ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Κίνημα "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ"

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

ham

ham
moderator
moderator

Με αφορμή τις υψηλές τιμές των διοδίων αναπτύχθηκε το κίνημα του "Δεν πληρώνω". Μέλη αυτού του κινήματος άνοιγαν τα διόδια στις εθνικές οδούς και πέρναγαν οι οδηγοί χωρίς να πληρώσουν. Ποια είναι η γνώμη σας για αυτό το κίνημα; Μακάρι να επεκταθεί και σε άλλους τομείς πέραν των διοδίων!

https://polygono.forumgreek.com

xstyl

xstyl
administrator
administrator

εγω νομιζω οτι απο τα διοδια βγαινει ενα καλο ποσοστο της οικονομιας του κρατους. το να κλισουν τα διοδια (που εγινε, τσαμπα τον βγαλαμε τον δρομο το καλοκαιρι) κατα τη γνωμι μου, χανεται ενα σεβαστο ποσοστο της οικονομιας της ελλαδας.

gman

gman
designer
designer

Αυτά τα κανονίζουν οι διοικούντες. Αν αυτοί βλέπουν ότι χάνουν ένα σημαντικό κομμάτι από τα έσοδά τους, ας κόψουν λίγο από τους μισθούς τους, που βγάζουν μέσα σε ένα μήνα όσα οι γονείς μας σ' ένα χρόνο!

ham

ham
moderator
moderator

xstyl έγραψε:εγω νομιζω οτι απο τα διοδια βγαινει ενα καλο ποσοστο της οικονομιας του κρατους. το να κλισουν τα διοδια (που εγινε, τσαμπα τον βγαλαμε τον δρομο το καλοκαιρι) κατα τη γνωμι μου, χανεται ενα σεβαστο ποσοστο της οικονομιας της ελλαδας.

Καλά xstyl έχεις μείνει τουλάχιστον μια δεκαετία πίσω! Τα διόδια εδώ και τουλάχιστον μια 5ετία δεν ανήκουν πλέον στο κράτος και το κράτος εισπράτει ελάχιστα από αυτά! Ο Σουφλιάς όταν ήταν υπουργός οικονομικών, ξεπούλησε τις εθνικές οδούς, δίνοντάς τες ανά κομμάτια σε ιδιωτικές κατασκευαστικές εταιρίες, και τώρα αυτές είναι που μαζεύουν τα λεφτά, όχι το κράτος! Σε αυτό πάει παρά μόνο ένα πολύ μικρό ποσοστό. Δηλαδή τα διόδια που πληρώνουμε πηγαίνουν στις τσέπες των ιδιωτικών κατασκευαστικών εταιριών και όχι του κράτους! Αλλά και το μικρό ποσοστό που πηγαίνει στο κράτος, δεν διατίθεται για το καλό της οικονομίας και της "ανάπτυξης" του τόπου, αλλά πηγαίνει στο ξεχρέωμα των δανείων από το Δ.Ν.Τ!

https://polygono.forumgreek.com

xstyl

xstyl
administrator
administrator

μου την ειπε..... Shocked Shocked Shocked

ham

ham
moderator
moderator

xstyl έγραψε:μου την ειπε..... Shocked Shocked Shocked

Όχι καλέ αλίμονο, απλώς τυχαίνει να γνωρίζω καλύτερα το θέμα λόγω της συχνής χρήσης μεγάλου μέρους της εθνικής οδού για να πάω στο χωριό μου!

https://polygono.forumgreek.com

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

ham έγραψε:Με αφορμή τις υψηλές τιμές των διοδίων αναπτύχθηκε το κίνημα του "Δεν πληρώνω". Μέλη αυτού του κινήματος άνοιγαν τα διόδια στις εθνικές οδούς και πέρναγαν οι οδηγοί χωρίς να πληρώσουν. Ποια είναι η γνώμη σας για αυτό το κίνημα; Μακάρι να επεκταθεί και σε άλλους τομείς πέραν των διοδίων!


πολλά like!!!!
Razz

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Πρέπει να εφαρμόσεις και εσύ αυτό το "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" αν το πιστευεις όμως!!!

sun

sun
V.I.P Member
V.I.P Member

εννοείτε πως πρέπει μόνο που δυστυχώς εγώ δεν μπορώ!!

ham

ham
moderator
moderator

Την κατάσχεση του προσωπικού οχήματος από μέλος του κινήματος "Δεν Πληρώνω" επιχείρησε η αστυνομία. Οξύτατες αντιδράσεις

Ένταση επικρατεί από τις 10.30 το πρωί της Πέμπτης στα διόδια των Αφιδνών, καθώς δικαστικός επιμελητής παρουσία αστυνομικής δύναμης, επιχείρησε να κατασχέσει το προσωπικό ΙΧ μέλους του κινήματος "Δεν Πληρώνω" που δεν κατέβαλε το τελευταίο διάστημα το αντίτιμο των διοδίων.

Το αποτέλεσμα ήταν να προκληθούν αντιδράσεις από τα υπόλοιπα μέλη του κινήματος, που αποφάσισαν να σηκώσουν τις μπάρες στα διόδια Αφιδνών και στα δύο ρεύματα, προκειμένου η διέλευση να είναι ελεύθερη.

Η γυναίκα στην πραγματικότητα χρωστά διόδια ύψους 530 ευρώ στην εκμεταλλεύτρια των διοδίων εταιρία "Νέα Οδό".

Ωστόσο, άνδρες της ΕΛ.ΑΣ. συνοδεία τριών δικαστικών επιμελητών επισκέφτηκαν το σπίτι γυναίκας στα Κιούρκα, διευκρινίζοντάς της ότι το χρέος 530 ευρώ, είχε πλέον 20πλασιαστεί, με αποτέλεσμα να έχει φτάσει στις 10.600 ευρώ.

Να σημειωθεί ότι οι δικαστικοί επιμελητές έχουν πλέον αποχωρήσει από την προσωπική κατοικία της γυναίκας, ενώ αναμένονται οι σχετικές αποφάσεις.

Αρκετά μέλη του κινήματος "Δεν Πληρώνω" πάντως, εξακολουθούν να παραμένουν έξω από το σπίτι της ίδιας, σαν ένδειξη συμπαράστασης.

https://polygono.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης