ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Περιεχτικη Δημοκρατια

4 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Πιστευετε οτι η δημοκρατια μας ειναι "τελεια"? τι αλλαγες χρειαζονται κατα τν γνωμη σας?

gman

gman
designer
designer

Δηλαδή θεωρείς ότι έχουμε δημοκρατία, αλλά απλά δεν είναι τέλεια; Ρε συ, δεν ξέρω πόσοι θα συμφωνήσουν, αλλά εγώ δεν πιστεύω καν ότι έχουμε δημοκρατία!

Επισκέπτ


Επισκέπτης

gman έγραψε:Δηλαδή θεωρείς ότι έχουμε δημοκρατία, αλλά απλά δεν είναι τέλεια; Ρε συ, δεν ξέρω πόσοι θα συμφωνήσουν, αλλά εγώ δεν πιστεύω καν ότι έχουμε δημοκρατία!
Ρε φιλε το συνταγμα της χωρας λεει δημοκρατια. Εγω αυτο που ρωταω ειναι αν εχουμε περιεχτικη δημοκρατια η ειναι μονο στο ονομα!!

xstyl

xstyl
administrator
administrator

gman έγραψε:Δηλαδή θεωρείς ότι έχουμε δημοκρατία, αλλά απλά δεν είναι τέλεια; Ρε συ, δεν ξέρω πόσοι θα συμφωνήσουν, αλλά εγώ δεν πιστεύω καν ότι έχουμε δημοκρατία!
αληθεια πως θα τι εχουμε?? δωσε εναν χαρακτηρισμο της σκεψης σου.

gman

gman
designer
designer

car6 έγραψε:Ρε φιλε το συνταγμα της χωρας λεει δημοκρατια. Εγω αυτο που ρωταω ειναι αν εχουμε περιεχτικη δημοκρατια η ειναι μονο στο ονομα!!
Ε, αυτό σου απαντάω. Είναι μόνο στο όνομα!
xstyl έγραψε:δωσε εναν χαρακτηρισμο της σκεψης σου.
Γαμάτη.

xstyl

xstyl
administrator
administrator

πες σοβαρα ρε

Επισκέπτ


Επισκέπτης

gman έγραψε:Ε, αυτό σου απαντάω. Είναι μόνο στο όνομα!
Και πως πρεπει να ειναι η "σωστη δημοκρατια.Τι πρεπει να αλλαξει-με το τσγκελ θα στα βγαζω
?

gman

gman
designer
designer

Κοιτάξτε, θεωρώ ότι για να υπάρξει δημοκρατία πρέπει να καταργηθεί κάθε μορφής εξουσία. Όσο υπάρχει εξουσία δεν υπάρχει δημοκρατία, η αν υπάρξει, θα είναι αντιπροσωπευτική και αυτό εγώ δεν το θεωρώ δημοκρατία, τουλάχιστον όχι στη μορφή που τη γνωρίζουμε σήμερα.

car6 έγραψε:Και πως πρεπει να ειναι η "σωστη δημοκρατια.
Δεν υπάρχει "σωστή" και "λάθος" δημοκρατία. Η δημοκρατία είναι μια. Ή την έχεις ή όχι. Τέλεια και ατελής, σωστή και λάθος δεν υπάρχει. Η δημοκρατία είναι μια λέξη απόλυτη, που δεν παίρνει από επιπλέον χαρακτηρισμούς.


Δεν ξέρω αν σας κάλυψα τώρα, αλλά πείτε κι εσείς τη γνώμη σας.

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Κοιτα-συμφωνω εν μερει με τον ΜΠακουνιν απο πανω.Συμφωνω οτι η "υγειης" δημοκρατια πρεπει να μν εχει καμια εξουσια.Διαφωνω στον απολυτο τροπο με τον οποιο την βλεπει.Αυτα προς το παρον

Επισκέπτ


Επισκέπτης

gman έγραψε:Κοιτάξτε, θεωρώ ότι για να υπάρξει δημοκρατία πρέπει να καταργηθεί κάθε μορφής εξουσία. Όσο υπάρχει εξουσία δεν υπάρχει δημοκρατία, η αν υπάρξει, θα είναι αντιπροσωπευτική και αυτό εγώ δεν το θεωρώ δημοκρατία, τουλάχιστον όχι στη μορφή που τη γνωρίζουμε σήμερα.

Ζήτω η ΠΚΣ!!! lol! lol! lol!
Λοιπόν...συμφωνώ στο ότι δεν υπάρχει απόλυτη δημοκρατία..δεν γίνεται άλλωστε να υπάρχει...αντιπρωσοπευτική δημοκρατία με την έννοια ότι ο λαός εκλέγει τους αντιπροσώπους του υπάρχει...αν υπήρχε απόλυτη δημοοκρατία θα επικρατούσε το χάος...φαντάζεσαι για κάποια απόφαση να μαζεύονταν 10 εκατομμύρια Έλληνες για να συμμετάσχουν στη λήψη της???ΧΑΟΣ!!!η κατάσταση θα ήταν τραγική...πιστεύω ότι το σωστό είναι να εκλέγουμε αντιπροσώπους..το πρόβλημα εντοπίζεται στο πόσο καλοί αντιπρόσωποι θα είναι..συνήθως το μόνο που αντιπροσωπεύουν είναι τα ατομικά τους συμφέροντα και όχι αυτά του λαού...και καταλήγω στο ότι απαραίτητη είναι η ύπαρξη εξουσίας στη δημοκρατία αρκεί να εξυπηρετεί τα συμφέροντα και τις ανάγκες του λαού!!!

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Κοιτα 10000000 ελληνες δν θα μπορουσαν να μαζεφτουν-αλλα καλος ελεχγος στους αντιπροσωπους θα μπορουσε να γινει.Επισης στον Φεντεραλισμο(ομοσπονδιοποιηση) θα μπορουσε να υπαρξη αμεση δημοκρατια χωρις παρατραγουδα

gman

gman
designer
designer

Trias έγραψε:Ζήτω η ΠΚΣ!!!
Που κολλάει η ΠΚΣ βρε άσχετε;
Trias έγραψε:φαντάζεσαι για κάποια απόφαση να μαζεύονταν 10 εκατομμύρια Έλληνες για να συμμετάσχουν στη λήψη της???ΧΑΟΣ!!!
Μόλις φαντάστηκα την εικόνα που έχεις στο μυαλό σου για την δημοκρατία, γέλασα πολύ...
Trias έγραψε:απαραίτητη είναι η ύπαρξη εξουσίας στη δημοκρατία αρκεί να εξυπηρετεί τα συμφέροντα και τις ανάγκες του λαού!!!
Η εξουσία τα μόνο συμφέροντα που εξυπηρετεί είναι τα δικά της.

Επισκέπτ


Επισκέπτης

gman έγραψε:Που κολλάει η ΠΚΣ βρε άσχετε;
ok..συγνώμη..βλακεία μου...δεν ξέρω από αυτά...σύνδεσα τους πκσ-ίτες με αναρχικούς...
gman έγραψε:Μόλις φαντάστηκα την εικόνα που έχεις στο μυαλό σου για την δημοκρατία, γέλασα πολύ...
το αστείο αν καταλάβαινα θα γελούσα και εγώ μαζί σου...
gman έγραψε:Η εξουσία τα μόνο συμφέροντα που εξυπηρετεί είναι τα δικά της.
η παρούσα εξουσία δυστυχώς ναι..

xstyl

xstyl
administrator
administrator

πως θα χαρακτηριζατε αυτο που εχουμε σημερα (εκτως απο δημοκρατεια που δεν εχουμε)??? υπαρχει καποια λεξη???

Επισκέπτ


Επισκέπτης

xstyl έγραψε:πως θα χαρακτηριζατε αυτο που εχουμε σημερα (εκτως απο δημοκρατεια που δεν εχουμε)??? υπαρχει καποια λεξη???
Ο Χ-στεφανου το περιεγραψε πολυ ωραια: Εταιρικη Δικτατορια

gman

gman
designer
designer

car6 έγραψε:
xstyl έγραψε:πως θα χαρακτηριζατε αυτο που εχουμε σημερα (εκτως απο δημοκρατεια που δεν εχουμε)??? υπαρχει καποια λεξη???
Ο Χ-στεφανου το περιεγραψε πολυ ωραια: Εταιρικη Δικτατορια
Πολύ κομψό και έξυπνο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ρεαλιστικό. Πιστεύω ότι το πολίτευμά μας είναι κάποιο είδος ολιγαρχίας.

xstyl

xstyl
administrator
administrator

υπαρχει ελευθερια σημερα? τι πιστευετε? αν οχι, γιατι???

Επισκέπτ


Επισκέπτης

xstyl έγραψε:υπαρχει ελευθερια σημερα? τι πιστευετε? αν οχι, γιατι???
Κοιτα ,για μενα η ελευθερια ειναι ενα αισθημα πιο πολυ παρα μια κατασταση. Αν θεσω ελευθερια το να να μπορω να κανω αυτο που θελω,τοτε ολοι εχουμε-απλα ξερουμε οτι πρεπει να λογαριαζουμε το οποιο τιμημα (νομικο, οικογενιακο,οικονομικο η οτιδηποτε).Ο καθενας εχει τα δικα του στανταρ!!

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Ισοκράτης:
''Η δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται, διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος. Διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν: την αυθάδεια σαν δικαίωμα, την παρανομία ως Ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα, και την αναρχία ως Ευδαιμονία.''

ham

ham
moderator
moderator

Ομήρου Απόγονος έγραψε:Ισοκράτης:
''Η δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται, διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος. Διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν: την αυθάδεια σαν δικαίωμα, την παρανομία ως Ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα, και την αναρχία ως Ευδαιμονία.''

Όταν βγαίνει ο μικρός πλεύρης, και εκτός από τις μαλακίες που λέει,αυθαδιάζει λέγοντας στον πατέρα του παιδιού που του κατέβασαν τα παντελόνια στο στρατό, ότι "έχετε κάνει φλωράκι το παιδί σας" είναι σίγουρα κατάχρηση της ελευθερίας του λόγου,και ο μεγάλος πλεύρης παρανομεί εκτοξεύοντας ρατσιστικές ύβρεις στα βιβλία του,πως να μη βλάψει τη δημοκρατία η κατάχρηση αυτών των δικαιωμάτων.Αλλά δε φταίνε αυτοί,φταίνε εκείνοι που τους προβάλουν στα μέσα μαζικής ενημέρωσης ξανά και ξανά αντί να τους κλείσουν μέσα.

https://polygono.forumgreek.com

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Ham....γιατί να κλειστούν μέσα?Δε νομίζεις πως είναι λίγο φασιστικό αυτό?
Πέρα αυτού όντως έχουν πεί και οι 2 πράματα τα οποία δεν αρέσουν ούτε σε εσάς αλλά ούτε και σε εμας.Δηλ πολλοί λέμε ότι είπαν χοντράδες.Τόσο στον μικρό όσο και στον μεγάλο.
Σίγουρα δεν μου άρεσε αυτό που είπε ο μικρός Πλεύρης στον πατέρα του καταδρομέα.
Αλλά μην κατηγορείς μόνο τον Πλεύρη.Σκέψου ποιά είναι η ηλιθιότητα που κρύβεται στο σκηνικό....Το παιδί...Οι ειδικές δυνάμεις δεν είναι κάτι υποχρεωτικό.Το παιδί το ίδιο το επέλεξε και γνωρίζοντας τί γίνεται στο συγκεκριμένο στρατιωτικό σώμα.Είναι με λίγα λόγια κοροιδια να βγαίνει ένας πατέρας να λέει ότι καταπιέζουν τον γιό του στο στρατό.Δεν ξέρω αν σου έχει πεί ο πατέρας σου τπτ για τον στρατό.Ο στρατός σε κάνει άντρα.Ρώτα πολλούς και θα σου πούν αυτό.
ήταν λοιπόν γελοίο να βγεί ο πατέρας στα κανάλια και να πεί ...τον γιο μου το και το.Γι αυτό και χαρακτήρισε ο Θάνος τον γιό του φλωράκο.Επειδή πήγε να το παίξει σκληρός και μετά κλαιγόταν στον πατέρα του.Που να έβγαινε η μάνα του...εκει θα γελάγαν όλοι οι Έλληνες... Razz
όσον αφορά τον ρατσισμό...Ο Πλεύρης ο μεγάλος ουδέποτε έγραψε κάτι το ρατσιστικό στα βιβλία του και ούτε έχει πεί τπτ το ρατσιστικό.Πολλές φορές όμως που τον έχουν διακόψει και τον έχουν φορτώσει με κάτι απρεπή σχόλια τότε λοιπόν μιλάει κάπως <<ρατσιστικά>>.Για τον λόγο ότι του συμπεριφέρονται λές και είναι κανένας καταζητούμενος και πρέπει να εκτελεστεί.

Υ.Σ. μπορεί να μου ποστάρεις τπτ βίντεο και κείμενα του Πλεύρη.Πόσταρε αν θες να σου εξηγήσω λέξη προς λέξη ότι αυτά που λέει δεν εί΄ναι ρατσιστικά.
Υ.Σ.2 αλήθεια...γιατί στην παράθεση που έκανες πιάστηκες με τους πλεύρηδες??? Question

ham

ham
moderator
moderator

Ομήρου Απόγονος έγραψε:Ham....γιατί να κλειστούν μέσα?Δε νομίζεις πως είναι λίγο φασιστικό αυτό?

Ναι,είναι,αλλά η απάντηση είναι απλή: Φασισμός στον φασισμό!

https://polygono.forumgreek.com

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

ham έγραψε:
Ομήρου Απόγονος έγραψε:Ham....γιατί να κλειστούν μέσα?Δε νομίζεις πως είναι λίγο φασιστικό αυτό?

Ναι,είναι,αλλά η απάντηση είναι απλή: Φασισμός στον φασισμό!
Μάλιστα Shocked

xstyl

xstyl
administrator
administrator

car6 έγραψε:Κοιτα ,για μενα η ελευθερια ειναι ενα αισθημα πιο πολυ παρα μια κατασταση. Αν θεσω ελευθερια το να να μπορω να κανω αυτο που θελω,τοτε ολοι εχουμε-απλα ξερουμε οτι πρεπει να λογαριαζουμε το οποιο τιμημα (νομικο, οικογενιακο,οικονομικο η οτιδηποτε).Ο καθενας εχει τα δικα του στανταρ!!
αρα απο αποψη ελευθεριας εχουμε δημοκρατεια? (σιγουρα δημοκρατια δν σημαινει μονο αυτο, απλα, αν παρουμε μονο αυτον τον παραγοντα)

Επισκέπτ


Επισκέπτης

xstyl έγραψε:
car6 έγραψε:Κοιτα ,για μενα η ελευθερια ειναι ενα αισθημα πιο πολυ παρα μια κατασταση. Αν θεσω ελευθερια το να να μπορω να κανω αυτο που θελω,τοτε ολοι εχουμε-απλα ξερουμε οτι πρεπει να λογαριαζουμε το οποιο τιμημα (νομικο, οικογενιακο,οικονομικο η οτιδηποτε).Ο καθενας εχει τα δικα του στανταρ!!
αρα απο αποψη ελευθεριας εχουμε δημοκρατεια? (σιγουρα δημοκρατια δν σημαινει μονο αυτο, απλα, αν παρουμε μονο αυτον τον παραγοντα)
Οχι-μπορει να εχω την ελευθερια να πω οτι θελω,επειδη το νιωθω εγω,αλλα δεν εχω το δικαιωμα να θιξω καποια κακως κειμενα,οπωςοσα σχετιζονται με τον προεδρο της δημοκρατεις η την θρησκεια.Δημοκρατεια σημενει να μην διωκεσαι για αυτα που πιστευεις-αν εγω γραψω σε οποια εφημεριδα οτι πρεπει να μειωθουν τα εξοδα προεδριας η να καταργηθουν οι μισθοι των κληρικων θα μπω "μεσα"!

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης