ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Τώρα θα κλάψουν με μαύρο δάκρυ...

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

gman

gman
designer
designer

Τώρα θα κλάψουν με μαύρο δάκρυ... Asidra10
Σε καταναγκαστικά έργα όσοι δεν έκλαψαν σωστά τον ηγέτη τους;
Διαβάστε τι υποστηρίζει εφημερίδα της Ν. Κορέας.


Η Βόρεια Κορέα επέβαλε πολύμηνες καταδίκες σε στρατόπεδα εργασίας για όσους δεν θρήνησαν σωστά μετά το θάνατο του ηγέτη της χώρας Κιμ Γιονγκ Ιλ. Αυτό υποστηρίζει μία νοτιοκορεάτικη εφημερίδα στην ιστοσελίδα της.

Όσοι καταδικάστηκαν σε έξι μήνες καταναγκαστικά έργα κατηγορήθηκαν ότι δεν πήραν μέρος στις οργανωμένες τελετές πένθους ή ότι δεν κατάφεραν να κλάψουν ή να δείξουν ειλικρινή θλίψη στις τελετές, όπως αναφέρει η νοτιοκορεάτικη εφημερίδα Daily NK, η οποία επικαλείται ανώνυμη πηγή.

Άλλοι Βορειοκορεάτες εστάλησαν σε στρατόπεδα επανεκπαίδευσης ή εκδιώχθηκαν σε αγροτικές περιοχές μαζί με τις οικογένειές τους επειδή επέκριναν την κληρονομική διαδοχή στην ηγεσία της χώρας για τρίτη γενιά.

Σύμφωνα με τα κρατικά μέσα ενημέρωσης, ο Κιμ Γιονγκ-Ιλ, ο οποίος ήταν ηγέτης της Βόρειας Κορέας για 17 χρόνια, πέθανε στις 17 Δεκεμβρίου σε ηλικία 69 ετών από καρδιακή προσβολή. Ο γιος του, Κιμ Γιονγκ-Ουν, ο οποίος είναι 28 ή 29 ετών, προωθήθηκε επικεφαλής της χώρας μετά το θάνατό του. Ο τελευταίος είχε διαδεχθεί επίσης τον πατέρα του, τον Κιμ Ιλ-Σουνγκ μετά το θάνατό του το 1994.

Τα κρατικά μέσα ενημέρωσης της χώρας έδειξαν εικόνες από εκατοντάδες χιλιάδες Βορειοκορεάτες να έχουν βγει στους δρόμους κλαίγοντας με λυγμούς για να παρακολουθήσουν την πομπή της σορού του Κιμ Γιονγκ-Ιλ.

Στο τέλος της επίσημης περιόδου πένθους οι τοπικές κυβερνητικές επιτροπές, οι βιομηχανίες και άλλες εταιρείες διοργάνωσαν συνελεύσεις όπου ασκήθηκε κριτική και στη συνέχεια επιβλήθηκαν οι ποινές, σύμφωνα με την Daily NK, στην οποία εργάζονται Βορειοκορεάτες που έχουν φύγει από τη χώρα τους και επικριτές του καθεστώτος της Πιονγκγιάνγκ.

Σύμφωνα με την πηγή της εφημερίδας οι συνεδριάσεις αυτές "προκάλεσαν μία άγρια ατμόσφαιρα φόβου, ενώ ανάγκασαν τους ανθρώπους να κατηγορήσουν 'αυτόν τον νεαρό αριβίστα' ότι βάζει στο στόχαστρό του το λαό τώρα που ανέλαβε την εξουσία".

Παράλληλα η Βόρεια Κορέα προσπαθεί να καλλιεργήσει τη λατρεία στο πρόσωπο του Κιμ Γιονγκ-Ουν αυξάνοντας την προπαγάνδα υπέρ του, όπως αναφέρει η ίδια πηγή.


sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

είναι απίστευτο! και το βίντεο στο τέλος είναι σοκαριστικό.

gman

gman
designer
designer

Η κατάσταση εκεί πέρα γενικά είναι τραγική. Ο κόσμος "υπάρχει" για να υπηρετεί τους κυβερνώντες και τα δικαιώματά τους είναι ανύπαρκτα. Βλέπουν, κάνουν, γνωρίζουν μόνο ότι οι αφέντες τους τους επιτρέπουν. Δεν ξέρω ποιός φταίει για όλα αυτά. Μάλλον ο κουμουνισμός... Τα ακραία καθεστώτα είναι φασιστικά!

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

συμφωνώ απόλυτα!

ham

ham
moderator
moderator

gman έγραψε:Η κατάσταση εκεί πέρα γενικά είναι τραγική.

Εκεί πέρα είναι μια τραγική κατάσταση που προκαλείται από ένα ξεπεσμένο (πρώην κομουνιστικό) ακραίο καθεστώς που μετατράπηκε σε φασιστικό. Είναι απορίας άξιο πώς κάποιοι από κάποιο ελληνικό κόμμα έστειλαν και επίσημα συλλυπητήρια για τον θάνατο του κυβερνώντα. Δυστυχώς αυτά τα έκτρωπα αμαυρώνουν έναν βαρύ και ιστορικό όρο όπως είναι ο κομουνισμός. Και φυσικά το σημερινό καθεστώς της Β.Κορέας δεν έχει καμία σχέση με αυτό παρά μόνο με το όνομα.(Και εγώ άμα δηλώσω ότι είμαι αστροναύτης δε σημαίνει ότι είμαι κιόλας,νομίζω έχουμε ξανακάνει συζήτηση για αυτό το θέμα) Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι στις τελευταίες αναθεωρήσεις του συντάγματος της Β.Κορέας αφαιρέθηκαν όλοι οι όροι που κάνουν αναφορά στη λέξη "κομουνισμός"!

gman έγραψε: Ο κόσμος "υπάρχει" για να υπηρετεί τους κυβερνώντες και τα δικαιώματά τους είναι ανύπαρκτα. Βλέπουν, κάνουν, γνωρίζουν μόνο ότι οι αφέντες τους τους επιτρέπουν. Δεν ξέρω ποιός φταίει για όλα αυτά. Μάλλον ο κουμουνισμός... Τα ακραία καθεστώτα είναι φασιστικά!

Δεν πέφτουμε και από τα σύννεφα που διαπιστώνουμε ότι εκεί ο κόσμος "υπάρχει" για να υπηρετεί τους κυβερνώντες και τα δικαιώματά τους είναι ανύπαρκτα, και βλέπουν, κάνουν, γνωρίζουν μόνο ότι οι αφέντες τους τους επιτρέπουν. Αυτό είναι κάτι που ισχύει κατ'αναλόγία και στον δυτικό καπιταλιστικό κόσμο και το βιώνουμε κάθε μέρα. Κατά παρόμοιο τρόπο και εδώ ο κόσμος υπάρχει για να υπηρετεί μια μειοψηφία που έχει ήδη πολλά και θέλει να αποκτήσει ακόμα περισσότερα. Όσο για το τι βλέπουμε και τι κάνουμε, να θυμήσω την κατευθυνόμενη ενημέρωση από τα περισσότερα ΜΜΕ από κάτι Μπόμπολες και δεν ξέρω γω τι άλλους. Τα δικαιώματα βλέπουμε ότι άμεσα ή έμμεσα μέρα με τη μέρα συρρικνώνονται όλο και περισσότερο. Η διαφορά είναι ότι το σύστημα εδώ δίνει μια ψευδαίσθηση ελευθερίας αφού επιτρέπει κάποιες φαινομενικές ελευθερίες μέχρι εκεί που δεν το βλάπτουν. Κατά καιρούς στο παρελθόν όμως που το είχε ανάγκη, το σύστημά ήταν ακραίο και είχε βάψει τα χέρια του με αίμα προκειμένου να εξυπηρετηθούν τα συμφέρονταν των ολίγων εναντιων των πολλών. Τα λέω όλα αυτά για να καταλήξω ότι στη Β.Κορέα δεν φταίει ο κομουνισμός σαν θεωρία για τον ξεπεσμό. Οποιοδήποτε σύστημα ξεπέφτει σε ακραίο και φασιστικό όταν για κάποιους λόγους αυτό μετατρέπεται σε ολιγαρχικό. Είτε είναι το φιλελευθερο που ξεκίνησε μετά τη γαλλική επανάσταση ως απελευθέρωση από τη μοναρχία, και μετατράπηκε στον καπιταλισμό του 20ου αιώνα αλλά ακόμα και σε ναζισμό, είτε είναι το (τότε) κομουνιστικό της β.Κορέας(και όχι μόνο) μου μετατράπηκε σε φασιστικό. . .

https://polygono.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης