήκους κύματος είναι άκρως επικίνδυνη,και τα μικροκύματα,μικρό μήκος κύματος εξ'ού και μικροκύματα, έχουν κάποια επικινδυνότητα) Με περιορισμένη χρήση του κινητού δε δημιουργείται πρόβλημα στον εγκέφαλο λόγω του μεγάλους μήκους κύματος άρα και της μικρής ισχύος. Για μεγαλύτερης διάρκειας συνομιλία πρέπει να χρησιμοποιείται hands free.(η εκπεμπόμενη από το κινητό ισχύς φθίνει ραγδαία όσο μεγαλώνει η απόσταση του κεφαλιού από το κινητό και με το hands free το κινητό τοποθετείται σε πιο μακρινή ακίνδυνη απόσταση,αφού η συνεχής έκθεση έστω και σε μικρή ισχύ πιθανών να δημιουργεί προβλήματα.)

Αυτά όσο αναφορά την ισχύ που εκπέμπει το κινητό,εφ'όσον υπάρξει ενδιαφέρον θα πω και για τις κεραίες σε επόμενο post.

https://polygono.forumgreek.com

xstyl

xstyl
administrator
administrator

εγω δεν ηξερα τι εξαρτηση εχω απο το κινητο. αλλα μια φορα προσφατα που το χασα σε ενα μαγαζι ειχα τρελαθει. βασικα σκεφτομουν κα οτι ηταν και με συνδεση, και σκεφτομουν μην τηλεφωναει κανεις με τις ωρες. αλλα δν ειχα τρελαθει μονο γιαυτο, πιστευα οτι το χρειαζομουν, το ηθελα...

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης