ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Κοινωνική δικτύωση

5 απαντήσεις

Χρήση Facebook

Κοινωνική δικτύωση I_vote_lcap11%Κοινωνική δικτύωση I_vote_rcap 11% [ 1 ]
Κοινωνική δικτύωση I_vote_lcap56%Κοινωνική δικτύωση I_vote_rcap 56% [ 5 ]
Κοινωνική δικτύωση I_vote_lcap33%Κοινωνική δικτύωση I_vote_rcap 33% [ 3 ]
Σύνολο Ψήφων : 9


Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

ham

ham
moderator
moderator

Εδώ θα συζητάμε τα πάντα όσο αναφορά τους ιστότοπους κοινωνικής δικτύωσης,όπως Facebook,Hi5,MySpace,Twitter. Έχετε προφίλ σε κοινωνική δικτύωση; Ποια πιστεύετε ότι είναι η κατάλληλη χρήση του; Ποια τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα από τη χρήση του; Ποιες είναι οι παγίδες και οι κίνδυνοι που κρύβουν οι ιστότοποι κοινωνικής δικτύωσης; Και οτιδήποτε άλλο έχει να κάνει με αυτούς.

*Η δημοσκόπηση που προηγείται αναφέρεται αποκλειστικά στο facebook



Έχει επεξεργασθεί από τον/την ham στις 18/9/2011, 16:03, 1 φορά

https://polygono.forumgreek.com

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Πλάκα έχουνε αλλά τα βαρέθηκα όλα.facebook ποτε δεν εκανα.
Κινδύνους κρύβουν πολλούς.Και ειδικά την περίπτωση του facebook με τα ονοματα,τα σχολεία κτλ είναι κάτι σαν φακέλωμα ας πούμε.
Τέσπα.

gman

gman
designer
designer

Ούτε κι εμένα μ' αρέσουν, κυρίως γιατί δεν βρίσκω λόγο να τα χρησιμοποιείς. Τα αγοράκια τρέχουν να κάνουν πολλές φίλες μπας και τους κάτσει τίποτα και τα κοριτσάκια περιμένουν τα κοπλιμέντα από τα αγοράκια, ανεβάζοντας φωτογραφίες με προκλητικές πόζες, για να αυτοεπιβεβαιωθούν. Η υποκρισία είναι τόσο μεγάλη, που ακόμα και η κουτσή Μαρία να ανεβάσει φωτογραφία της, τα περισσότερα σχόλια θα εκθειάζουν το κάλος των ποδιών της!
Προσωπικά μόνο έναν λογαριασμό στο hi5 έχω κι αυτόν ανενεργό (δεν τον χρησιμοποιώ).
Απ' ότι θυμάμαι, το hi5 ήταν κάποτε πολύ της μόδας. Τώρα είναι το facebook, μετά θα είναι κάποιο άλλο κοκ. Πέρα από το φακέλωμα, αυτό που μου τη δίνει είναι ότι υπάρχει η νοοτροπία "είμαι στο facebook άρα υπάρχω" κι αυτό είναι άθλιο. Μια μορφή προπαγάνδας από παντού. Επίσης στο τέλος όλα αυτά καταλήγουν κοινότητες τρέντιδων. Και για φακέλωμα έχουν ακουστεί πολλά και είναι όντως περίεργο να χρειάζονται τόσες πληροφορίες, αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία και δεν εκφέρω γνώμη.

ham

ham
moderator
moderator

Εγώ το βλέπω σαν ένα καλό τρόπο επικοινωνίας και τίποτα παραπάνω. Δηλαδή το χρησιμοποιώ για να κρατάω επαφές και να μη χάνομαι με άτομα ήδη γνωστούς μου.Π.χ. Βρήκα έναν φίλο μου πριν κάτι μέρες που ίσως δε θα τον ξαναέβλεπα ποτέ άμα δεν υπήρχε το facebook. Αλλά μέχρι εκεί. Δε θα χρησιμοποιούσα το facebook και το internet για να κάνω κάποιες κάποιες γνωριμίες που δεν ξέρω σε τι θα μου βγούνε,και φυσικά τα στοιχεία που δίνω πάντα με προσοχή.Σίγουρα υπάρχει κίνδυνος φακελώματος,αλλά και είναι ανάλογα με τις πληροφορίες που δίνει κάθε χρήστης. Π.χ. Εγώ έχω βάλει μόνο το όνομά μου για να μπορεί ενδεχομένως να με ψάξει κάποιος γνωστός και από κει και πέρα δε δίνω άλλες προσωπικές πληροφορίες που μπορεί να οδηγήσουν σε φακέλωμα. Και φυσικά ποτέ δεν κάνω add η accept add από άγνωστο!

https://polygono.forumgreek.com

gman

gman
designer
designer

Εγώ αν θέλω να κρατήσω επαφή με κάποιον, το κάνω (και σίγουρα όχι μέσω facebook!). Αν δεν θέλω, απομακρύνομαι. Με όσους έχω χαθεί το έχω κάνει συνειδητά και δεν υπάρχει λόγος επανεπικοινωνίας από μέρους μου. Επομένως το facebook μου είναι παντελώς άχρηστο από αυτή την άποψη (και από τις υπόλοιπες).

Αλίμονο αν χρησιμοποιούμε το facebook και τα όμοιά του, ως μέσα επικοινωνίας!

ham

ham
moderator
moderator

gman έγραψε:
Αλίμονο αν χρησιμοποιούμε το facebook και τα όμοιά του, ως μέσα επικοινωνίας!

Σίγουρα,δεν μπορεί να είναι ένα πρωτεύον μέσο επικοινωνίας. Αν όμως,όπως στην περίπτωση τη δικιά μου,για διάφορους λόγους αμέλησα να κρατήσω επαφή με ένα συμμαθητή μου που τον συμπαθούσα αλλά του οποίου δεν είχα ούτε το κινητό του(μέχρι που τελείωσα το σχολειο ακόμα δεν ήταν πολύ διαδεδομένη η χρήση κινητών) ο οποίος μετακομισε κιολας και δεν ήξερα ούτε που μένει,τότε ίσως να μη μπορούσα να τον ξαναβρώ άμα δε τον έβρισκα από το facebook. Βέβαια,από το facebook επικοινωνήσαμε μόλις μια φορά,και απο κει απλά ανταλλάξαμε msn και τηλέφωνα,και απο δω και πέρα τα λέμε τηλεφωνικώς ή από κοντά! Όχι μέσω facebook,το χρησιμοποίησα απλώς ως πρόφαση! Ούτε εγώ πιστεύω ότι το facebook πρέπει να είναι πρωτεύον μέσο επικοινωνίας, αλλά για να πάμε 10-15 χρόνια πίσω,η χρήση του κινητού τηλεφώνου φαινόταν αδιανόητη για πρωτεύουσα μορφή επικοινωνίας ενώ τώρα είναι ένα αναπόσπαστο κομμάτι από του περισσότερους από εμάς!

https://polygono.forumgreek.com

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Συμφωνώ με τον ham αλλα δεν μπορω να καταλαβω και το αλλο ακρο καποιων ατόμων που χρησιμοποιουν τέτοια μεσα για να γνωρίσουν νέα άτομα αφού είναι σχεδόν ανέφικτο γιατί ο καθένας λέει όσα ψέμματα θέλει...Εγώ παντος το χρησιμοποιω κ για καποια παιχνίδια ανταγωνιστικα που έχει κ αποκτώ λόγους να τσακώνομαι με τους φίλους μου γιατι π.χ είμαι πιο "έξυπνη" απο εκεινους κλπ... lol!

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Βασικά σχεδόν όλοι μπαίνουν για να κάνουν νέες γνωριμίες.Λογικό και ωραίο αλλά πάντα με προσοχή και ειδικά όταν πρόκειται ανάμεσα σε άντρα και γυναίκα... Wink

ham

ham
moderator
moderator

pdcc έγραψε:Συμφωνώ με τον ham αλλα δεν μπορω να καταλαβω και το αλλο ακρο καποιων ατόμων που χρησιμοποιουν τέτοια μεσα για να γνωρίσουν νέα άτομα αφού είναι σχεδόν ανέφικτο γιατί ο καθένας λέει όσα ψέμματα θέλει...Εγώ παντος το χρησιμοποιω κ για καποια παιχνίδια ανταγωνιστικα που έχει κ αποκτώ λόγους να τσακώνομαι με τους φίλους μου γιατι π.χ είμαι πιο "έξυπνη" απο εκεινους κλπ... lol!

Και εγώ τώρα τελευταία ασχολούμε αρκετά με το facebook. Έχω κάνει add μόνο όσους γνωρίζω,γιαυτό και δεν έχω και πάρα πολλούς. Έχει πάντως τελικά πλάκα,αν δεν έχεις να κάνεις τίποτα άλλο,να ανταλλάζεις και να σχολιάζεις φωτογραφίες,να συναγωνίζεσαι τους φίλους σου σε παιχνίδια και να τους καταρρίπτεις τα ρεκόρ!
Και εννοείται βέβαια,δεν κάνω add ποτέ σε αγνώστους.Όπως δεν πλησιάζει κανείς εύκολα κάποιον άγνωστο έξω στην πραγματικότητα,γιατί να το κάνει στο facebook!


Παρακάτω παραθέτω ένα βιντεο του φίλου gman που ταιριάζει να βρίσκεται και εδώ!

gman έγραψε:


Ένα τραγούδι για το facebook που λέει μερικές μεγάλες αλήθειες.

https://polygono.forumgreek.com

ham

ham
moderator
moderator

gman εδώ και αρκετό καιρό δε βλέπω το προφίλ σου στο fb, το έσβησες;
Άσχετο,βλέπω να έχει αρχίσει να γίνεται πολύ της μόδας το twitter τελευταία, ΄τι του βρίσκουνε, έχει ασχοληθεί κανείς με αυτό; Αν δεν κάνω λάθος,από ότι έχω δει από τηλεόραση ή από ιντερνετ πρέπει να έχουν πολλοί διάσημοι προφίλ εκεί!

https://polygono.forumgreek.com

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

ναι το twitter έχει γίνει πια σαν το facebook! αλλά είναι τελείως διαφορετικό..απ' όσο έχω καταλάβει -οι διάσημοι κυρίως- ποστάρουν φωτογραφίες από την καθημερινή τους ζωή με κάποια μικρά σχόλια απο κάτω και μεις, οι υπόλοιποι τέλοσπάντων, τους ακολουθούμε -γ' αυτό και ακούς ή βλέπεις συχνά τη λέξη follow- σε ότι κάνουν δηλ. όλες αυτές τις φωτογραφίες -δεν ξέρω άμα είναι και βίντεο- διαφόρων γεγονότων και καταστάσεων που ανεβάζουν!
κατά την γνώμη μου όμως όλα αυτά είναι βλακείς!!

gman

gman
designer
designer

Εδώ και πολύ καιρό. Έχει περάσει πάνω από ένας χρόνος από την ημέρα που διέγραψα τον λογαριασμό μου...

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

gman έγραψε:Έχει περάσει πάνω από ένας χρόνος από την ημέρα που διέγραψα τον λογαριασμό μου...

cheers !!!

xstyl

xstyl
administrator
administrator

εμενα προσφατα μου μιλησαν για ενα site. το "www.linkedin.com". φτιαχνεις ενα προφιλ μεσα, και ειναι κατι σαν βιογραφικο. οχι σαν. βιογραφικο ειναι. και μου παν οτι στο εξωτερικο για να μπεις σε καποια εργασια μπορει να στο ζητησουν. εγω μπηκα και εκανα εναν λογαριασμο, και το βρισκω πολυ ενδοιαφερον. καμια σχεση με τις αλλες βλακειες facebook και δεν συμαζευεται.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης