ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Περιορισμός στους ανήλικους σε bar

5 απαντήσεις

Νομοσχεδιο βαζει περιορισμους στην εισοδο και στην εργασια ανηλικων σε μπαρ, καθως και στην καταναλωση αλκοολ. Συμφωνειτε με το μετρο;

Περιορισμός στους ανήλικους σε bar I_vote_lcap67%Περιορισμός στους ανήλικους σε bar I_vote_rcap 67% [ 6 ]
Περιορισμός στους ανήλικους σε bar I_vote_lcap11%Περιορισμός στους ανήλικους σε bar I_vote_rcap 11% [ 1 ]
Περιορισμός στους ανήλικους σε bar I_vote_lcap22%Περιορισμός στους ανήλικους σε bar I_vote_rcap 22% [ 2 ]
Σύνολο Ψήφων : 9


Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

ham

ham
moderator
moderator

Νομοσχέδιο βάζει περιορισμούς στην είσοδο και στην εργασία ανηλίκων σε μπαρ, καθώς και στην κατανάλωση αλκοόλ. Συμφωνείτε με το μέτρο;

https://polygono.forumgreek.com

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Ε ναι...αν αρχίζουν από τωρα να πίνουν....τρέχα γύρευε... Smile

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Συμφώνο με το μέτρο, νόμιζω ότι το έχω αναφέρει και σε άλλο μου post (βλ απαγόρευση τσιγάρου σε κλειστούς χώρους), βέβαια θεωρώ πολύ δύσκολη την εφαρμογή του μιας και το μόνο που νοιάζει τα κέντρα διασκέδασης είναι το κερδός. Επιπλέον ελλείψη ελέγχου υπάρχουν και φαινόμενα νοθευμένων ποτών τα λεγόμενα "μπόμπες", που δεν κάνουν ζημιά μόνο σε έναν ανήλικο. Θεωρώ πως αυτό το θέμα είναι εξίσου σοβαρό.

xstyl

xstyl
administrator
administrator

ειναι πολυ σοβαρο να κοψουν τα παιδια το τσιγαρο και το αλκοολ (που καποιοι ισως πινουν πολυ μικροι για να το παιξουν μαγκες στους φιλους τους)

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Κοιτα το μετρο ηδη υπαρχει. Τωρα κατα ποσο ειναι σωστο σηκωνει πολυ συζητηση

ham

ham
moderator
moderator

Για αυτο ειμαστε εδω,για να συζηταμε!

https://polygono.forumgreek.com

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Sir_speaker1 έγραψε:νοθευμένων ποτών τα λεγόμενα "μπόμπες", που δεν κάνουν ζημιά μόνο σε έναν ανήλικο.
Μεθανόλη το <<κακό οινόπνευμα>>.Ακόμα και σε σχετικά μικρές δόσεις μπορεί να επιφέρει θάνατο και πιο συχνά τύφλωση.

gman

gman
designer
designer

Γενικά είμαι κατά των περιορισμών, αλλά οι ανήλικοι είναι μια ξεχωριστή περίπτωση. Ο ανήλικος δεν έχει πλήρη επίγνωση των συνεπειών που επιφέρουν οι πράξεις του, οπότε καλό είναι να υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί.Το θέμα είναι μέχρι ποιά ηλικία θεωρείται κάποιος ανήλικος!

Επισκέπτ


Επισκέπτης

gman έγραψε:Γενικά είμαι κατά των περιορισμών, αλλά οι ανήλικοι είναι μια ξεχωριστή περίπτωση. Ο ανήλικος δεν έχει πλήρη επίγνωση των συνεπειών που επιφέρουν οι πράξεις του, οπότε καλό είναι να υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί.Το θέμα είναι μέχρι ποιά ηλικία θεωρείται κάποιος ανήλικος!

σωστά..συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...(πως και έτσι???)
εγώ πιστεύω ότι πραγματικά ανήλικος θεωρείται κάποιος όταν μάθει να στέκεται στα δικά του πόδια..όταν δει και πως είναι να ζει μόνος και να αναμβάνει να κάνει πράγματα που έβρισκε έτοιμα...δηλαδή μετά το λύκειο..αλλά δεν ξέρω πως θα ακουστείτο ερώτημα που θα κάνω αλλά...Υπάρχουν άτομα που μετά το λύκειο δεν σπουδάζουν ή σπουδάζουν στην ίδια πόλη που ζουσαν και συνεχίζουν γενικά να εξαρτιόνται αποκλειστικά από τους δικούς τους και να έχουν μόνο το διάβασμα για να τους ανησυχεί...ε,αυτό το άτομο σύμφωνα με την λογική που εξήγησα ακόμα και 23 χρονών να παέι είναι ανήλικος?είναι ικανός να ζήσει μόνος του??

gman

gman
designer
designer

Ρε συ, πραγματικά σε παρακαλώ να μη λες ότι συμφωνείς μαζί μου, γιατί θα παρεξηγηθούν αυτά που λέω. Πώς γίνεται εσύ να συμφωνείς μ' εμένα κι εγώ να διαφωνώ μ' αυτό που λες;
Δηλαδή μου λες ότι ένας άνθρωπος ενηλικιώνεται όταν είναι πλέον ικανός να ζήσει μόνος του και να βγάζει λεφτουδάκια; Με συγχωρείς κιόλας, αλλά νομίζω ότι αυτός είναι ο διαχωρισμός ανάμεσα σε αυτοτελή-εξαρτημένο και όχι ανάμεσα σε ανήλικο-ενήλικο.

Επισκέπτ


Επισκέπτης

τι δυσκολεύεσαι πάλι να καταλάβεις??ώρες-ώρες γίνεσαι πολύ σπασαρχί...ς
είπα ότι συμφωνούσα σε ότι έλεγες πριν και πρόσθεσα κάποια άλλα πράγματα που πιστεύω εγώ..σε αυτά τα άλλα υπάρχει διαφωνία,δηλαδή στο πότε θεωρείται κάποιος ανήλικος...πάει να πει ότι διαφωνούμε σε όλα??τρώγεσαι τόσο πολύ να μου την πεις που φαίνεται δεν διαβάζεις προσεκτικά τι γράφω...και δεν μίλησα για λεφτά...μιλάω στο να μάθει κάποιος να αναλαμβάνει ευθύνες και να φροντίζει τον εαυτό του,έστω και με την οικονομική υποστήρηξη των δικών του,χωρίς να χρειάζεται κάποιον να τον νταντεύει...αυτό εννοούσα..έγινα κατανοητός???

gman

gman
designer
designer

Κάνεις λάθος! Εγώ λέω ότι ο περιορισμός πρέπει να υπάρχει στους ανηλίκους, επειδή δεν έχουν επίγνωση των συνεπειών που επιφέρουν οι πράξεις τους. Εσύ όταν λες από τη μια ότι συμφωνείς μαζί μου και από την άλλη ότι ενηλικιώνεσαι όταν καταφέρεις να ζήσεις μόνος σου, ουσιαστικά τι λες; Ότι όποιος δεν ζει μόνος του, ακόμα κι αν έχει φτάσει τα 40 του, θεωρείται ανήλικος και άρα πρέπει να περιορίζεται; Shocked
Αν είναι δυνατόν! Δεν δυσκολεύμοαι εγώ να καταλάβω, αλλά εσύ να δεις. Και δεν προσπαθώ καθόλου να σου την πω. Ούτε καν που σου την λέω! Αλλά μη με προκαλείς κι εσύ ρε παιδάκι μου...

Επισκέπτ


Επισκέπτης

gman έγραψε:Κάνεις λάθος! Εγώ λέω ότι ο περιορισμός πρέπει να υπάρχει στους ανηλίκους, επειδή δεν έχουν επίγνωση των συνεπειών που επιφέρουν οι πράξεις τους. Εσύ όταν λες από τη μια ότι συμφωνείς μαζί μου και από την άλλη ότι ενηλικιώνεσαι όταν καταφέρεις να ζήσεις μόνος σου, ουσιαστικά τι λες; Ότι όποιος δεν ζει μόνος του, ακόμα κι αν έχει φτάσει τα 40 του, θεωρείται ανήλικος και άρα πρέπει να περιορίζεται; Shocked
Αν είναι δυνατόν! Δεν δυσκολεύμοαι εγώ να καταλάβω, αλλά εσύ να δεις. Και δεν προσπαθώ καθόλου να σου την πω. Ούτε καν που σου την λέω! Αλλά μη με προκαλείς κι εσύ ρε παιδάκι μου...

ρε φίλε..δεν κατάλαβες τίποτα...σε αυτά που λες συμφωνώ..απλά δεν πιστεύω ότι κάποιος που θεωρείτε ενήλικος ''ηλικιακά'' μπορεί να έχει επίγνωση όσων κάνει και να πράττει υπεύθυνα...βλέπε για παράδειγμα τους τρελούς που σκοτώνονται και σκοτώνουν με τα αυτοκίνητα,τους μεθήστακες στα σοκάκια κ.α που παρά το ότι έχουν ώριμο μυαλό ηλικιακά και γνωρίζουν τον κόσμο δεν σκέφτονται τις συνέπειες των πράξεων τους...περιορισμός δεν πρέπει να υπάρχει σαφώς σε κάποιον που είναι 40χρονών..απλά λέω ότι πολλές φορές ακόμα και 40 χρονών να είναι κάποιος μπορεί να συμπεριφέρεται σαν έφηβος και να προκαλεί ατυχήματα..το ίδιο συμβαίνει με οποιοδήποτε άτομο δεν έχει την δυνατότητα να αναλάβει ευθύνες..σε αυτό αναφέρθηκα..δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός που θα μπορούσε να μπει για αυτό...καλό είναι από μόνοι μας να είμαστε πιο υπεύθυνοι...

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης