ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ο τζόγος στην Ελλάδα.

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Ένα από τα μεγάλα κοινωνικά φαινόμενα της εποχής είναι τζόγος.Παιχνίδια καζίνο,παιχνίδια του οπαπ έχουν προκαλέσει μεγάλη εξάρτηση και η Ελλάδα βρίσκεται στις πρώτες θέσεις...Σε δισεκατομμύρια ο τζίρος κάθε χρόνο.Ο εθισμός στον τζόγο είναι όμοιος με αυτον των ναρκωτικών και του αλκοολ.Έχουν φτιαχτεί και προγράμματα απεξάρτησης απο τον τζόγο μάλιστα και ένας χρηματοδότης του προγράμματος είναι το καζίνο λουτρακίου.Σε έξαρση βρίσκεται και ο ηλεκτρονικός τζόγος και η Ελλάδα κατέχει την δέκατη θέση.
Πολλούς απο τους οποίους που παίζουν είναι και ανήλικα παιδιά τα οποία καταναλώνουν το χαρτζηλίκι τους στα πρακτορία και συγκεκριμένα στο παιχνίδι <<πάμε στοίχημα>> και στο κίνο το οποίο είναι αφάνταστα εθιστικό παιχνίδι.
Να αναφέρω και το εξής:δεν είμαι κατά του τζόγου.Και εγώ ασχολούμε με τζόγο αλλα δεν είμαι τζογαδόρος.Τζογαδόροι είναι άτομα τα οποία είναι εθισμένα σε αυτό.Ο τζόγος πρέπει να γίνεται με χρήματα τα οποία δεν τα έχουμε ανάγκη και απλά θέλουμε να διασκεδάσουμε.Πχ να πάμε μια βόλτα με τους φίλους μας στο καζίνο να παίξουμε απο 50 ευρώ ο καθένας ξέρω γω.όχι ξημεροβραδιάζομαι στο καζίνο με χρήματα δανεικά και παίζοντας τεράστια ποσά.
Ο τζόγος απαιτεί πειθαρχία.Αν πιστεύετε πως θα κολλήσετε τότε ποτέ μην ασχοληθείτε με τζόγο.

Ευχαριστώ.

ham

ham
moderator
moderator

Όπως πας,σε λίγο θα μας κολλήσεις όλους!

https://polygono.forumgreek.com

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

ham έγραψε:Όπως πας,σε λίγο θα μας κολλήσεις όλους!
Λολ...τί έχω κάνει για να σας κολλήσω όλους?Αν εννοείς σχετικά με το στοίχημα όχι.Απλά τζάμπα λεφτα! Smile
Τί πιο ωραίο να σου προσφέρει μια εταιρία τζάμπα χρήμα ώστε να παίξεις στοίχημα.... Very Happy

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Δεν υπαρχει τιποτα πιο ανοητο απο το να θελει να απεξαρτηθει καποιος απο τον τζογο. Το ιδιο ισχυει για το σεξ (και ολες του τις διαστροφες) , για την τροφη , την αχαριστεια , την επιθετικοτητα ,την απεχθεια για οτι εχει σχεση με τον θανατο, και γενικοτερα οτι πηγαζει μεσα απο την ιδια την ανθρωπινη φυση μας!!!

Επισκέπτ


Επισκέπτης

car6 έγραψε:Δεν υπαρχει τιποτα πιο ανοητο απο το να θελει να απεξαρτηθει καποιος απο τον τζογο. Το ιδιο ισχυει για το σεξ (και ολες του τις διαστροφες) , για την τροφη , την αχαριστεια , την επιθετικοτητα ,την απεχθεια για οτι εχει σχεση με τον θανατο, και γενικοτερα οτι πηγαζει μεσα απο την ιδια την ανθρωπινη φυση μας!!!

εδώ κάνεις λάθος..ο τζόγος δεν έχει να καμία σχέση με φαγητό,σεξ και με άλλα πράγματα που χρειάζεται ο άνθρωπος...αν ήταν έτσι θα είμασταν όλοι τζογαδόροι στη ζωή μας..και για κάποιον που έχει πέσει με τα μούτρα μέσα στον τζόγο πάντα μπορεί να διαλέξει να παρετηθεί αρκεί να έχει την ''δύναμη'' να το κάνει...εξαρτάται από τον χαρακτήρα του καθενός...ο τζόγος και τα τυχερά παιχνίδια είναι σαν το κάπνισμα..μπορείς να τον ''κόψεις'' αν θες και το βάλεις στόχο...

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Trias έγραψε:
car6 έγραψε:Δεν υπαρχει τιποτα πιο ανοητο απο το να θελει να απεξαρτηθει καποιος απο τον τζογο. Το ιδιο ισχυει για το σεξ (και ολες του τις διαστροφες) , για την τροφη , την αχαριστεια , την επιθετικοτητα ,την απεχθεια για οτι εχει σχεση με τον θανατο, και γενικοτερα οτι πηγαζει μεσα απο την ιδια την ανθρωπινη φυση μας!!!

εδώ κάνεις λάθος..ο τζόγος δεν έχει να καμία σχέση με φαγητό,σεξ και με άλλα πράγματα που χρειάζεται ο άνθρωπος...αν ήταν έτσι θα είμασταν όλοι τζογαδόροι στη ζωή μας..και για κάποιον που έχει πέσει με τα μούτρα μέσα στον τζόγο πάντα μπορεί να διαλέξει να παρετηθεί αρκεί να έχει την ''δύναμη'' να το κάνει...εξαρτάται από τον χαρακτήρα του καθενός...ο τζόγος και τα τυχερά παιχνίδια είναι σαν το κάπνισμα..μπορείς να τον ''κόψεις'' αν θες και το βάλεις στόχο...
Ο ΤΖογος (η τυχοδιωκτισμος αν προτιμας) αποτελει ενα απο τα αρχαιοτερα ενστικτα και ειναι απολυτα συνδεδεμενο με το ενστικτο τις αυτοδιατηρησης ,που ειναι το ισχυροτερο που εχει ο ανθρωπινος ψυχισμος!!

ham

ham
moderator
moderator

car6 έγραψε:
Ο ΤΖογος (η τυχοδιωκτισμος αν προτιμας) ειναι απολυτα συνδεδεμενος με το ενστικτο τις αυτοδιατηρησης ,που ειναι το ισχυροτερο που εχει ο ανθρωπινος ψυχισμος!!

Ο τζόγος δε μπορεί να είναι μέσο αυτοδιατήρησης,ούτε ένστικτο,για το λόγο ότι κανείς δε μπορεί να βασιστεί σε κάτι που δεν είναι σίγουρο για να αυτοδιατηρηθεί,είναι απλά ένα ρίσκο για το κάτι παραπάνω.Για να τζογάρεις πρέπει να έχεις ήδη κάποια αυτοδιατήρηση,διαφορετικά δε θα έχεις κεφάλαιο να διαθέσεις για τζόγο. Και φυσικά δεν είναι πρωτεύουσα ανάγκη,αφού όλοι μπορούμε να ζήσουμε χωρίς αυτό,αν φυσικά δεν υπάρχει εθισμός.


car6 έγραψε:
Ο ΤΖογος (η τυχοδιωκτισμος αν προτιμας) αποτελει ενα απο τα αρχαιοτερα ενστικτα

Δεν έχω ακούσει ποτέ ιστορικά να υπήρχε,σε τόση κλίμακα όση σήμερα τουλάχιστον,τζόγος σε παλιότερες εποχές,μάλλον για συνήθεια της σύγχρονης εποχής μου φαίνεται!

https://polygono.forumgreek.com

Επισκέπτ


Επισκέπτης

εγώ πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο τζόγος είναι σαν το τσιγάρο...''κόβεται'' έστω και δύσκολα!!

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

car6 έγραψε:Δεν υπαρχει τιποτα πιο ανοητο απο το να θελει να απεξαρτηθει καποιος απο τον τζογο. Το ιδιο ισχυει για το σεξ (και ολες του τις διαστροφες) , για την τροφη , την αχαριστεια , την επιθετικοτητα ,την απεχθεια για οτι εχει σχεση με τον θανατο, και γενικοτερα οτι πηγαζει μεσα απο την ιδια την ανθρωπινη φυση μας!!!
Γιατί είναι ανόητο?Είναι ανόητος κάποιος ο οποίος έχει οικογένεια και βλέπει την γυναίκα του και τα παιδιά του να πονάνε επειδή χάνει όλα τουτ α λεφτά στοντ ζόγο και θέλει να απεξαρτηθεί?Μήπως είναι ανόητο να θέλει κάποιος να απεξαρτηθεί και από τα ναρκωτικά?

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης