ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Εκπαίδευση

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Εκπαίδευση Empty Εκπαίδευση 7/2/2012, 12:56

gman

gman
designer
designer

Τι γνώμη έχετε για την εκπαίδευση και το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα;
Πού το κατατάσσετε σε σχέση με εκπαιδευτικά συστήματα άλλων χωρών που ίσως ξέρετε;
Πώς φαντάζεστε την εκπαίδευση και το εκπαιδευτικό σύστημα στην ιδανική τους μορφή;

2Εκπαίδευση Empty Απ: Εκπαίδευση 8/2/2012, 10:59

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

Το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα δεν είναι καν εκπαιδευτικό.

3Εκπαίδευση Empty Απ: Εκπαίδευση 8/2/2012, 17:03

xstyl

xstyl
administrator
administrator

δισκολο ερωτημα.... νομιζω οτι αν ξεραμε ποιο θα ηταν το ιδανικο εκπαιδευτικο συστημα, θα αγωνιζομασταν για να το εφαρμοσουμε... αλλα οι μεν αγωνιζονται γιατι θελουν το ενα, οι δε αγωνιζονται γιατι θελουν το αλλο. και προσπαθουν να μας πεισουν γιατι το δικο τους ειναι καλυτερο.

ξεκινωντας για τα σχολεια... το βρισκω απαισιο το συστημα των σχολειων... πρωτα απ'ολα (κατα τη γνωμη μου) οι εκπαιδευτικοι θα επρεπε να περνανε απο ψυχολογικα τεστ καθε τρεις και λιγο και γενικα να υπαρχει αξιολογιση ειτε απο τους ιδιους τους μαθητες, ειτε απο καθηγητες ειδικους. Αυτο το λεω γιατι στο σχολειο μου συναντησα καθηγητες οι οποιοι καποιο ειχαν ψυχολογικα προβληματα, αλλοι βαριοντουσαν να κανουν μαθημα.

θα σκεφτω και αλλα καλυτερα και θα γραψω...

4Εκπαίδευση Empty Απ: Εκπαίδευση 9/2/2012, 12:22

gman

gman
designer
designer

Έχεις δίκαιο σ' αυτά που λες. Από πολλά τεστ θα έπρεπε να περνάνε οι δάσκαλοι και οι καθηγητές, γιατί το ότι έχεις ένα πτυχίο δε σημαίνει ότι μπορείς να διαχειριστείς σωστά και να διαπαιδαγωγήσεις παιδιά ηλικίας 5-18 χρονών.
Όμως δε νομίζω ότι αν ξέραμε το ιδανικό σύστημα θα αγωνιζόμασταν να το εφαρμόσουμε.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης