moderator
moderator

Σε όλα τα μέτωπα διέπρευσε πάλι χτες η Πανάθα:

Ποδόσφαιρο:
Φανταστικός Παναθηναϊκός ισοπέδωσε με 3-0 τον άμοιρο με ΠΑΟΚ και μάλιστα τα δυο από τα τρία γκολ ήταν του Λουκά Βύντρα!

Μπάσκετ:
Τον είχαν για κορεσμένο και τελειωμένο,αλλά η Πανάθα,που δε χορταίνει ποτέ, απάντησε με τον καλύτερο τρόπο! Συνέχισε την καλή εμφάνιση μετά το παιχνίδι με τη Μάλαγα,και ισοπέδωσε με εμφάνιση αλά NBA τον δύστοιχο Πανιώνιο με 97-50!!!

ham

ham
moderator
moderator

Πιστός για άλλη μια φορα στο ραντεβού του με την ιστορία ήταν η ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού κατακτώντας το 5ο συνεχόμενο κύπελλο Ελλάδας. Παρ'ότι ζορίστηκε από την αξιέπαινη πάντως προσπάθεια του Ολυμπιακού(έπαιξε πολύ καλά για 35 λεπτά), η Πανάθα κατάφερε και επιβλήθηκε με 80-70 με την εμπειρία των παιχτών που διαθέτει και την ψυχραιμία στις κρίσιμες στιγμές 5 λεπτά πριν το τέλος,όπου και ο recordman Δημήτρης Διαμαντίδης περιποιήθηκε δεόντως τον καλύτερό του πελάτη,και ήταν εύστοχος σε τρία συνεχόμενα τρίποντα κάνοντας το σερί 9-0 που έκρινε και τον αγώνα!

τετράγωνο

ham έγραψε:Μεγάλη νίκη πέτυχε η Πανάθα στο final four του ευρωπαϊκού κυπέλλου συνομοσπονδιών του Βόλλεϋ. Οι πράσινοι,αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 στα σετ,πέτυχαν μία μεγάλη ανατροπή και επικράτησαν τελικά με 3-2 στα σετ επί της πανίσχυρης Ιταλικής Κούνεο(5 φορές τροπαιούχος ευρώπης). Οι πράσινοι θα αναμετρηθούν αύριο στον τελικό με την ρώσικη Λοκομοτίβ Μπέλγκοροντ,όπυ και θα διεκδηκήσουν το πρώτο τους Ευρωπαϊκό τρόπαιο στο άθλημα!

Noel έγραψε:

Υπάρχουν και άλλα αθλήματα εκτός από ποδόσφαιρο και μπάσκετ,και στους ολυμπιακούς αγώνες ειχα παρακολουθησει και ζωντανα 2 αγώνες. Είναι και η αδερφή μου βολλεϋμπολίστρια και έτσι δε μου είναι άγνωστο το αθλημα.

gman έγραψε:Από τότε που κερδίζει ο βάζελος...
Very Happy
Όπως και να το κάνουμε,είτε ασχολούμαστε με βόλλευ,είτε όχι(εγώ προσωπικά ομολογώ πώς δεν ασχολούμε ιδιαίτερα με βόλλευ αν και το άθλημα δε μου είναι άγνωστο),είναι άλλο ένα μεγάλο τρόπαιο(μάλιστα το 500στο εάν κατακτηθεί αύριο)του συλλόγου που είναι άξιο αναφοράς.

ham

ham
moderator
moderator

Μεγάλη νίκη και πρόκριση πέτυχε η Πανάθα στον ημιτελικό του final-4 του Βερολίνου στο Μπάσκετ! Η ομαδάρα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς,νίκησε για 3η φορά φέτος τον αιώνιο πελάτη Ολυμπιακό με 84-82 και στον τελικό με την Cska Μόσχας θα διεκδικήσει το 5ο του Ευρωπαϊκό του τρόπαιο! Οι πράσινοι,παρά το ότι δεν ξέφυγαν με μεγάλη διαφορά ποτέ στο παιχνίδι(μεγαλύτερη το +7 2 λεπτά πριν το τέλος) ήταν εμφανώς ανώτεροι από τον αντίπαλο αφού από σχεδόν από την αρχή του παιχνιδιού δε βρέθηκαν ποτέ πίσω στο σκορ και πήραν μια πέρα ως πέρα δίκαιη νίκη!

ham

ham
moderator
moderator

Πρωταθλητής Ευρώπης στο basket στο final 4 του Βερολίνου, στέφτηκε ο Παναθηναϊκός για 5η φορά στην ιστορία του! Οι πράσινοι,αν και έκαναν τα εύκολα δύσκολα όταν το +23 που είχαν αποκτήσει έγινε μόλις +1,κατάφεραν τελικά και νίκησαν την cska Μόσχας με 73-71 και πήραν το βαρύτιμο ευρωπαϊκό τροπαιο!

xstyl

xstyl
administrator

ε μετα τον ολυμπιακο με το double πηρε και η παναθα το ευρωπαικο!!!!!!!!!!!!!!!

ham

ham
moderator
moderator

Ο Παναθηναϊκός νίκησε μέσα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας τον αιώνιο πελάτη του Ολυμπιακό με 69-67, έκανε το «break» (1-0) και πλέον γίνεται το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση ενός ακόμη πρωταθλήματος. Κορυφαίοι για τους «πράσινους» οι Νίκολα Πέκοβιτς και Μάικ Μπατίστ. Το δεύτερο παιχνίδι, είναι προγραμματισμένο να γίνει τη Δευτέρα (25/5-21:30) στο ΟΑΚΑ. Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από θλιβερά επεισόδια και 15λεπτη διακοπή.

ham

ham
moderator
moderator

Μεγάλο διπλό πέτυχε ο Παναθηναϊκός στην 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος, μέσα στην Τούμπα με 1-3 επί του ΠΑΟΚ! Το ντέρμπυ ήταν μόνο στα χαρτιά και ο Παναθηναϊκός με άκρως πειστική εμφάνιση και με 3 γκολ των Κλέιτον,Κούνσι και Λέτο, πήρε με άνεση τη μεγάλη νίκη, τους 3 βαθμούς και προσπέρασε τον Ολυμπιακό στη βαθμολογία, μετά και τη γκέλα του με τον ΟΦΗ. Δυστυχώς ο διαιτητής δεν άφησε τους πράσινους να πάρουν με καθαρό σκορ τη νίκη, αφού ο ΠΑΟΚ μείωσε στο τέλος με πέναλτι-φάντασμα.

ham

ham
moderator
moderator

Μεγάλη νίκη με 3-1 επί του ΟΦΗ πέτυχε ο Παναθηναϊκός. Κλέιτον και Λέτο τα γκολ του "τριφυλλιού", είχε μειώσε σε 2-1 ο Κάλαιτζιτς. Με τη νίκη αυτή οι πράσινοι εκμεταλλεύτηκαν την ήττα του Ολυμπιακού από τον Αστέρα Τρίπολης και αποσπαστηκαν 5 βαθμούς από τον αιώνιο αντίπαλό τους!