ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

νομιζετε οτι Υπαρχει Κομμουνισμος στην Κινα η την Κορεα?

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Όχι.Και για την ακρίβεια πιστεύω πως γενικά δεν υπήρξε κομμουνισμός.Και ούτε θα υπάρξει.Ο κομμουνισμός κατά τους κομμουνιστές είναι το μεταβατικό ή το τελικό στάδιο του σοσιαλισμού.Κομμουνισμός θα γίνει όταν σε όλο τον κόσμο καταρεύσει το καπιταλιστικό σύστημα και έρθει ο σοσιαλισμός.Τότε θα μετατραπεί σε κομμουνισμό.
Όμως το όλο σύστημα ποτέ δεν λειτούργησε σωστά.Είναι περισσότερο μία ουτοπία.
Τώρα όσον αφορά την Κίνα (για την βόρειακορέα δεν γνωρίζω πολλα) το πολιτικό της σύστημα ουδεμία σχέση με σοσιαλισμό.
Και απαγορεύεται να πιστεύεις σε κάποια θρησκεία επειδή απλά δεν ταιριάζει με την κομμουνιστική ιδεολογία.

gman

gman
designer
designer

Δεν έχω ιδέα τι γίνεται στην Κίνα και στην Κορέα, αλλά γι' αυτό που είμαι σίγουρος είναι ότι δεν υπάρχει κομμουνισμός γιατί όπως είπε κι ο Ομήρου Απόγονος, ο κομμουνισμός δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε μια χώρα μόνο. Αυτό θα λέγεται σοσιαλισμός. Τώρα κατά πόσο κυβερνούνται σοσιαλιστικά οι δυο αυτές χώρες, δεν έχω ιδέα. Απ' ότι βλέπω πάντως στο video, δεν νομίζω αυτό να λέγεται σοσιαλισμός.

ham

ham
moderator
moderator

Μάλλον ο car6 το εννοεί με την έννοια του Σοσιαλισμού.Αν και έχει κάποιες σοσιαλιστικές βάσεις,αν αυτά που έχω ακούσει είναι σωστά,μπορώ να πω πως όχι,αυτό που έχει η Κίνα δεν είναι σωστός σοσιαλισμός. Δουλεύουν δε ξέρω και εγώ πόσες ώρες την ημέρα,με χαμηλούς μισθούς, και παράγουν προϊόντα αμφιβόλου αξίας με σκοπό να τα πουλήσουν στον υπόλοιπο κόσμο. Ε αυτό δε νομίζω ότι είναι σοσιαλισμός.

Ομήρου Απόγονος έγραψε:
Και απαγορεύεται να πιστεύεις σε κάποια θρησκεία επειδή απλά δεν ταιριάζει με την κομμουνιστική ιδεολογία.
Η σοσιαλιστική θεωρία είναι κατά όποιουδήποτε δωγματισμού όχι γιατί δεν ταιριάζει με κάποια θρησκεία,αλλά επειδή υποστηρίζει(σωστά πιστεύω) ότι ο καθένας άνθρωπος είναι κύριος του εαυτού του και όχι δούλος κανενός που να δουλεύει για αυτόν και να χειραγωγείται.

https://polygono.forumgreek.com

ham

ham
moderator
moderator

Ρε car6,αφού έχουμε topic με θέμα για τον σοσιαλισμό,γιατί δεν το έβαζες εκεί το ερώτημά σου και απαξιώνεις με αυτό το ήδη υπάρχον θέμα;

https://polygono.forumgreek.com

Επισκέπτ


Επισκέπτης

γεμισαμε ανθρωπιστες Shocked

Μονο που "ξεχασε" να μας πει για το εκλημα των αμερικανων με τον εμπορικο αποκλεισμο απο γη θαλασσα και αερα
καταδικαζοντας τους να ψοφησουν απο την πεινα
και μετα να χρηματοδοτουν της οργανωσης σαν την liberty in north korea


ΥΣ. Επισης για να μην τρωμε μονοπαντα την δυτικη αθλια ψυχροπολεμικη προπαγανδα
παρτε και την κορεατικη http://www.kcna.co.jp/

το οποιο βρισκεται λογο εμπορικου αποκλεισμου (που συνεπαγετε τεχνολογικο αποκλεισμο-οχι ιντερνετ δηλαδη ) στην Ιαπωνια

ham

ham
moderator
moderator

Να τι βρήκα: "Στην Κίνα, αν κλέψεις, αν κάνεις χρήση ναρκωτικών, αν δεν πληρώσεις τις τραπεζικές σου υποχρεώσεις, αν κάνεις απόπειρα αυτοκτονίας και δεν τα καταφέρεις, αν δημοσιεύσεις κάτι ενάντια στο σύστημα, αν σηκώσεις κεφάλι, ακόμα και αν κάνεις ασκήσεις αυτοσυγκέντρωσης και χαλάρωσης έχουν το δικαίωμα να σε καταδικάσουν σε θανατική ποινή...
Ναι.. Να σε σκοτώσουν! Να σε σκοτώσουν και μετά να πωλήσουν τα όργανα σου... Στην χώρα όπου θα γίνουν οι Ολυμπιακοί Αγώνες καθημερινά παραβιάζονται τα ανθρώπινα δικαιώματα και οι ανθρώπινες ελευθερίες ενώ η λογοκρισία έχει τα μεγαλεία της!"

Εφ'όσον κάτι τέτοιο ισχύει,δεν ξέρω κατά πόσο όλο αυτό είναι σοσιαλισμός. . .

https://polygono.forumgreek.com

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Ισχύει...

Επισκέπτ


Επισκέπτης

ham έγραψε:...ακόμα και αν κάνεις ασκήσεις αυτοσυγκέντρωσης και χαλάρωσης έχουν το δικαίωμα να σε καταδικάσουν σε θανατική ποινή...
Να σε σκοτώσουν και μετά να πωλήσουν τα όργανα σου...

χαχα ωραιο καντο και ενα copy στο τοπικ με τα ανεκδοτα !!!!!!!!

Επισκέπτ


Επισκέπτης

ham έγραψε:Να τι βρήκα: "Στην Κίνα, αν κλέψεις, αν κάνεις χρήση ναρκωτικών, αν δεν πληρώσεις τις τραπεζικές σου υποχρεώσεις, αν κάνεις απόπειρα αυτοκτονίας και δεν τα καταφέρεις, αν δημοσιεύσεις κάτι ενάντια στο σύστημα, αν σηκώσεις κεφάλι, ακόμα και αν κάνεις ασκήσεις αυτοσυγκέντρωσης και χαλάρωσης έχουν το δικαίωμα να σε καταδικάσουν σε θανατική ποινή...
Ναι.. Να σε σκοτώσουν! Να σε σκοτώσουν και μετά να πωλήσουν τα όργανα σου... Στην χώρα όπου θα γίνουν οι Ολυμπιακοί Αγώνες καθημερινά παραβιάζονται τα ανθρώπινα δικαιώματα και οι ανθρώπινες ελευθερίες ενώ η λογοκρισία έχει τα μεγαλεία της!"

Εφ'όσον κάτι τέτοιο ισχύει,δεν ξέρω κατά πόσο όλο αυτό είναι σοσιαλισμός. . .
Κοιτα οι Κινεζοι ειχαν παντα μια τετοια κατασταση.Στα αυτοκρατωρικα χρονια κιολας την ειχαν θεοποιησει μεσω του Κομφουκιου.
Ο Μαο στην αρχη της ηγεσιας του προσεπαθησε να εκδημοκρατησει την κινεζικη κοινωνια αλλα συντομα διεφθαρει απο την κατοχη απολυτης εξουσιας και παρατησε καθε προσπαθεια-στο τελος κατεληξε και αυτος ενας κοινος τυρανος .
Εδω πρεπει να σημειωσω οτι ο ΓΚεβαρα δηλωνε οπαδος του Μαο ,μεχρις οτου επισκευτηκε την ΛΔτΚινας και σιχαθηκε τελιως το ολον συστημα!!

ham

ham
moderator
moderator

athirostomos έγραψε:
ham έγραψε:...ακόμα και αν κάνεις ασκήσεις αυτοσυγκέντρωσης και χαλάρωσης έχουν το δικαίωμα να σε καταδικάσουν σε θανατική ποινή...
Να σε σκοτώσουν και μετά να πωλήσουν τα όργανα σου...

χαχα ωραιο καντο και ενα copy στο τοπικ με τα ανεκδοτα !!!!!!!!

1).Δεν είπα ότι σίγουρα ισχύει κάτι τέτοιο,αυτό δε μπορούμε να το ξέρουμε. Εάν δεν ισχύει,είναι προπαγάνδα με σκοπό να βλάψει το σύστημα της Κίνας.
2).Εάν πάλι ισχύει, τότε αυτό το πράμα δεν έχει ουδεμία σχέση με σοσιαλισμό,πρόκειται ίσως για κάποιον ξεπεσμό του καθεστώτος.

Εν τέλει,είτε ισχύουν αυτά,είτε όχι, κάποιος θα μπορούσε πολύ εύκολα να τα χρησιμοποιήσει για να "κολλήσει ρετσινιά" στο σύστημα του σοσιαλισμού. Για αυτό και εγώ παρέθεσα αυτό το κείμενο για να απαγκιστρώσω τον σοσιαλισμο από τέτοιου είδους πρακτικές σαν και αυτές που αναφέρονται στο κείμενο.

https://polygono.forumgreek.com

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Ισχύει.Το έχει πεί και έλληνας κομμουνιστής όπου είχε προβάλει ανάλογο βίντεο με την κατάσταση της κίνας.Ψάξτε να βρείτε για το <<φαλούν ντάφα>>.Είναι κάτι ασκήσεις διαλογισμού ή κάτι τέτοιο που προσφέρει ευεξία κτλ.έχει γίνει ντόρος σχετικά με την κίνα που απαγορεύει τον οποιοδήποτε να πράξει αυτές τις ασκήσεις.
Παρεπιπτόντως είχα δεί ένα βιντεάκι του μπομπ σφουγγαράκη όπου ήταν και καλά κινέζος.Και περιέγραφε τέλος πάντως την κατάσταση στην κίνα...

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης