ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Συνταγματικό πραξικόπημα - Έχουμε πραγματική δημοκρατία;

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

ham

ham
moderator
moderator

Έτυχε χτες το βράδυ και παρακολούθησα live στην τηλεόραση την ψηφοφορία στη βουλή για την υπόθεση Παυλίδη και την παραπομπή του στην ποινική δικαιοσύνη. Το αποτέλεσμα αυτής της ψηφοφορίας-παρωδίας όπως αποδείχτηκε,ήταν να επιφέρει ανεπανόρθωτη ζημιά στους δημοκρατικούς θεσμούς,και να βάλει ταφόπλακα στο δημοκρατικό πολίτευμα.
Εάν η παραπομπή Παυλίδη γινοταν δεκτή από τη βουλή τότε η κυβέρνηση έμενε με 150 βουλευτές,έπεφτε αυτομάτως και η χώρα θα οδηγούνταν σε εκλογές. Το αποτέλεσμα ήταν το εξής: 144 κατά της παραπομπής,146 υπέρ και 5 λευκά. Με λίγη απλή μαθηματική λογική, με το αποτέλεσμα αυτό δε βγαίνει απόφαση,καθώς καμία από τις δυο θέσεις δεν έχει την απόλυτη πλειοψηφία των 151 ώστε να υλοποιηθει,συνεπώς πρέπει να παρθεί απόφαση με άλλο τρόπο,πιθανώς με μια 2η ψηφοφορία. Έστω ότι έπρεπε ντε και καλά να βγάλουμε απόφαση από αυτό το αποτέλεσμα,τότε τι λογικότερο,τα υπερ ειναι περισσότερα και τα λευκά,όπως μαθαίνουμε από μωρά,προσμετρώνται υπέρ του νικητή(πράγμα λογικό,λευκο="κάντε ότι αποφασίσετε οι άλλοι") και συνεπώς παραπέμπεται ο κυριος Παυλίδης και έτσι η κυβέρνηση πέφτει και πάμε σε εκλογές. Έλα όμως που το σύνταγμα εχει άλλη άποψη αποφασίζει και διατάζει χωρίς στην πραγματικότητα η απόφαση να έχει δημοκρατική υπόσταση! Το σύνταγμα ορίζει με το έτσι θέλω ότι επειδή το υπέρ έχει λιγότερο από την απόλυτη πλειοψηφία των 151 ο Παυλίδης τη γλιτώνει, τη στιγμή όμως που και το κατά έχει λιγότερο από 151,αλλά αυτό δεν το λαμβάνει υπόψιν!!!!! Και βγαίνει η τραγική και αντιφατική ετοιμηγορία που στην ουσία ακυρώνει το ρόλο της βουλής: "144 κατά,146 υπέρ και έτσι η βουλή αποφασίζει ότι ο Παυλίδης δεν παραπέμπεται"!!!!! Έτσι,συγκαλήπτεται μία σκανδαλώσης υπόθεση και η κυβέρνηση παραμένει πραξιποματικά με το έτσι θέλω,έχοντας χάσει τη δεδηλωμένη τόσο της βουλής όσο και του λαόύ! Ο κανόνας της μονομερούς απόλυτης πλειοψηφίας εχει ψηφιστεί από τα κόμματα της βουλής και πολύ περισσότερο από τα δυο μεγάλα,με σκοπό να τα ξελασπώσει όταν βρεθούν σε μια δύσκολη στιγμή κάτω από το πέπλο του δήθεν δημοκρατικού συντάγματος! Έτσι τα ίδια τα δύο μεγάλα κόμματα της βουλής ψηφίζουν αυθαίρετα ότι κανόνες τα συμφέρουν,τους κόβουν και τους ράβουν στα μέτρα τους,τους πασάρουν δήθεν για δημοκρατικούς,με σκοπό να τους χρησιμοποιούν σε μια δύσκολη στιγμή,για να συγκαλήπτουν σκάνδαλα και για να παραμένουν στην εξουσία πραξικοπηματικά παρά τη θέληση τόσο του λαού αλλά και του συνόλου της βουλής. Και τώρα αναρωτιέμαι είναι αυτό δημοκρατία; Εμένα πάντως μου θυμίζει άλλες εποχές!

https://polygono.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης