ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Προκαταλήψεις από Ελλάδα κι απ'όλο τον κόσμο.

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

Όλοι μας έχουμε ακούσει απο τους παππούδες μας,τους γονείς μας για διάφορα τα οποία φέρνουν γρουσουζιά και όχι μόνο.Ποιά η γνώμη σας με ένα τόσο <<παραδοσιακό>> θέμα...?Επίσης γραψτε ότι ξέρετε (επειδή απο περιοχή σε περιοχή υπάρχουν και άλλα) και από άλλες χώρες...

Ξεκινάω:

  • Προκαταλήψεις για το Σπίτι
    • Ποδαρικό. Σύμφωνα με τα λεγόμενα των «ειδικών» το πρώτο άτομο που θα μπει στο σπίτι μετά την Πρωτοχρονιά πρέπει να είναι καλό, διαφορετικά θα πάει στραβά η χρονιά.
    • Όταν μπαίνει κάποιος για πρώτη φορά στο σπίτι σου, να μπει με το δεξί, για να σου πάνε όλα δεξιά!
    • Σπάμε ρόδι την Πρωτοχρονιά. (Αυτό ειλικρινά δε θυμάμαι γιατί το κάνουν.)


  • Προκαταλήψεις για Αντικείμενα/Ζώα
    • Μαύρη γάτα Όλοι ξέρουμε όσα μύρια έπονται μετά τη θέασή της.
    • Νεκροφόρα. Ακόμα φτύνονται κάποιοι στο στέρνο για να μην τους βρει το κακό που βρήκε το νεκρό.
    • Σκάλα. Δεν περνάμε ποτέ κάτω από σκάλα.
    • Ψαλίδι. Δεν αφήνουμε ανοιχτό ψαλίδι (αυτό μάλλον για να μην καρφωθούμε ξεκίνησε και κατέληξε δεισιδαιμονία.)
    • Καπέλο. Δεν αφήνουμε καπέλο πάνω στο κρεβάτι.
    • Καθρέφτης. Σπασμένος = 7 ολόκληρα χρόνια γρουσουζιά!
    • Πιάτα. Δεν τρώμε ποτέ σε ραγισμένα ή σπασμένα στην άκρη πιάτα.
    • Ποτήρι νερό απαγορεύεται να τσουγγριστεί.
    • Καφές. Δεν κάνουμε πρόποση με καφέ, διότι ο καφές σερβίρεται στις κηδείες.
    • Τριαντάφυλλα. Προσφέρονται πάντα σε μονό άθροισμα ή ντουζίνα.
    • Τραπεζομάντιλο νύχτα δεν τινάζουμε έξω!


  • Προκαταλήψεις για Ανθρώπους και ενέργειες αυτών
    • Όταν φεύγει κάποιος που θέλουμε να γυρίσει σύντομα, ρίχνουμε πίσω του νερό, για να κυλήσει γρήγορα, σαν το νερό, και να ξανάρθει.
    • Δε σφυρίζουμε νύχτα. (Μάλλον για να μη μας ακούσουν οι δαίμονες.)
    • Τσιγάρο. Αν μας επισκεφτούν οι τελευταίοι ανάψτε ένα. Σύμφωνα με τους «ειδικούς» και πάλι θα τους διώξετε μακριά.
    • Δε λουζόμαστε ή κάνουμε μπάνιο Μ. Παρασκευή.
    • Δεν κόβουμε νύχια τη νύχτα.
    • Δε φωνάζουμε κάποιον που κοιμάται με το όνομά του για να ξυπνήσει. Οι νεράιδες θα μάθουν πώς τον λένε και θα τον καλούν συνέχεια.
    • Για να δει μια κοπέλα ποιον θα παντρευτεί παίρνει 1 ή 3 λουλούδια απΆ τον επιτάφιο ή 1 ή 3 κουφέτα από γάμο (Προσοχή! ΑπΆ το δίσκο του παπά και όχι από μπομπονιέρα – δεν πιάνει το κόλπο) και τα βάζει κάτω απΆ το μαξιλάρι της πριν κοιμηθεί.
    • Γαλάζια χάντρα για το μάτι, το οποίο φυσικά είναι προκατάληψη. Στα νεογέννητα αγοράζει υποχρεωτικά ο νονός και χαντρούλα για το χεράκι.
    • Τα μωρουδίστικα ρουχαλάκια μαζεύονται απΆ έξω πριν τη δύση του ήλιου.
    • Η λεχώνα δεν βγαίνει έξω πριν σαραντίσει, κι αν βγει πρέπει πριν πλησιάσει ξανά το μωρό να ανακατέψει στάχτη. Φυσικά, γυρίζει πριν τη δύση του ήλιου στο σπίτι.
    • Ξύλο. Το χτυπάμε για να ξυπνήσουν τα κακά πνεύματα που κατοικούν σΆ αυτό και να φύγουν για να μην ακούσουν αυτό που θα πει κάποιος.
    • Γλώσσα. Τη δαγκώνουμε όταν λέμε κάτι κακό για να φαρμακωθούμε μόνοι μας από το δηλητήριο (σαν τα φίδια ένα πράμα).
    • Κουνιόμαστε απΆ τη θέση μας, μάλλον για να μη μας βρουν και πάθουμε το κακό που ξεστομίσαμε.


  • Νόμοι στις εκκλησίες
    • Οι αδιάθετες γυναίκες απαγορεύεται να αγγίξουν εικόνα και να τη φυλήσουν (προσκύνημα δηλαδή).
    • Επίσης δεν κοινωνούν και δεν πίνουν αγιασμό. Πιθανόν να μην πρέπει και να τον αγγίξουν.


Πηγή:http://www.metafysiko.gr/forum/

xstyl

xstyl
administrator
administrator

καλα με ολα διαφωνω και τα λεω μαλακιες. αυτο με τους νομους της εκκλησιας δν το καταλαβαινω. εχει καποια λογικη???

gman

gman
designer
designer

Συμφωνώ ότι είναι μαλακίες, αλλά γιατί;

Επειδή είμαι περίεργος, ρώτησα τους μεγαλύτερους ποιά είναι η βάση κάποιων προκαταλήψεων. Οι απαντήσεις (όσες δόθηκαν) μου φάνηκαν τόσο ηλίθιες και κολλημένες, που αποφάσισα να κάνω πάντα το αντίθετο. Κάτι σαν απόδειξη σε άτοπο.
Κάποια απ' αυτά πάντως δεν ξεκίνησαν ως προκαταλήψεις. Είχαν μια κάποια βάση, αλλά κατάντησαν προκαταλήψεις λόγω της αντίληψης του κόσμου.
Επίσης κάποιες απ' αυτές τις προκαταλήψεις τις τηρούμε εν αγνοία μας, επειδή έτσι μάθαμε. Για παράδειγμα, κανείς δεν κάνει πρόποση με τον καφέ (χωρίς απαραίτητα να γνωρίζει την ιστορία) ενώ μόλις τον πιεί, θα κάνει συνήθως πρόποση με το νερό που ακολουθεί!
Έχει πολύ πλάκα πάντως να βασανίζεις τους προληπτικούς.

Μετά έχω να κάνω δύο ερωτήματα:
Πρώτον, ένα γλωσσολογικό. Αφού το ουσιαστικό είναι προκατάληψη, γιατί το επίθετο είναι προληπτικός και όχι προκαταληπτικός; Το επίθετο που προκύπτει από την πρόληψη δηλαδή ποιό είναι;
Δεύτερον, ένα θρησκευτικό. Τι γνώμη έχετε για το μάτιασμα; Θεωρείτε ότι είναι μια μορφή προκατάληψης ή όχι;

ham

ham
moderator
moderator

Ομήρου απόγονε ξέχασες το κυριότερο!

*Μητσοτάκης: Ο πασίγνωστος κορακοζώικος γκαντέμης, όλοι ξέρουμε όσα μύρια έπονται μετά τη θέασή του!!!
lol! lol! lol!

https://polygono.forumgreek.com

Ομήρου Απόγονος

Ομήρου Απόγονος
οκτάγωνο
οκτάγωνο

ham έγραψε:Ομήρου απόγονε ξέχασες το κυριότερο!

*Μητσοτάκης: Ο πασίγνωστος κορακοζώικος γκαντέμης, όλοι ξέρουμε όσα μύρια έπονται μετά τη θέασή του!!!
lol! lol! lol!
λολ...

Λοιπόν στο θρησκευτικό όσον αφορά αυτό με τις γυναίκες το θεωρώ άθλιο μέχρι αηδίας.Δεν υπάρχει λογική να μην επιτρέπεται στις γυναίκες με έμμηνο ρύση να μην προσκυνούν.Σαν καταραμένες ένα πράμα.Πολύ γκάου τέλος πάντων.Αν και γενικώς πέφτει μεγάλη υποτίμιση με τις γυναίκες (σχετικά με το ιερό,το άγιο όρος) και όλα αυτά επειδή η Εύα έφαγε ένα γαμημένο μήλο...

lol!
όσον αφορά το μάτιασμα....επειδή ξέρω να ξεματιάζω και όντως πιάνουν όλα αυτά.Αλλά είναι κάτι σαν αυθυποβολή...Τί γίνεται:Πολύς κόσμος και εγώ πιστεύουμε ότι είναι μια ενέργεια την οποία δημιουργεί κάποιος άλλος σε κείνον χωρίς καν να το έχει πάρει χαμπάρι..πχ κοιτάζω εγώ μια όμορφη γκόμενα με πολύ ωραία μάτια και σκέφτομαι διάφορα..Μπορεί ν τις προκαλέσω αυτό με την σκέψη μου χωρίς να το ξέρω.Και το να λές τα λόγια αυτά είναι εν ουσία αυθυποβολή.
Ο νοώ νοείτω..λολ

Επισκέπτ


Επισκέπτης

Ομήρου Απόγονος έγραψε:
Λοιπόν στο θρησκευτικό όσον αφορά αυτό με τις γυναίκες το θεωρώ άθλιο μέχρι αηδίας.Δεν υπάρχει λογική να μην επιτρέπεται στις γυναίκες με έμμηνο ρύση να μην προσκυνούν.Σαν καταραμένες ένα πράμα.Πολύ γκάου τέλος πάντων.Αν και γενικώς πέφτει μεγάλη υποτίμιση με τις γυναίκες (σχετικά με το ιερό,το άγιο όρος) και όλα αυτά επειδή η Εύα έφαγε ένα γαμημένο μήλο...

lol!
όσον αφορά το μάτιασμα....επειδή ξέρω να ξεματιάζω και όντως πιάνουν όλα αυτά.Αλλά είναι κάτι σαν αυθυποβολή...Τί γίνεται:Πολύς κόσμος και εγώ πιστεύουμε ότι είναι μια ενέργεια την οποία δημιουργεί κάποιος άλλος σε κείνον χωρίς καν να το έχει πάρει χαμπάρι..πχ κοιτάζω εγώ μια όμορφη γκόμενα με πολύ ωραία μάτια και σκέφτομαι διάφορα..Μπορεί ν τις προκαλέσω αυτό με την σκέψη μου χωρίς να το ξέρω.Και το να λές τα λόγια αυτά είναι εν ουσία αυθυποβολή.
Ο νοώ νοείτω..λολ
Τον Χριστιανισμο ειναι πολυ δυσκολο να τον κρινω στην ολοτητα του ,διοτι ειναι τινγκα στις αντιφασεις. Ο Παυλος πχ απο την μια καταδιακαζει ολες τις διακρισεις, και απο την αλλα κανει ενα σωρο διακρισεις καταδικαζοντας γυναικες ,δουλους ,ομοφυλοφιλους κα

Τωρα για το ματιασμα εχεις απολητο δικιο-ειναι απλα υποβολλες και τιποτα το μεταφυσικο

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης