ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μεταναστευτικό

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Μεταναστευτικό Empty Μεταναστευτικό 17/10/2011, 03:36

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Ας ανοίξουμε ένα θέμα που απασχολεί την Ελληνική κοινωνία. Ποια είναι η γνώμη σας για τους μετανάστες, νόμιμους αλλά και μη, πρέπει να μείνουν να φύγουν να επαναπατριστούν να πάνε σε άλλα κράτη της Ε.Ε να μπουν σε στρατόπεδα συγκέντρωσης ή τι άλλη ιδέα υπάρχει;

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Για μένα το πρόβλημα είναι όντως μεγάλο, πιστεύω πως ένα μεγάλο ποσοστό πρέπει να φύγει γιατί όσο μένει μόνο κακό μπορεί να κάνει τόσο στην ελληνική κοινωνία με αύξηση της εγκληματικότητας όσο και στους ίδιους που ζουν κάτω από απάνθρωπες συνθήκες, γι αυτό πιστεύω πως πρέπει να υπάρξει μία συνεννόηση από τους ηγέτες των κρατών μελών της Ε.Ε ώστε να παίρνει κάθε κράτος ένα ποσοστό, εφόσον είναι αδύνατο να επαναπατριστούν που είναι και αυτό μία επιλογή αλλά δύσκολη. Πρέπει επίσης να βρεθεί τρόπος καταπολέμησης της λαθρομετανάστευσης ώστε να μειωθεί δραστικά ο αριθμός των νεοεισερχώντων λαθρομεταναστών.

gman

gman
designer
designer

Σε λίγα χρόνια που θα αναγκαζόμαστε κι εμείς να μεταναστεύσουμε για να ζήσουμε (όπως οι πρόγονοί μας), να δω τι θα λέμε. Εύχομαι να μη συναντήσουμε μπροστά μας μια χώρα σαν την Ελλάδα, όπου θα μας αντιμετωπίζουν ως πρόβλημα της κοινωνίας τους. Πιστεύω ότι τον πλανήτη αυτό τον μοιραζόμαστε με όλους και είναι δικαίωμα του καθενός να μπορεί να ζήσει στο μέρος που θέλει. Είτε μεταναστεύουμε από ανάγκη, είτε από επιλογή, κανείς δεν θα έπρεπε να συναντά εμπόδια και ρατσισμό. Ωστόσο η μετανάστευση για κάποιους είναι μονόδρομος για επιβίωση.
Πέρα απ' αυτό, δε μπορείς να τα βάλεις όλα σε ένα τσουβάλι. Δηλαδή τι; Πας μη Έλλην, βάρβαρος; Κάποιοι μετανάστες όχι απλά δεν είναι πρόβλημα, αλλά βοηθούν κιόλας σε σημαντικές λειτουργίες της κοινωνίας. Για παράδειγμα, είδα πρόσφατα στην Αθήνα ένα σωρό αλλοδαπούς να πηγαίνουν με καρότσια του super-market στους κάδους σκουπιδιών και να τα γεμίζουν για να τα πάνε στην ανακύκλωση και να αμοιφθούν. Αφ'ενός βγάζουν χρήματα αξιοπρεπώς, αφ'ετέρου συμβάλλουν στην ανακύκλωση. Άσε που αυτή την περίοδο με την απεργία των σκουπιδιάρηδων έχει πλυμμηρήσει η Αθήνα από σκουπίδια και αυτοί προσφέρουν μια ανάσα, μαζεύοντας κάποια απ' αυτά που εμείς θεωρούμε σκουπίδια. Ποιός από εμάς θα το έκανε αυτό;
Το αν είσαι ευρηματικός ή αξιοπρεπής ή εγκληματίας, δεν έχει να κάνει ούτε με το χρώμα σου, ούτε με τον τόπο καταγωγής σου.

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Όχι φίλε μου δεν τα βάζω στο ίδιο τσουβάλι, σίγουρα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις αλλά υπάρχει και μεγάλο μέρος που καλό δεν κάνει στην χώρα και δεν μιλάω μόνο για την εγκληματικότητα αφού εγκληματίες δεν είναι πάντα ξένοι. Εγώ ποτέ δεν ειπά πας μη Ελλην βάρβαρος απλά θεωρώ ότι το πρόβλημα πρέπει να λυθεί άμεσα γιατί δεν πάει άλλο. Και sorry αν γίνομαι κακός!!!

ham

ham
moderator
moderator

Sir_speaker1 έγραψε:Όχι φίλε μου δεν τα βάζω στο ίδιο τσουβάλι, σίγουρα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις αλλά υπάρχει και μεγάλο μέρος που καλό δεν κάνει στην χώρα και δεν μιλάω μόνο για την εγκληματικότητα αφού εγκληματίες δεν είναι πάντα ξένοι. Εγώ ποτέ δεν ειπά πας μη Ελλην βάρβαρος απλά θεωρώ ότι το πρόβλημα πρέπει να λυθεί άμεσα γιατί δεν πάει άλλο. Και sorry αν γίνομαι κακός!!!

Συμφωνώ με τα λεγόμενα του gman παραπάνω. Τώρα με την οικονομική κρίση πολλοί Έλληνες φεύγουν για δουλειά στο εξωτερικό. Που ξέρεις αύριο μεθαύριο μπορεί να χρειστεί να το κάνεις και εσύ. Θα σου άρεσε κύριε Sirspeaker1 εκεί που θα πας να σε αντιμετωπίζουν σαν πρόβλημα;

https://polygono.forumgreek.com

xstyl

xstyl
administrator
administrator

μιλουσα το καλοκαιρι με εναν ταξιτζη και μου ελεγε οσα παιδια εχει παρει στο ταξι του, τα 10 στα 19 θα φυγουν στο εξωτερικο. αφου στη χωρα αυτη που ζουμε δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη....

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

το "πρόβλημα" είναι της κοινωνίας και όχι του μετανάστη! δυστυχώς βέβαια αυτός επομίζεται όλο το βάρος! η κοινωνία μας φταίει που δεν έχει τις υποδομές να δεχτεί τόσους μετανάστες και να τους προσφέρει μια κάποια ποιότητα ζωής, περίθαλψης και εκπαίδευσης. και τέλος φταίνε και οι άλλες χώρες (π.χ. Γερμανία) που δεν δέχονται άλλους μετανάστες πάνω από ένα συγκεκριμένο ποσοστό, ρίχνοντας έμεσα "το μπαλάκι" στην Ελλάδα και στην Ιταλία με απότέλεσμα να μην μπορούν βέβαια να ανταπεξέλθουν στις ανάγκες όλων αυτών των μεταναστών και να χαρακτηρίζονται οι μετανάστες μετά ώς εγκληματίες και κακοποίοι.

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

ham έγραψε:
Sir_speaker1 έγραψε:Όχι φίλε μου δεν τα βάζω στο ίδιο τσουβάλι, σίγουρα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις αλλά υπάρχει και μεγάλο μέρος που καλό δεν κάνει στην χώρα και δεν μιλάω μόνο για την εγκληματικότητα αφού εγκληματίες δεν είναι πάντα ξένοι. Εγώ ποτέ δεν ειπά πας μη Ελλην βάρβαρος απλά θεωρώ ότι το πρόβλημα πρέπει να λυθεί άμεσα γιατί δεν πάει άλλο. Και sorry αν γίνομαι κακός!!!

Συμφωνώ με τα λεγόμενα του gman παραπάνω. Τώρα με την οικονομική κρίση πολλοί Έλληνες φεύγουν για δουλειά στο εξωτερικό. Που ξέρεις αύριο μεθαύριο μπορεί να χρειστεί να το κάνεις και εσύ. Θα σου άρεσε κύριε Sirspeaker1 εκεί που θα πας να σε αντιμετωπίζουν σαν πρόβλημα;

Ναι αν έκανα παράνομες δραστηριότητες όπως κλοπές, φόνους λαθρεμπόριο φυσικά και θα ήμουν πρόβλημα.

ham

ham
moderator
moderator

Sir_speaker1 έγραψε:
ham έγραψε:
Sir_speaker1 έγραψε:Όχι φίλε μου δεν τα βάζω στο ίδιο τσουβάλι, σίγουρα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις αλλά υπάρχει και μεγάλο μέρος που καλό δεν κάνει στην χώρα και δεν μιλάω μόνο για την εγκληματικότητα αφού εγκληματίες δεν είναι πάντα ξένοι. Εγώ ποτέ δεν ειπά πας μη Ελλην βάρβαρος απλά θεωρώ ότι το πρόβλημα πρέπει να λυθεί άμεσα γιατί δεν πάει άλλο. Και sorry αν γίνομαι κακός!!!

Συμφωνώ με τα λεγόμενα του gman παραπάνω. Τώρα με την οικονομική κρίση πολλοί Έλληνες φεύγουν για δουλειά στο εξωτερικό. Που ξέρεις αύριο μεθαύριο μπορεί να χρειστεί να το κάνεις και εσύ. Θα σου άρεσε κύριε Sirspeaker1 εκεί που θα πας να σε αντιμετωπίζουν σαν πρόβλημα;

Ναι αν έκανα παράνομες δραστηριότητες όπως κλοπές, φόνους λαθρεμπόριο φυσικά και θα ήμουν πρόβλημα.

Πρώτων αυτές τις παράνομες δραστηριότητες δεν τις κάνουνε μόνο ξένοι, τις κάνουνε και Έλληνες. Δε μπορείς να το ρίχνεις αποκλειστικά σε αυτούς. Άσε που τις μεγαλύτερες κλοπές που επιρρεάζουν σήμερα τη ζωή σου λόγω κρίσης, τις έχουν κάνει Έλληνες και μάλιστα υπερ άνω υποψίας φορώντας γραβάτα! Δεύτερον, όταν η κοινωνία τους περιθωριοποιεί και τους αφήνει να βρίσκονται στην εξαθλίωση, εξαναγκάζονται σε τέτοιου τύπου ενέργειες προκειμένουν να επιβιώσουν. Αλλά ακόμα και σε μια περίπτωση που γίνεται παράνομη δραστηριότητα, τότε συνήθως υποκινητές είναι Έλληνες από πίσω που εκμεταλλέυονται ότι ο μετανάστης θα έκανε τα πάντα για να επιβιώσει. Να σου φέρω ένα παράδειγμα: Ένα απόγευμα στο Σύνταγμα, είδα 5 μαύρους μετανάστες(λογικά παράνομους) να κάνουν λαθρεμπόριο πουλώντας κάτι αντικείμενα όπως φακούς με λέιζερ και κάτι τέτοια. Πιάσαμε την κουβέντα λίγο και μου είπαν ότι αυτά τους τα έδιναν για να τα πουλάνε από ένα μαγαζί στην ομόνοια, φυσικά ελληνικό, και τα πιο πολλά λεφτά και φυσικά μαύρα πηγαίνανε σε αυτό! Ποιός είναι ο λαθρέμπορας εδώ; Μήπως ο λαθρέμπορας και το πρόβλημα είναι ο Έλληνας ιδιοκτήτης του μαγαζιού; Γιατί αυτός είναι πλήρως καλυμένος από σένα και από όλη την κοινωνία και τα ρίχνουμε όλα στον ξένο; Τον ξένο απλώς τον έβαλε ο Έλληνας ιδιοκτήτης του μαγαζιού να του κάνει τη δουλειά εκμεταλλευόμενος την κατάστασή του. Επειδή πάλι βλακεία είπες και επειδή εσύ άρχισες να βάζεις αρνητικές ψήφους γιατί δε συμφωνείς μαζί μας, θα σε κοκκινίσω.

https://polygono.forumgreek.com

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Ποτέ δεν είπα ότι για όλα φταίνε η μετανάστες, με παραφράζεις συνεχώς. Απλά θέλω να δωθεί λύση στο θέμα και σε αυτό έχουν μερίδιο ευθήνης οι πολιτικοί. Εσυ προτείνεις κάτι ή απλά κατηγορείς κάνοντας Quote τα λεγόμενα μου. Δώσε την πρόταση σου αν θες. Όσο για το λαθρεμπόριο πρέπει να συλληφθούν αυτοί που είναι από πίσω απλά να ξέρεις ότι το κράτος χάνει εκατομμύρια Ευρώ.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Sir_speaker1 στις 18/10/2011, 18:48, 1 φορά

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

Sir_speaker1 έγραψε:Ποτέ δεν είπα ότι για όλα φταίνε η μετανάστες, με παραφράζεις συνεχώς. Απλά θέλω να δωθεί λύση στο θέμα και σε αυτό έχουν μερίδιο ευθήνης οι πολιτικοί. Εσυ προτείνεις κάτι απλά κατηγορείς κάνοντας Quote τα λεγόμενα μου. Δώσε την πρόταση σου αν θες. Όσο για το λαθρεμπόριο πρέπει να συλληφθούν αυτοί που είναι από πίσω απλά να ξέρεις ότι το κράτος χάνει εκατομμύρια Ευρώ.


τα εκατομμύρια του κράτους τα χάνουν εις γνώση τους οι ίδιοι οι πολιτικοί!

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης