ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Κανναβις: Κατηγορησαι οτι...

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Στις περισσοτερες χωρες του κοσμου με τον ορο ναρκωτικα εννοουν τα οποιουχα και τα μη εγκεκριμενα φαρμακευτικα σκεβασματα. Στην Ελλαδα εχει γινει προταση στο παρελθον απο τον Αρχηγο του ΠΑΣΟΚ κ.Γ. Παπανδρεου και απο τον βουλευτη ΣΥΡΙΖΑ κ Γ.Ψαριανο για την υιοθετηση αυτης της ορολογιας και την αποποινηκοποιηση της Κανναβης. Ωστοσο η ελληνικη κοινωνια (μετα την ιδρυση της βιομηχανιας τσιγαρων) αδυνατει να δεχτει αυτο το μετρο. Εβαλλα αυτο το θεμα στις επιστημες γιατι επιστημονικα μπορει και πρεπει να προσεγγιστει.

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Το χασις δεν ειναι ναρκωτικο. Ανηκει στην κατηγορια των ψυχεδελικων (διευρινουν την συνειδηση). Μπορει να βγαλει πραγματα στον ανθρωπο απο το υποσυνεινηδιτο του. Λειτουργει οπως το αλκοολ με διαφορες οτι ειναι πιο εντονη η δραση του χασισιου και εν αντιθεσει με το αλκοολ δεν εχει οργανικες επιπτωσεις.
Θεωριται κοινωνικα επικινδινο διοτι σε παρασυρει στα ναρκωτικα.Αυτο γινεται διοτι τα κυκλωματα που το διακινουν ειναι αυτα που διακινουν και τα αλλα ( κοινως η ποινικη απαγορευση ειναι που βλαπτει)!

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Είχε υποθεί από έναν πολιτικό του σύριζα σε μια εκπομπή (δεν θυμάμαι πως την λένε) για τα ναρκωτικά...Είχε πεί πως έχει δοκιμάσει απ ολα τα ναρκωτικά και πως του αρέσει πολύ το χόρτο.
Η κάνναβη λοιπόν...ενα φυτό όπου το κάπνιζαν μερικοί αρχαίοι λαοί σε κάποιες τελετές...Η κάνναβη είναι ένα <<ελαφρύ>> όπως λέγεται ναρκωτικό το οποίο δεν προκαλεί εξάρτηση.Μπορεί να προκαλέσει ψυχολογική εξάρτηση και μόνο εκτός αν θέλει το ίδιο το άτομο να εθιστεί (κοινώς αν θέλει να λέγεται μ@λ@κ@ς).Μπορεί να προκαλέσει παραισθήσεις σε μεγάλες δόσεις.Η κάνναβις μπορεί να χρησιμοποιηθεί με 3 τρόπους:
α)να καπνιστεί
β)να φαγωθεί μαζί με φαγητό πχ πίτσα ή ότι να ναι
γ)χασισέλαιο (λάδι που παράγετα απο αυτό-ετσι έχω ακούσει τουλάχιστον).
Αυτό λοιπόν είναι ένα βήμα πρίν να εισχωρήσει κάποιος άνθρωπος στα <<βαριά>> ναρκωτικά όπως είναι η ηρωίνη που αποτελείται απο μορφίνη η οποία με τη σειρά της παράγεται απο το όπιο.Ένα φυτό τύπου παπαρούνας που παράγει το όπιο.Να αναφέρω εδώ πως το όπιο δεν είναι παράνομο και πολλοί συγγενείς μας το έχουν πάρει όπιο (σε μορφίνη).Χρησιμοποιείτε απο τα νοσοκομεία σε καρκινοπαθείς σε τελικό στάδιο όπου είναι έτοιμοι να πεθάνουν.Το δίνουν για να καταπραύνουν τον πόνο.
Λένε πως ένα τσιγαριλίκι το μήνα καθαρίζει καρδιά και πνεύμονες και κάνει καλό.Βέβαια καταστρέφει εγκεφαλικά κύτταρα (όχι ότι δεν τα καταστρέφουμε κι εμείς βέβαια και ας μην καπνίζουμε Razz )
Στην Ολλανδία το χόρτο είναι απόλυτα νόμιμο και ο καθε λογής άνθρωπος καπνίζει χόρτο.όμως η Ολλανδία έχει και πολύ μεγάλους θανάτους απο ναρκωτικά.Και σε αυτό οφείλεται το ότι είναι νόμιμο το χόρτο και μπορει να το προμηθεύεται όποιος θέλει χωρίς να διώκεται απο τον νόμο.(εδώ έχουν φτιάξει κόμμα παιδεραστών,στο χόρτο θα κολλήσουν?-θα πεί κάποιος)
Εγώ δεν θέλω να νομιμοποιηθεί το χόρτο στην Ελλάδα...Αν γίνει κι αυτό...πάει... Sleep )
Τσάρε εσύ εισαι υπέρ του να νομιμοποιηθεί η χρήση κάνναβης στην Ελλάδα μιας και είσαι ουρφουρσλαγκικός?(μη νομίζεις ότι δεν έχω δεί το βίντεο που έκανε.)

Sir_speaker1

Sir_speaker1
πεντάγωνο
πεντάγωνο

Και εγώ θα συμφωνίσω με την αποποινικοποίηση του χασίς αλλά θα διαφωνίσω στο ότι αυτοί που το διακίνουν το κάνουν μόνο για να σε βάλουν στα ναρκωτίκα. Πάντως από προσωπική αμπειρία δεν αξίζει να παιορνείς ουσίες που απλά σε κάνουν να νιώθεις πιο κάλα εκείνη τη στιγμή αλλά σιγουρα βλάπτουν την υγεία σου. Όπως δεν είναι σωστό το "για να δεις τι σημαίνει ζωή πρεπεί να δοκιμάσεις τα πάντα".

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Για να δείς τί σημαίνει ζωή απλά...πρέπει να γευτείς την ίδια την ζωή. Smile

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Στην Ολανδια δεν εχει θανατους απο ναρκωτικα ουτε ναρκομανεις. Ωστοσο συμφωνω μαζι σου -αν λεγεσε μ...ς εθιζεσαι!! Το χασισελαιο ειναι ουσιαστικα το ρετσινι του φυτου που οι ¨"εθισμενοι"(να μην πω το αλλο ονομα) το βαζουν και σε κρασι-αυτο ειναι πραγματικα επικινδινο. Ποιος σε ειπε οτι ειμαι ΟΥρφουσλαγκικος?καμια σχεση.
Τεςπα ειμαι κατα καθε απαγορευσης ("περα απο την αδυναμια,ειτε αυτη λεγεται αρετη ειτε κακια",Νιτσε)

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Με τον καιρό το χασίς σε βγάζει νοκ αουτ....Καταστροφή εγκέφαλου.Τέσπα.
Ουρφουρσλαγκικό σε λέω επειδή σ ένα προηγούμενο σχόλιο σου μου είπες ότι έχω χιούμορ και πως είναι θετικό...Αυτό ακριβώς που έχει πεί και ο ουρφουρς...Επίσης ζητά την αποποινικοποίηση...Σύμπτωση?

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Υπαρχουν εκατομυρια ανθρωποι στον κοσμο που συμφωνουμε σε περισοτερα θεματα-συμπτωση. Και παρακαλω αυτη να ειναι η τελευταια προσωπικη συζητηση που ειχαμε εχτος του Καφε.Ευχαριστω Για την κατανοηση-ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΣΠΑΜ

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Ζήτω η ελευθερία!!! Very Happy

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Ειδες οτι συμφωνουμε σε κατι

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Εξαρτάται την σημασία του όρου <<ελευθερία>>.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης