ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Σκοπιανός ο Μέγας Αλέξανδρος!

3 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Σ'ένα τηλεπαιχνίδι της Αγγλίας ρωτήθηκε στους παίκτες τι εθνικότητας ήταν ο Μέγας Αλέξανδρος.Οι παίκτες απαντήσαν Ελληνική.
Αποτέλεσμα,χάσαν το παιχνίδι επειδή η εθνικότητα του ήταν <<μακεδονική>>.
Δείτε το βίντεο της ντροπής!
ΘΑΝΑΤΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ.

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Ομήρου Απόγονος έγραψε:
ΘΑΝΑΤΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ.
Θάνατος?????????
ok...εμπρός στα όπλα!!!!αέρααααααααααααααα!!!!!

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Σκοπιανός ο Μέγας Αλέξανδρος! 2wrnipe

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Βασικά δεν ήταν σωστή η απάντησή μου πριν..ειρωνεύτηκα χωρίς καλά-καλά να πω την θέση μου..συμφωνώ σε όσα λες σχετικά με τον Μέγα Αλέξανδρο απλώς δεν συμφωνώ με ακρότητες όπως ''θάνατος''κτλ..και επειδή έχουμε ξαναδιαφωνήσει στο παρελθόν φίλε Γιώργο θα ήθελα να σου ζητήσω συγνώμη αν ένιωσες ότι σου επιτέθηκα ή σε προσέβαλα..δεν έχω κάτι μαζί σου απλώς πολλές φορές μπορώ να παθιαστώ και να γίνω υπερβολικός όταν πιστεύω ότι έχω δίκιο..ισχύει και για τους δυο μας πιστεύω.. Very Happy

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Γιατί συγνώμη? Shocked
Δεν προσβλήθηκα!Εκτός αν μου ζητάς συγνώμη που δεν συμφωνείς μαζί μου.. Laughing Laughing Laughing

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Ζητάω συγνώμη επειδή σε ειρωνεύτητα χωρίς να πω την άποψή μου επί του θέματος..
προθανώς και δεν θα ζήταγα συγνώμη επειδή έχουμε διαφορετικές απόψεις..άλλωστε οι δικές μου απόψεις είναι πιο γαμάτες.. Smile Very Happy Laughing

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Trias έγραψε:άλλωστε οι δικές μου απόψεις είναι πιο γαμάτες.. Smile Very Happy Laughing
affraid bounce

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Τα κατεβάζουν τα βίντεο απο το youtube με την δικαιολογια ότι κλέβουν λεει πνευματικά δικαιώματα...όμως συνέχεια τα ανεβάζουν...ε ρε πόλεμος! Cool

xstyl

xstyl
administrator
administrator

εχεις δικιο, πηγα να δω το βιντεο και δεν μπορουσα.

παντως αν ειναι δυνατον πια με αυτο το κακο. που θα καταληξει αυτο με τα σκοπια???

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

xstyl έγραψε:εχεις δικιο, πηγα να δω το βιντεο και δεν μπορουσα.

παντως αν ειναι δυνατον πια με αυτο το κακο. που θα καταληξει αυτο με τα σκοπια???
Να πάρουμε τα όπλα και να πάμε να πολεμήσουμε.Και μην με πείτε ακραίο..μιά ζωή με πολέμους είμασταν...Οι πρόγονοι μας πολέμησαν,οι ακόμα πιο παλιοί πολέμησαν...εμείς γιατί να μην πολεμήσουμε εάν χρειαστεί?

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Όσο και να χτυπιούνται τα Σκόπια..Σκόπια θα μείνουν...δεν θα καταφέρουν να κερδίσουν κάτι με την πολιτική που ακολουθούν και με την συμπεριφορά τους..οπότε ο πόλεμος μαζί τους δεν θεωρείται ακραίος..απλά όχι απαραίτητος..

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Διαδυκτιακά πάντως γίνεται χοντρός πόλεμος.

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Ενας σωστος Ελληνας εθνικιστης ειχε πει: " Θελω να μπει ο ελληνικος στρατος στην ΔτΜακεδονιας και να καταστρεψει οτι εχει σχεση με τον Αλεξανδρο-μονο τοτε οι νεκροι της Χαιρωνιας θα βρουνε αναπαψη"

"Είμαι κόρη του Θεογένη διοικητή του στρατού που πολέμησε κατά του πατέρα σου στην μάχη της Χαιρώνειας και έπεσε μαχόμενος για την ελευθερία της Ελλάδας" (Πλουταρχος,Παραλληλοι βιοι-Αλεξανδρος)

Επικατάρατος όποιος αφανίζει πολιτισμούς
Επικατάρατος όποιος θανατώνει αθώους
Επικατάρατος όποιος καταστρέφει την ειρήνη
Επικατάρατος όποιος βιαζει άντρες και γυναίκες
Επικατάρατος όποιος δολοφονεί φίλους και συγγενείς#
Επικατάρατος όποιος βεβηλώνει ναούς αλλοθρήσκων
Επικατάρατος όποιος αυτοαποκαλείται Θεός
Επικατάρατος όποιος ενσαρκώνεται από τον Σατανά
Τρισκατάρατος όποιος ονομάζεται Αλέξανδρος
Αφορισμός του δρ. Fraydon Aryan, Ιρανού διανοούμενου, Λονδίνο 1998

# ο Πλουταρχος αναφερει οτι συμφωνα με τους τοτε ιστορικους ο Αλεξανδρος συμμετηχε στην δολοφονια του πατερα του.Δεν πρεπει επισης να ξεχναμε οτι για τις καταστροφες της Θηβας και της Περσεπολης ο μονος λογος ηταν οτι ο Αλεξανδρος ηθελε να κανει το χατηρι σε ετερες.

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Εδω πρεπει να πουμε και τα εξης
1) οι συγχρονες εθνικες ταυτοτητες σχηματιστικαν μετα την δημιουργια εθνικων κρατων
2) μην ξεχναμε οτι στην αρχαιοτητα οι Ελληνες δεχονταν σαν δικους τους μονο τους βασιλεις της Μακεδονιας οχι τον λαο-εξαιρηται ο Δημοσθενης που δεν δεχονταν ουτε τους Βασιλεις

Επισκέπτ


Επισκέπτης

car6 έγραψε:Δεν πρεπει επισης να ξεχναμε οτι για τις καταστροφες της Θηβας και της Περσεπολης ο μονος λογος ηταν οτι ο Αλεξανδρος ηθελε να κανει το χατηρι σε ετερες.

εξήγησέ μου τι εννοείς με αυτό γιατί έχω κάποια ιστορικά κενά και δεν καταλαβαίνω..

Επισκέπτ


Επισκέπτης

[quote="Trias
Ο Αλεξανδρος ειχε διαταξει τις καταστροφες δυο πολεων. Η Πρωτη ηταν πριν την πανελληνια εκστρατια-αυτη της Θηβας. Το αποσπασμα απο τον Πλουαταρχο της Τιμοκλειας ειπωθηκε τοτε ( μαλιστα ο Αλεξανδρος επιδη θαυμασε το θαρρος της χαρισε την ζωη στην οικογεννεια της. Εγινε γιατι μετα την επανασταση των Θηβων. Αλλοι ιστορικοι εικαζουν γιατι του το ζητησε μια ετερα και αλλη για να εκδικηθη τον βιασμο του πατερα του απο Θηβαιους ( ο Φιλιππος πραγματι ειχε κρατηθη ομηρος απο τους Θηβαιους σε νεαρη ηλικεια-εκει εμαθε και την εννοια της στρατιωτικης οργανωσης που ηταν αγνωστη στους Μακεδονες)
Η 2η καταστροφη εγινε μετα το περας της εκστρατιας και ειναι καταγεγραμμενο οτι του το ζητησε ως χαρη μια ετερα στο συμποσιο γιατην νικη του

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

όλα αυτά από που τα αντέγραψες?Μήπως λέω μήπως από την bulgarmak.org ή το jungle-report?

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Ομήρου Απόγονος έγραψε:όλα αυτά από που τα αντέγραψες?Μήπως λέω μήπως από την bulgarmak.org ή το jungle-report?

Τα ιστορικα απο την Αρχαια ελληνικη γραμματεια-Γιου νοου?

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Δώσε μου σελίδα αν σου βρίσκεται βέβαια.Μόνο μην μου κάνεις κανα copy paste απο bulgarmak ή jungle report θα το καταλάβω αμέσως...

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Ομήρου Απόγονος έγραψε:Δώσε μου σελίδα αν σου βρίσκεται βέβαια.Μόνο μην μου κάνεις κανα copy paste απο bulgarmak ή jungle report θα το καταλάβω αμέσως...

Βιβλιο ξερεις τι σημενει.? μπορει να ζουμε στον καιρο του διαδυκτιου αλλα καποια πραγματα ειναι σταθερες αξιες!

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Ακολουθείς πιστά τις οδηγίες του ούρφουρς?

ham

ham
moderator
moderator

Ακούγονται πολλά για το σκοπιανό τελευταία,και πραγματικά είναι το πιο ηλίθιο θέμα που μπορεί να ασχοληθεί κανείς.Κανείς δε μπορεί να στερήσει το δικαίωμα από τους Έλληνες τις Μακεδονίας να λέγονται Μακεδόνες καθώς οι ίδιοι αρχαίοι Μακεδόνες βασιλιάδες είχαν δηλώσει Έλληνες,αλλά ούτε και μπορεί να στερήσει από τους Σκοπιανούς να λέγονται επίσης Μακεδόνες αφού η φυλή τους ζει επί 1500 σχεδόν χρόνια το ελάχιστο εκεί.Έτσι καταλήγουμε ότι κανείς δε μπορεί να οικιοποιηθεί αποκλειστικά για τον εαυτό του το όνομα Μακεδονία.Έτσι υπάρχει Έλληνας Μακεδόνας,σλάβος(ή έστω βόρειος)Μακεδόνας ακόμα και βούλγαρος Μακεδόνας,όχι όμως σκέτος Μακεδόνας. Εφ'όσον αποφεύγουν τις προκλήσεις τύπου σημαία της βεργίνας(πού ήταν σύμβολο των αρχαίων Ελλήνων Μακεδόνων βασιλιάδων) ή τύπωση χαρτονομισμάτων με τον λευκό πύργο και ονομασία αεροδρομίου τους σε Μέγα Αλέξανδρο(που δυστυχώς έγιναν ή πήγαν να γίνουν) τότε δεν μπορεί να τους απαγορεύσει κανείς να λεγονται σλαβομακεδόνες ή βόρειοι μακεδόνες ή οτιδήποτε άλλο μακεδόνες.

Και κάτι προς τον Ομήρου απόγονο,άμα μπορείς κάνε edit στον τίτλο του θέματος και από "Σκοπιανός ο Μεγας Αλέξανδρος" κάν'το κάτι ποιο γενικό οπως π.χ. Σκοπιανο αφου ετσι και αλλιως εχει ξεφυγει προ πολλου η συζητηση απο το συμβαν που ανεφερες στην αρχη! Cool

https://polygono.forumgreek.com

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Δεν μπορεί να το κάνω <<σκοπιανό>>.Είναι λίγες οι λέξεις.Οι admin το έχουν κάνει έτσι...
Οσον αφορά την μακεδονία...Έχουν χάσει τελείως.Με όλα αυτά που έχουν κάνει αποδεικνύεται ποιοι ήταν οι Μακεδόνες.Μακεδόνες είναι ελληνικό φύλο που να σκάσουν.όσονα φορά τον λευκό πύργο στο χαρτονόμισμα τους αυτό που θέλουν να κάνουνε είναι να πάρουν την θεσσαλονίκη.Δηλ. προκαλούν.
Η Μακεδονία είναι ελληνική.

ham

ham
moderator
moderator

Περίπου εδώ και 1500 αναπτύχθηκαν περισσότερο οι σκλαβομακεδόνες με την γραφή που τους έδωσε ο Κύριλλος και ο Μεθόδιος από το Βυζάντιο.Αυτό δε σημαίνει ότι και πριν από αυτό δεν υπήρχαν ίσως και αυτόχθονες μη αμιγώς ελληνικοί πληθυσμοί,αν και δεν ήταν τόσο αναπτυγμένοι ήταν όσο οι Ελληνικοί.Και να δεχτείς ακόμα ότι πριν τον Κύριλλο και τον Μεθόδιο δεν υπήρχαν,πάλι δεν μπορείς να τους αφαιρέσεις το δικαίωμα να λέγονται κάτι Μακεδόνες αφού επί 1500 σχεδόν χρόνια ζουν στην περιοχή αυτή! Σίγουρα βέβαια οι προκλήσεις που κάνουν κατά καιρούς είναι εις βάρος τους,είναι ακραίες και πιστεύων ότι δεν αντιπροσωπεύουν τον μέσο σκοπιανό,αλλά πιστεύω ότι και αυτές έρχονται ως αντίδραση από ελληνικές προκλήσεις,όπως π.χ. οι δικές σου που πέφτεις στην παγίδα,παρασύρεσαι από το συναίσθημα,δεν κοιτάς κάτω από τη μύτη σου και απαντάς με ακραίες προκλήσεις ίδιες με αυτές που καταδικάζεις από την άλλη πλευρά! Π.χ. Εγώ μένω στη Σάμο 6 χρόνια και σπουδάζω,άμα λέμε τώρα,μείνω εδώ άλλα 40 χρόνια για να δουλέψω,δε μου απαγορεύει κανείς το δικαίωμα να νιώθω και Σαμιώτης!

Τέλος,η μόνη χοντρή πρόκληση που πήγανε να κάνουν τελευταία ήταν αυτή με τη μειονότητα και το μόνο που καταφέρανε ήταν να γίνουνε ρεζίλι απο μόνοι τους,αφού έτσι και αλλιώς κανείς δεν τους πήρε στα σοβαρά,αφού ούτε καν βγήκε και κανείς από την υποτιθέμενη καταπισεμένη μειονότητα να μιλήσει! Αντιθέτως η πρόκληση του Άνθιμου που δηλωσε ότι πάμε να πάρουμε τα σκόπια είναι πολύ πιο χοντρή και δεν τιμάει καθόλου τη χώρα μας!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την ham στις 14/10/2008, 08:59, 1 φορά

https://polygono.forumgreek.com

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Βασικά γεωγραφικά το τοποθετείς εσύ.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης