ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η μεγάλη απάτη του Λάκη Γαβαλά και η σύλληψή του για χρέη

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

ham

ham
moderator
moderator

Ενα καλό μάθημα για όλες τις κυρίες που αγοράζουν πανάκριβα ρούχα. Ο Λάκης Γαβαλάς έπαιρνε ρούχα απο βιοτεχνία στο Περιστέρι και τα πουλούσε στο Κολωνάκι 1000% επάνω χωρίς μάλιστα να πληρώνει την βιοτεχνία που τα έραβε! Χαρακτηριστικά παραδείγματα μπουφάν που τα αγόραζε 80€ και τα πουλούσε 800€ και μπλούζες που τις αγόραζε 8€ και τις πουλούσε 120€ !

Ο βασικός κατασκευαστής ρούχων της σειράς LAK χειμώνας –καλοκαίρι 2011 μίλησε...
για το άδοξο τέλος της συνεργασίας του με τον Λάκη Γαβαλά και το φέσι που του άφησε ο τελευταίος με αποτέλεσμα να τον οδηγήσει μαζί με δεκάδες ακόμα προμηθευτές στην οικονομική καταστροφή.

Κατεβαίνοντας τα σκαλιά μιας μικρής βιοτεχνίας ρούχων στο Περιστέρι, αδυνατείς να πιστέψεις ότι μέσα σε αυτά τα περίπου 100 τ.μ κατασκευάζονται κολεξιόν επώνυμων φιρμών που κοσμούν τις πανάκριβες βιτρίνες γνωστών καταστημάτων της πρωτεύουσας. Φθηνά εργατικά χέρια που παράγουν μοδάτα προϊόντα ένδυσης, τα οποία εν συνεχεία χρυσοπληρώνει ο καταναλωτής για να τα αποκτήσει.

Ο ιδιοκτήτης της εταιρίας, ένας... Σύρος επιχειρηματίας που ήρθε στην Ελλάδα το 1985 μαζί με την οικογένεια του αναζητώντας ένα καλύτερο αύριο, κάθεται στο γραφείο του με μια έκφραση απόγνωσης ζωγραφισμένη στο πρόσωπο του.

Ο κ. Αμπτελγάνι Αλμάνλα ή Κώστας όπως είναι γνωστός στην αγορά υπήρξε για μια χρονιά ο βασικός κατασκευαστής ρούχων της σειράς LAK, ιδιοκτησίας Λάκη Γαβαλά ωσότου ο τελευταίος κηρύξει πτώχευση στην εταιρία του και οδηγήσει δεκάδες προμηθευτές και πελάτες του σε οικονομικό αδιέξοδο. Δίπλα του στέκονται οι 10 από τους 80 εργαζόμενους που έχουν πλέον απομείνει στην επιχείρηση του. Το σουρεαλιστικό σκηνικό με τα πανάκριβα προϊόντα της LAK δίπλα στις φθηνές κοπτοραπτικές μηχανές και τους αλλοδαπούς υπαλλήλους απομυθοποιεί- τουλάχιστον- την εικόνα ενός άλλοτε «γίγαντα» στο χώρο της ένδυσης, όπως πλασαρίστηκε στην αγορά η επιχείρηση του κ. Λάκη Γαβαλά.

«Ήμασταν οι κατασκευαστές της σειράς LAK για τον χειμώνα και το καλοκαίρι του 2011» αναφέρει ο κ. Αλμάνλα ξεκινώντας να ξετυλίγει το κουβάρι της περιπετειώδους συνεργασίας του με τον κ. Γαβαλά. Μια συνεργασία που τον οδήγησε, όπως υποστηρίζει, στα δίχτυα των τοκογλύφων.

«Τα ρούχα που παρουσίασε ο κ. Γαβαλάς στην επίδειξη μόδας στην Πέτρου Ράλλη ήταν όλα δικά μας. Του δώσαμε εμπόρευμα αξίας 150.000 ευρώ όμως μέχρι και σήμερα δεν έχουμε πάρει ούτε ένα ευρώ. Αναγκάστηκα λοιπόν για να ανταπεξέλθω στις υποχρεώσεις μου να ξενοικιάσω αρχικά έναν χώρο 850 τ.μ που διατηρούσα τα τελευταία 10 χρόνια, να απολύσω 70 υπαλλήλους και μετά να στραφώ αναγκαστικά σε τοκογλύφους προκειμένου να δανειστώ 22.000 με 5% τόκο προκειμένου να πληρώσω το ΦΠΑ για τα ρούχα του κ. Γαβαλά!»


Του έφτιαχνα μπουφάν με 80 ευρώ, το πουλούσε 800
Ο Σύρος επιχειρηματίας ξεκίνησε να συνεργάζεται με την LAK τον περασμένο Οκτώβρη. Όπως εξιστορεί ο ίδιος, συνεργάτες του κ. Γαβαλά τον πλησίασαν και του ζήτησαν να δουλέψουν μαζί του, καθώς είχαν μάθει μέσω άλλων συνεργατών ότι έχει αναλάβει την δημιουργία προϊόντων για πολλές άλλες επώνυμες φίρμες και μάλιστα με ιδιαίτερη επιτυχία.

«Με ρώτησαν: Μπορούμε να βγάλουμε μέσα σε δυο μήνες 20.000 κομμάτια; Μπορούμε τους απάντησα εγώ. Μιλάμε για εμπόρευμα 150.000 ευρώ. Μπλούζες, παντελόνια, μπουφάν, σακάκι, ταγέρ, ότι θέλεις. Του έφτιαχνα για παράδειγμα μπλούζες με 8 ευρώ και αυτός τις πουλούσε 118 ευρώ τη μία! Μπουφάν με 80 ευρώ, αυτός το πούλαγε 800 ευρώ. Αυτά τα είδα με τα μάτια μου. Ξεκινήσαμε λοιπόν να βγάζουμε όλη την παραγωγή και ο κ. Γαβαλάς με αυτά τα ρούχα όπως σας είπα έκανε την επίδειξη μόδας του στην Πέτρου Ράλλη. Τα πούλησε όλα αλλά εμείς δεν πήραμε ούτε φράγκο. Όλες οι επιταγές που μας έδωσε σφραγίστηκαν από τις τράπεζες. Όλοι μου λένε να ξεχάσω τα λεφτά. Όμως αυτά τα λεφτά που μου λένε να ξεχάσω δεν είναι δικά μου. Είναι για να πληρώσω τους υπαλλήλους που δούλευαν σαν σκύλοι για να πάρει τα ρούχα έγκαιρα τα ρούχα ο κ Γαβαλάς. Έχω ένα σπίτι στο Περιστέρι κοντεύω να το χάσω. Εμείς εδώ αν δεν πληρώνουμε το ΙΚΑ, την άλλη μέρα μας κλείνουν το μαγαζί».

Ο κ. Αλμάνλα, όπως λέει, ως ύστατη λύση αναγκάστηκε να στήσει καρτέρι έξω από το σπίτι του κ. Γαβαλά προκειμένου να του μιλήσει πρόσωπο με πρόσωπο και να ζητήσει τα χρήματα του.

«Έμαθα από τρεις επώνυμους που ράβω την διεύθυνση του σπιτιού του κ. Γαβαλά. Την πρώτη μέρα τον περίμενα για 11 ώρες. Δεν φάνηκε. Την δεύτερη έπειτα από πέντε ώρες αναμονή, είδα να βγαίνει ένα Smart μέσα στο οποίο επέβαιναν δυο άνδρες της ασφάλειας του και από πίσω ακολουθούσε η Rolls Roy’s στην οποία βρισκόταν μέσα ο κ. Γαβαλάς. Αναγκάστηκα να τους ακολουθήσω. Κατευθύνονταν προς την εταιρία στην Κάντζα. Πρόλαβα και έφτασα πρώτος. Προσπάθησα να τον πλησιάσω, αλλά με εμπόδισαν οι άνθρωποι του λέγοντας μου ότι ο κ. Γαβαλάς είναι σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση και πως δεν επιθυμεί να μιλήσει σε κανέναν. Μετά μαθαίνω από συνεργάτες του ότι ενώ βρίσκεται σε οικτρή οικονομική κατάσταση, αγόρασε ένα ποδήλατο γυμναστικής 35.000 ευρώ για το σπίτι του! Τρελάθηκα. Πήγα πάλι στον οικονομικό διευθυντή της εταιρίας. Του ζήτησα να με πληρώσουν, μου είπαν πάλι ότι δεν υπάρχουν χρήματα. Τους είπα να μου δώσουν την Rolls Roy’s, να την πουλήσω και να ξεχρεώσω. Μου απάντησαν ότι είναι νοικιασμένη. Και το σπίτι στο Κολωνάκι, τους ρωτάω; Και αυτό στο νοίκι. Με 12.000 ευρώ μίσθωμα το μήνα. Ωραία, τους απαντάω και τους προτείνω: Να έρθει ο κ. Γαβαλάς να μείνει μαζί μου στο Περιστέρι να μου δίνει 500 ευρώ ενοίκιο και τα υπόλοιπα 11.500 να μου τα δίνει για να εξοφλήσουμε το χρέος. Είμαι σε απόγνωση δεν ξέρω τι να κάνω»



Έχει επεξεργασθεί από τον/την ham στις 3/12/2011, 03:59, 1 φορά

https://polygono.forumgreek.com

gman

gman
designer
designer

Θα ήθελα να δω τα μούτρα αυτών που έδωσαν 800€ για ένα μπουφάν και 120€ για μια μπλούζα τάχα μάρκα και πουλούσαν μούρη όταν έμαθαν ότι τα μαντάτα. Αυτοί και η νοοτροπία τους φταίνε, όμως οι αδύναμοι την πληρώνουν.
Τόσοι άνθρωποι έμειναν άνεργοι και βιοτεχνίες έκλεισαν αλλά ο Λαλάκης και οι όμοιοί του στ' αρχίδια τους (που λέει ο λόγος). Ξεφωνημένες μοδίστρες του κώλου.
Βγαίνουν και στην τηλεόραση και παριστάνουν ότι είναι ΚΑΠΟΙΕΣ. Και κάποιος τους διαφημίζει. Και κάποιος τους βλέπει. Και κάποιος τους ακούει. Και κάποιος ασχολείται μαζί τους. Και κάποιος τους κοροϊδεύει. Και κάποιος τους πληρώνει. Και ποιός κοροϊδεύει ποιόν στο τέλος;
Μια αμερικάνικη παροιμία λέει πως "κάθε διαφήμιση είναι καλή διαφήμιση".

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

gman έγραψε:Θα ήθελα να δω τα μούτρα αυτών που έδωσαν 800€ για ένα μπουφάν και 120€ για μια μπλούζα τάχα μάρκα και πουλούσαν μούρη όταν έμαθαν ότι τα μαντάτα. Αυτοί και η νοοτροπία τους φταίνε, όμως οι αδύναμοι την πληρώνουν.
Τόσοι άνθρωποι έμειναν άνεργοι και βιοτεχνίες έκλεισαν αλλά ο Λαλάκης και οι όμοιοί του στ' αρχίδια τους (που λέει ο λόγος). Ξεφωνημένες μοδίστρες του κώλου.
Βγαίνουν και στην τηλεόραση και παριστάνουν ότι είναι ΚΑΠΟΙΕΣ. Και κάποιος τους διαφημίζει. Και κάποιος τους βλέπει. Και κάποιος τους ακούει. Και κάποιος ασχολείται μαζί τους. Και κάποιος τους κοροϊδεύει. Και κάποιος τους πληρώνει. Και ποιός κοροϊδεύει ποιόν στο τέλος;
Μια αμερικάνικη παροιμία λέει πως "κάθε διαφήμιση είναι καλή διαφήμιση".


τα μούτρα τους πολύ απλά θα παραμείνουν τα ίδια.
ή δεν θα το άκουσαν, γιατί δεν νομίζω πως όταν κάποιος δίνει 120€ για μια μπλούζα,
ενδιαφέρεται και τόσο για το τι συμβαίνει γύρω του.
ή θα το άκουσαν και δεν θα έδωσαν καμιά σημασία, γιατί παραμένει να ναι "μαρκα" -έτσι κ' αλλιώς όλα με το όνομα έχουν να κάνουν στο τέλος-.
ή θα το άκουσαν και τώρα θα τον υποστηρίζουν όσο δεν πάει και θα βγάλουν του κόσμου τις ιστορίες -και καλά παραπληροφόρηση, μη αληθής είδηση, όντως δεν έχει λεφτά, ο καημένος είναι σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση και άλλες τέτοιες μπούρδες- γιατί θα ναι ανίκανοι να αντιληφθουν τι συμβαίνει. ή απλά δεν θέλουν να αντιληφθούν τι περνάει ο υπόλοιπος κόσμος.
στην τελική δλδ. χέστηκαν!
κάτι τέτοιοι σαν την κοκόνα που αναφέρεται πιο πάνω, θέλουν πραγματικά ξύλο. αν και είμαι κατά της βίας, μετα χαράς θα έκαιγα το σπίτι του -αφού πρώτα θα λήστευα ότι υπάρχει εκεί μέσα-!



υστερόγραφο: την διευθυνσή του κανείς?

ham

ham
moderator
moderator

Είχα περάσει πριν λίγο καιρό απ' έξω από το μαγαζί του στο Κολωνάκι. Κυριολεκτικά από μακριά το μαγαζί φαινόταν σαν να ήταν κανένα κινέζικο!!! Όταν έφτασα κοντά και πέρασα απ' έξω, προς μεγάλη μου έπληκη διαπίστωσα ότι ήταν το δικό του!

https://polygono.forumgreek.com

ham

ham
moderator
moderator

Ότι λέγαμε για απάτη, τελικά τον συλλάβανε έστω και για άλλο λόγο!
Συνελήφθη ο Λάκης Γαβαλάς για χρέη προς το Δημόσιο!

Ο γνωστός εισαγωγέας ρούχων και εκ των πρωταγωνιστών τηλεοπτικού reality Λάκης Γαβαλάς συνελήφθη τα ξημερώματα στο Κολωνάκι από το ΣΔΟΕ και την ΕΛ. ΑΣ. για χρέη προς το Ελληνικό Δημόσιο ύψους περίπου 1.480.000 ευρώ.

Η εντολή της σύλληψης, που έγινε κατά την επιστροφή του Λάκη Γαβαλά από νυχτερινή έξοδο είχε δοθεί από τον οικονομικό εισαγγελέα κ. Γρηγόρη Πεπόνη και τον προϊστάμενο του ΣΔΟΕ, πρώην εισαγγελέα, κ. Ιωάννη Διώτη.

Μάλιστα οι άνδρες του ΣΔΟΕ και της ΕΛ.ΑΣ., σύμφωνα με την εφημερίδα "Το Βήμα" είχαν εντοπίσει τον επιχειρηματία νωρίτερα, παραμείναν στο νυχτερινό κέντρο το βράδυ παρακολουθώντας τον και περίμεναν να τον συλλάβουν μετά τη... διασκέδαση.

Αυτή η επιχείρηση είναι η δεύτερη για χρέη προς το Δημόσιο που δεν οργανώθηκε από την Οικονομική Αστυνομία, αλλά από το Τμήμα Δίωξης Ναρκωτικών και Όπλων του ΣΔΟΕ σε συνεργασία με την Υποδιεύθυνση Δίωξης του Οργανωμένου Εγκλήματος της ΕΛΑΣ.

Είχε προηγηθεί προ δέκα ημερών η σύλληψη από τις ίδιες υπηρεσίες του μεγαλομετόχου του Alter Κώστα Γιαννίκου. Τις επόμενες ημέρες επίκεινται και άλλες συλλήψεις, καθώς στη σχετική λίστα που έχει στα χέρια της η Υποδιεύθυνση για το οργανωμένο έγκλημα αναφέρονται άλλοι 10 γνωστοί επιχειρηματίες.

https://polygono.forumgreek.com

gman

gman
designer
designer

άμα τον βάλουνε στις αντρικές φυλακές σιγά μη βγει ποτέ. θα τον παρακαλάνε να βγει κι αυτός δε θα θέλει...

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

gman έγραψε:άμα τον βάλουνε στις αντρικές φυλακές σιγά μη βγει ποτέ. θα τον παρακαλάνε να βγει κι αυτός δε θα θέλει...

Razz Razz Razz

ham

ham
moderator
moderator

Ελεύθερος με περιοριστικούς όρους ο Λάκης Γαβαλάς

Ελεύθερος με περιοριστικούς όρους αφέθηκε το απόγευμα του Σαββάτου ο επιχειρηματίας Λάκης Γαβαλάς, μετά την απολογία του στον 10ο τακτικό ανακριτή για την υπόθεση χρέους προς το Δημόσιο ύψους 1,5 εκατ. ευρώ.

Νωρίτερα, ο εισαγγελέας του είχε ασκήσει δίωξη σε βαθμό κακουργήματος για μη καταβολή ΦΠΑ. Κατά πληροφορίες ο ίδιος υποστήριξε ότι έχει ζητήσει την υπαγωγή της εταιρείας του στο άρθρο 99 του Πτωχευτικού Κώδικα.

Η σύλληψη του επιχειρηματία έγινε τα ξημερώματα του Σαββάτου. Είναι η δεύτερη επιχείρηση για χρέη προς το Δημόσιο που δεν οργανώθηκε από την Οικονομική Αστυνομία, αλλά από το Τμήμα Δίωξης Ναρκωτικών και Όπλων του ΣΔΟΕ σε συνεργασία με την Υποδιεύθυνση Δίωξης του Οργανωμένου Εγκληματος της ΕΛΑΣ.

https://polygono.forumgreek.com

ham

ham
moderator
moderator

Έναν πιο απλό τρόπο ζωής επιλέγει πλέον ο γνωστός σχεδιαστής Λάκης Γαβαλάς, αφήνοντας πίσω τη χλιδή που τον διέκρινε.

Εντελώς αλλαγμένος δηλώνει ο πάλαι ποτέ μπον βιβέρ, Λάκης Γαβαλάς, που μέχρι πρότινος μοίραζε το χρόνο του ανάμεσα στην πλατεία Κολωνακίου και τα μυκονιάτικα σοκάκια.

"Έχω απαρνηθεί τα πάντα. Ζω σε ένα σπίτι εξήντα τετραγωνικών. Για το μόνο που εκλιπαρώ είναι μου δώσουν ένα περιθώριο να επανορθώσω", δήλωσε ο ίδιος.

Στην εκπομπή "Πρωινό ΑΝΤ1" μάλιστα έδωσε απάντηση σε όσους εξακολουθούν να τον κατηγορούν για... τρυφηλή ζωή: "Όσοι νομίζουν ότι βγαίνω συνέχεια και διασκεδάζω, κάνουν λάθος", είπε ο διάσημος μόδιστρος.

"Η δουλειά μου είναι να πουλάω lifestyle. Προσπαθώ να δώσω αισιοδοξία στην Ελλάδα. Όταν έρχονται επενδυτές και άνθρωποι με τους οποίους συνεργάζομαι από το εξωτερικό, πρέπει να δείξω μια Ελλάδα αισιόδοξη και όχι μίζερη", συμπλήρωσε.

Όλα για την Ελλάδα!

https://polygono.forumgreek.com

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

ham έγραψε:
"Έχω απαρνηθεί τα πάντα. Ζω σε ένα σπίτι εξήντα τετραγωνικών. Για το μόνο που εκλιπαρώ είναι μου δώσουν ένα περιθώριο να επανορθώσω", δήλωσε ο ίδιος.

να δείς πόσοι άλλοι άνθρωποι έχουν απαρνηθεί τα πάντα εδώ και καιρό και πόσοι άλλοι εκληπαρούν για αυτό το "περιθώριο" που αυτός τόσο απλά ξεστομεί.


ham έγραψε:
Όλα για την Ελλάδα!

θα ξεράσω...

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης