ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ελευθερία έκφρασης

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

gman

gman
designer
designer

Κατά πόσο πιστεύετε ότι μπορούμε να πούμε ελεύθερα την άποψή μας στην καθημερινή μας ζωή;
Είστε υπερ του να λέει ο καθένας ό,τι πιστεύει με παρισία, ή θεωρείτε ότι δεν μπορεί ο καθένας να μιλάει απολύτως ελεύθερα, καθώς υπάρχουν κάποια μέτρα και όρια και κάποια πράγματα που δεν μπορούμε να πούμε;

Επισκέπτ


Επισκέπτης

η ελευθερία του ενός σταματά εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου..
εκφραζόμαστε ελεύθερα,χωρίς να προσβάλουμε τον άλλον..

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Κανενας δεν μπορει να μιλησει απολυτως ελευθερα. Οχι γιατι του το απαγορευει καποιος θεσμος η νομος ουτε γιατι φοβαται την λεκτικη η εμπρακτη βια αλλα επιδη φοβαται την απομονωση και την περιθωριοποιηση.
Πραγματικα πιστευω οτι ολοι πρεπει να εκφραζομαστε ελευθερα χωρις κανεναν περιορισμο-αλλα αμφιβαλλω κατα ποσο ειναι εφικτο επι τω παροντι

gman

gman
designer
designer

Δείτε το παρακάτω video. Είναι ένα μέρος της τελευταίας εκπομπής του Βασίλη Λεβέντη στο κανάλι 67. Ο άνθρωπος αυτός ήταν ο ιδρυτής μιας παράταξης και είχε και ένα κανάλι στην τηλεόραση για να έρχεται σε επαφή με τον κόσμο, καθώς δεν έχει την ίδια δημοτικότητα με τα μεγάλα κόμματα, που όλοι λίγο ως πολύ τα γνωρίζουμε και συνεπώς δεν χρειάζεται να κάνουν κάτι τέτοιο. Ας μη σταθούμε στα αστεία μέρη του video, ούτε στις θέσεις του Λεβέντη.
Κατά πόσο συμφωνείτε με το "ban" που έφαγε από την τηλεόραση όταν του έκλεισαν το κανάλι για να μη μιλάει, επειδή σε κάποιους δεν άρεσαν αυτά που έλεγε;

(είμαι περίεργος ποιοί θα απαντήσουν και τι θα πουν...)


Επισκέπτ


Επισκέπτης

είσαι περίεργος,ε?επειδή εσύ δεν ξέρεις και έχεις δει μόνο τα αστείαβιντεάκια του youtube...θα σου πω το εξής...
που ξέρεις εσύ ότι ο Λεβέντης δεν προσέβαλλε άλλους πολιτικούς???που ξέρεις ότι δεν τους χαρακτήριζε αρνητικα σε εκπομπές που έκανε??από έναν πολιτικό(ή υποψήφιο τελοσπάντων)απαγορεύεται να χρησιμοποιεί τα ΜΜΕ για να προσβάλει πρόσωπα άλλων πολιτικών ή θέσεις άλλων κομμάτων...Το μόνο που επιτρέπεται σε έναν πολιτικό είναι να πει τις δικές θέσεις,τις θέσεις του κόμματος του και την ιδεολογία της παράταξής του...Ο Λεβέντης μόνο αυτό δεν έκανε..άντε να το είχε κάνει σε 2-3 εκπομπές..απλώς έβγαινε και κατηγορούσε όλους τους υπολόιπους..Αυτό,ειδικά από την στιγμή που δεν υπάρχει κάποιος άλλος αντιπρόσωπος να έρθει σε αντιπαράθεση μαζί του και να γίνει διάλογος και όχι ο μονόλογος που γινόταν,απαγορεύεται από κάθε άτομο που βάζει υποψηφιότητα σε ελληνικές εκλογές...από κάποιον κωμικό ή κάποιον που ασκεί σάτηρα επιτρέπεται...σε κάλυψα???

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Ο Λεβεντης που κολλαει?

gman

gman
designer
designer

Κολλάει στην ελευθερία λόγου που δεν αρέσει σε κάποιους, γιατί θέλουν να ακούν μόνο ότι τους συμφέρει.

Επισκέπτ


Επισκέπτης

gman έγραψε:Κολλάει στην ελευθερία λόγου που δεν αρέσει σε κάποιους, γιατί θέλουν να ακούν μόνο ότι τους συμφέρει.

απάντησέ μου και εμένα βρε...

gman

gman
designer
designer

Trias έγραψε:είσαι περίεργος,ε?επειδή εσύ δεν ξέρεις και έχεις δει μόνο τα αστείαβιντεάκια του youtube...θα σου πω το εξής...
που ξέρεις εσύ ότι ο Λεβέντης δεν προσέβαλλε άλλους πολιτικούς???που ξέρεις ότι δεν τους χαρακτήριζε αρνητικα σε εκπομπές που έκανε??από έναν πολιτικό(ή υποψήφιο τελοσπάντων)απαγορεύεται να χρησιμοποιεί τα ΜΜΕ για να προσβάλει πρόσωπα άλλων πολιτικών ή θέσεις άλλων κομμάτων...Το μόνο που επιτρέπεται σε έναν πολιτικό είναι να πει τις δικές θέσεις,τις θέσεις του κόμματος του και την ιδεολογία της παράταξής του...Ο Λεβέντης μόνο αυτό δεν έκανε..άντε να το είχε κάνει σε 2-3 εκπομπές..απλώς έβγαινε και κατηγορούσε όλους τους υπολόιπους..Αυτό,ειδικά από την στιγμή που δεν υπάρχει κάποιος άλλος αντιπρόσωπος να έρθει σε αντιπαράθεση μαζί του και να γίνει διάλογος και όχι ο μονόλογος που γινόταν,απαγορεύεται από κάθε άτομο που βάζει υποψηφιότητα σε ελληνικές εκλογές...από κάποιον κωμικό ή κάποιον που ασκεί σάτηρα επιτρέπεται...σε κάλυψα???
Και δε μου λες, αν τους προσέβαλλε και τους χαρακτήριζε αρνητικά, αλλά είχε επιχειρήματα και τους κατηγορούσε για πράγματα που όντως έχουν κάνει είχε άδικο; Δεν νομίζω ότι έλεγε ψέματα... Όσον αφορά τον μονόλογο που λες, υπήρχε και τηλέφωνο επικοινωνίας, που μπορούσε όποιος ήθελε να καλέσει και να μιλήσει. Αν ήθελε κάποιος άλλος υποψήφιος να διακόψει αυτόν τον μονόλογο (που ΔΕΝ απαγορεύεται! Ποιός τον απαγορεύει; ), μπορούσε να καλέσει και να μιλήσει. Τι θα γινόταν δηλαδή αν τηλεφωνούσε κάποιος; Θα του έπεφτε η υπόληψη;

Τώρα, επειδή μίλησες για αστεία βιντεάκια, υποθέτω ότι έχεις δει και σοβαρά... Αν λοιπόν έχεις βρει κανένα σοβαρό ντοκουμέντο που να αποδεικνύει ότι έχω άδικο κι εσύ δίκιο, ρίχ' το...

Επισκέπτ


Επισκέπτης

gman έγραψε:
Και δε μου λες, αν τους προσέβαλλε και τους χαρακτήριζε αρνητικά, αλλά είχε επιχειρήματα και τους κατηγορούσε για πράγματα που όντως έχουν κάνει είχε άδικο; Δεν νομίζω ότι έλεγε ψέματα... Όσον αφορά τον μονόλογο που λες, υπήρχε και τηλέφωνο επικοινωνίας, που μπορούσε όποιος ήθελε να καλέσει και να μιλήσει. Αν ήθελε κάποιος άλλος υποψήφιος να διακόψει αυτόν τον μονόλογο (που ΔΕΝ απαγορεύεται! Ποιός τον απαγορεύει; ), μπορούσε να καλέσει και να μιλήσει. Τι θα γινόταν δηλαδή; Θα του έπεφτε η υπόληψη;

Τώρα, επειδή μίλησες για αστεία βιντεάκια, υποθέτω ότι έχεις δει και σοβαρά... Αν λοιπόν έχεις βρει κανένα σοβαρό ντοκουμέντο που να αποδεικνύει ότι έχω άδικο κι εσύ δίκιο, ρίχ' το...

Καταρχήν αν αρχίσω και σε βρίζω ακόμα και δίκιο να έχω μπορείς να μου κάνεις μύνηση που σημαίνει ότι ο νόμος είναι με το μέρος σου...καλά ως εδώ ή διαφωνείς?μετά αυτό που λες για το τηλέφωνο δεν είναι σωστό..όταν θες να κάνεις διάλογο καλείς κάποιον στο studio..δεν γίνεται να υποχρεώνεις τον άλλον να τηλεφωνεί και ακόμα και αν κάποιος τηλεφωνήσει(γενικά μιλάω τώρα) που το ξέρεις ότι θα βγει στον αέρα?όταν μάλιστα ο παρουσιαστής διευθύνει το κανάλι μπορεί να δώσει εντολή να μην βγάλουν την γραμμή στον αέρα..(επαναλαμβάνω,γενικα΄μιλάω)
Και σου επαναλαμβάνω..από την στιγμή που βάζεις υποψηφιότητα δεν είναι σωστό να χρησιμοποιείς ένα ολόκληρο κανάλι για να κάνεις δυσφήμιση όσο δίκιο και να'χεις..αν δεν είχε βάλει υποψηφιότητα ίσως και να μην του το κλείνανε το μαγαζί..
Και σχετικά με τα βιντεάκια δεν έχω δει σοβαρά γιατί στο youtube κατεβάζουν ότι έχει γέλιο..αλλά έχω ακούσει ότι το μόνο που έκανε ο Λεβέντης ήταν να ''κράζει'' τα άλλα κόμματα..αντίστοιχα λοιπόν και εγώ σου λέω ότι αν έχεις δει βίντεο(πολλά όμως,όχι ένα και δύο)που ο Λεβέντης να δείχνει τις πολιτικές του,τους προσανατολισμούς του και τις κατευθύνσεις της Ένωσης Κεντρόων ρίχ΄τα...

Επισκέπτ


Επισκέπτης

και πριν απαντήσεις να σου πω κάτι που είδα???
όταν τελειώνει το βιντεάκι σου βγάζει από κάτω κάποια άλλα προτεινόμενα βίντεο..σε ένα από αυτά ο Λεβέντης κλείνει το τηλ. σε τηλεθεατή επειδή είναι (όπως λέει ο ίδιος) πασοκζής...οπότε διάλογος σίγουρα δεν γίνεται από ότι φαίνεται...το βρήκα δηλαδή το βιντεάκι που μου ζήτησες!!! Very Happy Very Happy Very Happy ντοκουμέντα δεν ήθελες??? Laughing Laughing Laughing να και το σχετικό βίντεο...

gman

gman
designer
designer

Trias έγραψε:Καταρχήν αν αρχίσω και σε βρίζω ακόμα και δίκιο να έχω μπορείς να μου κάνεις μύνηση που σημαίνει ότι ο νόμος είναι με το μέρος σου...καλά ως εδώ ή διαφωνείς?
Αν εσύ κλέβεις έναν ολόκληρο λαό, έχω δικαίωμα να σου κάνω μήνυση; Ο νόμος είναι άδικος!
Trias έγραψε:μετά αυτό που λες για το τηλέφωνο δεν είναι σωστό..όταν θες να κάνεις διάλογο καλείς κάποιον στο studio..δεν γίνεται να υποχρεώνεις τον άλλον να τηλεφωνεί και ακόμα και αν κάποιος τηλεφωνήσει(γενικά μιλάω τώρα) που το ξέρεις ότι θα βγει στον αέρα?όταν μάλιστα ο παρουσιαστής διευθύνει το κανάλι μπορεί να δώσει εντολή να μην βγάλουν την γραμμή στον αέρα..(επαναλαμβάνω,γενικα΄μιλάω)
Εγώ όμως δεν μιλούσα γενικά όταν σε ρώτησα. Τέλοσπάντων, πιστεύεις αλήθεια ότι υπήρξε κάποιος πολιτικός που κάλεσε ή ότι υπάρχει κάποιος με διάθεση για διάλογο;
Trias έγραψε:Και σου επαναλαμβάνω..από την στιγμή που βάζεις υποψηφιότητα δεν είναι σωστό να χρησιμοποιείς ένα ολόκληρο κανάλι για να κάνεις δυσφήμιση όσο δίκιο και να'χεις..αν δεν είχε βάλει υποψηφιότητα ίσως και να μην του το κλείνανε το μαγαζί..
Και σου επαναλαμβάνω τι είναι πιό "σωστό" να κλέβεις έναν λαό για δεκαετίες ολόκληρες ή να κατακρίνεις αυτόν που το κάνει;
Trias έγραψε:αντίστοιχα λοιπόν και εγώ σου λέω ότι αν έχεις δει βίντεο(πολλά όμως,όχι ένα και δύο)που ο Λεβέντης να δείχνει τις πολιτικές του,τους προσανατολισμούς του και τις κατευθύνσεις της Ένωσης Κεντρόων ρίχ΄τα...
Δεν έχω δει, γιατί δεν με ενδιαφέρουν. Δεν είμαι εδώ για να υποστηρίξω την Ένωση Κεντρώων ή κάποιο άλλο κόμμα, αλλά την ελεύθερη διακίνηση ιδεών.
Trias έγραψε:ο Λεβέντης κλείνει το τηλ. σε τηλεθεατή επειδή είναι (όπως λέει ο ίδιος) πασοκζής...οπότε διάλογος σίγουρα δεν γίνεται από ότι φαίνεται...
Α, δηλαδή αυτός που τηλεφώνησε, ήθελε να συζητήσει και ο Λεβέντης του αρνήθηκε; Και μάλιστα ο λόγος που του έκλεισε το τηλέφωνο είναι ότι ήταν πασοκτζής; Χαζός είσαι μωρέ; Κανένας πολίτης με αντίθετα πιστεύω δεν τηλεφώνησε ποτέ με διάθεση για διάλογο. Όσοι τον έπαιρναν τηλέφωνο ήταν όλοι ανώριμοι, που επειδή δεν είχαν τι να πουν, είτε τον έβριζαν, είτε τον ειρωνευόντουσαν...

Επισκέπτ


Επισκέπτης

gman έγραψε:Αν εσύ κλέβεις έναν ολόκληρο λαό, έχω δικαίωμα να σου κάνω μήνυση; Ο νόμος είναι άδικος!

άδικος-ξάδικος είναι νόμος και πάντα πρέπει να τηρείται...σου είπα αν ήθελε να ασκήσει κριτική απεριόριστα μέσα από το δικό του κανάλι και την δική του εκπομπή θα έπρεπε να μην βάλει υποψηφιότητα..δεν γίνεται να τα έχουμε όλα...

gman έγραψε:Εγώ όμως δεν μιλούσα γενικά όταν σε ρώτησα. Τέλοσπάντων, πιστεύεις αλήθεια ότι υπήρξε κάποιος πολιτικός που κάλεσε ή ότι υπάρχει κάποιος με διάθεση για διάλογο;

κοίτα..δεν γίνεται να το αποκλείσω..η λογική μου λέει ότι αυτό που σου είπα θα μπορούσε να γίνει άνετα...σίγουρα ξέρουν μόνο αυτοί που εργάζονταν στο συγκεκριμένο κανάλι..

gman έγραψε:Και σου επαναλαμβάνω τι είναι πιό "σωστό" να κλέβεις έναν λαό για δεκαετίες ολόκληρες ή να κατακρίνεις αυτόν που το κάνει;

τι μου το επαναλαμβάνεις μωρέ??περιμένεις να ξαναπαντήσω??πριν 2' έγραψα την απάντηση...2-3 σειρά αυτού του post..(ή 4-5 αν υπολογήσεις τις κενές γραμμές..να κάνουμε και λίγο καλαμπούρι,μην νομίζουν ότι σφαζόμαστε lol!)

gman έγραψε:Δεν έχω δει, γιατί δεν με ενδιαφέρουν. Δεν είμαι εδώ για να υποστηρίξω την Ένωση Κεντρώων ή κάποιο άλλο κόμμα, αλλά την ελεύθερη διακίνηση ιδεών.

καλά κάνεις..εγώ απλά σου λέω ότι ο Λεβέντης όσο λένε οι πηγές μου δεν διακινεί ιδέες,απλά κράζει...το 'κράξημο' και βέβαια αρμόζει σε αυτούς που το κάνει,αλλά δεν το υπολογίζω ως διακίνηση ιδεών...βέβαια μπορεί οι πηγές μου να κάνουν λάθος(αν και δεν νομίζω,αλλά ποτέ δεν ξέρεις..)

gman έγραψε:Α, δηλαδή αυτός που τηλεφώνησε, ήθελε να συζητήσει και ο Λεβέντης του αρνήθηκε; Και μάλιστα ο λόγος που του έκλεισε το τηλέφωνο είναι ότι ήταν πασοκτζής; Χαζός είσαι μωρέ; Κανένας πολίτης με αντίθετα πιστεύω δεν τηλεφώνησε ποτέ με διάθεση για διάλογο. Όσοι τον έπαιρναν τηλέφωνο ήταν όλοι ανώριμοι, που επειδή δεν είχαν τι να πουν, είτε τον έβριζαν, είτε τον ειρωνευόντουσαν...


κοίτα ξέρω ότι πολλοί ήταν οι γελοίοι που έπαιρναν εκεί και του λέγανε μαλακίες για να κάνουν την πλάκα τους..μαζί τους βλέπαμε..αλλά ο συγκεκριμένος του μίλησε για ένα πολιτικό γεγονός..και λάθος να έκανε και χαζό να ήταν αυτό που του είπε δεν τον ''στέλνεις'' έτσι απλά...θα μπορούσε να του πει ότι ήταν να πει και να τον βάλει στη θέση του...

gman

gman
designer
designer

Trias έγραψε:άδικος-ξάδικος είναι νόμος και πάντα πρέπει να τηρείται...σου είπα αν ήθελε να ασκήσει κριτική απεριόριστα μέσα από το δικό του κανάλι και την δική του εκπομπή θα έπρεπε να μην βάλει υποψηφιότητα..δεν γίνεται να τα έχουμε όλα...
Δεν κατάλαβα. Δηλαδή αν βάλεις υποψηφιότητα στις εκλογές χάνεις το δικαίωμα να λες ελεύθερα τη γνώμη σου; Υπάρχει τέτοιος νόμος;
Trias έγραψε:δεν γίνεται να το αποκλείσω..η λογική μου λέει ότι αυτό που σου είπα θα μπορούσε να γίνει άνετα...σίγουρα ξέρουν μόνο αυτοί που εργάζονταν στο συγκεκριμένο κανάλι..
Δεν με νοιάζει τι λέει η "λογική" σου γιατί δεν την βλέπω και πολύ λογική αυτή τη λογική... Αν θες να κατηγορήσεις κάποιον για κάτι χρειάζεσαι αποδείξεις και όχι υποθέσεις. Το ότι του απαγόρευσαν να μιλάει ελεύθερα κλείνοντάς του το κανάλι, είναι γεγονός, το ότι εκείνος τους απαγόρευσε να μιλήσουν κλείνοντάς τους το τηλέφωνο είναι υπόθεση.
Trias έγραψε:εγώ απλά σου λέω ότι ο Λεβέντης όσο λένε οι πηγές μου δεν διακινεί ιδέες,απλά κράζει...το 'κράξημο' και βέβαια αρμόζει σε αυτούς που το κάνει,αλλά δεν το υπολογίζω ως διακίνηση ιδεών...βέβαια μπορεί οι πηγές μου να κάνουν λάθος(αν και δεν νομίζω,αλλά ποτέ δεν ξέρεις..)
Οι πηγές σου στέρεψαν! Ο Λεβέντης έπαιρνε θέση σε καθημερινά ζητήματα και κατέκρινε τις πολιτικές των άλλων παρατάξεων που στα ίδια θέματα αντιδρούσαν συμφεροντολογικά.
Trias έγραψε:ο συγκεκριμένος του μίλησε για ένα πολιτικό γεγονός..και λάθος να έκανε και χαζό να ήταν αυτό που του είπε δεν τον ''στέλνεις'' έτσι απλά...θα μπορούσε να του πει ότι ήταν να πει και να τον βάλει στη θέση του...
Γεγονός;! Ξέρεις τι σημαίνει γεγονός; Κάτι που έχει ήδη συμβεί. Είσαι σίγουρος λοιπόν ότι του μίλησε για ένα "πολιτικό γεγονός"; Εμένα ειρωνικός μου φαίνεται...

Επισκέπτ


Επισκέπτης

gman έγραψε:Δεν κατάλαβα. Δηλαδή αν βάλεις υποψηφιότητα στις εκλογές χάνεις το δικαίωμα να λες ελεύθερα τη γνώμη σου; Υπάρχει τέτοιος νόμος;

και βέβαια υπάρχει..υπάρχουν νόμοι που διέπουν τη συμπεριφορά πολιτών,πολιτικών,στρατιωτικών ακόμα και κληρικών..ειδικά μεταξύ πολιτικών υπάρχουν και νόμοι που καθορίζουν την συμπεριφορά τους κατά την προεκλογική περίοδο..δεν έχεις ακουστά τίποτα...ξέρεις πόσοι νόμοι υπάρχουν γενικά??κάθε χρόνο ψηφίζονται εκατοντάδες νόμοι...έχεις ιδεά για τι αριθμό μιλάμε??

gman έγραψε:Δεν με νοιάζει τι λέει η "λογική" σου γιατί δεν την βλέπω και πολύ λογική αυτή τη λογική... Αν θες να κατηγορήσεις κάποιον για κάτι χρειάζεσαι αποδείξεις και όχι υποθέσεις. Το ότι του απαγόρευσαν να μιλάει ελεύθερα κλείνοντάς του το κανάλι, είναι γεγονός, το ότι εκείνος τους απαγόρευσε να μιλήσουν κλείνοντάς τους το τηλέφωνο είναι υπόθεση.

δηλαδή για να καταλάβω...εσύ μου αναφέρεις ένα γεγονός και για την αιτία που το προκάλεσε δεν νοιάζεσαι??κατηγορείς απλά τους υπεύθυνους που του έκλεισαν το κανάλι??απόδειξέ μου λοιπόν ότι έκαναν κάτι άδικο..και το ότι του έκλεισαν το κανάλι για να μην μπορεί να μιλήσει ελεύθερα στηρίζεται στη δική σου λογική...η δική μου λέει ότι καλά του έκαναν για τους λόγους που υποστήριξα παραπάνω..εγώ λοιπόν σου είπα με βάση τη λογική μου και τα επιχειρήματά μου ότι είχαν δίκιο που το έκλεισαν...μένει εσύ με βάση τη δική σου λογική και τα επιχειρήματά σου να μου δείξεις ότι είχαν άδικο...

gman έγραψε:Οι πηγές σου στέρεψαν!

αρχήσαμε την ειρωνεία???δεν χρειάζεται να ειρωνεύεσαι..καλά πάει η κουβέντα ως τώρα..

gman έγραψε:Ο Λεβέντης έπαιρνε θέση σε καθημερινά ζητήματα και κατέκρινε τις πολιτικές των άλλων παρατάξεων που στα ίδια θέματα αντιδρούσαν συμφεροντολογικά.

ο Λεβέντης sorry κιόλας αλλά ήταν μία κράχτρα με κουστούμι...

gman έγραψε:Γεγονός;! Ξέρεις τι σημαίνει γεγονός; Κάτι που έχει ήδη συμβεί. Είσαι σίγουρος λοιπόν ότι του μίλησε για ένα "πολιτικό γεγονός"; Εμένα ειρωνικός μου φαίνεται...

ok...εσένα...εμένα όχι...και ακόμα και να ήταν,κάποιος που θέλει να εκπροσωπήσει αύριο μεθαύριο τον ελληνικό λαό θα πρέπει να μάθει να ακούει ακόμα και τους ειρωνικούς και να τους βάζει στη θέση τους...

Επισκέπτ


Επισκέπτης

gman

gman
designer
designer

Η λογική σου είναι ότι το να του κλείσουν το κανάλι είναι σωστό και τα επιχειρήματα σου είναι πρώτον ότι υπάρχει ένας νόμος που απαγορεύει στους υποψήφιους να κατηγορούν τους πολιτικούς τους αντιπάλους για κάτι που όντως έχουν κάνει και δεύτερον ότι ίσως κι εκείνος δεν σήκωνε όλα τα τηλέφωνα και άρα είναι το ίδιο αντι-δημοκρατικός με αυτούς που του έκλεισαν το κανάλι.
Κάνω λάθος; Αν ναι διόρθωσέ με, αν όχι πάρ' τα:
Με τη λογική σου διαφωνώ. Στο 2ο "επιχείρημα" δεν θες να απαντήσω... Στο 1ο επιχείρημα σου λέω ότι κατ' αρχάς θέλω να δω τον νόμο και αν όντως υπάρχει, τότε θα σου πω το εξής: Αν εσύ κλέβεις, είσαι νόμιμος κι αν εγώ σε κατηγορήσω γι' αυτό, είμαι παράνομος; Δεν ξέρω καλά τη νομοθεσία, την αγνοώ πλήρως, διαφώτισέ με σε παρακαλώ εσύ που τα ξέρεις...

Δεν θα πιστέψω ότι υπάρχει νόμος που να απαγορεύει σε οποιονδήποτε υποψήφιο για τις εκλογές να μιλήσει ελεύθερα, αν δεν τον δω. Για να μιλάς με τόση σιγουριά εσύ, σημαίνει πως ξέρεις κάτι παραπάνω. Εμπρός λοιπόν, γράψ' τον εδώ κι αν όντως υπάρχει τέτοιος νόμος, αφού βρίσουμε μαζί τον φασισμό και την τρομοκρατία (εκτός αν συμφωνείς με κάποιο από τα δύο), θα συμφωνησουμε ότι το να κλείνεις το στόμα ενός πολιτικού αντιπάλου, επειδή σου κάνει ζημιά με αυτά που λέει, όσο κι αντιδημοκρατικό κι αν είναι, είναι καθ' όλα νόμιμο, γιατί τα μεγάλα λαμόγια έχουν φέρει το σύνταγμα στα μέτρα τους.

Τέλος, να ξέρεις ότι αν δεν βγάλεις τις παρωπίδες δεν θα σου απαντήσω την επόμενη φορά. Λες ότι αυτός που καλεί, αναφέρει κάποιο γεγονός. Θέλω να μου πεις, λοιπόν, πότε έγινε αυτό το "γεγονός". Μην το ψάξεις, δεν θα το βρεις, γιατί δεν έγινε. Ο τύπος είναι ένας βλάκας που ειρωνεύεται. Σκέψου για παράδειγμα προχτές που ο Άρης κέρδισε τον γαύρο να σου τηλεφωνούσα και να σου έλεγα "Μαλάκα γαμήσατε σήμερα! Μπράβο! Να σκεφτείς ότι ο Σηφάκης παραδέχτηκε την ανωτεροτητά σας και είπε ότι θέλει να επιστρέψει στον γαύρο". Θα μου απαντούσες σοβαρά; Κάνε μου τη χάρη μωρέ...

Επισκέπτ


Επισκέπτης

λοιπόν για αρχή...το ότι δεν σήκωναν τα τηλ.το χρησιμοποίησα σαν υπόθεση όχι σαν επιχείρημα,οπότε λάθος έκανες..και η υπόθεσή μου αυτή αφορούσε το γεγονός ότι στις εκπομπές του Λεβέντη δεν γινόταν κανένας γόνιμος διάλογος,καμία αντιπαράθεση με εκπροσώπους κομμάτων που κατηγορούσε..είχαμε μόνο κάποιον να κράζει σαν να κάνει μεσημεριανή εκπομπή..δεν ξέρω αν ισχύει η υπόθεσή μου(ούτε και εσύ όμως είσαι σε θέση να γνωρίζεις) αλλά το γεγονός είναι γεγονός!!!Άρα τσίμπα την διορθωσούλα σου!!!
Όσο αφορά τον νόμο θα μου πάρει λίγο καιρό ν βρω παραγράφους και άρθρα αλλά μην ανησυχείς..θα τον έχεις μπροστά σου σε λίγο καιρό...και αν κατηγορήσεις εμένα ότι κλέβω ή βιάζω αλλά δεν με πας δικαστικά να το αποδείξεις(απλά βρίζεις)ή έχω πάει δικαστικά και αθοώθηκα τότε εγώ μπορώ να σου κάνω μήνυση για συκοφαντική δυσφοίμηση άνετα και να έχω τον νόμο υπέρ μου...φαντάσου να είχες φτιάξει και ένα κανάλι και να με έβριζες..θα στο έκλεινα το μαγαζί...και αν δεν ξέρεις γρι από νομοθεσία τότε μη μου λες μαλακίες γιατί εγώ γνωρίζω κάποια βασικά!!!
Όσο για το ότι το σύνταγμα έχει έρθει στα μέτρα των λίγων που διοικούν δεν θα διαφωνήσω...άλλωστε από την αρχή δεν υποστήριξα ότι το κλείσιμο της εκπομπής του Λεβέντη ήταν γενικότερα σωστό,αλλά νόμιμο...
Τέλος βγάλε πρώτα εσύ τις παρωπίδες σου γιατί οι δικές μου βρίσκονται στα σκουπίδια από καιρό...εμένα ειρωνικός δεν μου φάνηκε..τι να κάνω?να μου φανεί με το ζόρι??

gman

gman
designer
designer

Άρα λοιπόν το μόνο επιχείρημα που σου μένει είναι ο πολυσυζητημένος αυτός νόμος που θα απαγορεύει σε οποιονδήποτε υποψήφιο να κατηγορήσει πολιτικό του αντίπαλο για κάτι που έκανε. Μέχρι λοιπόν να μου δείξεις αυτόν τον νόμο, εγώ έχω δίκιο, εσύ άδικο και το να του κλείσουν το κανάλι είναι τόσο αντιδημοκρατικό και φασιστικό όσο και παράνομο. Αν όντως υπάρχει ο νόμος και τον γράψεις εδώ, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να φύγει το "παράνομο".
Όσον αφορά το αν ο τύπος που κάλεσε ήταν ή όχι ειρωνικός, μέχρι να μου πεις πότε έγινε αυτό το "γεγονός" που λέει, ο τύπος θα είναι ειρωνικός και βλάκας. Αν όντως έγινε και το γράψεις εδώ τότε ο Λεβέντης θα είναι ο φασίστας.
Εγώ θα περιμένω. Μέχρι τότε δείτε κι αυτό το video:

Για την ιστορία, στις αρχές του 1994 ο τότε δημοσιογράφος (και μετέπειτα υπουργός εργασίας) Πάνος Παναγιωτόπουλος κάλεσε τον Βασίλη Λεβέντη σε εκπομπή του στο κανάλι ΑΝΤ1 και με έντονη διάθεση εμπαιγμού, ειρωνεύονταν συνεχώς τον Λεβέντη, βγάζοντας ακόμα και πίτσες στο στούντιο. Ο Λεβέντης αντέδρασε με αποτέλεσμα να ακολουθήσει έντονος λεκτικός διαξιφισμός στον αέρα. Τις επόμενες ημέρες ο δημοσιογράφος δέχθηκε έντονη κριτική από τα ΜΜΕ ενώ κλήθηκε και σε απολογία από την ΕΣΗΕΑ.

Τα δύο αυτά βίντεο είναι το τελευταίο μέρος της εκπομπής αυτής. Εγώ επειδή είδα ολόκληρη την εκπομπή, κρίνω ότι ο μισθοφόρος ο Παναγιωτόπουλος ειρωνευόταν συνεχώς κι έκανε τον έξυπνο, αλλά έφαγε ένα σωρό τάπες από τον Λεβέντη και δεν άρθρωσε ούτε μια σοβαρή λέξη πέρα από τις ειρωνίες του. Σαν να μη έφτανε αυτό όμως, όταν ο Λεβέντης προσπαθούσε να μιλήσει σοβαρά, άλλαζε θέμα. Έλεγε συνεχώς τις μαλακίες του κι έβαζε μπροστά τη φράση "Κάποιος κακοήθης είπε..." για να κρυφτεί ο δειλός μπουχέσας πίσω από τα χαρτιά του. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης