ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Πώς να ζήσετε ξοδεύοντας λιγότερο από ένα ευρώ την ημέρα!

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Η Βρετανίδα δασκάλα, Καθ Κέλι, έβαλε στοίχημα με τους φίλους της ότι κάθε μέρα και για έναν ολόκληρο χρόνο δε θα ξοδεύει περισσότερο από μία λίρα, δηλαδή περίπου 1,20 ευρώ. Και κέρδισε.

Το πως, το λέει η ίδια σε συνέντευξή της στη βρετανική εφημερίδα Daily Mail. «Οι φίλοι μου προσπάθησαν να με σταματήσουν. Νόμιζαν ότι ήμουν τρελή. Φαντάζονταν ότι θα έμενα σαν μοναχή, δε θα έβγαινα καθόλου έξω ή θα ότι θα τους γινόμουν βάρος. Αλλά δεν έγινε καθόλου έτσι», λέει η Κέλι.

Για να καταφέρει να ζήσει μόλις με μία λίρα την ημέρα, η Καθ έτρωγε από δωρεάν μπουφέδες, ψώνιζε στο παζάρι της εκκλησίας και «έκανε τράκα» τα απομεινάρια από τα μανάβικα και τα εστιατόρια. Έκοβε φρούτα από τα δέντρα και μάζεψε περίπου 117 λίρες από κέρματα που βρήκε στο δρόμο.
Πώς να ζήσετε ξοδεύοντας λιγότερο από ένα ευρώ την ημέρα! 77150224kr5.thΠώς να ζήσετε ξοδεύοντας λιγότερο από ένα ευρώ την ημέρα! Thpix
Μάλιστα, η τολμηρή δασκάλα, πήγε και διακοπές στη Γαλλία, κάνοντας οτοστόπ. «Είχα μαζί μου ένα ψυγείο γεμάτο πράγματα. Ήμουν έξω όλη την ώρα με ένα σάκο στην πλάτη μου και αν έβρισκα ψωμί με 10 πέννες ή φθηνά λαχανικά, τα αγόραζα».

Η Καθ έκανε συνέχεια έρευνα αγοράς και όπου έδιναν κάτι τζάμπα, το έπαιρνε. Επιπλέον, έκοψε το τηλέφωνό της και απλά περνούσε από τα σπίτια των φίλων της αν ήθελε να τους δει ή να τους πει κάτι. Παράλληλα, χρησιμοποιούσε το ελεύθερο internet στη δημόσια Βιβλιοθήκη.

Ένα χρόνο μετά, και αφού βγήκε νικήτρια, η Καθ Κέλι έγραψε ένα βιβλίο με την περιπέτειά της, το οποίο ονόμασε "Πώς επέζησα ξοδεύοντας μόνο μία λίρα την ημέρα".

Πηγή:
zougla.gr

gman

gman
designer
designer

Δικαιολογημένα λοιπόν οι κυβερνήσεις και μειώνουν μισθούς και συντάξεις. Εδώ η δασκάλα πέρασε ένα χρόνο ξοδεύοντας 1 λίρα την ημέρα. Ο παππούς τι τα θέλει τα 600 ευρώ το μήνα;


Πάντως πέρα από την πλάκα, κάτι τέτοια στοιχήματα είναι που αξίζουν. Ακόμα κι αν δεν τα καταφέρεις, τουλάχιστον προσπάθησες. Τι έχεις να χάσεις; Θα σου πει κανείς τίποτα αν αποτύχεις; Θα ήθελα κι εγώ να δοκιμάσω κάτι παρόμοιο, χωρίς όμως να επιδιώξω την δημοσιότητα, τα βραβεία και όλες τις άλλες μπούρδες που κάνουν το κατόρθωμά σου να χάνει την αξία του.

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Έβγαλε και πολλά κιόλας.Έκανε πολλές πωλήσεις.¶ξιζε τελικά. Wink

xstyl

xstyl
administrator
administrator

γαματοοοοο, δεν το χα δει τοσο καιρο αυτο... μπραβο της!!

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης