ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ανεξαρτησια της Κρητης

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

xstyl

xstyl
administrator
administrator



τι εχετε να πειτε για αυτο??

ham

ham
moderator
moderator

Το έχω δει παλιότερα αυτό το θέμα κάπου αλλού και από ότι έμαθα μάλλον δε σημαίνει απολύτως τίποτα αυτό. Μία σύμπτωση και τίποτα άλλο. Το εν λόγω έμβλημα είναι απλώς μια σημαία της Κρήτης και τίποτε άλλο. Αντίστοιχη σημαία υπάρχει και στη Σάμο(της παλιάς ηγεμονίας της Σάμου) και μπορεί κανείς να τη δει κάπου ξεχασμένη, χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα κάτι. Έτσι και στη διαφήμιση. Πιθανώς να γυρίστηκε σε κάποιο γραφείο κρητικής εταιρίας ή κρητικού επιχειρηματία που απλά είχε τη σημαία του νησιού του. Το πιο πιθανό αυτοί που γυρίζανε τη διαφήμιση να μην ξέρανε καν ότι υπάρχει σημαία της Κρήτης και ότι είναι αυτή, δεν θα ασχολήθηκαν καν με τις σημαίες. Εχουν υπάρξει κατά καιρούς κάποιες τοπικιστικές εξάρσεις,και όχι μόνο στην Κρήτη, που φυσικά για όλο σχεδόν τον κόσμο θεωρούνται γελοίες και άνευ σημασίας. Είχα αναδημοσιεύσει εδώ παλιότερα αντίστοιχο θέμα για τη Θράκη: https://polygono.forumgreek.com/t529-topic

https://polygono.forumgreek.com

gman

gman
designer
designer

Δεν ξέρω κατά πόσον έχουν βάση όλα αυτά, πάντως η αλήθεια είναι ότι είναι υπερβολικά τέλειο για να είναι μια απλή σύμπτωση.
Επίσης πιστεύω ότι η συγκεκριμένη διαφήμιση γυρίστηκε σε κάποιο πραγματικό-έτοιμο γραφείο και δεν κάθισαν να στήσουν το γραφείο στο στούντιο. Ποιος λοιπόν μπορεί να έχει στο γραφείο του μια σημαία της ανεξάρτητης Κρήτης δίπλα σε μια σημαία των νησιών Marshall; Συνήθως έχουν μια ελληνική σημαία δίπλα σε αυτήν της ευρωπαϊκής ένωσης (που αυτό όντως σημαίνει κάτι) ή κάτι παρόμοιο. Θέλω να πω ότι το συγκεκριμένο κομμάτι του σκηνικού μοιάζει σκηνοθετημένο.
Γενικά, απ' όσο θυμάμαι, η vodafone έχει προκαλέσει και παλιότερα με τις διαφημίσεις της. Επίσης αν έχετε προσέξει, είναι η μοναδική εταιρία που χρησιμοποιεί greeklish στις διαφημίσεις της! Θεωρώ ότι η vogafone είναι ένα ακόμα βρωμερό κομμάτι του συστήματος.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης