ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Κόμματα,αφίσες και διαφημίσεις εντός των Πανεπιστημίων

+2
xstyl
ham
6 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

ham

ham
moderator
moderator

Με αφορμή την είσοδο μου χτες στον χώρο του πανεπιστημίου αιγαίου του τμήματος Μαθηματικών και συγκεκριμένα στο κτίριο της εμπορικής σχολής,σκέφτηκα να παραθέσω προς συζήτηση αυτό το θέμα.Μόλις μπήκα, μετά λύπης μου βρέθηκα σε ένα όχι και τόσο ευχάριστο θέαμα,που πιστεύω ότι δεν τιμάει κανέναν.Οι τοίχοι του κεντρικού χώρου του κτιρίου είχαν μετατραπεί σε ένα απέραντο σκουπιδαριό από τις αφίσες-διαφήμηση των κομματικών παρατάξεων και όχι μόνο.Και μάλιστα,δεν τους έφτανε μία άντε δύο αφίσες,αλλά σχεδόν συναγωνίζονταν ποιος θα καλύψει πρώτος τους τοίχους! Μάλιστα κάποια παράταξη,έφτασε στο σημείο να διαφημίζει με αφίσες και ανώτερη κομματική οργάνωση που πρόσκειται στο κόμμα! Δυστυχώς όλες οι παρατάξεις ανέχονται και εντείνουν αυτή την κατάσταση,με συνέπεια ο καθένας να μπορεί να πάει και να βάλει ότι διαφήμηση θέλει και αυτό έφτασε στο σημείο,εκτός από τις αφίσες να υπάρχουν κατα πλειάδες μέσα στον ίδιο χώρο και διαφημιστικά μέχρι και αγγελία πρόσληψης από ιδιωτικές επιχειρήσεις!!! affraid affraid affraid affraid affraid affraid Ως που θα πάει πια αυτή η κατάσταση; Περιμένουμε τις απόψεις όλων!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την ham στις 12/10/2008, 11:26, 1 φορά

https://polygono.forumgreek.com

xstyl

xstyl
administrator
administrator

ναι και γω εχω βαρεθει πια αυτα τα κοματικα. οπου και να πας αφισες και μαλακιες. βεβαια εμεις οι φοιτητες φταιμε. εμεις εχουμε βαλει τα κοματα στα πανεπιστημια. αλλα ποιος εχει τα κοτσια να φτιαξει μια αυτονομη παραταξη??? (μια φορα οταν δουλευα ηρθε ενας και μου ελεγε να φτιαξω μια τετοια παραταξη...)

gman

gman
designer
designer

xstyl έγραψε:ναι και γω εχω βαρεθει πια αυτα τα κοματικα. οπου και να πας αφισες και μαλακιες. βεβαια εμεις οι φοιτητες φταιμε. εμεις εχουμε βαλει τα κοματα στα πανεπιστημια. αλλα ποιος εχει τα κοτσια να φτιαξει μια αυτονομη παραταξη??? (μια φορα οταν δουλευα ηρθε ενας και μου ελεγε να φτιαξω μια τετοια παραταξη...)
Δε μπορώ να καταλάβω σε τι σε ενοχλούν οι παρατάξεις μέσα στο Πανεπιστήμιο. Οι "διαφημίσεις" από ένα σημείο και πέρα, το δέχομαι, αλλά οι παρατάξεις γιατί; Επίσης γιατί πιστεύεις ότι η ύπαρξη των παρατάξεων είναι λάθος των φοιτητών; Δεν θα έπρεπε δηλαδή να υπάρχουν κατά τη γνώμη σου πολιτικές παρατάξεις μέσα στα Πανεπιστήμια; Ποιός θεωρείς ότι είναι ο ρόλος του Πανεπιστημίου; Και τέλος, τι ακριβώς ονομάζεις "αυτόνομη παράταξη" εσύ;

Όσον αφορά τώρα τις "διαφημίσεις" (τις οποίες προσωπικά δεν θα τις ονόμαζα διαφημίσεις), νομίζω ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να αναρτήσει μέσα στο χώρο του Πανεπιστημίου, ό,τι "διαφήμιση" γουστάρει. Όσον αφορά τώρα το μέρος και την ποσότητα, διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιου είδους περιορισμός...

ham

ham
moderator
moderator

Κατά τη γνώμη μου,άλλο είναι πολιτικοποίηση και άλλο κομματικοποίηση.Καλό είναι φυσικά να υπάρχει πολιτικοποίηση μέσα στο πανεπιστήμιο,γιατι άμα δεν υπήρχε, το πανεπιστήμιο θα είχε αρκεστεί σε ένα ρόλο εκπαιδευτηρίου με τους φοιτητές να είναι μια απαθής μάζα. Η πολιτικοποιημένη νέα γενιά στο πανεπιστήμιο θα πρέπει να διαμορφώνει τα πολιτικά δρώμενα του τόπου και να είναι η βάση που διαμορφώνει το μέλλον.Όμως,δυστυχώς διαπιστώνω ότι υπάρχει άρρωστη κομματικοποίηση.Αντί τα κόμματα να αφήσουν τη νέα γενιά να διαμορφώσει το αύριο,το μόνο που κάνουν είναι να δημιουργούν πλοκάμια μες στα πανεπιστήμια,φτιάχνοντας στρατούς από μαριονέτες που παρασιτούν,αποτρέπουν και σπιλώνουν τη δημιουργία κάτι καινούργιου με σκοπό την κομματική τους διαφήμηση και επέκτασή τους.

Πιο συγκεκριμένα,στο θέμα με τις αφίσες,είναι ισόμορφο με "τα κέρδη του Ομήρου απόγονου".Φαντάσου ο καθένας να μπαίνει και να κολλάει τα δικά του,άλλος κομματικές αφίσες,άλλος διαφημίσεις επιχειρήσεων,άλλος αφίσες Iron Maiden,και άλλος αφίσες Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού,θα κυριαρχήσει ένα χάος. . . . . . .



Έχει επεξεργασθεί από τον/την ham στις 11/10/2008, 12:11, 1 φορά

https://polygono.forumgreek.com

xstyl

xstyl
administrator
administrator

gman έγραψε:Δεν θα έπρεπε δηλαδή να υπάρχουν κατά τη γνώμη σου πολιτικές παρατάξεις μέσα στα Πανεπιστήμια; Ποιός θεωρείς ότι είναι ο ρόλος του Πανεπιστημίου; Και τέλος, τι ακριβώς ονομάζεις "αυτόνομη παράταξη" εσύ;
οχι, δε θα θελα να υπαρχουν πολιτικες παραταξεις στα πανεπιστημια αφου οι περισοτερες αποφασεις πηγαζουν μεσα απο τα κοματα. οτι τους λενε τα κοματα κανουν. προτιμω το πανεπιστημιο να μου προσφερει μονο γνωσει και οχι να με βαλει να υποστιριζω καποιο κομα. πιστευω πρεπει να ειναι ξεχωριστα αυτα. αυτονομη παραταξη δν υπαρχει. μονο για καποιο παιδι στατιστικαριο εδω στη σαμο, μου χαν πει, οτι κατευηκε εκλογες μονος του, κατευασε ιδεες και πηρε και μια εδρα. αλλα ηταν μοναδα και οχι παραταξη, αλλα κατι τετοιο ειναι καλυτερο πιστευω.

ham

ham
moderator
moderator

x styl έγραψε:
αυτονομη παραταξη δν υπαρχει

Κάνεις κάποιο λάθος.Εδώ στη Σάμο είμαστε ίσως οι μόνες σχολές στην Ελλάδα που μπορεί και επιβιώνει κάτι τέτοιο.Στις 2 από τις 3 σχολές που υπάρχουν ανεξάρτητες παρατάξεις βγαίνουν σταθερά πρώτοι τα τελευταία 4 χρόνια(πλησιάζοντας και κοντά στην αυτοδυναμία) παρά τις βεβιασμένες αποφάσεις και τα ατοπήματα που έχουν υποπέσει και αυτοί κατά καιρούς.



gman έγραψε:
Όσον αφορά τώρα τις "διαφημίσεις" (τις οποίες προσωπικά δεν θα τις ονόμαζα διαφημίσεις)

Στην πλειοψηφία των αφισών υπάρχει ένα φόντο με ένα ευρυματικό σλόγκαν φτιαγμένο από τα κεντρικά και τις διαφημιστικές εταιρίες των κομμάτων(Βλέπε "Εδώ είναι το ταξίδι",με σκοπό να εντυπωσιάσει και να συγκινήσει,ιδίως άμα επαναλαμβάνεται σε διαδοχικές αφισοκολλήσεις.Και φυσικά από πολιτικά επιχειρήματα μηδέν.Άμα δεν είναι αυτό διαφήμηση τι είναι;

https://polygono.forumgreek.com

Επισκέπτ


Επισκέπτης

φιλε gman-ειμαι εναντια σε ολο το υπαρχον συστημα.Οι παραταξεις (ανεξαρτητως μπογιας) κοντεβουν να φτασουν στο σημειο αντι να νοιαζονται για το πανεπιστημιο και τους φοιτητες μαλωνουν συνεχεια για τα κοματικα τους. Παμε να κανουμε συνελευση για θεματα που μας καινε ως φοιτητες και αρχιζουμε να συζηταμε για το ασφαλιστικο,την οικονομικη πολιτικη, την παγκοσμια Οικονομικη κριση , και την ιστορια των κυβερνησεων απο την μεταπολιτευση μεχρι σημερα. Και ολα αυτα γιατι? γιατι καποιος πρεπει να κανει αντιπολιτευση και καποιος να υπερασπιστει τν κυβερνηση εννοποιων ημων.
Προς θεου(αν υπηρχε)-μονος μου δεν μπορω ουτε να απορριψω ουτε να καταργησω το συστημα-θα υποστιριζω την παραταξη που τινει να με εκφρασει(γιατι καμια δεν με εκφραζει απολυτα) αναλογα με τα ρευματα που υπαρχουν, αλλα παραληλλα θα τονιζω την αναγκη αλλαγων μεχρι να μην με αγγιζει ποια το θεμα(στα βαθια γεραματα δλδ-αλλαγες δεν θελω να σε τρομαξω αλλα προς το καλυτερο δεν γινονται)

xstyl

xstyl
administrator
administrator

ham έγραψε:Κάνεις κάποιο λάθος.Εδώ στη Σάμο είμαστε ίσως οι μόνες σχολές στην Ελλάδα που μπορεί και επιβιώνει κάτι τέτοιο.Στις 2 από τις 3 σχολές που υπάρχουν ανεξάρτητες παρατάξεις βγαίνουν σταθερά πρώτοι τα τελευταία 4 χρόνια(πλησιάζοντας και κοντά στην αυτοδυναμία) παρά τις βεβιασμένες αποφάσεις και τα ατοπήματα που έχουν υποπέσει και αυτοί κατά καιρούς.
δηλαδη στιριζεις οτι ειναι τελειως ανεξαρτητοι αυτοι???

ham

ham
moderator
moderator

Δε φαίνεται πάντως να στηρίζονται από κάποιο κόμμα,φαίνεται και από τη διαφορά νοοτροπίας και ότι δεν είναι φανατικά πορωμενοι με κατι,τώρα άμα είναι σωστοί ή όχι άλλο αυτό. Μας έχουνε κάνει έτσι τα κόμματα που κάποιος άλλος να βρεθεί αμέσως να πέσουμε να τον φάμε.

https://polygono.forumgreek.com

gman

gman
designer
designer

Γιατί είναι κακό να πρόσκειται μια παράταξη σε ένα κόμμα; Καλύτερα να είσαι σε κάποιο κόμμα και να έχεις μια συγκεκριμένη πολιτική και κάποια πιστεύω, παρά να είσαι μια ανεξάρτητη παράταξη που οι απόψεις σου μεταβάλλονται ανάλογα με το τι θέλει ο κόσμος, για να γίνεσαι αρεστός. Το ανεξάρτητος είναι απόλυτο. Δεν υπάρχει λίγο ανεξάρτητος, πολύ ανεξάρτητος, περισσότερο ανεξάρτητος. Ή είσαι ή δεν είσαι.

Όσον αφορά τις αφίσες, θεωρώ ότι ο καθένας μπορεί να εκφραστεί ελεύθερα, να κάνει αφισοκόλληση στο χώρο του Πανεπιστημίου και ναι, να σχηματίσει παρέα άνω των δύο ατόμων! Η εποχή της χούντας πέρασε!

Αν μέσα στο Πανεπιστήμιο δεν μπορούμε να εκφραστούμε όπως γουστάρουμε, τότε ο ρόλος του Πανεπιστημίου είναι να παράγει βόδια.

ham

ham
moderator
moderator

1).Όπως είπα και παραπάνω,δεν είναι κακό να είναι κανείς πολιτικοποιημένος,ίσα ίσα,πρέπει να είναι γιατι αλλιώς το πανεπιστημιο θα παρηγαγε μια απαθή μάζα ανθρώπων,το λέω και παραπάνω αυτο.Το κακό όμως είναι κάποια φερέφονα κομμάτων(από όλες τις πλευρές)να απορρίπτουνε αξιωματικά κάτι καινούργιο που μπορεί να φέρει κάποια αλλαγή, γιατί έτσι έχουν ακούσει.

2).Όσο για τις αφίσες,όπως είπα και παραπάνω,είναι ισόμορφο με "τα κέρδη του Ομήρου απόγονου".Φαντάσου ο καθένας για εκφραστεί,να μπαίνει και να κολλάει τα δικά του,άλλος κομματικές αφίσες,άλλος διαφημίσεις επιχειρήσεων,άλλος αφίσες Iron Maiden,και άλλος αφίσες Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού,θα κυριαρχήσει ένα χάος. . . . . . . Υπάρχουν τόσοι άλλοι τρόποι για να εκφραστεί κανείς.

3).

gman έγραψε:
και ναι, να σχηματίσει παρέα άνω των δύο ατόμων! Η εποχή της χούντας πέρασε!
Για να μην παρεξηγηθώ,μια και λες για χούντα,μη με συγχέεις με τον Ομήρου απόγονο! Very Happy Very Happy Very Happy
Τυχαίνει να ξέρω φίλε gman σε ποια παράταξη πρόσκεισαι και κατά μεγάλο ποσοστό μπορώ να σου πω ότι συμφωνώ και εγώ με αυτή.Δε λέω να μην εκφράζεται κανείς,απλά λέω ότι δεν είναι ανάγκη να εκφραστεί κανείς με αυτόν τον τρόπο που μπορεί κιόλας να επιφέρει τα αντίθετα αποτελέσματα σε πολλούς που το θεωρούν ενοχλητικό!

https://polygono.forumgreek.com

Noel

Noel
τετράγωνο
τετράγωνο

Εγώ για τις αφίσες πιστέυω οτι εφόσον το πανεπιστήμιο ειναι ένας χώρος ο οποίος προστατεύεται απο το άσυλο ο καθένας είναι ελεύθερος να λέει την άποψη του οι οποίες απόψεις μπορεί να εκφράζονται και μέσα απο διάφορες αφίσες. Για τον ίδιο λόγο ο καθένας ο οποίος αισθάνεται θιγμένος απο το περιεχόμενο των αφισών έχει κάθε δικαίωμα να τις βγάλει.

ham

ham
moderator
moderator

Σωστό ακούγεται!

https://polygono.forumgreek.com

gman

gman
designer
designer

Ακριβώς! Άλλο όμως "θίγομαι" και άλλο "διαφωνώ". Αν το περιεχόμενο της αφίσας σε προσβάλει, έχεις κάθε δικαίωμα να την ξηλώσεις. Αν όμως απλά διαφωνείς με αυτήν, τότε τουμπεκί.

Επισκέπτ


Επισκέπτης

επισης εδω στην Σαμο ειμαστε καλα-στα μεγαλα πανεπιστημια φτανουν στο επιπεδο να μην μιλανε (περα απο το να βριστουν) επιδη ανηκουν σε διαφορετικες παραταξεις

Επισκέπτ


Επισκέπτης

δεν καταλαβαινω γιατι τετοια αντιπαθεια για την πολιτικη και ειδικα τα κομματα

τα κομματα ειναι παραγωγα της ταξικης κοινωνιας , δεν μπορει να υπαρξει ακκοματικη κοινωνια και συχρονως να
ειναι ταξικη(διπολο:εργατικη-αστικη) , ταξεις οι οποιες ειναι μεταξυ τους εχθρικες και με αντιθετα συμφεροντα ,μεταξυ τους
μαινετε ενας συγκαλημενος "πολεμος" για τον ελενχο του πλουτου της κοινωνιας

το να ξεχνας αυτον τον πολεμο και την ολοφανερη αντιθεση συμφεροντων αναμεσα στις δυο ταξεις και να φανταζεσαι* μια
ακομματικη κοινωνια λειτουργει υπερ την κυριαρχης ταξης



*αλλα και να δρας εναντιον ολων των κομματων π.χ με τις αφισες

xstyl

xstyl
administrator
administrator

ναι σωστα ολα αυτα, ομως ετσι οπως λειτουργουν τα κοματα και οι παραταξεις σημερα... δεν θελω (για μενα) να υπαρχουν κοματα στο πανεπιστημιο.

ham

ham
moderator
moderator

athirostomos έγραψε:

*αλλα και να δρας εναντιον ολων των κομματων π.χ με τις αφισες

1).Καλως ήρθες στο forum! Άμα θες συστύσου στο καλοσορισμα.
2).Ξεκαθαρίζω για άλλη μια φορά ότι δεν δράω εναντίον κομμάτων και ιδεολογιών,δεν φιμώνεται κανείς,απλά με δυσαρεστεί ο τρόπος που έχουνε και ο συγγεκριμένος αντιαισθητικός τρόπος μετάδοσης των ιδεών με αφίσες από όποιο κόμμα και να είναι αυτες!

https://polygono.forumgreek.com

Επισκέπτ


Επισκέπτης

ham έγραψε:
athirostomos έγραψε:

*αλλα και να δρας εναντιον ολων των κομματων π.χ με τις αφισες

1).Καλως ήρθες στο forum! Άμα θες συστύσου στο καλοσορισμα.
2).Ξεκαθαρίζω για άλλη μια φορά ότι δεν δράω εναντίον κομμάτων και ιδεολογιών,δεν φιμώνεται κανείς,απλά με δυσαρεστεί ο τρόπος που έχουνε και ο συγγεκριμένος αντιαισθητικός τρόπος μετάδοσης των ιδεών με αφίσες από όποιο κόμμα και να είναι αυτες!


το αποτελεσμα μετραει

ham

ham
moderator
moderator

Ο αυτοσκοπός μου που είμαι κατά των αφισών δεν είναι να φιμώσω κάτι, απλά δε μου αρέσει αισθητικά αυτό που γίνεται. Δε δέχομαι σε καμία περίπτωση ότι θέλω να σπιλώσω και να φιμώσω ιδέες,πόσο μάλιστα όταν με αυτες τυγχάνει σε μεγάλο ποσοστό να συμφωνώ!

https://polygono.forumgreek.com

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Ποιο αποτέλεσμα εννόεις; Σε σχέση με το πόσο πείθουν τον κόσμο οι αφίσες των κομμάτων ή τπτ άλλο;

ham

ham
moderator
moderator

Προφανώς εννοεί ότι το αποτέλεσμα είναι ότι υπάρχει μια μικρή φίμωση με τον αποκλεισμό του συγκεκριμένου μέσου μετάδοσης.

https://polygono.forumgreek.com

Noel

Noel
τετράγωνο
τετράγωνο

Δέν βλέπω τον λόγο να θέλει κάποιος να πετάξει τις παρατάξεις έξω απο τα πανεπηστίμια. Απλά όποιος ενδιαφέρετε για αυτό το θέμα γίνετε μέλος μια παράταξης και παρακολουθει τα τεκτενόμενα και όποιος δεν ενδιαφέρετε απλά αγνοεί τις παρατάξεις.

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Σωστό σε βρίσκω Noel αλλά το ελλήνικο φαινόμενο που τα κόμματα επεμβαίνουν στα πανεπιστήμια για μένα κρίνεται υπερβολικό! Αλλά έτσι είμαστε οι Ελληνες στα πάντα υπερβολή.

Επισκέπτ


Επισκέπτης

οχι ακριβως

οτι με αυτην την δραση εχει συμφερον μονο η καθεστηκυια ταξη

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Παρόμοια θέματα

-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης