ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Κάπνισμα και απαγόρευση

+2
ham
Sir_speaker1
6 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Πιστευέται πως το μέτρο της απαγόρευσης του καπνίσματος στους κλειστους χώρους θα συντέλεσει στην μείωσει του αριθμούν των καπνιστών στην Ελλάδα;

Κάπνισμα και απαγόρευση I_vote_lcap0%Κάπνισμα και απαγόρευση I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Κάπνισμα και απαγόρευση I_vote_lcap38%Κάπνισμα και απαγόρευση I_vote_rcap 38% [ 3 ]
Κάπνισμα και απαγόρευση I_vote_lcap25%Κάπνισμα και απαγόρευση I_vote_rcap 25% [ 2 ]
Κάπνισμα και απαγόρευση I_vote_lcap37%Κάπνισμα και απαγόρευση I_vote_rcap 37% [ 3 ]
Κάπνισμα και απαγόρευση I_vote_lcap0%Κάπνισμα και απαγόρευση I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 8


Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Πιστευέται πως το μέτρο της απαγόρευσης του καπνίσματος στους κλειστους χώρους θα συντέλεσει στην μείωσει του αριθμούν των καπνιστών στην Ελλάδα;

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Πουθενα οπου εχει εφαρμοστει το μετρο δεν μειωθηκαν ουτε οι καπνιστες ουτε η καταναλωση-απλα μειωθηκε η κινηση στα μαγαζια

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Νομίζω ότι είναι ένα μέτρο το οποίο δεν θα βλάψει της καπνοβιομηχανίες αλλά τα κέντρα διασκεδάσεως αν και το πιο πιθανό ειναί να παρανόμουν.

ham

ham
moderator
moderator

Κλειστοί χώροι εννοούμε και τους χώρους εργασίας. Μεγάλη μερίδα καπνιστών έχει μάθει το κάπνισμα στον χώρο εργασίας(ιδίως σε δημόσιες υπηρεσίες,γραφεία κ.α) που το μεταδίδει ο ένας εργαζόμενος στον άλλο. Οπότε άν απαγορευτει το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους,σίγουρα ο αριθμός των καπνιστών θα μειωθεί.

https://polygono.forumgreek.com

Επισκέπτ


Επισκέπτης

ham έγραψε:Κλειστοί χώροι εννοούμε και τους χώρους εργασίας. Μεγάλη μερίδα καπνιστών έχει μάθει το κάπνισμα στον χώρο εργασίας(ιδίως σε δημόσιες υπηρεσίες,γραφεία κ.α) που το μεταδίδει ο ένας εργαζόμενος στον άλλο. Οπότε άν απαγορευτει το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους,σίγουρα ο αριθμός των καπνιστών θα μειωθεί.
Η παραγωγικοτητα και τα νευρα των υπαλληλων επισης!!

xstyl

xstyl
administrator
administrator

πιστευω οτι ο νομος αυτος ισοδυναμει σε αποτελεσμα με τον νομο που εχουν βαλει στους μηχανοβιους για τα κρανη. οπως ολοι δν φορανε κρανη, ετσι ολοι θα καπνιζουν κανονικα οπουδηποτε βρουν ευκαιρια....

Επισκέπτ


Επισκέπτης

να ρωτησω και εγω κατι , γιατι πιστευετε οτι ο λογος ειναι η προστασια των ηδη καπνιστων και οχι των παθητικων

δεν μας νοιαζει δηλαδη αν θα μειωθουν οι ενεργητικοι καπνιστες αλλα οι παθητικοι

και φυσικα δεν μας νιοαζει αν θα μειωθει η κινηση στα μαγαζια αλλα η υγεια των θαμωνων τους

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Κύριως στόχος αυτού τουμέτρου είναι να μειωθούν οι καπνιστές και αυτό να έχει ως άμεση σηνέπεια τη μείωση των θανάτων από τον καρκίνο του πνέυμονα και από καρδιολογικά νοσήματα για τα οποία έχει ευθήνη το κάπνισμα. Σίγουρα αν μειωθούν οι καπνηστές θα μειωθούν και οι παθητικοί καπνιστές, καλύτερά είναι να λύσούμε το πρόβλημα από την ρίζα και όχι με ημίμετρα. Ας κλείσουν καπνοβιομηχανίες αν πιστεύουν πως ο κόσμος θα σταματήσει να καπνίζει. Θεώρω το μέτρο άσκοπο και λάθος, πρέπει να μην κοιτάχουμε ένα δέντρο και να χάνουμε όλο το δάσος. Μας λένε ότι απαγορεύεται η πώληση αλκόολ σε ανήλικους αλλά κάθε μέρα έχουμε χιλιάδες παιδιά μεθυσμένα έξω από τα κεντρα διασκέδασης, αλλά τι το νοιάζει το κέφαλαιο, μόνο τα κέρδη το ενδιαφέρουν το ίδιο θα συμβεί και με το κάπνισμα.

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Sir_speaker1 έγραψε: Θεώρω το μέτρο άσκοπο και λάθος, πρέπει να μην κοιτάχουμε ένα δέντρο και να χάνουμε όλο το δάσος.

το μέτρο μόνο άσκοπο δεν είναι και το παράδειγμα δέντρο-δάσος δεν ισχύει...όντως καλό θα ήταν να μειωθούν οι καπνιστές αλλά αν δεν γίνει αυτό γιατί να μην προνοήσουμε για τους παθητικούς καπνιστές??δηλαδή αν οι ενεργητικοί καπνιστές δεν μειωθούν και δεν εφαρμοστεί το μέτρο επειδή όπως λες θα είναι αναποτελεσματικό θα πρέπει να αφήσουμε και τους παθητικούς να τρώνε
στη μούρη των καπνό των άλλων??δηλαδή αν το μέτρο δεν εφαρμοστεί,εγώ που δεν καπνίζω θα τρώω στη μάπα τον καπνό σου??το μέτρο αυτό συμφωνο με τον athirostomo να δεν συμβάλει στη μείωση των καπνιστών τουλάχιστον θα βοηθήσει πολύ τους παθητικούς καπνιστές για αυτό και είμαι υπέρ..

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Κοιτα τριανταφυλε,το μετρο αυτο δεν θα τηρηθει ποτε. Το καλητερο θα ηταν (παντα σε ιδεατο επιπεδο,αλλα πιο εφικτο) να υπαρχουν διαφορετικοι χωροι για καπνιζοντες κ μη. Αλλα προσεξε κατι: Εστω οτι ειμαι επιχειρηματιας-δεν θα νοιαστω για το προσωπικο σου δραμα ,αν τρως η οχι καπνο στα μουτρα,πελατες θελω.Αν αυτο το μετρο μ κοψει την πελατια ειμαι κατα.Αλλακ περα απο το παραδειγμα ,κ μη εχοντας τετοιου ειδους μαγαζι, κ χωρις να ειμαι καπνιστης,θεωρω οτι αν εφαρμοστει ατο το μετρο θα ειναι οικονομικη καταστροφη,ειδικα στην Ελλαδα-εδω ηταν καταστροφη στην Ιταλια κ την Γερμανια που δεν ειναι τοσο "φουγαρα"!!
Στην 2η μαλιστα το ανατωτα ομοσπονδιακο δικαστηριο αναγκαστικε να θεσει μετρα ωστε να περιοριστει η ισχυς της κοινωτικης οδηγιας.Ο Προεδρος του ειχε δηλωσει μαλιστα :"Ειμαστε ενηλικες,ξερουμε οτι το τσιγαρο βλαπτει κ ομως το καπνζουμε-ζητημα δεν ειναι ο νομος να μας το κοψει αλλα να φροντισει ωστε να ασκω το δικαιωμα μου να καπνιζω παρεχοντας μου την δυνατοτητα να μην βλαπτω τους συμπολιτες μου" (στο περιπου η δηλωση)

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Δεν σου λέω ότι είμαι κατά απλά σου λέω πως είναι δύσκολο να εφαρμοστεί και πως ο πραγματικός στόχος είναι να μειωθούν συνολίκα οι καπνιστές, αυτό βέβεαια θα διευκολίνει και την ζωή των παθητικών καπνιστών αλλά δεν γίνεται το μέτρο για αυτούς, γιατί απλά χωρίζεις τους χώρους στο καφέ. Βέβαια αυτό ισχύει αλλά φυσικά δεν τιρείται οπότε πως πιστεύεις ότι θα τειρηθεί η πλήρη απαγόρευση;

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Επειδή είμαι καπνιστής θα σας πώ πως δεν πρόκειται να μειωθούν οι καπνίζοντες...Άλλωστε νομίζετε ότι στους χώρους μη καπνιζώντων (κυρίως καφετέριες) δεν καπνίζουν?Αφου δεν επαρκούν οι θέσεις...αρκετοί είμαστε (οι καπνίζοντες).

xstyl

xstyl
administrator
administrator

Ομήρου Απόγονος έγραψε:Επειδή είμαι καπνιστής θα σας πώ πως δεν πρόκειται να μειωθούν οι καπνίζοντες...Άλλωστε νομίζετε ότι στους χώρους μη καπνιζώντων (κυρίως καφετέριες) δεν καπνίζουν?Αφου δεν επαρκούν οι θέσεις...αρκετοί είμαστε (οι καπνίζοντες).
συμφωνω, τα μετρα που παιρνουν δν ειναι επαρκη...

gman

gman
designer
designer

Οι καπνιστές θα μειωθούν, αλλά σε πολύ μικρό βαθμό. Οι μη φανατικοί καπνιστές θα συμβιβαστουν με αυτόν τον νέο νόμο και θα το παρατήσουν, αλλά όχι όλοι. Απλά το ότι θα πρέπει να φεύγεις από εκεί που είσαι με την παρέα σου για να πας για τσιγάρο, θα βοηθήσει και τους υπόλοιπους να το ελαττώσουν. Θα είναι ένα κίνητρο. Τώρα αν πας σε μια καφετέρια, θα δεις τον κόσμο να ανάβει απανωτά τσιγάρα απερίσκεπτα, που το 40% του τσιγάρου καίγεται στο τασάκι. Μετά δεν θα υπάρχει αυτό το φαινόμενο, γιατί θα το σκέφτεσαι και δεύτερη φορά για να ανάψεις τσιγάρο. Απ' αυτή την πλευρά, αν δεν μειωθούν οι καπνιστές, σίγουρα θα μειωθεί η κατανάλωση.

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Κοίτα...Οι καπνιστές έχω παρατηρήσει πως ελλατώνονται αλλά όχι εξαιτίας του νόμου...Κάτι σαν να άλλαξαν μυαλά οι νέες γεννιές.Κάπως έτσι.

gman

gman
designer
designer

Μακάρι. Καλύτερα έτσι. Μην περιμένουμε την απαγόρευση από το νόμο για να βάλουμε μυαλό. Ντάντεμα θέλουμε;

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Στα χρόνια των γονέων μου γινόταν χαμός...Μου τα λέγανε οι γονείς μου...πως όποιος δεν κάπνιζε ήταν ξενέρωτος και τσι.Και όποιος κάπνιζε ήταν μάγκας (κυριολεκτικά).Βέβαια το ίδιο γίνεται τώρα στις μικρές ηλικίες κατα μεγάλο ποσοστό αλλά όχι όπως τότε.Ντάξει τώρα εγώ δεν το κάνω από μαγκιά μιας και καπνίζω 6 χρόνια και μου έχει γίνει πλέον τρόπος ζωής....μου γ@μ@ει την τσέπη το γ@....νο και όταν έχω ώρες να καπνίσω υποφέρω να πούμε.Είχα κάνει τεστ πριν πολύ καιρό και μου έδειξε ότι είμαι ισχυρά εξαρτημένος απο το κάπνισμα.όπως και όλο το σόυ.Γι αυτό και όταν είναι να κάνω παιδιά θα κάνω γονιδιακή μετάλλαξη ώστε να αφαιρέσω το γονίδιο αυτό.Να μη βάλω ένα τέλος ρε γαμώτο? Twisted Evil

xstyl

xstyl
administrator
administrator

ναι σε θυμαμαι το καλοκαιρι πως εκανες, οταν σου πηρα ενα πακετο με τσιγαρα απο τα χερια. ενω ειχες αλλο στα χερια σου....

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

xstyl έγραψε:ναι σε θυμαμαι το καλοκαιρι πως εκανες, οταν σου πηρα ενα πακετο με τσιγαρα απο τα χερια. ενω ειχες αλλο στα χερια σου....
Ναι αλήθεια..όποιος μου πειράζει τα τσιγάρα εκνευρίζομαι.Μόνο εαν του το έχω δώσει εγώ οικιοθελώς...πχ παλια έλεγα στην ξαδέρφη μου να πάρει τα τσιγάρα μου να τα βάλει στην τσάντα της.Ε..εκεί κανένα πρόβλημα.Αλλά όταν βλέπω και τα αγγίζουν για τον οποιοδήποτε λόγο ακόμα και καπνιστής να είναι και ο πατέρας μου και όποιος να ναι...γκρρρρρρρρρ.... Evil or Very Mad

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Καντε ολοι εχετε facebook join στο γκρουπ ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΠΝΙΖΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ 2010 ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΟΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΩ!!!
Αντιδραση στον φασιστικο/αντιελευθεριακο νομο

xstyl

xstyl
administrator
administrator

οποιος καπνιζει εχει σε δημοσιους χωρους εχει προσθημο 400 ευρω. και για τον μαγαζατορα 2000 ευρω το κεφαλι.

gman

gman
designer
designer

car6 έγραψε:Καντε ολοι εχετε facebook join στο γκρουπ ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΠΝΙΖΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ 2010 ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΟΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΩ!!!
Αντιδραση στον φασιστικο/αντιελευθεριακο νομο
Φασιστικός - αντιελευθεριακός ο νόμος; Δηλαδή πώς εννοείς εσύ την ελευθερία; Φασίστας δεν είναι και ο καπνιστής που θυσιάζει τους μη καπνίζοντες στο βωμό της αυτο-ικανοποίησης; Φασισμός στο φασισμό λοιπόν!

Επισκέπτ


Επισκέπτης

gman έγραψε:
car6 έγραψε:Καντε ολοι εχετε facebook join στο γκρουπ ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΠΝΙΖΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ 2010 ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΟΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΩ!!!
Αντιδραση στον φασιστικο/αντιελευθεριακο νομο
Φασιστικός - αντιελευθεριακός ο νόμος; Δηλαδή πώς εννοείς εσύ την ελευθερία; Φασίστας δεν είναι και ο καπνιστής που θυσιάζει τους μη καπνίζοντες στο βωμό της αυτο-ικανοποίησης; Φασισμός στο φασισμό λοιπόν!
Καθολου σε σχεση με αυτους που πανε να καταστρεψουνε τοσες επιχειρησεις. Ελευθεροι επαγγελματιες ειμαστε ως οικογενεια και νοιωθω τον πονο αυτου που θα δει την πελατεια του να πεφτει κατακορυφα

Επισκέπτ


Επισκέπτης

car6 έγραψε:Καθολου σε σχεση με αυτους που πανε να καταστρεψουνε τοσες επιχειρησεις. Ελευθεροι επαγγελματιες ειμαστε ως οικογενεια και νοιωθω τον πονο αυτου που θα δει την πελατεια του να πεφτει κατακορυφα

Εγώ ως αντικαπνιστής και ως εξ-ανάγκης παθητικός(καπνιστής) χαίρομαι για αυτόν τον φασιστικό νόμο γιατί επιτέλους δεν θα αναγκάζομαι να τρώω στην μούρη όλη την κάπνα από τους γύρω!!!!

gman

gman
designer
designer

car6 έγραψε:
gman έγραψε:Φασιστικός - αντιελευθεριακός ο νόμος; Δηλαδή πώς εννοείς εσύ την ελευθερία; Φασίστας δεν είναι και ο καπνιστής που θυσιάζει τους μη καπνίζοντες στο βωμό της αυτο-ικανοποίησης; Φασισμός στο φασισμό λοιπόν!
Καθολου σε σχεση με αυτους που πανε να καταστρεψουνε τοσες επιχειρησεις. Ελευθεροι επαγγελματιες ειμαστε ως οικογενεια και νοιωθω τον πονο αυτου που θα δει την πελατεια του να πεφτει κατακορυφα
Ο Φασισμός είναι απόλυτη έννοια. Δεν έχει μέτρο (πολύ ή λίγο). Ή είσαι φασίστας, ή δεν είσαι. Όσον αφορά τις επιχειρήσεις, αν αυτές επενδύουν στους καπνίζοντες, να αξιοποιήσουν τους υπαίθριους χώρους που διαθέτουν και να σταματήσουν να βοηθούν στην εξάπλωση του αντιαισθητικού μπετόν.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης